Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Twin Power 4000 XD 2017


  • Please log in to reply
467 replies to this topic

#421 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14,825 posts
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Posted 01 March 2020 - 18:19

Pozwolilem sobie samego siebie zacytowac zeby moj post nie wygladal jakby kozie z d....wypadl ;)
Tak wiec jak obiecalem informuje ze pacjent ma sie dobrze, diagnoza byla wlasciwa.
Usterka zostala usunieta, mlynek dzis sprawdzony, oprocz swistu plecionki zadne odglosy nie dochodzily z jego wnetrza :)
Serwis ;) wymienil obydwa lozyska podpierajace piniona z ostroznosci procesowej i po sprawie.
Dzieki za pomoc w diagnozie i operacji


To dobre wieści

:)

Pozdrawiam

#422 OFFLINE   Qcyk

Qcyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,202 posts
  • LokalizacjaBug / Wisła
  • Imię:Daniel

Posted 01 March 2020 - 18:38

Arek szacun, że nie zapomniałeś i miałeś chęć zaktualizować status swojego Twinka. Wielu osobom się to przyda Oby więcej takich ludzi na tym forum
Ja swojego na dniach oddam do serwisu też przed sezonem.
Pozdrawiam
Daniel

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Edited by Qcyk, 01 March 2020 - 18:39.


#423 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,664 posts
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Posted 01 March 2020 - 19:40

No ja miałem obawy czy to łożyska będą, bo wierzyć się mi nie chciało by do takiego młynka shimano wręcz odpustowe łożyska włożyło.

A jednak odwalili babola jakich mało, pewnikiem EZO będą lepszą alternatywą i nie będzie trzeba twinka po sezonie rozbebeszać :D  :D .


  • Rheinangler likes this

#424 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5,357 posts
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Posted 01 March 2020 - 19:49

Miałeś jakiś kontakt z rybami przy tym stanie wody ?
Czy tylko test kołowrotka zrobiłeś ?

Pozdrawiam
Mariusz

Slonce wygonilo mnie z domu, a ze mialem do sprawdzenia i Twinka i nowe wobki Taps-a to tym chetniej pociepalem troszke na rozgrzewke.

Mlynek dzialal super, a wobki,- jak stworzone ne Ren.... Kontaktu zadnego.

Za to wysoka woda naniosla fajne dwa grube konary na dobre miejsce :rolleyes: za zrzutem cieplej wody ,- jak woda troszke opadnie to bedzie sie dzialo...

Ogolnie jak na przedwiosnie to jeszcze o metr z hakiem za duzo, od 4,30 do 3,6m w Düss zaczyna sie wiosenny jaziowo-boleniowy rock&roll ;) bolenie juz splywaja z doplywow po tarle  ;)


Edited by Rheinangler, 01 March 2020 - 19:52.

  • Guzu, Jozi, guciolucky and 1 other like this

#425 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,918 posts
  • LokalizacjaOlsztyn

Posted 01 March 2020 - 20:09

Wiedziałem, że wobki Ci się spodobają. Testowałem je wcześniej i zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie. Od kilku sezonów używam też nieco bardziej oszczędnego w pracy modelu slim, wieczorową porą bywa nieoceniony więc polecam szczerze.

A co do łożysk... cóż dzieje się to już o jakiegoś czasu :(
  • Jozi and Rheinangler like this

#426 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,664 posts
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Posted 01 March 2020 - 20:13


A co do łożysk... cóż dzieje się to już o jakiegoś czasu :(

Racja, jakość sprzętu zaczyna schodzić na psy :D  :D  :D .



#427 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,264 posts
  • Imię:Przemek

Posted 02 March 2020 - 08:02

Racja, jakość sprzętu zaczyna schodzić na psy :D  :D  :D .

Jak była tam tulejka to nic się nie działo :-)
Tam się zbiera cały syf i to cały sekret uszkodzenia tych łożysk :-)

#428 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5,357 posts
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Posted 02 March 2020 - 08:04

Nie po raz pierwszy okazuje sie Kuba ze mamy podobne upodobania  ;) poprosze Michala zeby mi pare Slimow dorzucil do nowego zamowienia  :)

Wracajac do lozysk, jak juz wielokrotnie i w roznych watkach pisalismy z nimi to jest jednak loteria, choc moze i nie jest przypadkiem, ze wieksze ich obciazenie spowodowane lowieniem w ponadprzecietnym nurcie pomoglo im, szybciej niz gwarancja zaklada przeniesc sie na smietnik  :lol:


Edited by Rheinangler, 02 March 2020 - 08:06.


