Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak działa echosonda - obrazowanie SI/ DI/ 2D (wydzielone z wątków 'Echosondy Garmin echoMAP 71/72/91/92 SV' i 'Echosonda Garmin STRIKER™')


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
282 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 18 kwiecień 2017 - 06:37

Może i grubo :D lecz sądzę że ten problem nas nie dotyczy :-).

 

Dotyczy każdego kto kupi Garmina z przetwornikiem CV. Oprócz GT-40 przemianowanego na CV-40 jest też m.in. GT-20 przerobiony na CV-20.

 

Problem występuje wtedy, gdy jest potrzebna ścieżka zapisu DI, DV - zwał jak zwał. Pozwala to na precyzyjną korekcję głębokości podczas robienia mapy w reefmasterze. Póki co RM nie obsługuje Garminów tak czy siak.  Z tego opisu wynika, że humminbirdy jadą już na licencji od navico i mają "prawdziwe" DI w przetworniku zamiast składanego z SI obrazu jak do tej pory.

 

Wg mnie problem jest cały czas, gdy używasz ClearVu bo nie dostajesz obrazu prawdziwego DV. Poza tworzeniem map ważniejsza jest przecież chyba interpretacja dna na bieżąco.



#162 OFFLINE   Tupas

Tupas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaLubelskie
  • Imię:Kamil

Napisano 18 kwiecień 2017 - 07:31

Proszę mi wybaczyć moje zapędy, odpowiedziałem w ten sposób z pewną aluzją ponieważ jedynym zachwalanym przetwornikiem jest gt-40. Szczerze? chyba w tej sytuacji nikt nie może być pewny, nawet mając przetwornik  w wersji GT. Przewertowałem linka którego zapodał kolega Raven i są takie obawy że Garmin mógł namieszać coś w sofcie i wtedy wszyscy mamy po ptokach a ja głupi wczoraj zmieniłem soft na 3.8 he :D



#163 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 18 kwiecień 2017 - 07:39

Proszę mi wybaczyć moje zapędy, odpowiedziałem w ten sposób z pewną aluzją ponieważ jedynym zachwalanym przetwornikiem jest gt-40. Szczerze? chyba w tej sytuacji nikt nie może być pewny, nawet mając przetwornik  w wersji GT. Przewertowałem linka którego zapodał kolega Raven i są takie obawy że Garmin mógł namieszać coś w sofcie i wtedy wszyscy mamy po ptokach a ja głupi wczoraj zmieniłem soft na 3.8 he :D

 

Garmin w swoim stanowisku podaje, że przy użyciu przetworników GT element skanujący w dół będzie w dalszym ciągu wykorzystywany, ale po tej akcji to już im chyba nikt w nic na słowo nie uwierzy.



#164 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4793 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 18 kwiecień 2017 - 10:41

Sprawa jest trochę dwuznaczna. Proponuję poczytać sobie komentarze na youtubie. Lowrance już raz podmieniał nagranie, bo podobno było sporo nieprzychylnych komentarzy, coś tam w nim pozmieniali (nie chcą powiedzieć co). Garmin twierdzi że dziury nie ma. Z drugiej strony trochę słabo, jeżeli producenci załatwiają to w ten sposób. Obiektywność testu prowadzonego przez konkurencję jest wątpliwa - w końcu to nasi mają wygrać. Bycie adwokatem we własnej sprawie jest trochę nieeleganckie i agresywne - komuś pali się grunt pod stopami. Stanowisko Garmin:

 

https://support.garm...hAN6MYbK22pCtHA

https://support.garm...0Uq5mM7FRHvIrHA

https://support.garm...ZGm0ypilqQFGs0A

 

No i pytanie podstawowe - skoro jest taka dziura, to dlaczego nie ma porównania ze skanu bocznego. A, no tak, w skanie bocznym ponoć różnic brak..


Użytkownik psulek edytował ten post 18 kwiecień 2017 - 12:04


#165 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 18 kwiecień 2017 - 12:09

Paweł, nie mówię, że jest jednoznaczna, a w linku, który wkleiłem są podane odsyłacze do dokładnie tych odpowiedzi Garmina, które przytoczyłeś.

 

Moim zdaniem jednak jeżeli komuś tu się pali grunt pod nogami to jest to raczej Garmin.

 

Przegrali dwa razy i w końcu nie informując klientów wyrzucili ze swoich przetworników objęty patentem Navico kryształ DownView, wracając do technologii sprzed kilku- czy kilkunastu nawet lat, czyli downview tworzone przez nałożenie dwóch sideview.

 

Takie są fakty. A klient już sobie sam oceni co woli. Grunt żeby miał wiedzę przed zakupem, a do tej pory tak nie było.

 

Dziwisz się Navico, że w tej sytuacji publikują takie testy, bo ja nie. A jak to wygląda w praktyce to jak zwykle i tak trzeba by było samemu sprawdzić nad wodą.

 

A porównanie skanów bocznych co miałoby pokazać? Przecież sprawa dotyczy downview - tego, że ten obraz powstaje bez dedykowanego kryształu i przez nałożenie dwóch sideview, przez co jest znacznie mniej dokładny i wyraźny niż taki który powstaje w widoku true downview u Navico.

 

Ta dziura w filmiku ma zobrazować brak dedykowanego kryształu downview - w rzeczywistości obraz downview u Garmina przy użyciu przetworników CV jest teraz tworzony przez kryształy sideview nałożone na siebie. Także faktycznej dziury może i nie ma wcale, albo jest mniejsza - to znowu zależy od kątów sideview. Ideą Navico w tym filmie jest żeby pokazać, że powoduje to gorsze odwzorowanie dna niż true downview.

 

PS. Raymarine i Humminbird płacą Navico opłatę licencyjną i używają true downview. 


Użytkownik Raven edytował ten post 18 kwiecień 2017 - 12:13


#166 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 18 kwiecień 2017 - 12:15

w HB nie ma problemu w wariantach DI sonarów, problem składanego DI był w ich combach czyli SI. Czekam na logi z H2GNMega, by sprawdzić, czy dali ten kryształ DI w nowych przetwornikach MEGA, czy jadą po staremu na składaku.



#167 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4793 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 18 kwiecień 2017 - 12:31

Takie są fakty. A klient już sobie sam oceni co woli. Grunt żeby miał wiedzę przed zakupem, a do tej pory tak nie było.


W sumie racja
 

Dziwisz się Navico, że w tej sytuacji publikują takie testy, bo ja nie. A jak to wygląda w praktyce to jak zwykle i tak trzeba by było samemu sprawdzić nad wodą.


Dziwie się, bo zazwyczaj producencji nie działają w taki sposób. Akcja rodzi reakcję. Zazwyczaj zrzucają robotę na stronę trzecią - testerów, itp.


A porównanie skanów bocznych co miałoby pokazać? Przecież sprawa dotyczy downview - tego, że ten obraz powstaje bez dedykowanego kryształu i przez nałożenie dwóch sideview, przez co jest znacznie mniej dokładny i wyraźny niż taki który powstaje w widoku true downview u Navico.


Wątek jest o echach z SV i mając SV DV jest dla mnie bez znaczenia. Co do dokładności obrazowania - rzeczywiście, pionowo pod łodzią może być gorzej, bo jakość sygnału spada, ale znowu bardziej z boku powinno być lepiej skoro są dwa stożki. Trzeba by to tak naprawdę sprawdzić niezlaeżnie.


Ta dziura w filmiku ma zobrazować brak dedykowanego kryształu downview - w rzeczywistości obraz downview u Garmina przy użyciu przetworników CV jest teraz tworzony przez kryształy sideview nałożone na siebie. Także faktycznej dziury może i nie ma wcale, albo jest mniejsza - to znowu zależy od kątów sideview. Ideą Navico w tym filmie jest żeby pokazać, że powoduje to gorsze odwzorowanie dna niż true downview.


Dziura sugeruje, że nie ma żadnego obrazu w podanym zakresie, a tak ewidentnie nie jest. Jak jest w rzeczywistości, można by się przekonać tylko poprzez przeprowadzenie niezależnych testów.  


PS. Raymarine i Humminbird płacą Navico opłatę licencyjną i używają true downview.


To jest mały chichot losu, bo z tego co wiem, to HB miał to najpierw, ale mieli jakiś błąd w patencie. Lowrance wykorzystał lukę i teraz muszą płacić. Jak widać w biznesie nie ma zmiłuj i kto bez grzechu...

#168 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 kwiecień 2017 - 13:08

Czyli GT-40 nie ma true DownView??? 



#169 OFFLINE   Tupas

Tupas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaLubelskie
  • Imię:Kamil

Napisano 18 kwiecień 2017 - 13:51

Ma, nie mają tego nowe przetworniki oznaczone jako CV.



#170 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 18 kwiecień 2017 - 14:52

w HB nie ma problemu w wariantach DI sonarów, problem składanego DI był w ich combach czyli SI. Czekam na logi z H2GNMega, by sprawdzić, czy dali ten kryształ DI w nowych przetwornikach MEGA, czy jadą po staremu na składaku.

 

Podobno jest dedykowany kryształ DI w tych przetwornikach.



#171 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 18 kwiecień 2017 - 15:05

A dasz jakis namiar na ta informacje ?



#172 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 18 kwiecień 2017 - 15:20

Podobno jest dedykowany kryształ DI w tych przetwornikach.

Póki nie będzie loga do sprawdzenia, póty będzie gdybanina. Ogólnie to widać ostatnio zderzenie marketingu z realiami. Ciekawe ile straci na tym Garmin.


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 18 kwiecień 2017 - 15:21


#173 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 18 kwiecień 2017 - 16:35

No właśnie bełkot marketingowy... coraz bardziej nachalny i wprowadzający więcej zamętu niż pożytku. A życie później weryfikuje i wychodzą kwiatki różnej masci

#174 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 18 kwiecień 2017 - 18:23

za chwile się okaże, ze nawet jeśli jest to w GT40 i innych GT to wyłączą softem bo taki nakaz sądu - ale to już moje gdybanie, bo łatwiej wyłączyć programowo niż wymieniać przetworniki Klientom



#175 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 kwiecień 2017 - 19:40

Cholera, może juz wyłączyli. Albo weszła nowa odmiana GT-40. 

Po wymianie 71SV+ GT40 na 92SVchirp + GT40 mam wrażenie że SI jest gorsze.

 

Można przywrócić stary soft?



#176 OFFLINE   ManieQ

ManieQ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1336 postów
  • LokalizacjaBłonie/k Wawy i oklice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Wróbel

Napisano 18 kwiecień 2017 - 20:03

Cholera, może juz wyłączyli. Albo weszła nowa odmiana GT-40. 

Po wymianie 71SV+ GT40 na 92SVchirp + GT40 mam wrażenie że SI jest gorsze.

 

Można przywrócić stary soft?

Z tego co pamiętam to Tomek@Sucks _one chciał powrócić do starego softu w 70DV i się nie dało :(


Użytkownik maniek1972 edytował ten post 18 kwiecień 2017 - 20:04


#177 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4793 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 18 kwiecień 2017 - 20:14

Cholera, może juz wyłączyli. Albo weszła nowa odmiana GT-40. 

Po wymianie 71SV+ GT40 na 92SVchirp + GT40 mam wrażenie że SI jest gorsze.

 

Można przywrócić stary soft?

 

Ciebie to nie tyczy. Zmieniałeś jak jeszcze było po staremu. Poza tym problem podobno jeżeli już dotyczy DI a nie SI.


Użytkownik psulek edytował ten post 18 kwiecień 2017 - 20:14

  • mario lubi to

#178 OFFLINE   Tupas

Tupas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaLubelskie
  • Imię:Kamil

Napisano 18 kwiecień 2017 - 22:14

za chwile się okaże, ze nawet jeśli jest to w GT40 i innych GT to wyłączą softem bo taki nakaz sądu - ale to już moje gdybanie, bo łatwiej wyłączyć programowo niż wymieniać przetworniki Klientom

 

 

Cholera, może juz wyłączyli. Albo weszła nowa odmiana GT-40. 

Po wymianie 71SV+ GT40 na 92SVchirp + GT40 mam wrażenie że SI jest gorsze.

 

Można przywrócić stary soft?

 

https://support.garm...6YRA6oQFy5ug9aA

 

pozostaje kwestia czy im wierzyć czy nie ;-)



#179 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 kwiecień 2017 - 23:32

https://support.garm...6YRA6oQFy5ug9aA

 

pozostaje kwestia czy im wierzyć czy nie ;-)

Tego się nie dowiemy. Testy nad wodą tylko.



#180 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4793 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 20 kwiecień 2017 - 08:38

Zacząłbym od przejrzenia tego:

https://connect.garm...start/quickdraw



Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych