Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łowienie ryb objętych okresem ochronnym (wydzielone z wątku 'Sumy 2016')


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
72 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   rózgaś

rózgaś

    Znowu....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1121 postów

Napisano 29 maj 2016 - 22:35

Heja, co słychać w sumowym półświatku? Na mazowiekiej sezon w pełni, bydło łowi.



#2 Guest_DAWIDspinn_*

Guest_DAWIDspinn_*
  • Guests

Napisano 29 maj 2016 - 23:12

Dokładnie tak, dziś kolega opowiadał o trolującym kolesiu. Zaczęło się. W sumie w lubelskim już od kwietnia, także i tak późno. Pozdrawiam normalnych.


  • wujek lubi to

#3 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 30 maj 2016 - 00:29

Heja, co słychać w sumowym półświatku? Na mazowiekiej sezon w pełni, bydło łowi.

 

 

Dokładnie tak, dziś kolega opowiadał o trolującym kolesiu. Zaczęło się. W sumie w lubelskim już od kwietnia, także i tak późno. Pozdrawiam normalnych.

 

Ale czemu Wy się dziwicie? Przecież nawet w gazetach piszą, że w czerwcu to jak się trolluje za sandaczem to trzeba mocnego sprzętu używać, bo sum może wziąć. Tak więc zapewne Ci napotkani przez Was wędkarze to za zanderami pływali lub może szczupakami, a że Wisła nieobliczalna i wąsacz może usiąść, to trzeba się zabezpieczyć.

 

Piszecie Krzysiek takie farmazony w gazecie, a potem lamenty , że ktoś za sumem trolluje? Gdzie konsekwencja, gdzie logika?

 

 

PS. Ja od kilku lat sezon na Wiśle zaczynam w sierpniu lub lipcu i przynajmniej nie muszę się denerwować, że nie ma sandaczy, czy boleni już nie widać jak kiedyś. Nawet kleni i jazi nie idzie połowić w sensownych ilościach.

A że podobno ludzie trollują już wcześniej? Ano trollują i to grubym sprzętem. Kolega kilka dni temu pływał za bolkami i spotkał jedną znaną ekipę na znanym sumowisku. Drobna pyskówka się wywiązała, ale czy słusznie? Przecież w zasadzie nie łamali żadnego przepisu. Może po prostu powinno zakazać się trollingu do końca czerwca na Wiśle? Jest to jakieś rozwiązanie. 


Użytkownik hlehle edytował ten post 30 maj 2016 - 00:31


#4 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4966 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 30 maj 2016 - 05:14

Daniel sumy można łowić nie tylko metodą trolingu. U mnie też już coraz głośniej w poczcie chodnikowej o dużych sumach. Łowić je na spinning oraz grunt. Tego też nie zabrania regulamin,tylko jeżeli robi sie to z premedytacją i nastawieniem na dokładnie ten gatunek - to jest to normalnie czyste sku......

#5 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2207 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 30 maj 2016 - 06:46

W Popowie tez raczej za sumem pływają. Jakbym miał na poczatku maja trolować za szczupakiem to raczej w innych miejscach.

Spinning bym odpuścił, najtrudniejsza z tych 3 metod, a do tego mało komfortowa ze wzgledu na gabaryty (przynajmniej dla mnie). Raczej nie dla tych, którzy liczą na łatwy sukces.
Chyba faktycznie, najlepiej byłoby zakazać trola do lipca. Nie wiem tylko co zrobić, gdy ktoś chce łowić stacjonarnie sandacze z grubą pałą i pp 0,43-0,46.

 



#6 OFFLINE   PrzemekL

PrzemekL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 30 maj 2016 - 06:56

Chyba faktycznie, najlepiej byłoby zakazać trola do lipca. Nie wiem tylko co zrobić, gdy ktoś chce łowić stacjonarnie sandacze z grubą pałą i pp 0,43-0,46.
 

Ci co tak robią najczęściej sumy zabierają. Dlatego wysokie kary za każdego znalezionego suma. Czy to w bagażniku czy gdziekolwiek nad wodą. Po 50 tys. lub wyżej załatwiło by sprawę. Przy możliwości braku spłaty kary prace społeczne przy sprzątaniu rzeki przez kolejnych 10 lat. Kilku złapanych delikwentów i skończy się łapanie ryb w okresach ochronnych.

Surowość i nieuchronność kary. Tylko tyle albo aż tyle....



#7 Guest_DAWIDspinn_*

Guest_DAWIDspinn_*
  • Guests

Napisano 30 maj 2016 - 07:05

Znalezienie suma w łódce w okresie ochronnym podchodzi chyba teraz pod paragraf a więc wchodzi w gre przepadek mienia. Więc troche do stracenia panowie mają, szczególnie Ci z fajnym sprzętem :)



#8 OFFLINE   rózgaś

rózgaś

    Znowu....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1121 postów

Napisano 30 maj 2016 - 08:09

nie powinni zezwoleń do lipca sprzedawać.


  • wujek, spinnerman i Hunter_pike lubią to

#9 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 30 maj 2016 - 08:59

Pozdrawiam ekipę z napisem Black Cat na łodzi którzy bez skrupułów trollowali sumowym sprzętem w piątek w okolicy Wyszogrodu. Na nasze oburzenie zareagowali pyskówką że niby my też łowimy sumy no bo co innego można łowić w Wiśle. Zamknęli się jak zobaczyli boleniowe przynęty. Dla mnie to chamstwo i dziadostwo, a tacy ludzie nie powinni się nazywać sumiarzami. Dzięki takim osobnikom inni wędkarze zaczynają w lipcu łowić już częściowo przekłute ryby i nie ma wytłumaczenia że oni wypuszczają. 



#10 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 30 maj 2016 - 08:59


Pozdrawiam ekipę z napisem Black Cat na łodzi którzy bez skrupułów trollowali sumowym sprzętem w piątek w okolicy Wyszogrodu. Na nasze oburzenie zareagowali pyskówką że niby my też łowimy sumy no bo co innego można łowić w Wiśle. Zamknęli się jak zobaczyli boleniowe przynęty. Dla mnie to chamstwo i dziadostwo, a tacy ludzie nie powinni się nazywać sumiarzami. Dzięki takim osobnikom inni wędkarze zaczynają w lipcu łowić już częściowo przekłute ryby i nie ma wytłumaczenia że oni wypuszczają.

 

Janek, ale przynajmniej goście byli szczerzy i nie udawali , że łowią sandacze, tam gdzie ich praktycznie nie ma. 

Jakby Ci powiedzieli, że trollują za zanderami to wszystko byłoby OK?

Tych ekip niestety podobno jest całkiem sporo i wszyscy łowią szczupaki w tej chwili , a za kilka dni sandacze.

Tak więc rybki będą dobrze przekute do lipca.

 


Daniel sumy można łowić nie tylko metodą trolingu. U mnie też już coraz głośniej w poczcie chodnikowej o dużych sumach. Łowić je na spinning oraz grunt. Tego też nie zabrania regulamin,tylko jeżeli robi sie to z premedytacją i nastawieniem na dokładnie ten gatunek - to jest to normalnie czyste sku......
 

Oczywiście, że można też je łowić na inne metody, ale jednak w obecnych czasach 90% ludzi preferuje metodę "jebwoblerzaburtę". Dlatego ja chybabym zakazał trollingu na Wiśle do końca czerwca, mimo że nie wyeliminuje to do końca problemu.

Teoretycznie model angielski jest niezły, czyli closed season - zakaz wędkowania na wodach nizinnych od 15 marca do 15 czerwca. 

Tylko, że ...

- polskie wody pozostawione na 3 miesiące bez "opieki" wędkarzy i to w okresie tarła większości gatunków? Strzał w stopę.

- zamknięcie wód nizinnych w tym czasie, spowodowałoby totalne zadeptanie wód górskich.

 

Jakieś inne pomysły?

 

PS. Chyba czas wydzielić inny wątek :P


Użytkownik hlehle edytował ten post 30 maj 2016 - 09:08


#11 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 30 maj 2016 - 09:07

Daniel, zakaz trollingu do końca czerwca. Jak ktoś mówi że trollinguje za szczupakiem w maju lub za sandaczem w czerwcu w Wiśle jest po prostu żałosny. Wiadomo ile jest szczupaków i sandaczy w Wiśle,więc wiadomo po co to robi. Dojdzie do tego że przez takich ludzi zakażą zupełnie trollingu bo na slipie rozmawialiśmy z miejscowymi wędkarzami o tym incydencie i z gadki wynika że z chęcią by zakazali trollingu, a takie incydenty jeszcze bardziej przekonują ich o słuszności takiej decyzji. Jeszcze jak słyszą że ktoś wypuszcza to ok, ale mają świadomość że większość łowi dla mięcha, przyjeżdża dużo ludzi z poza Wyszogrodu i jak widzą że wynoszą im ryby to krew się gotuje. W sumie się nie dziwię. 



