Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Multiplikator do lekkiego spiningu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
483 odpowiedzi w tym temacie

#61 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10149 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 05 listopad 2015 - 11:28

Mnie się nawet wydaje, że początkujący mają większe problemy z super wypasionym sprzętem z górnej półki (najczęściej z powodu prędkości obrotowych szpulki) niż z tymi trochę starszymi klasy średniej. Niestety większość początkujących zadaje pytanie jak daleko można rzucić zamiast najpierw opanować rzucanie w ogóle. Potem są brody, odstrzały i rozczarowanie. Do tego jeśli się dołoży kij nie koniecznie pasujący to już wiadomo jaki finał


Użytkownik BOB1 edytował ten post 05 listopad 2015 - 11:30


#62 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 05 listopad 2015 - 11:48

Pstrągowanie w małym zadrzewionym strumyczku to najwyższa castowa szkoła jazdy.

 

Próbowałem i zrezygnowałem, choć całą poza muchową resztę ogarniam przy użyciu multików.

 

Dlaczego?  Otóż zauważyłem, że moje ulubione małe obrotówki, szczególnie stosowane w środku lata (Mepps 0-1, malutki Veltic lub zielonkawa Celta) dużo celniej zarzucam małym Cardinalem ze stałą szpulą.

Ciekawym przyłowem staje się wtedy lipień.

 

Jeśli metoda-cast, skłania do ograniczenia wachlarza przynęt, zamiany ich na większe, cięższe tylko ze względu na możliwość ich celnego umieszczenia to pojawia się pytanie o priorytety.

 

 Paweł   Załączony plik  DSCN9453.JPG   120,47 KB   39 Ilość pobrań


  • jerzy i coma lubią to

#63 OFFLINE   trout60

trout60

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów

Napisano 05 listopad 2015 - 12:04

Ja jestem poczatkujacy z castem i powiem od siebie,ze na wszystko potrzeba czasu. To nie jest silownia kulturystyczna ze za rok mozna odmienic swoje cialo przy uzywaniu sterydow,mianowicie dla poczatkujacego castera uzbrojenie sie w super sprzet i wyskok z nim na pstragowa zakrzaczona rzeczke to nieporozumienie.Nie da sie tu pewnych rzeczy przeskoczyc,oczywiscie nikt nikomu nie zabroni ale ten ktos musi byc swiadomy pewnych trudnosci jakie sam sobie w takiej sytuacji stwarza.
W wedkowaniu liczy sie cierpliwosc upor myslenie rozsadek i moim zdaniem nalezy stwarzac sobie komfort a nie rzucac klody pod nogi.
Nie od razu Krakow zbudowano;)
Pstrogowa mala zakrzaczona rzeczka na poczatek z castem w reku to moim zdaniem pierwszy krok do kiepskich wrazen i mozliwosc odrzucenia casta,ktory w innych poczatkowych warunkach sprzyjajacych nauce moze przyniesc wiele radosci i odczuc pozytywnych,ktore moga spowodowac iz przy cast'cie zostaniemy juz zawsze;)
Pozdrawiam

#64 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 05 listopad 2015 - 12:05

Paweł,

Całkowita zgoda. Zawsze piszę, że wędkarstwo ma dostarczać przyjemności a nie ... dodatkowego stresu. Tego mamy i tak zbyt wiele. Dla mnie łowienie to hobby, dla przyjemności, dla naładowania baterii. Dlatego dostosowuję się do łowiska a nie ... dostarczam dodatkowych tortur. Są łowiska, w których casting to pomyłka. Wtedy wyciągnięcie spina załatwia sprawę. Potrafię sobie wyobrazić takie łowiska, sam na takich łowiłem - niewielkie ciurki, zakrzaczone, gdzie wykonanie odpowiedniego rzutu i nadanie szpulki multika prędkości jest prawie niemożliwe albo bardzo utrudnione. Do tego dochodzi jeszcze możliwość ukrycia się przed kropkami, odsunięcie od brzegu ... itd. Wtedy spinn jest najlepszy. I są rzeczki mniej techniczne... gdzie castingiem można rzucić prawie dowolną przynętą ...

 

Dla mnie dobry wędkarz = wędkarz uniwersalny. Tzn. taki, który zastanawia się jak przechytrzyć rybę, a nie na co łowić. Pierwsze dostarcza zagadek w wielu obszarach i konieczności zmieniania przynęt, wędek, metod połowu itd. Drugi to ... uparta próba udowodnienia, że się da ... ale czy o to chodzi?



#65 OFFLINE   Durzy

Durzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 634 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej

Napisano 05 listopad 2015 - 12:05

Mnie się nawet wydaje, że początkujący mają większe problemy z super wypasionym sprzętem z górnej półki (najczęściej z powodu prędkości obrotowych szpulki) niż z tymi trochę starszymi klasy średniej. Niestety większość początkujących zadaje pytanie jak daleko można rzucić zamiast najpierw opanować rzucanie w ogóle. Potem są brody, odstrzały i rozczarowanie. Do tego jeśli się dołoży kij nie koniecznie pasujący to już wiadomo jaki finał

 

To chyba wynika z tego, że wszystko chcą mieć od razu.

Dla mnie cast (na razie) to średnie i ciężkie łowienie. Mam dwa zestawy do 40 g i do 80. Nic wymyślnego, ot taki standard. I praktycznie żadnych problemów, przynęty są na tyle ciężkie, że  nie mam większych kłopotów z zarzucaniem (może czasem wiatr trochę przeszkadza).

Jak jeszcze się podszkolę, to może zainwestuję w zestaw na sandacze (jednak czucie przynęty jest zupełnie inne niż przy spinie). Chociaż, na tyle rzadko jeżdżę, że nie wiem czy to zrobię. Może kiedyś będę łowił lżej z multikiem, ale jeszcze nie teraz.

I taką drogę polecam początkującym, żeby się za szybko nie zniechęcili.

Ponadto, warto trochę poćwiczyć zanim wyjdzie się nad wodę. Ja zrobiłem to tak:

Kupiłem drewniany kij od szczotki za 12 zł, pociąłem go na kawałki różnej długości. Dorobiłem do każdego zaczep z gwoździa i poszedłem z zestawem na łąkę koło działki.

Odmierzyłem ok. 30 m od słupa (był moim celem) i zacząłem rzucać. Głupio to wyglądało, ale wystarczyło mi ok. 4 godzin na naukę i poznanie możliwości zestawu. Plecionka była trochę zjechana po tym szkoleniu, ale po odcięciu ok. 10 m i przewinięciu była znowu nówką. Zapewniam, warto.

Andrzej



#66 OFFLINE   PILOT

PILOT

    :)

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1494 postów
  • LokalizacjaCałyświat:)

Napisano 05 listopad 2015 - 19:53

Źle dobrany zestaw to już problem i może zniechęcić ale dobrze dobrany to podstawa i tylko wtedy zostaje nauka, ciągła praktyka.

O długość rzutu pytają przede wszystkim ci, którzy łapią z brzegu.

Bo casta to trzeba lubić i tolerować a nie zmuszać się na siłę:), nie piwinniśmy porównywać go ze spinem ale...:) wg mnie do tych cięższych przenęt 50g+ z krótszym kijem nie ma konkurencji, zwłaszcza przy jerkowaniu!

#67 OFFLINE   MarcinZet

MarcinZet

    GO BARBLESS!!!

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2749 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawora

Napisano 06 listopad 2015 - 20:18

Tak jak Pilot pisze, trzeba po prostu lubić i tolerować. Podpisuję się pod tym. Jako wędkarz, który nie ma ani jednego stałoszpulowego zestawu, łowiący wyłącznie na castingowe zestawy, robię to właśnie dlatego... Bo daje mi to frajdę. Bo lubię w ten sposób łowić. To tak jak z samochodami - jeżdżę terenówką po autostradzie bo lubię nią jeździć, a autostradą czasami trzeba się przejechać. nawet jak mnie kilka osób wyprzedzi, nie strzelę sobie z tego powodu w łeb;-)

 

@MEME cały czas nade mną co prawda pracuje, żeby jakaś korba się pojawiła ale na ten moment słabe ma wyniki;-)))


  • minecjusz, ManieQ i biker1 lubią to

#68 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 06 listopad 2015 - 20:22

Tak jak Pilot pisze, trzeba po prostu lubić i tolerować. Podpisuję się pod tym. Jako wędkarz, który nie ma ani jednego stałoszpulowego zestawu, łowiący wyłącznie na castingowe zestawy, robię to właśnie dlatego... Bo daje mi to frajdę. Bo lubię w ten sposób łowić. To tak jak z samochodami - jeżdżę terenówką po autostradzie bo lubię nią jeździć, a autostradą czasami trzeba się przejechać. nawet jak mnie kilka osób wyprzedzi, nie strzelę sobie z tego powodu w łeb;-)

 

@MEME cały czas nade mną co prawda pracuje, żeby jakaś korba się pojawiła ale na ten moment słabe ma wyniki;-)))

Kupisz kupisz... :D


  • MarcinZet lubi to

#69 OFFLINE   proraf

proraf

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 346 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:預言者

Napisano 08 listopad 2015 - 19:56

Dobrze dobrany zestaw to podstawa. nie strzela się do wróbli z armaty.

Łowię "prawie" wyłącznie zestawem castingowym, tylko do łowienia kleniojazi mam stałoszpulowca.

Ale odkąd mam SS Air i kijek na blanku muchowym #4, zestaw ze stałoszpulowcem stoi w kącie.



#70 OFFLINE   MarcinZet

MarcinZet

    GO BARBLESS!!!

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2749 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawora

Napisano 08 listopad 2015 - 20:15

SS Air wychodzi sporo poza budżet kolegi.
  • minecjusz lubi to

#71 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 31 styczeń 2016 - 08:47

Zaczynam powoli poszukiwania multika do lekkiego kija Shimano Expride 4-12g. Chciałbym, aby multik nie przekraczał masy 170-180g, bo cały zestaw z kijem wyjdzie ok 270g wtedy.

Musi dać mozliwosc rzucania przynetami od 5-6g do max 15g. Nie bede schodził poniżej masy 5g, bo do tego mam UL z korba. Przynety to głownie gumki na główkach ale rowniez dosc lotne małe bezstery.

W wyższym segmencie cenowym pewnie bym cos znalazł ale mam na ten cel przeznaczone max 800-900zl. Z nowym pewnie sie nie zmieszczę, wiec w grę wchodzi raczej jedynie używka. Poradzicie cos?

#72 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1712 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 31 styczeń 2016 - 09:27

Revo LT

Aldebaran mg lub mg7 

Premier

Pixy lub PX68 lub Presso



#73 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 01 luty 2016 - 00:04

Pomyślałem jeszcze o Quantum Exo EX101HPT LH. Masa bardzo obiecująca - 167g. Pytanie ile wazy szpulka i od ilu komfortowo można rzucać?

#74 OFFLINE   Patryk1125

Patryk1125

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1886 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Patryk

Napisano 01 luty 2016 - 08:49

Mam quantum smoke i już od 8g fajnie rzuca. Oczywiście sparowany z odpowiednim kijem :)

#75 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 01 luty 2016 - 10:39

Smoke jest chyba zdecydowanie mocniejszy od Exo? Tak wiec w Exo powinno byc dobrze od 4-5g? Kijek tak jak wspomniałem, Shimano Expride 6'5" 6-12lb 4-12g

A jeszcze pytanie co do konstrukcji Quantuma. Na zdjęciach wydaje sie bardzo "płaski" i szeroki, w stosunku np do Chronarcha 51E. Czy tak jest w rzeczywistości czy to tylko złudzenie?

Wstępnie wyodrębnione zostały:
- Abu Revo LT nowy
- Quantum Exo EX101HPT nowy
- Abu Revo MGX nowy
- Abu Revo Premier nowy

W grę wchodzą tez używka Steez, Aldebaran itp

Użytkownik Żbiku edytował ten post 01 luty 2016 - 11:05


#76 OFFLINE   Mateo1989

Mateo1989

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 797 postów
  • LokalizacjaSopot
  • Imię:Mati
  • Nazwisko:W

Napisano 03 luty 2016 - 09:42

Tu jest ciekawy opis tego mgx-a:

http://www.multiplik...-wagi-piorkowej



#77 OFFLINE   WalterW

WalterW

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 392 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Waldek

Napisano 03 luty 2016 - 20:33

Jak chcesz premiera, to mam, możesz przetestować.



#78 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 04 luty 2016 - 14:26

Miałem w rękach SX, MGX, więc zapewne Premier będzie podobnie chodził. Nie mniej dzięki za propozycję, jak będe bliżej zakupu to się odezwę.

 

Na dziś najbliżej wyboru jest MGX, naczytałem się o nim dużo. Choć z drugiej strony zastanawiam się od ilu zaczęłaby komfortowo rzucać np Tatula 100HSL, do której mam zapasową szpulkę JDM (z wersji 103SHL). Bo może wcale nie będzie źle przy główce 5g + gumka 3" lub smukłym woblerze 8-10g i nie będzie mi trzeba kupować koniecznie czegoś lekkiego. Do tego patyka nie zamierzam zakładać na agrafkę nic lżejszego niż wspomniana 5g główka + guma 3" (czyli pewnie ok 9-10g łącznej masy) czy woblery 7-8cm 8-10g.

 

Kij to Shimano Expride 165L-BFS/2 (Length: 6'5" (2 Piece) | Weight: 105g | Lure Weight: 4-12g | Line Weight: 6-12lb)


Użytkownik Żbiku edytował ten post 04 luty 2016 - 14:28


#79 OFFLINE   Patryk1125

Patryk1125

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1886 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Patryk

Napisano 04 luty 2016 - 15:12

Miałem w rękach SX, MGX, więc zapewne Premier będzie podobnie chodził. Nie mniej dzięki za propozycję, jak będe bliżej zakupu to się odezwę.

Na dziś najbliżej wyboru jest MGX, naczytałem się o nim dużo. Choć z drugiej strony zastanawiam się od ilu zaczęłaby komfortowo rzucać np Tatula 100HSL, do której mam zapasową szpulkę JDM (z wersji 103SHL). Bo może wcale nie będzie źle przy główce 5g + gumka 3" lub smukłym woblerze 8-10g i nie będzie mi trzeba kupować koniecznie czegoś lekkiego. Do tego patyka nie zamierzam zakładać na agrafkę nic lżejszego niż wspomniana 5g główka + guma 3" (czyli pewnie ok 9-10g łącznej masy) czy woblery 7-8cm 8-10g.

Kij to Shimano Expride 165L-BFS/2 (Length: 6'5" (2 Piece) | Weight: 105g | Lure Weight: 4-12g | Line Weight: 6-12lb)


Tatula 103shl z Powerneshem do 28g, pletka 10lb - rzucałem spiritem 7cm na ok. 25-30m
Tatula TypeR 100xsl + blaas slim 2.3m 15lb, pletka 10lb - spiritem rzucam znacznie dalej.
Tatula TypeR 100xsl + Gawas do40g, pletka 10lb - 5g główka + 2" gumka leci daleko.
Jeśli najniżej zejdziesz do główki 5g to spokojnie możesz tatula łowić

#80 OFFLINE   Przemsol

Przemsol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1277 postów

Napisano 10 luty 2016 - 20:23

http://allegro.pl/ab...11.html#thumb/5

http://allegro.pl/da...5958171511.html

http://allegro.pl/sh...5113009820.html

sprzedający abu miał też ss air - przynajmniej jest na zdjęciu wśród innych multików

i jeszcze coś takiego...

http://japantackle.c...bfs2015ltd.html

który z powyższych zaczyna działać niżej?

edit:

i jak to jest z hamulcem w bfs-xg....czy na prawdę nie sprawdza się w rzutach spod siebie i lepszy jest do tego magnetyk?


Użytkownik Przemsol edytował ten post 10 luty 2016 - 20:38





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych