Witam
Miałem okazje wczoraj odwiedzić pracownię RODMAS i przez ładnych kilka godzin oglądac blanki firmy ATC/Shikari. Pracownię prowadzą łukasz Masiak i Grzegorz Politowski. Widzialem wiele wędzisk i gołych blanków. Widzialem zarówno castingowe króciaki jak i rasowe spinningi budowane na blankach typu steelhead.
Z racji osobistych zainteresowań castingiem zwracałem głównie uwage na blanki na których mozna zbudować dobra wedkę pod multiplikator. Dla miłosników lekkiego castingu w ofercie shikari/ATC mozna znaleść kilka perełek. M.in blanki z serii SH III o oznaczeniach:
ISJ601 10lbs c/w do 9g akckja fast, jednocześciowy
Bardzo lekki i dynamiczny blank w eleganckim brązowym kolorze.
Idealny pod mała gumkę, albo niewielki woblerek. W sam raz lowienie okonii w jeziorach.
blank typu spinn jig.
IS702 8lbs c/w 3,5-10,5g akcja fast, dwuczesciowy
To blank na ktorym można zbudować również finezyjny spinning. Wyjątkowo lekki.
blank z typu fresh water.
IC602 15lbs c/w 7-18g, akcja fast, jednoczęściowy. Typowy blank o castingowym ugięciu. Względnie wszechstronny . Równiez bardzo lekki, choć ścianka blanku nie jest cienka. Jak ktoś szuka blanku do scorpiona 1001 i średnie lowienie to właśnie znalazł
blank typu casting bass.
PSJ601 10lbs c/w do 9g, akcja fast, jednoczęściowy. Wysokomodułowy blank z serii SHX. Ultra lekki, ale duzym zapasie mocy. Miałem okazje porzucać chwile bardzo lekki wabik (>4g) wędka zbudowaną na tym blanku. Kij był uzbrojony spiralnie i zaskoczyło mnie to, ze praktycznie bez wkładania siły tak lekki wabik leciał na relatywnie sporą odległość. Perfekcyjne narzędzie dla łowców pstrągów.
CB603 17 lbs c/w do 21g, akcja fast, jednoczęściowy. Coś dla miłośników łowienia szczupaków na średniej wielkości woblery. Blank kompozytowy. Sztywny dolnik zrobiony z węgla połaczony z elastyczną szczytówka z wlókna szklanego. Kij świetnie się ładuje podczas rzutu (szklana szytówka) i ma sporą moc podczas forsownego holu (sztywny mocny dolnik).
Warto zwrócic uwagę też na dwa blanki jerkowe C604 20 lbs i C605 25 lbs.
poniżej kilka zdjęć wedzisk z pracowni Rodmas.
Spiralnie uzbrojony casting
Wszystkie blanki ATC/shikari są produkowane w Stanach Zjednoczonych.
Wszelkich szczegułów dotyczacych zarówno blanków jak i montażu można sie dowiedzić ze strony http://www.rodmas.pl
pozd JW
#1 OFFLINE
Napisano 10 maj 2007 - 21:49
#2 OFFLINE
Napisano 10 maj 2007 - 22:05
#3 OFFLINE
Napisano 10 maj 2007 - 22:19
#4 OFFLINE
Napisano 10 maj 2007 - 22:48
Przy takiej wycieczce można się sporo dowiedzieć i wybrać coś dla siebie .Ciekawe co to będzie.Ten spiralnie uzbrojony kij wygląda bardzo dziwnie.Co skłania do takiego montażu przelotek, jakie są tego wady i zalety.Przy jakich mocach kija się to stosuje?
Daniel, wszystko zależy do czego. Nie każdy blank warto tak zbroić. W lekkim cascie można stosować tę technikę z dwóch generalnych powodów.
Pierwszy to, że w spiralnym zbrojeniu jest zazwyczaj mniej przelotek niz np. w popularnym Fuji concept. Powoduje to, że zbrojenie jest lżejsze. Przy kijach o mocy 8 czy 10 lbs ma to znaczenie. Lekko uzbrojony kij ma lepsze właściwości rzutowe przy swoim dolnym zakresie c/w. Ponadto takie zbrojenie powoduje, że blank nie jest narażony na skręcanie. Spiralnie niema sensu zbroić np. kijow jerkowych.
To tyle z punktu widzenie wędkarza a nie fachowca od zbrojenia wedek
JW
#5 OFFLINE
Napisano 10 maj 2007 - 23:01
#6 OFFLINE
Napisano 10 maj 2007 - 23:05
Paweł powiem tak. Kijem na blanku 10 lb uzbrojonym klasycznie rzucalem komfortowo nieco cięzsze wabiki niż tym samym blankiem zrobionym spiralnie. Być moze to tylko kwestia cieżaru uzbrojenia. Niemniej faktem jest, ze przy spirali jest mniej przelotek niż przy concepcie fuji. Generalnie jako człek otwarty nie neguję tego sposobu chociażby dlatego, że mozna tak komfortowo łowić. Insza inszość czy to ładnie wyglada czy nie.Ciekawe tezy. Piszesz Jurku o lepszych właściwościach rzutowych kija zbrojonego spiralnie w stosunku do kija zbrojonego klasycznie. Rozumiem że miałeś możliwośc rzucania kijem wykonanym na takim samym blanku, zbrojonym w dwóch układach. Ja często bawię się w ten sposób przy prototypach wędek - może wymienimy się spostrzeżeniami?
JW
#7 OFFLINE
Napisano 10 maj 2007 - 23:17
#8 OFFLINE
Napisano 10 maj 2007 - 23:31
Z moich skromnych obserwacji wykonanych przy rzucaniu z prototypów (próby polowe przy testach spacingu, przelotki prowizorycznie mocowane taśmą) wynika że rozmieszczenie nie ma specjalnego wpływu na odległość rzutu. Rzuca mi się mniej więcej tak samo, czyli w jakiś statystycznym rozrzucie odległości wszystko się mieści. Być może przy zbrojeniu spiralnym rzucam metr czy dwa blizej, wydaje mi się to widoczne zwłaszcza przy simple spiral z przelotką zderzakową, ale to może być autosugestia więc daleki jestem od formułowania dalej idących wniosków na tej podstawie. Zwłaszcza że prototyp to prototyp, nawet solidnie przymocowane taśma przelotki jednak bardziej chodzą tak jak i cała reszta.
Powyższe oznaczałoby, że jakiś czynnik niweluje korzyści rzutowe zastosowania mniejszej ilości przelotek. Skłonny jestem przypuszczać że jest to zwiększone tarcie linki między przelotkami.
Druga sprawa jest taka, że mniejsza ilośc przelotek zależy od specyfiki blanku. Może byc to np. tylko 1 przelotka mniej. Ostatnio zbroilem blank spinningowy 6'6 - wyszlo mi konceptowo 9 przelotek - dopiero przy tej ilosci byłem zadowolony ze sposobu w jaki linka układała się w stosunku do blanku przy wygięciu pod różnymi kątami. Trzeba pamiętać że to jest jeden z podstawowych elementów tak zwanego new concept - żeby poprzez zwiększoną liczbę przelotek wzmocnić blank, rozkłądając w większym stopniu siły działające na blank poprzez linkę. tego nie da się oszukać, to trzeba badać dla każdego blanku, czy to w zbrojeniu spinningowym, czy castingowym, czy spiralnym.
Mój jeśli mogę tak powiedzieć brak entuzjazmu dla zbrojenia spiralnego jest też zresztą związany z powyższym zagadnieniem. Nie jest dla mnie przy zbrojeniu spiralnym czytelny rozkład sił w układzie linka-przelotka-blank. Zwłaszcza przy tzw. simple spiral czytalem na rodbuilding.org o wyrywaniu przelotki zderzakowej pod dużymi obciązeniami.
Nie tak dawno ktoś zamieścił ciekawe zdjęcie poglądowe obrazujące tą kwestię i wywiązała się zażarta dyskusja.
Obiektywnie trzeba jednak przyznać iż panuje pewna za oceanem moda na zbrojenie spiralne, zwłaszcza w najcięższych kijach morskich. Tam kwestia stabilności kija po prostu wymusza w pewnien sposób zbrojenie spiralne, zwlaszcza biorac pod uwagę rozmiar multiplikatorów który też na stabilność kija korzystnie nie wpływa.
Ponieważ ja nie mam problemów ze stabilnością zestawu castingowego w łowieniu śródlądowym, a przy testach prototypów nie zaobserwowałem jakiś ewidentnych korzyści w odległościach rzutowych przy zbrojeniu spiralnym, osobiście wybieram zbrojenie klasyczne dla swoich kijków. Być może brak takiej potrzeby wynika również stąd że zawsze mam pod ręką zestaw spinningowy, więc jak wybieram kij castingowy to oczekuję że będzie on wyglądał jak kij castingowy a nie hybryda pomiędzy castingiem a spinningiem - ale zdają sobie sprawę że to już wyłącznie mój estetyczny konserwatyzm. De gustibus, jak to mowią.
Pozdrawiam
#9 OFFLINE
Napisano 11 maj 2007 - 07:50
pozd JW
#10 OFFLINE
Napisano 11 maj 2007 - 08:19
Bez wątpienia niesztampowe posunięcie..
#11 OFFLINE
Napisano 11 maj 2007 - 15:02
sam posiadam kijek castingowy wykonany na blanku ISJ601 10lbs
uzbrojony klasycznie przez RODMAS.
bardzo fajna wedka ktora uzywam do UL. castingu w polaczeniu z conquestem 51. sietna na pstragi i okonie!
polecam wyroby RODMAS!
pozdrawiam!
