Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szklaki - temat ogólny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
244 odpowiedzi w tym temacie

#221 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 24 styczeń 2023 - 12:24

Przepiękny blank. Jak w wielu starociach z lat 60/70. Dałbym jednak uchwyt w stylu tamtych lat. Oczywiście sprawa sposobu uzbrojenia bardzo indywidualna i absolutnie nie krytykuję. Coś więcej Piotrze na temat tego Conolona, z jakich lat pochodził, długość, do jakiej linki był? Bo Conolonów w ABU było wiele. Łącznie z tymi pierwszymi blankami, które trafiały do Szwecji od Conolona z USA.



#222 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2662 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 24 styczeń 2023 - 17:54

Przepiękny blank. Jak w wielu starociach z lat 60/70. Dałbym jednak uchwyt w stylu tamtych lat. Oczywiście sprawa sposobu uzbrojenia bardzo indywidualna i absolutnie nie krytykuję. Coś więcej Piotrze na temat tego Conolona, z jakich lat pochodził, długość, do jakiej linki był? Bo Conolonów w ABU było wiele. Łącznie z tymi pierwszymi blankami, które trafiały do Szwecji od Conolona z USA.

To taki sama wędka jak ta Arka , czyli Długość 8 Klasa 6/7. Wędka miała pewnie jakieś +/- 25lat. Mi udało się znaleźć nówkę z folią na uchwycie kołowrotka. :)

Uzbrojenie -_- no cóż masz rację że było by ładniej z bardziej stylowym uchwytem , ale to miał być eksperyment , bo to moja pierwsza wędka muchowa szklana , a i pierwsza w pełni przeze mnie uzbrojona .  


  • jachu i trout master lubią to

#223 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 24 styczeń 2023 - 18:15

Uchwyt Irek (@dipper) dorobi jakbyś nie mógł się z nią rozstać. :)

ABU Conolon kupiony pewnie w Pewex jak większość takich w PL.
  • Pisarz.......ewski Piotr lubi to

#224 OFFLINE   kemaz

kemaz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 26 styczeń 2023 - 11:27

Witam.

Tyle zdań, ile wypowiedzi ... wink.png

Panuje u nas w kraju przekonanie że szklaki to najlepiej w jak najniższych klasach i do suchej muchy.

Moim subiektywnym (ale popartym sporą ilością używanych szklaków) zdaniem, jest to mocno wypaczony i tendencyjny obraz.

Zaryzykował bym tezę że szklaki w niskich klasach i do suszu są jednak do bani.

No chyba że do piankowców i sierściuchów, nie wymagajaych zbytniej energii do strącania z nich wody. Ale takie muchy nie są kompatybilne z kijami #2-3 ...

Prawdziwe zalety szklaków wychodzą dopiero przy łowieniu dużymi muchami - zwłaszcza mokrymi i tradycyjnymi, w miarę lekkimi ale też dużymi nimfami.

Oraz kijami i linkami w przedziale klas #5-8.

A już szczególnie i kompletnie mało popularne jest łowienie w naszym muchowym środowisku, krótkimi (7'/7'6''/8') szklakami w klasach #7-8.

Bo takich nie ma po prostu u nas na rynku.

Obowiązuje standard:

#3 / 7'-7,6''

#4 / 7'6 - 8'

#5 / 8'-8'6''

I nic ponad to w naszym grajdole. 

Cokolwiek ponad tę klasyfikację, tradycyjne linki oraz rzuty inne niż znad głowy, z reguły nie mieści się w głowie przeciętnego polskiego muchołapa, który zapragnie wziąć do ręki po raz pierwszy szkło wink.png

Z innej perspektywy patrząc ... duże rzeki i szklaki w niskich klasach - to jakieś nieporozumienie i kompletnie niezrozumienie samej idei takich wędek (są oczywiście, konstrukcyjne wyjątki - jak zawsze).

"Szklane" wędki przeżywają swój renesans w połączeniu z linkową rewolucją, jaką możemy od paru lat obserwować. Ale producenci sprzętu idą znowu za owczym pędem rynku, podobnie jak to było onegdaj z wędkami węglowymi - szybciej, lżej i cieniej ... bo tak chce wydać pieniądze wędkarz muchowy rolleyes.gif

Dlatego takim powodzeniem na rynku wtórnym (znowu nie w naszym kraju) cieszą się szklane kije mające po kilkadziesiąt lat.

Kije w wysokich klasach są świetne. Idealne wręcz do naszych warunków i naszych rzek.

Ręczę każdemu że jak by spróbował połowić na krótkiego szklaka #7-8, pstrągi na takim Dunajcu, to się zadziwi zarówno kijem i holami ryb.

Gdyby co, w razie pytań proszę je kierować do tegorocznego "Janosika" ... jak ktoś zna Rafała, to będzie wiedział o co chodzi - przekonał się do takiego kija i przełamuje stereotypy. Dla niego szklany króciak 8'3''#8 Fenwick'a to w tej chwili podstawowa wędka do połowu sporych kropkowańców w silnym nurcie, a mnie pozostało jeszcze parę innych wędek o podobnych parametrach wink.png biggrin.png

Generalnie temat o takich kijach i łowieniu nimi, stosowaniu do nich odpowiednich i kompatybilnych z takimi kijami linek, jest bardzo ciekawy i jak najbardziej rozwojowy w tym wątku.

Pozdrawiam.

 

Myślałem, myślałem – no i naciągnąłeś mnie. Zamówiłem McFarland GTX 8'6 #7 pod streamery. A ze Steffen wygląda super to McFarland będzie w kolorze Steffena. Dla mnie wygląda nieziemsko – zobaczymy jak się łowi. W Maju. Kilka zdjęć https://www.facebook...613188077477591


  • Pisarz.......ewski Piotr, Forest-Natura i Wojtek Krasnopolski lubią to

#225 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 26 styczeń 2023 - 12:13

Witam.

Ładny ... nieszlifowane blanki mają urok smile.png 

Łowisz w kraju czy raczej poza naszymi granicami ?

Mnie najbardziej pasuje używanie do takich kijów bardzo krótkiej głowicy i rozbiegówki mono. No po prostu bajka przy streamerowniu w szybkiej wodzie - panuje się nad każdym centymetrem zestawu i samą muchą.

Pozdrawiam. 


  • Richi55 lubi to

#226 OFFLINE   nati

nati

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 85 postów

Napisano 26 styczeń 2023 - 13:11

Dzień dobry

Na pewno nie bedzesz żałował, ale gdybyś jednak z jakiegoś powodu żałował zakupu, to pisz, odkupię tego GTXa od ciebie :)



#227 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 26 styczeń 2023 - 21:40

Witam.
Ładny ... nieszlifowane blanki mają urok smile.png
Łowisz w kraju czy raczej poza naszymi granicami ?
Mnie najbardziej pasuje używanie do takich kijów bardzo krótkiej głowicy i rozbiegówki mono. No po prostu bajka przy streamerowniu w szybkiej wodzie - panuje się nad każdym centymetrem zestawu i samą muchą.
Pozdrawiam.

_____[

Napisz coś więcej o tej "krótkiej głowicy i rozbiegu mono". Może i ja bym spróbował. Na jakich dystansach operujesz, dlaczego akuratnie taki zestaw, itd. W razie co będę jeszcze pytał.
Jeżeli dyskusja nasza jest w złym wątku to proszę Moda o przeniesienie w odpowiednie miejsce.

Pzdr

#228 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 31 styczeń 2023 - 14:00

Ja mam starego ABU GARCIA CONOLON 2.4m i śmigam linkami DT7, WF7. Czasami Rio Gold WF8

http://www.flyfishin...isplaytype=full

Takie kije za grosze można kupić. Czasami znaleść na śmietniku. Mam jeszcze jeden oryginalny, taki jaki powstał w swoich czasach. :)

Mam i ja. Przez przypadek zaglądałem na ten wątek i przypomniało mi się, że widziałem taki kij na OLX-ie ;).

Jak się pokochamy to przezbroję.3ce315e03341d7bb24c45d560b5e0211.jpg

Wysłane z mojego POCO F1 przy użyciu Tapatalka
  • Pisarz.......ewski Piotr i trout master lubią to

#229 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 31 styczeń 2023 - 14:43

Ile kosztował?



#230 OFFLINE   Paweł Cieśliński

Paweł Cieśliński

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Cieśliński

Napisano 31 styczeń 2023 - 15:50

Mam i ja. Przez przypadek zaglądałem na ten wątek i przypomniało mi się, że widziałem taki kij na OLX-ie ;).

Jak się pokochamy to przezbroję.3ce315e03341d7bb24c45d560b5e0211.jpg

Wysłane z mojego POCO F1 przy użyciu Tapatalka

Mam taką 8 stopową w klasie 6-7. Jest to moja pierwsza kupiona chyba 1993 roku muchówka, na którą teraz nie potrafię łowić ma strasznie ciężką część szczytową (leci na pysk jak to się mówi). Jak dobrze kojarzę nie jest to szklak tylko węglówka ale muszę sprawdzić


  • zeralda lubi to

#231 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 31 styczeń 2023 - 17:01

Ile kosztował?

Nawet nie pytaj, jak jadę po główki i jakiś dubbing to czasem więcej wydam

Wysłane z mojego POCO F1 przy użyciu Tapatalka

#232 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 31 styczeń 2023 - 17:06

Mam taką 8 stopową w klasie 6-7. Jest to moja pierwsza kupiona chyba 1993 roku muchówka, na którą teraz nie potrafię łowić ma strasznie ciężką część szczytową (leci na pysk jak to się mówi). Jak dobrze kojarzę nie jest to szklak tylko węglówka ale muszę sprawdzić

Trochę leci na mordę ale do wytrzymania (po wywaleniu 15m linki jakieś 2-3 cm poza "korek"). Myślę, że jak mi "podejdzie" to tak uzbroję, że będzie OK. Waga do wytrzymania - ok. 117 g.

Wysłane z mojego POCO F1 przy użyciu Tapatalka

#233 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 01 luty 2023 - 10:21

Mój waży 123g. Rękojeść korkoguma, uchwyt oryginalny wiec downlock. Wszystko po to żeby właśnie nie leciał na pysk. ;)
Jakbym miał przejść na naturalny korek to uchwyt kołowrotka wsadizlbym również downlock i wszystko z ciężkiego drewna żeby choć trochę "ciągnęło" poza punkt podparcia.

Aaaa. No i odpowiednio ciężki młynek żeby doważyl jak "dalej źle".
______

Użytkownik trout master edytował ten post 01 luty 2023 - 10:22

  • Paweł Bugajski, Pisarz.......ewski Piotr i zeralda lubią to

#234 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 01 luty 2023 - 10:58

Dokładnie, downlocking i cięższy młynek załatwia sprawę. Na razie pobawię się trochę i zdecyduję czy bawić się w przezbrajanie. Na sucho (na trawie) pracuje obiecująco.

 

P.S. Nie wiem czy to czysty szklak czy jakiś kompozyt grafitu ze szkłem (na zagranicznych forach twierdzą, że szkło). Mnie to obojętne, ważne, że pracuje podobnie jak inne szkła, które miałem w ręce.


