Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Humminbird 798CI HD SI


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
252 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 19 styczeń 2013 - 18:49

Możesz podpiąć laptopa lub np. tablet z dr depth nomad. Lepiej je sprzedaj i kup coś czytnikiem kart.

#82 OFFLINE   RobbyG

RobbyG

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów

Napisano 19 styczeń 2013 - 18:53

Możesz coś więcej o tej elektronice powiedzieć? Mam echo Humminbirda z GPS i NMEA 0183 ale bez czytnika kart.

Rozumiem, że ten model wysyła na jakiś swój port dane NMEA ? Bo zupełnie go nie znam :-).

Jeśli tak, to tak jak w moim przypadku, jedynym problemem było dopasowanie poziomów napięć na echosondzie (RS232) do napięć na czytniku (właściwie odczyt/zapis) karty microSD (poziomy TTL). Tutaj mamy bardzo duży wybór wsród "gotowych" układów, których jedynym zadaniem jest konwersja takich napięć - ja wykorzystałem MAX238CWG. Na końcu tego łańcucha jest sam czytnik, który pracuje na mikrokontrolerze MEGA328P Atmela. Standardowo czytnik odbiera i wysyła dane zgodnie z RS232, ale na poziomie napięć TTL (0-5V) dlatego właśnie wspomniany konwerter. Wykonałem to jako zamknięte (szczelnie ?) pudełko i IMHO zaletą tego ustrojstwa jest praca we/wy - nie trzeba karty SD wyciągać z tego pudła, aby wczytać zapisane na niej logi do kompa. Proszę mnie źle nie zrozumieć, ale dla niektórych użytkowników komputerów może być to problem, ponieważ obecnie sprzedawane laptopy i niestety płyty główne również nie mają łaczy szeregowych. Dlatego w takim przypadku konieczny jest zakup adaptera (konwertera) USB/RS232. Zostaje pudełko podłączyć do kompa i hulaj dusza. Soft na mikrokontrolerze ma również m.in. zaimplementowane funkcje nawigowania po katalogach założonych na karcie, kasowania logów itp. Z tym, że dla (przepraszam za określenie) przeciętnego użytkownika komputera również M$ rzucił jakiś czas temu kłody pod nogi wycinając z systemu Hyperterminal, ale chwila w sieci i po kłopocie. To na razie tyle. Jeśli za mało lub coś "ściemniłem" to daj znać, postaram się wyjaśnić.

 

Pozdro

Robert



#83 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 19 styczeń 2013 - 19:41

:blink: chłopie ty o jakiś czarach rozmawiasz z normalnymi zjadaczami chleba...

w każdym razie ja ani słowa z tego nie zrozumiałem.... może jestem cyber analfabetą.



#84 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 19 styczeń 2013 - 19:44

Mocne! Przyznam, że mnie zagiąłeś. Jesteś w stanie takie coś wykonać pod echo z serii Lowrance elite?

Użytkownik -PYTOON- edytował ten post 19 styczeń 2013 - 19:45


#85 OFFLINE   Nizdęb

Nizdęb

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 272 postów
  • Imię:Grzegorz

Napisano 19 styczeń 2013 - 20:03

Ja zrozumiałem ale chyba nie ma sensu brać się za to bez większego doświadczenia, poza tym nowe echo Humminbirda, kolorowe z GPS kupiłem za tysia z haczykiem od kolegi z forum, więc powiedzmy 600 zł taniej niż analogicznego Elite-4 z GPS po to żeby wyrobić sobie świadomość czego potrzebuję.

 

Inna sprawa to ciekawe za ile pojawią się takie mapy do wgrania na porządny tablet, zrobione lepiej i pewniej przez kogoś kto to zrobi zawodowo. Dziś to chyba raczkuje.



#86 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 19 styczeń 2013 - 20:11

Te mapy już są. Prędko się pewnie nie pojawią :) ? Ilość czasu jaką trzeba poświęcić na pływanie i obróbkę nie będzie miała przełożenia w PLN. Do tego po co zdradzać komuś swoją wodę?!



#87 OFFLINE   Nizdęb

Nizdęb

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 272 postów
  • Imię:Grzegorz

Napisano 19 styczeń 2013 - 20:21

Te mapy już są. Prędko się pewnie nie pojawią :) ? Ilość czasu jaką trzeba poświęcić na pływanie i obróbkę nie będzie miała przełożenia w PLN. Do tego po co zdradzać komuś swoją wodę?!

 

Eeee, nie takie tajemnice padały. Masowość rozwiązania + łatwość i zautomatyzowanie procesu (może jedna, może dwie generacje w przyszłość) załatwi temat. Poza tym sam wujek google może to dołożyć w przyszłości z nudów ;)



#88 OFFLINE   RobbyG

RobbyG

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów

Napisano 19 styczeń 2013 - 21:39

Koledzy odpowiem na wszystkie pytania, ale dajcie mi troszkę czasu - może mały diagram rozwieje wątpliwości. No i przy okazji muszę "obczaić " jak zasilić j.pl swoją grafiką (fotką).

 

Pozdro

Robert



#89 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 19 styczeń 2013 - 22:09

Te mapy już są. Prędko się pewnie nie pojawią :) ? Ilość czasu jaką trzeba poświęcić na pływanie i obróbkę nie będzie miała przełożenia w PLN. Do tego po co zdradzać komuś swoją wodę?!

 

temat raczkuje, ale światełko gdzieś tam widać... navico ruszyło z programem "zrobimy Ci mapę" jak Karpiński. cena spora, log własny, na dodatek chyba tylko pod najnowsze echa lowrance'a, ale jak zbiorą dużą ilość logów to nasze dzieci/wnuki navionicsa platinium sobie kupią ;)

 

btw: RobbyG- gratki. wiedziałem, że się da. znałem takich co się zabierali ale koniec końców kupowali echa z wyższej półki, więc to była teoria. samo wykonanie to dla mnie też czarna magia, ale serce rośnie jak się widzi czyjś sukces ;)


Użytkownik nrt80 edytował ten post 19 styczeń 2013 - 22:12


#90 OFFLINE   RobbyG

RobbyG

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów

Napisano 19 styczeń 2013 - 22:22

OK, jakoś wyczaiłem, :-)

 

Koledzy mały podgląd tego co zrobiłem pt. "pudełko".

 

Z założenia poszukiwałem najtańszego (w danej chwili) echa, które wysyła dane NMEA po RS.

Kiedy już padło na model następnym etapem był sposób rejestracji tych danych. Chociaż mam możliwości używania nawet małego netbooka to zabieranie tego nad wodę jakoś mi nie pasowało. Piszę o wodach które odwiedzam, pamiętam jak kiedyś "koledzy po kiju" stamtąd zobaczyli kręcioła z napisem Shimano, a ostatnio niskoprofilowca. Teraz gdyby zobaczyli na łódce kompa byłbym tam skończony - nie daj Boże jakbym z wody spłynął o kiju....... :-). Dlatego szukałem sposobu schowania tego rejestratora (loggera) w skrzynkę akumulatora sondy. Opis rozwiązania, które znalazłem i wykonałem podesłałem Wam wcześniej. Teraz uzupełniam małym rys poglądowym dla jasności. Po opłynięciu z echem nowego akwenu wyciągam pudło z pokrowca echa i przesyłam logi do kompa. Potem albo swoim softem albo z małą pomocą drDepth mapki do formatu lcm Lowrance lub, żeby potem nie brać już echa jako balastu na łódkę, do formatu Garmina. Echo, które mam, czyta mapki lcm bezpośrednio z karty pamięci mikroSD, które "w nie wsadzamy", więc w chwili obecnej mam wszystko czego mi potrzeba. Nawet "ficzer" echa ryb na ekranie mnie nie rajcuje, może kiedyć jak będę miał wiekowego lenia i stetryczeję......

 

Pozro

Robert

Załączone pliki


Użytkownik RobbyG edytował ten post 19 styczeń 2013 - 22:55

  • szczupak1 lubi to

#91 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1626 postów

Napisano 19 styczeń 2013 - 23:08

:blink:  :blink:  :blink:  :blink:  :wacko:



#92 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 20 styczeń 2013 - 06:59

a jest możliwość zbudowania czegoś takiego do mojego sprzętu tzn:

-lowrance elite 5x(bez gps)

-lowrance endura out&back (ręczniak gps)?



#93 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3419 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 20 styczeń 2013 - 09:37

po mojemu nie. Ani wyjscia nie ma ani gps a i laczenie sygnalow... nie widze tego. Ale niech sie praktyk wypowie



#94 OFFLINE   RobbyG

RobbyG

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów

Napisano 20 styczeń 2013 - 11:38

a jest możliwość zbudowania czegoś takiego do mojego sprzętu tzn:

-lowrance elite 5x(bez gps)

-lowrance endura out&back (ręczniak gps)?

 

Z tego co sprawdziłem (i sprawdzałem przed kupnem echa) w manualach udostępnianych przez Lowrance - manual dla grupy Elite 5X, Mark 5X, Mark 5X Pro i Elite 4X - modele te w ogóle nie mają możliwości przesyłania danych na swój port (o ile w ogóle taki posiadają). Wszystkich osobiście nie macałem, kolega ma Mark 5X Pro i na pewno go nie ma. Dlatego odpowiedź na Twoje pierwsze pytanie brzmi nie ponieważ fizycznie Twoje echo nie wysyła na zewnątrz informacji np. o głębokości.

 

Innym zagadnieniem jest przygotowanie map dla Twojego ręczniaka GPS. Jeżeli ktoś takie informacje z echa udostępni - głębokość, położenie to istnieje możliwość przygotowania map dla  Twojego urządzenia (?). Dlaczego znak zapytania - z tego co pamiętam z informacji przeczytanych w instrukcjach. Osobiście, jak pisałem poprzednio, mam Garmina i z tym formatem map nie mam problemów.

 

Przed całą zabawą miałem tylko GPS i rozważłem również taką możliwość, aby z niego odczytywać położenie geograficzne i je gdzieś zapisywać a z echa info o głębokości, ale skoro samo echo umożliwia nam i jedno i drugie to zagadnienie mi odpadło.

 

Jeszcze jedna informacja o tym pudełku. Nie traktuj tego proszę jako dedykowane urządzenie do echa. De facto jest to ustrojstwo, które z każdego urządzenia elektronicznego wyposażonego w interfejs szeregowy potrafi  odczytać dane i zapisać je na karcie pamięci może to być komp, strerownik, kasa fiskalna, itp., itd. A to, że akurat mądrzy ludzie wyposażyli echosondy w coś takiego to dla mnie sytuacja wymarzona - poruszam się na styku profesja - hobby. :ph34r:  :D

 

Pozdro

Robert



#95 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3419 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 20 styczeń 2013 - 16:10

pasowalo by jakos troszke glebiej w samo echo wejsc tak by wiedziec co i jak ew pokazuje, ale tu podejrzewam juz grubo pod gorke



#96 OFFLINE   RobbyG

RobbyG

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów

Napisano 22 styczeń 2013 - 16:21

pasowalo by jakos troszke glebiej w samo echo wejsc tak by wiedziec co i jak ew pokazuje, ale tu podejrzewam juz grubo pod gorke

No, tak. IMHO dwie drogi ;) :

- zatrudnić się w dziale software'owym (np. programista) Lowrance'a, Humminbird'a etc. - legal,

- "zhakować" ich firmware..., legal ?

 

Pozdro

Robert



#97 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3419 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 22 styczeń 2013 - 16:26

heh ja tam jestem na etapie, ze kumam co napisales z grubsza a w glebsze wnikanie to bym spedzil tyle czasu, ze SI bym kupil liczac kase za 1h sleczenia.. ;)

btw czy nomad dzialalby na tablecie i ew czy zapisuje dane dajac podobna wynikowa mape jak na PC - bo app dr depth + tablet wychodzi w podobnej cenie jak program na pc ;)



#98 OFFLINE   -PYTOON-

-PYTOON-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • Lokalizacja...

Napisano 14 kwiecień 2013 - 12:00

Czy w modelu 798/598 można podzielić ekran na 3 części: DI/SI/2D?

#99 OFFLINE   redrik

redrik

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • Lokalizacjakanada
  • Imię:Rafał

Napisano 14 kwiecień 2013 - 18:09

Czy w modelu 798/598 można podzielić ekran na 3 części: DI/SI/2D?

Jade zaraz do sklepu, jak go będą mieli na wystawie to sprawdzę

Niestety ale nie mogłem nic sprawdzić bo coś tam zmieniali i wszystkie były wyłączone.
Ale ponoć się nie da

Użytkownik redrik edytował ten post 14 kwiecień 2013 - 22:41


#100 OFFLINE   termin

termin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 175 postów
  • LokalizacjaTychy

Napisano 15 kwiecień 2013 - 11:09

Czy w modelu 798/598 można podzielić ekran na 3 części: DI/SI/2D?

Mozna  :)