#429 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5,357 posts
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Posted 02 March 2020 - 08:10

Jak była tam tulejka to nic się nie działo :-)
Tam się zbiera cały syf i to cały sekret uszkodzenia tych łożysk :-)

Ja sie tylko jako laik zastanawiam Przemku jaki syf sie tam zbiera, skoro kolowrotek ten jest taki szczelny jak pisza marketingowcy Shimano?

Ja moge potwierdzic ich zdanie,-- ze ten kolowrotek jest bardzo szczelny, przynajmniej moj egzemplaz. Od osoby ktora go serwisowala nie slyszalem zeby tam jais syf sie nazbieral.

Powiem wiecej, lozyska te po wyciagnieciu - nie sprawialy wrazenia zepsutych, dlatego Serwis poprosil mnie zebym najpierw polowil nim chwilke a dopiero potem potwierdzil badz zaprzeczyl diagnoze. To, ze stosowana w tym miejscu tulejka nie przyspazala wczesniej klopotow jest najlepszym dowodem na to ze pakowanie lozysk gdzie sie da jest nieporozumieniem w kategori wytrzymalosci i niezwodnosci ale zapewne nie jest nim w kategorii maslanej pracy  ;) Ot taki dysonans pomiedzy tymi dwoma wartosciami sie pokazal  ;)


Edited by Rheinangler, 02 March 2020 - 08:15.

  • guciolucky likes this

#430 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,093 posts
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Posted 02 March 2020 - 08:39

Te łożyska są, moim zdaniem - o czym wspominałem kilkukrotnie - za małe w to miejsce. 5x8x2,5 to prawdziwa miniaturka, w 4000 łożysko 6x10x3 - śmiech na sali, takie samo podpiera szpulę od góry (przy okazji - w razie W najszybszy sposób na znalezienie łozyska do wymiany, w szpule można sobie wstawić nowe później, nawet na tym padłym jednak podziała w tym miejscu jakiś czas wystarczająco dobrze, nikt nie odczuje różnicy). Na pinion działają duże siły, o ile przy poprzecznej sile na oś na środku, gdzie jest duże łożysko na koszu, odchyłka jest nieznaczna, to na dolnym końcu już istotna, a tam jest właśnie to mikrołożysko.
Jakość łożysk stosowanych przez Shimano jest najczęściej dobra (jak ktoś rozbiera dużo, to wie, że stosowane są zamiennie różne wersje, wrzucane do wspólnego wora S-ARB, różniące się nieznacznie np. kolorem, odcieniem czerni, czy blaszkami), ale czasem trafi się zgniłe jajo, padają nawet łożyska główne na koszu. Jest to raczej wada poszczególnych egzemplarzy, nie stwierdziłem ścisłej korelacji między intensywnością użycia, a trwałością łożyska. Chodzi oczywiście o przypadki, gdy łożysko pada daleko przed czasem, np. po sezonie.
  • Guzu, fish28 and Rheinangler like this

#431 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14,825 posts
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Posted 02 March 2020 - 09:14

W 2020 roku to wszystko jest kwestia tabeli w excelu.
Ktoś doszedł do wniosku, że taniej wkładać gorsze jakościowo i wymieniać na gwarancji, niż w każdą jedna maszynkę wkładać ileś tam tych droższych.

A rozmiar łożysk w tym czy innym punkcie kołowrotka, wynika tylko i wyłącznie z założenia konstrukcyjnych .

Finalnie : można kupić mosiężny/ teflonowy/ hybrydowy "bushing" , tu już podaje hasło do Aliexpress ;) i umieścić TO zamiast tego dolnego łożyska w osi piniona.
Wymiary podal @Smok w poście powyżej.

Powodzenia !

Edited by Guzu, 02 March 2020 - 09:19.


#432 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,264 posts
  • Imię:Przemek

Posted 02 March 2020 - 09:15

Ja sie tylko jako laik zastanawiam Przemku jaki syf sie tam zbiera, skoro kolowrotek ten jest taki szczelny jak pisza marketingowcy Shimano?
Ja moge potwierdzic ich zdanie,-- ze ten kolowrotek jest bardzo szczelny, przynajmniej moj egzemplaz. Od osoby ktora go serwisowala nie slyszalem zeby tam jais syf sie nazbieral.
Powiem wiecej, lozyska te po wyciagnieciu - nie sprawialy wrazenia zepsutych, dlatego Serwis poprosil mnie zebym najpierw polowil nim chwilke a dopiero potem potwierdzil badz zaprzeczyl diagnoze. To, ze stosowana w tym miejscu tulejka nie przyspazala wczesniej klopotow jest najlepszym dowodem na to ze pakowanie lozysk gdzie sie da jest nieporozumieniem w kategori wytrzymalosci i niezwodnosci ale zapewne nie jest nim w kategorii maslanej pracy ;) Ot taki dysonans pomiedzy tymi dwoma wartosciami sie pokazal ;)

Pracująca przekładnia się zużywa. Smar wyłapuje ten "pył" a wszystko spada właśnie na to dolne podparcie piniona. To miejsce jest zawsze najmocniej upaprane.
Nie oszukujmy się że łożysko jest idealnie uszczelnione. Prędzej czy później złapie smar z brudem.

Edited by przemo_w, 02 March 2020 - 09:18.


#433 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5,357 posts
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Posted 02 March 2020 - 12:19

Pracująca przekładnia się zużywa. Smar wyłapuje ten "pył" a wszystko spada właśnie na to dolne podparcie piniona. To miejsce jest zawsze najmocniej upaprane.
Nie oszukujmy się że łożysko jest idealnie uszczelnione. Prędzej czy później złapie smar z brudem.

Teraz rozumiem Przemku,-dzieki za wyjasnienie :)



#434 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,918 posts
  • LokalizacjaOlsztyn

Posted 02 March 2020 - 13:02

Będzie okazja zweryfikować czy EZO po sezonie da radę i będzie O.K czy to jednak wina jakości OEM-u ;)
  • Rheinangler likes this

#435 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,093 posts
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Posted 02 March 2020 - 13:38

Ezo raczej da radę, co nie świadczy że jest ogólnie lepsze, może pewniejsze. W większości przypadków wymiana na identyczne Shimano też by pomogła na lata.
Szkoda, że tak niewiele firm "łożyskowych" ma w ofercie rozmiary kołowrotkowe. Jakaś INA, SKF, NGK robiłyby też dobrą robotę.

#436 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,918 posts
  • LokalizacjaOlsztyn

Posted 02 March 2020 - 14:42

Mam akurat pod nosem Albeco, najlepszą hurtownie z łożyskami. Kupuję tam łożyska do japońskich aut i kołowrotków, testowałem różne jednak EZO jest bezkonkurencyjne.
  • Guzu and smokwelski like this

#437 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,093 posts
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Posted 02 March 2020 - 17:38

Z tych, co tam mają - owszem. Nie przypominam sobie, abym trafił wadliwe łożysko EZO. W Albeco madz gwarancję, że dostaniesz oryginał. U mniej znanych sprzedawców na Alle może być rożnie. Na malych EZO nie ma sygnatury.
Niestety jak wspomniałem dostępna u nas oferta łożysk dobrej klasy, certyfikowanych ABEC, jest raczej skromna. Warto szukać też w sklepach modelarskich, można tam wyrwać niezłe zamienniki za przyzwoitą cenę. I podkładeczki w interesujących nas rozmiarach przy okazji też. Ok. 7 zł za 10 szt, różne grubości. Np. fckit.pl jakby kto szukał.

#438 ONLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,529 posts
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Posted 05 March 2020 - 10:49

Albeco -kupuje u nich od lat . Polecam
  • smokwelski likes this

#439 OFFLINE   ursus

ursus

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 posts

Posted 01 November 2020 - 12:50

Czy jest możliwość wymiany napędu w modelu XD 4000 XG na PG z Twinka 4000 2015? Podobno te dwa modele są praktycznie identyczne.

Edited by ursus, 01 November 2020 - 12:51.


#440 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14,825 posts
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Posted 01 November 2020 - 13:58

Czy jest możliwość wymiany napędu w modelu XD 4000 XG na PG z Twinka 4000 2015? Podobno te dwa modele są praktycznie identyczne.


Aczkolwiek nie wykonałem takiej modyfikacji osobiście, to wedle mojej strony wiedzy, po wymianie całego posuwu szpuli, powinno to sprawnie kręcić
  • Jozi likes this