  • Pisarz.......ewski Piotr lubi to

#235 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 01 luty 2023 - 16:29

Nie ma żadnego grafitu. "Czyste, żywe" szkło takie jak dawne teleskopy kupowane na rynku od "ruskich". Psiknięte farbą w kolorze grafitu i na to lakier. Oczywiście te kije o których piszemy i którego zdjęcia Paweł wrzucił.
Jak wyczyścisz, wyszlifujesz i wypolerujesz to pięknie słońce przez nie prześwituje. :)
A rzucanie i lowinie nim to każdy dzieciak powinnien od takich patykow zaczynać uczyć się rzucać. Same rzucają. Powyżej -nastu (15-18) metrów juz trzeba by pewnie z ciężarem linki schodzić w dół ale wszystko do dopracowania w boju. Do dystansów mam szybkie grafity a pstrągi łowię "wydłubując spod nóg". Na duża wodę bez wchodzenia do niej mam "laskę" 2.9-3m 6/7 i miotam rolkami z brzegu. Coś jak Switch, DH. :)
Szklaczek to rekreacja w pełnym słońcu czy świtem,
latem, w wodzie max do "jajek". :D
  • Sławek Oppeln Bronikowski, Pisarz.......ewski Piotr, Forest-Natura i 2 innych osób lubią to

#236 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 01 luty 2023 - 21:36

Tego Conolona Tree Star kupiłem w małym, prywatnym sklepie wędkarskim w Mrzeżynie w 1989 lub góra rok później. Nie pamiętam ich z Pewexu, natomiast wydaje mi się, że mogły pochodzić ze sklepów górniczych, które funkcjonowały po 1981 i chyba do 1989 roku, a z nich trafiały na różne bazary, giełdy, do komisów i właśnie prywatnych sklepów wędkarskich. U mnie nie poleżał zbyt długo, nawet nie pamiętam czy kiedykolwiek nim łowiłem. A w katalogach ABU te kijki pojawiły się w połowie lat 80-tych, mniej więcej razem Cardinalami C-3, C-4. W każdym razie te muchówki mają ponad trzydzieści lat. 


  • Lepton, Pisarz.......ewski Piotr i zeralda lubią to

#237 OFFLINE   Paweł Cieśliński

Paweł Cieśliński

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Cieśliński

Napisano 02 luty 2023 - 14:57

Wczoraj przyjrzałem się dokładniej i nie jest to węglówka jak pisałem wcześniej - mój błąd.


  • zeralda lubi to

#238 OFFLINE   baldbadass

baldbadass

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 15 maj 2023 - 17:05

Ostatnio trafił w moje ręce kijek z włókna szklanego: Seahawk Spintex #11755 (jak na zdjęciach).
Pytanie moje jest takie: czy ktoś z Was kojarzy w ogóle co to za blank? Coś jest w stanie o tym więcej napisać?
No i druga sprawa.
Czy w takim razie jest sens aby zawracać sobie głowę wymiana przelotek, uchwytu kołowrotka i generalnie wywaleniem tego plastiku z dolnika i zmianą np na korek?
Zapraszam do dyskusji

 

Załączone pliki



#239 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 18 maj 2023 - 18:35

Kolego, to pytanie umieść może w dziale spinning, dwie rubryczki wyżej, bo tutaj, u muszkarzy, piszemy w temacie „ szklaki” o kijach muchowych. Pozdrawiam. Paweł
  • Pisarz.......ewski Piotr i Richi55 lubią to

#240 OFFLINE   kemaz

kemaz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 02 czerwiec 2023 - 08:10

Witam.

Ładny ... nieszlifowane blanki mają urok smile.png

Łowisz w kraju czy raczej poza naszymi granicami ?

Mnie najbardziej pasuje używanie do takich kijów bardzo krótkiej głowicy i rozbiegówki mono. No po prostu bajka przy streamerowniu w szybkiej wodzie - panuje się nad każdym centymetrem zestawu i samą muchą.

Pozdrawiam. 

 

Łowie w Finlandii (między Oulu a Kemi). Chociaż ten kijek był z myślą o Dunajcu. Wykorzystam speyowe linki do rzutów overhead – #5 Rio Elite Single Hand Spey (głowica na 30' ma 185gr czyli #7). Mam jeszcze Airflow Rage Compact 400gr do pocięcia.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych