A czym to się różni, jak utniesz ze starej wędki kompozytowej tuleję lub dwie na ścisk, bo za cienko? Toż to też jakaś mata i żywica epoksydowa. Na tym zdjęciu widać, że niewielka grubość tego.
Jedyny problem z tasmą to taki, że się niestety starzeje i klej puszcza. Dobrze, jak jeszcze jakaś markowa tasma i zalana dobrze żywicą, gorzej, jak jakiś shit z osiedlowego marketu.
Dobre są arbory PacBay oraz tulejki ze starych wędek, gorzej, jak trzeba ileś tulejek kleić na pasówkę, żeby zniwelować różnicę w średnicach.
O to chodzi ,że ta siatka na zdjęciu jest ''rzadka'' i spełnia tylko funkcję powstrzymywania rozlewania się żywicy i też słabo bo trzeba dowijać zwykłą taśmę papierową aby nie rozlała się na boki.Przy laminowaniu i klejeniu laminatów (szklanych czy węglowych) zasadą jest zastosowanie jak najmniejszej ilości żywicy,aby w pełni wykożystać właściwość materiału jakim się posługujemy.
Jeśli używamy pocietych blanków na arbory to jest to ok,bo w takim blanku żywica stanowi max. 10% w stosunku do włókna szklanego czy węglowego,a przy użyciu takiej siatki żywicy będzie minimum 50% i bardziej przypomina to unowocześnienie ''chińskiej'' metody sznurka i ''kilograma''' żywicy do osadzania uchwytu.
Ogolnie każde klejenie opiera się na tym,aby spoina była jak najcieńsza,aby przenoszenie obciażeń odbywało się (w wędziskach także drgań) materiał-mateiał,a nie materiał-gruba spoina-materiał.
Ogólnie Marku,z tego co śledzę budujesz sporo dość konkretnych wędzisk,przy takich kijkach śmiało można wykożystać tkaninę (nie siatkę) szklaną lub węglową ciętą w paski,nawijaną na mokro (przesączoną żywicą) do uzyskania odpowiedniej średnicy pod uchwyt,a po wstępnym utwardzeniu (max.24 h) osadzanie na takich arborach uchwytu...ale to tylko moje przemyślenia.
I na koniec wracajac do taśmy papierowej,to jej jakość ma istotne znaczenie i najlepiej sprawdzaja się profejonalne produkty używane w lakierniach samochodowych ...taśmy do maskowania lakierniczego mają kleje odporne na podwyższoną temperaturę (np:wygrzewanie lakieru w 50-60 stopniach),oraz lekkie rozpuszczalniki tzw. silicon remover-y.
Użytkownik Paavo edytował ten post 02 wrzesień 2016 - 08:36