Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nowe "Prawo wodne"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
588 odpowiedzi w tym temacie

#501 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 20 luty 2021 - 07:44

Jest drobna różnica między nie muszą być zarejestrowane nie mogą być zarejestrowane. Skoro ustawodawca dopuszcza możliwość rejestracji  każdego środka pływającego na wniosek właściciela to okręg nie łamie prawa  poprzez nakaz wędkowania z środka pływającego zarejestrowanego.

 

Niema też obowiązku łowienia z łodzi można z brzegu, jeżeli ktoś chce powinien spełnić wszystkie wymagania które znajdują się w zezwoleniu.


Użytkownik MajKar edytował ten post 20 luty 2021 - 07:52


#502 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 641 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 20 luty 2021 - 07:45

Bartek, przepraszam ale nie mogę nie zareagować. Przecież to co wypisuje psulek to ... no obiecałem. Użytkowniku forum psulek, zalecam zmienić dawkę. Art.3 pkt1 ust.1 przeczytaj uważnie a później przemyśl swoje zdanie...Nie ma nic do rzeczy odnośnie zasad wędkowania... .Ale to wszystko nic, tu pojechałeś: Łódka do amatorskiego połowu ryb nie musi mieć numerów żeby nią pływać, ale może musieć mieć numery żeby z niej łowić... . Otóż łódka dopuki z niej nie łowisz jest tylko łódką, gdy zaczynasz łowić jest jednostką do amatorskiego połowu ryb. Jeszcze raz Tobie i podobnym wytłumaczę: PZW ma prawo zabronić Ci wędkowania z łodzi, ma prawo na dzierżawionych wodach wprowadzać różne limity połowowe, nie ma jednak prawa nakazać Ci rejestracji łodzi do celów wędkarskich.
Majkar... chłopie no proszę Cię, nie ma prawa.

Użytkownik Matteoo edytował ten post 20 luty 2021 - 07:48


#503 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 641 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 20 luty 2021 - 07:51

To jest mój ostatni post w tym temacie, jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości zapraszam na priv. Trudno czasem bez nerwów odnieść się do tego jak wy interpretujecie zapisy ustawy i braki w zapisach pzw spowodowane po prostu ich lenistwem.

#504 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1850 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 20 luty 2021 - 07:54

Fajnie interpretujecie prawo, ale jest jedno małe "ale". Wszystkie przepisy, nawet te z pozoru sprzeczne, należy rozpatrywać "łącznie". nawet jeśli są zawarte w kilku ustawach, bo zwykle są podawane do nich odniesienia. Może i Ustawa o rejestracji srodków pływających nie nakłada takiego obowiązku, ale już Ustawa o Rybactwie Śródlądowym przewiduje karę za wędkowanie z nieoznakowanego środka pływającego. Wystarczy iśc tropem wskazywanych w niej przepisów i ustaw.


  • MajKar lubi to

#505 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 545 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 20 luty 2021 - 08:03

"Nie każde prawo podlega interpretacji, bo wówczas nie miałoby żadnego sensu"

To , które prawo podlega interpretacji a , które nie? Są między nimi różnice? Hmmm ,to, jak Kowalski ma je rozpoznać?
Jak Ty jedziesz po pijaku ,to jesteś przestępca. Jak po pijaku jedzie syn prominenta ,to ma pomroczność.
No tak, już wiem jak rozpoznać te różnice prawa. Sam sobie odpowiedziałem. Więc moje pytanie potraktuj jako retoryczne.

W "normalnym" kraju nawet by nie powstał taki temat na alternatywnym forum. Zmienia się ustawa i koniec tematu. Wszyscy się dostosowują bez względu na to czy to korporacja, spółka , zrzeszenie czy Kowalski. U nas temat powstaje, bo wszyscy wiedzą jakie są realia. Ustawa swoje , spólka swoje , zrzeszenie itd , itd. Dlatego robi się chaos i dzięki temu powstają różne "teorie spiskowe", bo życie nas tego nauczyło.
(Tak poza tematem) Onegdaj "walczyłem" ze skarbówką. Domagałem się zwrotu podatku (który w/g ustawy ) mi się należał. Z uporem maniaka domagałem się zwrotu. Urząd mnie wzywał i z uporem maniaka kazał składać korekty do zeznania - bo mi się nie należy-i tak kilka lat. W piątym roku wezwałem "posiłki" w osobie adwokata. Dopiero to "wsparcie" pomogło przełamać linie obrony wroga. Zwyciężyłem. A prawo jedno i jasno było napisane komu ta konkretna ulga się należy.
Smutno jest mi to pisać ale dla spuentowania całego wątku można by rzec - prawo prawem a życie weryfikuje.

Użytkownik binio1111 edytował ten post 20 luty 2021 - 08:07

  • kruz lubi to

#506 OFFLINE   GrzesM

GrzesM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Grzegorz

Napisano 20 luty 2021 - 08:23

Fajnie interpretujecie prawo, ale jest jedno małe "ale". Wszystkie przepisy, nawet te z pozoru sprzeczne, należy rozpatrywać "łącznie". nawet jeśli są zawarte w kilku ustawach, bo zwykle są podawane do nich odniesienia. Może i Ustawa o rejestracji srodków pływających nie nakłada takiego obowiązku, ale już Ustawa o Rybactwie Śródlądowym przewiduje karę za wędkowanie z nieoznakowanego środka pływającego. Wystarczy iśc tropem wskazywanych w niej przepisów i ustaw.


Chłopie weź przeczytaj ze zrozumieniem art.20 ustawy na którą się powołujesz.🤦

Załączone pliki


Użytkownik GrzesM edytował ten post 20 luty 2021 - 08:54


#507 OFFLINE   RedJin

RedJin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 424 postów
  • Lokalizacja07-300 Bug, Narew
  • Imię:Piotr

Napisano 20 luty 2021 - 08:24

Fajnie interpretujecie prawo, ale jest jedno małe "ale". Wszystkie przepisy, nawet te z pozoru sprzeczne, należy rozpatrywać "łącznie". nawet jeśli są zawarte w kilku ustawach, bo zwykle są podawane do nich odniesienia. Może i Ustawa o rejestracji srodków pływających nie nakłada takiego obowiązku, ale już Ustawa o Rybactwie Śródlądowym przewiduje karę za wędkowanie z nieoznakowanego środka pływającego. Wystarczy iśc tropem wskazywanych w niej przepisów i ustaw.

Bzdety. Pokaż paragraf. I uprzedzam- połów ryb to nie to samo co amatorski połów ryb

Edyta. Już ktoś był szybszy post wyżej

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Użytkownik RedJin edytował ten post 20 luty 2021 - 08:25


#508 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 641 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 20 luty 2021 - 10:35

Dla tych co mają problemy z interpretacją zasad prawa oraz podstaw logiki mam dwa zadania:
1) 3-1+4×3=?
2)
1=5
2=10
3=20
4=40
5=?

Oraz zadanie dodatkowe:
W Polsce nie ma nakazu rejestracji skuterów, to czy prezydent jakiegoś miasta może taki nakaz wprowadzić?

Wyniki podam jutro o 18tej.

Użytkownik Matteoo edytował ten post 20 luty 2021 - 10:42


#509 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisano 20 luty 2021 - 10:45

Dla tych co mają problemy z interpretacją zasad prawa oraz podstaw logiki mam dwa zadania:
1) 3-1+4×3=?
2)
1=5
2=10
3=20
4=40
5=?

Oraz zadanie dodatkowe:
W Polsce nie ma nakazu rejestracji skuterów, to czy prezydent jakiegoś miasta może taki nakaz wprowadzić?

Wyniki podam jutro o 18tej.

I nie będziesz miał wyrzytów sumienia ze aż do 18 będziemy wszyscy w niepewności co do naszej logiki :)

Użytkownik womaly23 edytował ten post 20 luty 2021 - 10:52


#510 ONLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2163 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 20 luty 2021 - 11:11

Oraz zadanie dodatkowe:
W Polsce nie ma nakazu rejestracji skuterów, to czy prezydent jakiegoś miasta może taki nakaz wprowadzić?

Wyniki podam jutro o 18tej.

rozmawialiśmy na priv, bo prosił o to admin, widzę że brniesz w materie której nie znasz

a) definicja legalna skutera odnosi się do skutera wodnego i jest nim  jednostka pływająca przeznaczoną do celów sportowych i rekreacyjnych o długości kadłuba poniżej 4 m z silnikiem napędowym, której podstawowym źródłem napędu jest pędnik strugowodny i która jest zaprojektowana do obsługi przez osobę lub osoby siedzące, stojące lub klęczące na kadłubie, a nie wewnątrz kadłuba; Skutery wodne  ze względu na moc silnika podlegają rejestracji, lub na wniosek właściciela jesli nie spełniają wymogu mocy większej niż 15kW

to o czym piszesz w swoim przykładzie zapewne jest motorowerem "motorower - pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;". a zgodnie z art 71 ust 1 Prawa o ruchu drogowym motorower musi być zarejestrowany. Prezydent nie może nakazywać rejestracji motorowerów bo nakazuje tego już ustawa. Czego tu nie rozumiesz?


Użytkownik wuran edytował ten post 20 luty 2021 - 11:14


#511 OFFLINE   espe

espe

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 luty 2021 - 11:16

"Nie każde prawo podlega interpretacji, bo wówczas nie miałoby żadnego sensu"

To , które prawo podlega interpretacji a , które nie? Są między nimi różnice? Hmmm ,to, jak Kowalski ma je rozpoznać?
Jak Ty jedziesz po pijaku ,to jesteś przestępca. Jak po pijaku jedzie syn prominenta ,to ma pomroczność.
No tak, już wiem jak rozpoznać te różnice prawa. Sam sobie odpowiedziałem. Więc moje pytanie potraktuj jako retoryczne.

W "normalnym" kraju nawet by nie powstał taki temat na alternatywnym forum. Zmienia się ustawa i koniec tematu. Wszyscy się dostosowują bez względu na to czy to korporacja, spółka , zrzeszenie czy Kowalski. U nas temat powstaje, bo wszyscy wiedzą jakie są realia. Ustawa swoje , spólka swoje , zrzeszenie itd , itd. Dlatego robi się chaos i dzięki temu powstają różne "teorie spiskowe", bo życie nas tego nauczyło.
(Tak poza tematem) Onegdaj "walczyłem" ze skarbówką. Domagałem się zwrotu podatku (który w/g ustawy ) mi się należał. Z uporem maniaka domagałem się zwrotu. Urząd mnie wzywał i z uporem maniaka kazał składać korekty do zeznania - bo mi się nie należy-i tak kilka lat. W piątym roku wezwałem "posiłki" w osobie adwokata. Dopiero to "wsparcie" pomogło przełamać linie obrony wroga. Zwyciężyłem. A prawo jedno i jasno było napisane komu ta konkretna ulga się należy.
Smutno jest mi to pisać ale dla spuentowania całego wątku można by rzec - prawo prawem a życie weryfikuje.

 

Chyba nie do końca zrozumiałeś. Z założenia żadne (lub jeśli chcemy za wszelką cenę uniknąć polskiego podwójnego zaprzeczenia - każde). Prawo nie podlega, a przynajmniej nie powinno podlegać interpretacji (nie mylić z wykładnią). Piszę nie powinno bo prawo tworzą ludzie, którzy mogą popełniać błędy, nie przewidzieć wszystkich scenariuszy. Co do zasady: prawo nie powinno podlegać interpretacji. Ewentualną interpretacją powinien zajmować się sąd. I w nawiązaniu do tej części nie wiem o co pytasz. A życie, cóż współczuję przygody ze skarbówką jednak nic to nie zmienia w stosunku do powyższego. Czy nawet jeśli prawo jest doskonałe i bardzo jasno określa zasady to czy istnieje możliwość, że na swojej drodze spotkasz idiotę - tak, taka sytuacja jest możliwa. Podobnie jak to, że wychodząc po bułki zabije Cię pijany kierowca. Możliwość jest - jest, co jednak nie przeszkadza nam wychodzić z domu. Paradoksalnie to właśnie to co napisałem umożliwiło Ci wygranie sprawy.

Nowe prawo wodne jest napisane jasno i nie ma tam pola do interpretacji, czy jest możliwe, że ktoś spotka strażnika który uważa inaczej (nawet jeśli lokal esy napiszą taki Regulamin) - jest  - i co z tego? Nie przyjmujesz mandatu, odsyłasz do ustawy i tyle. Skierują sprawę do sądu - Ok, trudno, wygrana będzie tylko szkoda czasu. Czy to oznacza, że na forum można pisać, że coś jest niejasne, podlega interpretacji, prawo prawem a życie życiem - nie, a przynajmniej nie powinno

A dlaczego? To już pozostawiam do samodzielnego rozważania...



#512 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 20 luty 2021 - 11:41

Można do sądu i się kopać. A co będzie jak sprawa zostanie skierowana do sądu koleżeńskiego zarządu okręgu nie mandat a odebranie karty na dwa lata za nierespektowanie regulaminu a wystarczyło mieć numery na łodzi bo jest taka możliwość. Przed sądem koleżeńskim nie ma adwokata.



#513 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4826 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 20 luty 2021 - 11:42

Widzisz, tylko tu pojawia się problem podwójnych standardów. Z jednej strony wszyscy zgadzają się, że użytkownik wody może wprowadzać ograniczenia w zasadach wędkowania, a z drugiej że nie zawsze. Pytanie więc - co z wymiarami ochronnymi. Idąc waszym tokiem rozumowania:

 

W Polsce nie ma zakazu zabierania szczupaków powyżej 45cm, bo tak wynika z ustawy. W takim razie dlaczego OM PZW wprowdza wyższy wymiar i z jakiego przepisu prawa to wynika.

W ustawie o rybactwie jest zapis że haczyk ma mieć nie więcej niż trzy ostrza, o rozstawie nie większym niż okrąg 20mm. Wyjaśnij mi więc, na jakiej podstawie użytkownik żąda używania haków z ostrzem pojedynczym lub bez zadziorów. Przecież to niezgodne z ustawą!!!

 

Kolejne przykłady można by dopisywać i mnożyć. Wyjaśnij proszę.


Użytkownik psulek edytował ten post 20 luty 2021 - 11:44


#514 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 641 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 20 luty 2021 - 11:44

rozmawialiśmy na priv, bo prosił o to admin, widzę że brniesz w materie której nie znasz

a) definicja legalna skutera odnosi się do skutera wodnego i jest nim  jednostka pływająca przeznaczoną do celów sportowych i rekreacyjnych o długości kadłuba poniżej 4 m z silnikiem napędowym, której podstawowym źródłem napędu jest pędnik strugowodny i która jest zaprojektowana do obsługi przez osobę lub osoby siedzące, stojące lub klęczące na kadłubie, a nie wewnątrz kadłuba; Skutery wodne  ze względu na moc silnika podlegają rejestracji, lub na wniosek właściciela jesli nie spełniają wymogu mocy większej niż 15kW

to o czym piszesz w swoim przykładzie zapewne jest motorowerem "motorower - pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;". a zgodnie z art 71 ust 1 Prawa o ruchu drogowym motorower musi być zarejestrowany. Prezydent nie może nakazywać rejestracji motorowerów bo nakazuje tego już ustawa. Czego tu nie rozumiesz?

 

Widzisz Wuran, i nie jest problemem to co jest w tym założeniu które pisałem legalne lub logiczne, tylko jak ty interpretujesz wszelkie zapisy, rozbijasz je na czynniki pierwsze i po zsumowaniu wychodzi Ci inny wynik. Ja nie prosiłem o rozłożenie mojego zapisu tylko o wniosek końcowy z niego. Ty zaś szukasz drugiego dna, ale to nie echosonda. Nie mam siły na tą jałową dyskusję, jest śmieszna!

 

psulek, bo ustawa daje taką mozliwość! Mozna wręcz zabronić zabierania, zrobić inne ograniczenia. Nigdy jednak nikt w okręgach nie zmiejszył szczupaka do 40cm a dlaczego bo to już stało by w sprzeczności z ustawą! Robisz to co kolega wyżej, rozbijasz dwie ustawy osobne i łączysz je w calość, z jakim wynikiem? Gubisz się !

 

Nie będę tu pisał w tym watku nic więcej, nie mam siły przekonywać was że czarne jest czarne a nie szare!

 

Ponieważ postanowiłem jak powyżej, a czas jest względny, podam wyniki dla spragnionych:

1) wynik to: -10

2) 5=1

3) nie może!


Użytkownik Matteoo edytował ten post 20 luty 2021 - 12:10


#515 ONLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2163 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 20 luty 2021 - 11:58

rozmawiamy o prawie a to niestety podlega interpretacji lub tzw wykładni a te są różne tak jak rożne są osoby które dokonują wykładni prawa https://pl.wikipedia...Wykładnia_prawa

Nie ulega wątpliwości, że można rejestrować jednostki pływające o mocy silnika mniejszej niż 15kw, tu się zgadzamy.

resztę zostawmy bo sami nie rozstrzygniemy kto ma rację, bo nie ma już tego zapisu i żaden sąd tego już nie zinterpretuje a to potencjalnie mogłoby być jakąś wskazówką



#516 OFFLINE   IntruZ9

IntruZ9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 481 postów
  • LokalizacjaPCT
  • Imię:intruz

Napisano 20 luty 2021 - 11:59

Taki shitstorm tutaj powstał,ze tylko popcornu mi brakuje... :doh:  



#517 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1850 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 20 luty 2021 - 12:09

Chłopie weź przeczytaj ze zrozumieniem art.20 ustawy na którą się powołujesz.

Ustawa o rejestracji łodzi i jachtów, oraz obwieszczenie Marszałka sejmu... 

Art. 20. W ustawie z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 652 oraz z 2017 r. poz. 60 i 1566) wprowadza się następujące zmiany: 1) w art. 20: a) ust. 2 otrzymuje brzmienie: „2. Sprzęt pływający służący do połowu ryb podlega obowiązkowi oznakowania zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2128 oraz z 2018 r. poz. ...).”, B) uchyla się ust. 3–3b, c) ust. 6 otrzymuje brzmienie: „6. Amatorski połów ryb przy użyciu jednostki pływającej odbywa się z zachowaniem wymogów w zakresie bezpieczeństwa uprawiania żeglugi dotyczących budowy, wyposażenia oraz kwalifikacji, określonych w przepisach o żegludze śródlądowej dla statków

 

Wystarczy poczytać i poszukać... Połów amatorski nadal jest połowem... Uściślono tylko zasady bezieczeństwa na łodzi wędkarskiej.



#518 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1806 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 20 luty 2021 - 12:09

Fajna dyskusja.
Ja wezmę wodę w dzierżawę i napiszę w regulaminie, że połów możliwy z łodzi zarejestrowanej w NASA. Ciekawe co by krzyczeli znawcy ustaw?
  • Plastik lubi to

#519 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 20 luty 2021 - 12:09

Zgadzam się z tobą IntruZ9.

Nie rozumiem jaki jest cel być anonimowym na wodzie i ukrywać swoją tożsamość. 


Użytkownik MajKar edytował ten post 20 luty 2021 - 12:11


#520 OFFLINE   espe

espe

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 luty 2021 - 12:16

Można do sądu i się kopać. A co będzie jak sprawa zostanie skierowana do sądu koleżeńskiego zarządu okręgu nie mandat a odebranie karty na dwa lata za nierespektowanie regulaminu a wystarczyło mieć numery na łodzi bo jest taka możliwość. Przed sądem koleżeńskim nie ma adwokata.

Panowie, można mnożyć przykłady. Proponuję aby każdy z nas sam zdecydował. Ja na pewno nie zarejestruję nowego pontonu, choćby PZW mi to nakazywało i straszyło Bóg wie czym. Prawo mówi, że przepisy nie mogą stać w sprzeczności z aktem prawnym wyższego rzędu. Ustawa jest nadrzędna do wszystkiego oczywiście z wyjątkiem ustawy zasadniczej czyli Konstytucji.