#12 OFFLINE   AdamCh

AdamCh

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 906 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Adam

Napisano 30 maj 2016 - 09:09

He,He i pewnie w lipcu zobaczymy piękne zdjęcia łowionych sumów.

Przerabiałem to z sandaczami łowionymi na początku maja,zdjęcia wstawiane były w czerwcu.

Temat ciężki do ogarnięcia. Zakaz trollingu do końca czerwca byłby krzywdzący dla tych, którzy na prawdę pływają za szczupakami.

Znam takich i wiem i wierzę, że pływają za szczupłym.

To samo z zamknięciem sezony do lipca. Tak jak pisał Daniel, strzał w kolano.

 

To my Polacy jesteśmy za to wszystko odpowiedzialni.

Zawsze znajdziemy "coś" aby móc się wywinąć.

Na sprzęt typowo sumowy możemy nawet łowić uklejki, kto nam zabroni???

 

Przepisy? Nas Polaków nie obowiązują bo karalności praktycznie brak.

Kiedyś ktoś tutaj zarzucił mi, że marudzę na nasze podejście.

Tak, marudzę, bo naprawdę dużo widzę, często zwracam uwagę i widzę jakiejkolwiek reakcji.

Smutne to...



#13 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 30 maj 2016 - 09:10

Znalezienie suma w łódce w okresie ochronnym podchodzi chyba teraz pod paragraf a więc wchodzi w gre przepadek mienia. Więc troche do stracenia panowie mają, szczególnie Ci z fajnym sprzętem :)

Dawid nie znajdziesz u nich suma, aż tak głupi nie są, albo wypuszczą, albo gdzieś schowają w krzaczorach. To że wypuszczają nie usprawiedliwia takiego postępowania.


  • Friko lubi to

#14 OFFLINE   ars25

ars25

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów
  • LokalizacjaPiotrków.Tryb
  • Imię:Jarek

Napisano 30 maj 2016 - 09:11

Witam,

Wczoraj spiningując na rozlewiskach Luciąży przy dopływie do zalewu Sulejowskiego spotkałem pana który łowił sobie leszcze i tak rozmowa się zawiązał, a że wygadany był zaczął się chwalić jakie to on tu ryby nie łapie. Od słowa do słowa zaczął opowiadać o sumie którego złapał w zeszłym roku w sierpniu na małym zalewie przy Barkowicach Mokrych i jakie tam pływają sztuki, że przy tamie to nawet stoją takie do 2.5 m, słucham z przymrużeniem oka... A tu koleś wyciąga tablet i pokazuje zdjęcia suma  miał 182 i 53 kg, ale że obok leżał toporek a łeb  suma wyglądał jak rozjechany kot, to aż mną wstrząsnęło..... Masakra jakaś, jak można tak obchodzić się z rybami i z takim okazem, gdzie są granice przyzwoitości.... Zapytałem, czy jest pan normalny ?? Zaśmiał się szyderczo i miła pogawędka się skończyła. Wspomniał jeszcze, że podbierał go 2m osełką... Ja ......p...le i tyle w temacie sumiarza mięsiarza z Sulejowskiego. 



#15 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 30 maj 2016 - 09:28

 

 

Janek, ale przynajmniej goście byli szczerzy i nie udawali , że łowią sandacze, tam gdzie ich praktycznie nie ma. 

Jakby Ci powiedzieli, że trollują za zanderami to wszystko byłoby OK?

Tych ekip niestety podobno jest całkiem sporo i wszyscy łowią szczupaki w tej chwili , a za kilka dni sandacze.

Tak więc rybki będą dobrze przekute do lipca.

 

 

Daniel, a co za różnica co oni powiedzą, mało mnie to interesuje. Widzę że jadą głęboką rynnę ciężkimi kijami to co mogą łowić. Ja im przynętę pokazałem, oni nie chcieli. Po rozmowie widać że nie było im miło bo odpłynęli gdzie indziej, ale później znowu próbowali wrócić. Jak nas zobaczyli to odpuścili. 


  • Friko, szpiegu i Piotrek Milupa lubią to

#16 OFFLINE   PrzemekL

PrzemekL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 30 maj 2016 - 10:03

Można zakazać tak jak pisaliście to już wcześniej trolingu do 1 lipca na rzekach :) 

W Toruniu na wodach stojących jest zakaz spiningu i połowu na żywca na jeziorach i stawach od stycznia do kwietnia. I nie ma tłumaczeń, że ktoś chodzi za okoniami z np 10 cm wahadłem. Albo te żywca to na okonia Panie. 

Niestety Polska to dziki kraj i ciężko to będzie zmienić. Bo Polacy zamiast szanować przepisy patrząc jak je obejść albo pokombinować :/



#17 OFFLINE   PrzemekL

PrzemekL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 30 maj 2016 - 10:05

Dawid nie znajdziesz u nich suma, aż tak głupi nie są, albo wypuszczą, albo gdzieś schowają w krzaczorach. To że wypuszczają nie usprawiedliwia takiego postępowania.

Zakładam, że co roku kilku osobników udało by się złapać. Wysokie kary i nieuchronne. Dodatkowo nagłośnienie ich w publicznych mediach (gazety, tv) nawet na koszt kłusoli. Po 2-3 latach zakładam, że spadek takich patologicznych wędkarzy byłby duży a 1 lipca byłby faktycznym rozpoczęciem sezonu. Przy okazji może warto wrzucić foto łódki aby pokazać sumiarzy? 



#18 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 30 maj 2016 - 11:05

Znalezienie suma w łódce w okresie ochronnym podchodzi chyba teraz pod paragraf a więc wchodzi w gre przepadek mienia. Więc troche do stracenia panowie mają, szczególnie Ci z fajnym sprzętem :)

 

Nie wiem z jakiego przepisu to wynika, ale chyba masz rację. Jeden pan niedawno nie tylko dostał mandacik, ale stracił cały sprzęt wędkarski , który miał ze sobą.

Wystarczył jeden nieduży sumek w łódce.

W zasadzie łódkę też należałoby podciągnąć pod sprzęt kłusowniczy w tym momencie, ale najwyraźniej policjanci nie chcieli przeginać.

 

Takie kary na pewno robią wrażenie - podobno po tej akcji przeluźniło się bardzo na pewnym odcinku rzeki  :lol:



#19 OFFLINE   matpgt

matpgt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 389 postów

Napisano 30 maj 2016 - 11:19

Ale czemu Wy się dziwicie? Przecież nawet w gazetach piszą, że w czerwcu to jak się trolluje za sandaczem to trzeba mocnego sprzętu używać, bo sum może wziąć. Tak więc zapewne Ci napotkani przez Was wędkarze to za zanderami pływali lub może szczupakami, a że Wisła nieobliczalna i wąsacz może usiąść, to trzeba się zabezpieczyć.

 

Piszecie Krzysiek takie farmazony w gazecie, a potem lamenty , że ktoś za sumem trolluje? Gdzie konsekwencja, gdzie logika?

 

 

Dobrze że Ktoś to napisał


  • RokiFishBoa lubi to

#20 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 30 maj 2016 - 11:31

Zakładam, że co roku kilku osobników udało by się złapać. Wysokie kary i nieuchronne. Dodatkowo nagłośnienie ich w publicznych mediach (gazety, tv) nawet na koszt kłusoli. Po 2-3 latach zakładam, że spadek takich patologicznych wędkarzy byłby duży a 1 lipca byłby faktycznym rozpoczęciem sezonu. Przy okazji może warto wrzucić foto łódki aby pokazać sumiarzy? 

Mamy zdjęcie, ale nie będziemy robić publicznego linczu. Jak ich jeszcze raz zobaczymy to opublikujemy. Poza tym rozmawialiśmy z prezesem koła Wyszogród i opowiedzieliśmy o sytuacji i jak wyglądała łódka. Kontrole są, więc strażnicy przy następnej okazji zwrócą uwagę na tą łódź.


Użytkownik wujek edytował ten post 30 maj 2016 - 12:10