#12 OFFLINE
Napisano 11 maj 2007 - 16:35
Wszystko co przybliża nas do normalności , możliwości wyboru , perfekcji , pożądane jest..
Zawsze to mniej miejsca dla tandety i chłamu , który liderem sprzedaży się mieni.
Legalizowany przez guru ..
Za dychę..
#13 OFFLINE
Napisano 31 maj 2007 - 12:05
Pozdrowienia dla Łukasza i Tarlosa którego również spotkałem w tejże pracowni.
#14 OFFLINE
Napisano 31 maj 2007 - 14:59
#15 OFFLINE
Napisano 04 czerwiec 2007 - 08:45
Trzeba pamiętać że to jest jeden z podstawowych elementów tak zwanego new concept - żeby poprzez zwiększoną liczbę przelotek wzmocnić blank, rozkłądając w większym stopniu siły działające na blank poprzez linkę.
Firko,
Trochę przewrotnie to sformułowałeś. Celem New Concept jest w zasadzie zmniejszenie masy przelotek i poprawienia dystrybucji przeciążenia na blanku - zwiększenie ich ilości jest de facto reperkusją tego podejścia. Ilość nie jest i nigdy nie była celem samym w sobie.
Liczba przelotek powinna być zminimalizowana do takiej, która zapewnia poprawną pracę blanku pod obciążeniem. Gdyby w twoim kiju wyszło że uzbroisz go, zachowując powyższe zasady, pięcioma przelotkami, to też jest dobrze i też zgodnie z ideą New Concept
Pozdrawiam
Paweł
#16 OFFLINE
Napisano 04 czerwiec 2007 - 09:29
I to jest stwierdzenie praktyka - podpisuję się pod tą teorią obiema rękoma.
Trzymając się sztywno rozkładów concept-owych lub z zeszytu nie uzbroimy dobrze blanków, które pomimo bardzo podobnych lub wręcz takich samych opisów różnią się znacząco akcją, szybkością, zbieżnością etc. etc. Idywidualne podejście do każdego blanku jest moim zdaniem świadectwem doświadczenia Rodbuildera i gwarancją, że dany blank jest uzbrojony zgodnie z przeznaczeniem a nie zgodnie z wytycznymi producentów ( najczęściej przelotek). Przekonałem się o tym na własnej skórze a właściwie na własnej wędce którą najpierw uzbroiłem wg zeszytu a potem przezbroiłem pod okiem praktyka. Finalny produkt zmienił się nie do poznania (nie trzeba chyba wspominać, że na lepsze).
Pzdr.
Tarłoś
#17 OFFLINE
Napisano 19 marzec 2008 - 21:07
Załączone pliki
#18 OFFLINE
Napisano 19 październik 2008 - 14:19
Jerkówka 6 stóp, na 40lb blanku i gumówka 7 stóp na 25lb blanku.
Jerkówka bardzo lekka, spirala nie przeszkadza , wreszcie łowi się wygodnie bo 7 stopową ciągle plumkałem o wodę. Jerki do 120g, bulldawgi ok 140 nie robią na niej większego wrażenia. Pierwszy raz nad wodą i od razu udany chrzest - 94cm szczupak.
Gumówka - jeszcze lżejsza. Bardzo czuła mimo braku rezonansu (choć chciałbym kiedyś tą wędkę z tubą mieć). Bez problemu podrywa z dna gumy w okolicy maksymalnego wyrzutu (40-50g). Myslę ze jako drugie zastosowanie bedzie niezła do ciężkiego łowienia sandaczy na rzekach. Z Metanium Mg nic nie waży, aż zaskakuje moc wędki, bo waga raczej pstrągowa, i to z tych lżejszych.
Wielkie dzięki za tak udane wędki!!
#19 Guest__*
Napisano 19 październik 2008 - 17:22
.
Użytkownik J_J edytował ten post 26 czerwiec 2014 - 16:52
#20 OFFLINE
Napisano 19 październik 2008 - 18:02
Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pracownia
AUTORSKI
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Wojtka poj...Napisany przez gończy , 12 lut 2017 cage rods, autorski-rb, pracownia |
|
|
||
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Pracownia Dragon - Design FishingNapisany przez Taps , 05 paź 2016 dragon, pracownia, rodbuilding |
|
|
||
|
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Mazur RodsNapisany przez spinning-team , 24 wrz 2015 pracownia |
|
|
|
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Zagraniczne pracownie wędkarskieNapisany przez Manniek66 , 23 sty 2015 pracownia |
|
|
||
AUTORSKI
Hand made →
Rodbuilding (budowa wędek) →
Hauer Custom RodsNapisany przez andrzej525 , 25 lis 2014 autorski-rb, pracownia |
|
|
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych