Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Historia jakiej nie pamiętacie....... Takie tam historyczne wspominki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
325 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3698 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 28 lipiec 2016 - 08:02

Jeździłem jego poprzedniczką o nazwie WFM (4,5KM), więc dla mnie żadna nowość... ;)


  • tom3 lubi to

#42 OFFLINE   Ubik

Ubik

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 972 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa
  • Imię:Rafał

Napisano 28 lipiec 2016 - 08:03

Przedpotopowe kasety z Dziupli :)
 

 

Też taką mam, już nieco mniejszą niż kiedyś, bo sprzedałem większość (konkretna kasa z tego była...), zostały te wyjątkowe i niezapomniane.

Z książek to uważam tutaj za poważne niedopatrzenie brak wspominki o przygodach Pana Samochodzika, dla mnie hit wszech czasów, chyba po 10 razy wszystkie przeczytałem  :P

Biały delfin Um, Miś Uszatek i oczywiście Bolek i Lolek.

W kolejkach nie stałem, ale mama i obie babcie to na zmianę i to jeszcze pamiętam  :P


  • Friko i Alexspin lubią to

#43 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3698 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 28 lipiec 2016 - 08:10

kto czytał :D

attachicon.giftytus.jpg

Najpierw był to komiks odcinkowy w harcerskiej gazecie "Świat Młodych", później ukazały się wydania broszurowe. To był na tamte czasy HIT.

Oj, rozkleiłem się... :(


  • Friko, Franc i biker1 lubią to

#44 OFFLINE   tom3

tom3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 311 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Tomek

Napisano 28 lipiec 2016 - 08:18

Jeździłem jego poprzedniczką o nazwie WFM (4,5KM), więc dla mnie żadna nowość... ;)

To chyba jeszcze nie jestem taki stary  B)


  • Alexspin lubi to

#45 OFFLINE   seiken

seiken

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 421 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał

Napisano 28 lipiec 2016 - 08:20

O ta pamietam pierwszy komp jaki miałem 

29pp4x4.jpg

pierwszy kaseciak

15z06rk.jpg

nieśmiertelne radio

243n90i.jpg

a to mi szczególnie w pamięci utkwiło..

16baipu.jpg



#46 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 28 lipiec 2016 - 08:33

Boshhhh.... Amator Unitry jeszcze gdzieś stoi u mnie jeszcze z oryginalnymi głośnikami.

Kaseciaka to miałem Grundig

kartki niestety szlag trafił... 

PICT0008.JPG



#47 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3698 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 28 lipiec 2016 - 08:44

Jeździłem jego poprzedniczką o nazwie WFM (4,5KM), więc dla mnie żadna nowość... ;)

To chyba jeszcze nie jestem taki stary  B)

Tak ten motorek wyglądał:

wfm_m06_2.jpg


  • tom3 i mero lubią to

#48 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 28 lipiec 2016 - 08:58

Seria przygód Tomka, A. Szklarskiego do tej pory zajmuje poczesne miejsce na półce mojej biblioteki.

Zaraz obok "Dzieci kapitana Granta", "Dwa lata wakacji", "20 000 mil podmorskiej żeglugi" J. Verna.

Nie mniejszą estymą cieszą się u mnie książki K. Borhardta, kto z młodzieży dziś czyta "Znaczy Kapitana", "Krążownik spod Somosierry" albo "Szamana Morskiego"?

Niemal całą półkę zajmują powieści J. Meissnera, z królującą tu trylogią o Janie Martenie.

To były inne czasy... łezka się w oku kręci.

 

To są dzieła ponadczasowe - szczególnie Borhardta. Verne to klasyk... myślę, że sztuką jest zachęcić dzieciaki do czytania. Niedługo będę stał przed tym wyzwaniem. Problemem u mnie jest to że na nic nie ma wystarczająco dużo czasu, który się jakoś zatrważająco kurczy wraz z wiekiem :(


  • biker1 i Alexspin lubią to

#49 OFFLINE   coloumb

coloumb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 postów

Napisano 28 lipiec 2016 - 09:04

Sztuka jest takze nie zniechecic 😏 Ale czasami trzeba ostro. U mnie wisi przygotowana przez nastolatke (wtedy niespelna 11-letnia) plansza, na ktorej umieszczane sa przeczytane ksiazki. Minimum to jedna miesiecznie, nie liczac szkolnych lektur. Malo? Malo, ale i z jedna sa problemy...dlatego za brak wpisu jest nagroda - calutki kolejny miesiac bez tivi 😏 Po okolo dwoch latach jest juz tych pozycji kilkadziesiat, na pewno zostanie cos w glowie, w kazdym razie dziewczyna w szkole niezle sobie radzi, jezykowo tez rozwija sie przyzwoicie.

Aha...Tomka jednego z mojej polki tez Jej wcisnalem, ale dziewczyny jakos nie czuja klimatu 😊

Użytkownik coloumb edytował ten post 28 lipiec 2016 - 09:06


#50 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 28 lipiec 2016 - 09:17

PRL ............ aaaależ to były czasy :) Świetny wątek powstał, taka dla mnie podróż sentymentalna. Większość co wymieniliście znam i pamiętam :) Przygody Pana Samochodzika czy Tomka Wilmowskiego. Zazwyczaj kupowane w Antykwariacie na Hożej. Tytus Romek i Atomek po każdą nową księgę latałem do Młodzieżowej Agencji Wydawniczej na Wilczą :) Kajko i Kokosz to czasem i w Kioskach Ruchu były. 24 kolorowe kredki Stadler, czy kolorowy długopis BIG, ołówek z gumką czy długopis z zegarkiem nie wspominając o niemieckim skórzanym piórniku. To były rarytasy!  Albo sklep "SMYK" w Alejach i całe piętro pachnące chińskimi gumkami do ścierania jak rzucili. HORTEX na antresoli SMYKA.

 

Wycieczki po biurach żeby dostać jakieś naklejki, prospekty, czy gadżety. Najmilej wspominam 24 kolorowe flamastry, które dostałem w BUDIMEXIE. Hotel POLONIA za to miał najładniejsze naklejki, takie ze złotą świecącą obwódką. Paczki po zagranicznych papierosach, puszki. Zbierało się, a jak! Gra w kapsle na przerwie w szkole.

 

No i Pewex czy Baltona. Trochę świata w naszej Polsce. Matchboxy, Lego i mnóstwo pysznych słodyczy. Kto pamięta jak się kiedyś nazywały dzisiejszy baton Twix i M&M-sy? ;) Temu kto pierwszy poda nazwy tych obydwu frykasów wysyłam fajny kleniowy wobler (też historyczny ale z czasów po PRLowskich) :) Pewex to był inny świat. Jako dzieciak zawsze sobie marzyłem, że zostanę cinkciarzem, niestety jak dorosłem to czasy się zmieniły ;)

 

Składnica Harcerska na Marszałkowskiej czy Marchlewskiego. Makieta z kolejką HO a w środku często zestawy HO, TT, modele do sklejania polskie, czechosłowackie, nrdowskie. Ale jak rzucili to kolejka była, trzeba było stać. Ale zawsze były modele Matchbox, tyle że jak "zwykłe" kosztowały chyba 200-300 zł to  tamte 700. Zestawy różne Młody Elektronik czy Młody Chemik. Finki, chlebaki i inne fajne na tamten czas gadżety :)

 

Później pobudowali Mariota a w nim powstał wielki Pewex. Wtedy chodziłem tam i wzdychałem za fajnym Video czy wierzą Technics :) Albo ciuchy..... Jordache, Rifle, Wrangler czy inne wcale nie firmowe chyba ale innej jakości w innym stylu i kolorowe.

 

Bazary słynny Różyk i buty Sofix, czechosłowackie Prestige no i nieśmiernelne Grand Prixy czy Comforty (to taki grand prix tylko na rzepy), czy bazar przy Skrze. Ciuchy na Rembertowie ale tam nigdy nie byłem.

 

Nooo to se wspomniałem troszku ;)



#51 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1055 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 lipiec 2016 - 10:17

A co to, drodzy koledzy. Oprócz szczeniackich, komiksowych wspomnień to mi tu wybrzmiewa nostalgiczna nuta. Czyżby wyśniony i wymarzony kiedyś kapitalizm tak dał po dupie? Bo wspominanie z łezką w oku... Samochód osobowy: dwoje drzwi, ale nie kabriolet, pojemność silnika niecałe 600, moc 23KM, przyspieszenie do setki...długo. Buty: te które się udało kupić. Zimowe Relaksy, marzenie ściętej głowy albo znajoma w Domach Towarowych Centrum. Kolejka po mięso (ochłap z przydziału), kolejka po benzynę (20 litrów na miesiąc), kolejka po chleb, kolejka po gazetę, kolejka, kolejka, kolejka...Wczasy w Bułgarii, czy Jugosławii dla burżujów. Przy okazji można było opędzlować butlę gazową czy biseptol. Na tym co zamożniejsi obywatele budowali swój prestiż.  Podróż PKS-em, upokorzenie. Podróż PKP, poniżenie. Wystawa w Peweksie: Janko Muzykant. Wystarczy? Wiem, że byli równi i równiejsi i że ci drudzy mogą czuć nostalgię. Ale bawi mnie to, bo ci równiejsi byli też udupieni, tylko mniej i nie zdawali sobie z tego w pełni sprawy. Oczywiście w odniesieniu do normalnej rzeczywistości. Oj poprzewracało się w głowach, oj poprzewracało... Aż trąci masochizmem.  


Użytkownik Maciej W. edytował ten post 28 lipiec 2016 - 10:25

  • Marcin Rafalski i coma lubią to

#52 OFFLINE   seiken

seiken

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 421 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał

Napisano 28 lipiec 2016 - 10:37

Za pierwszą wypłatę to na Rembertowie sobie nieśmiertelne adasie grand prixy kupiłem /bułgary/ ;)

9isfat.jpg

książki to już koledzy wymienili dodał bym jeszcze z tych młodzieżowych to wszystko co napisał Niziurski a z poważniejszych

to proza Łysiaka , nieśmiertelne "Tygrysy"  no i oczywista Młody Technik :)


  • grzesiekp. i mero lubią to

#53 OFFLINE   coloumb

coloumb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 postów

Napisano 28 lipiec 2016 - 11:09

Twixy to byly Raidery...ale M&M'sow nie pamietam 😏 Byly Lentilky.

Użytkownik coloumb edytował ten post 28 lipiec 2016 - 11:12


#54 OFFLINE   grzesiekp.

grzesiekp.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 404 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Grzesiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 28 lipiec 2016 - 11:09

Razem , Na przelaj, wszystkie plakaty które się zbierało ( duble oczywiscie były wymieniane), zbierane puszki po napojach wszelakich, oczywiście pewex baltona...Wyścig Pokoju, gra w kapsle ( lista startowa z trybuny ludu....) kapsle w piłkę nożną ( przy okazji ms82 i 86...) , budowanie całych baz( łącznie z hamakami) na drzewach, lato( bo nie zawsze się wyjezdzalo ) nad kanalkami które wychodziły z jez. czerniakowkskiego , gdzie z ryb brakowało tylko pstragow i sandaczy, tam uczyłem się podwodnego świata. ..oczywiscie Tomek ale też Mark Twain i już J. Clawell i powieści młodzieżowe A. Minkowskiego.....trochę później jawa 50-siatka z płaskim bakiem :)

Użytkownik grzesiekp. edytował ten post 28 lipiec 2016 - 11:12

  • Ubik lubi to

#55 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15595 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 lipiec 2016 - 11:13

Za pierwszą wypłatę to na Rembertowie sobie nieśmiertelne adasie grand prixy kupiłem /bułgary/ ;)

9isfat.jpg

książki to już koledzy wymienili dodał bym jeszcze z tych młodzieżowych to wszystko co napisał Niziurski a z poważniejszych

to proza Łysiaka , nieśmiertelne "Tygrysy"  no i oczywista Młody Technik :)

A właśnie. Można je jeszcze kupić? Jak były na topie to nie bardzo było mnie stać... .



#56 OFFLINE   seiken

seiken

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 421 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał

Napisano 28 lipiec 2016 - 11:41

A właśnie. Można je jeszcze kupić? Jak były na topie to nie bardzo było mnie stać... .

Zapytaj tego sprzedawcy http://allegro.pl/sh...hp?uid=7129186 



#57 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 28 lipiec 2016 - 12:05

Zapalniczki "jednorazowe". 

Dokupowało się do tego zawór, wklejało na epidianie, dodatkowo zestaw 10 sztuk "kamieni" i już można było parę lat stosować. O ile się nie rozszczelniła, lub ktoś na imprezie nie podprowadził... I te opowieści, w które mało kto wierzył, że "na zachodzie" to wszystkie zapalniczki zaworek miały, a do tego, po zużyciu lądowały w koszu. No niemożliwe. Tyle dobra?

:)



#58 OFFLINE   Sebalos

Sebalos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Seba

Napisano 28 lipiec 2016 - 12:06

Godski,chyba w nich nie będziesz po promie paradował??? :blink:  :D  :lol:



#59 OFFLINE   coloumb

coloumb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 postów

Napisano 28 lipiec 2016 - 12:09

Przeciez to typowy but kazdookazyjny! Do krotkich gatkow, dzinsow, gajera i moro. Ponadczasowy look i ponadprzecietna uzytkowosc. No i trzy paski 😏

Użytkownik coloumb edytował ten post 28 lipiec 2016 - 12:10

  • Kuballa44 i grzesiekp. lubią to

#60 OFFLINE   Przemsol

Przemsol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1277 postów

Napisano 28 lipiec 2016 - 12:12

kolego Maciej.W.... nikt tu nie wznosi pieśni pochwalnych na cześć komunizmu, nikt nie mówi że było lepiej. ale pomysłowość żeby "przetrwać" była znacznie na wyższym poziomie niż jest teraz. były zadymy z zomo i to też się dobrze wspomina.... odpuść sobie nerwy i zacietrzewienie a uśmiechnij i popatrz na świat z przymrużeniem oka - będzie ci lepiej :)


  • Friko i Alexspin lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych