Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Shimano Ultegra (2017 & 2021)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
578 odpowiedzi w tym temacie

#401 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1478 postów

Napisano 12 lipiec 2021 - 15:13

Myślę że ultegra jeżeli trafisz na normalny a nie wadliwy model pokręci w ul długo.Uzywam 2500fc zakupionej u mefisto i wszystko ok nawija bardzo fajnie zyłke Jak i plecionke i pracuje gładko i za te pieniądze szkoda tylko że szpule trzeba zamówić bo w zestawie niema.Jedyne do czego mógłbym się doczepic to tylko zbijanie kabłaka z korby troszku zbyt mocno idzie w specyficznym położeniu,ale normalnie zbijam poprzez zamykanie ręczne.Dla mnie naprawde dobry krecioł wszystkie pstragowe wabiki obskakuje bardzo dobrze i nieczuć by pracowała ciezej.
Mowa o obrotówkach nr 2,3 i wobki do 7cm.Sdrami nieprubowałem .

#402 OFFLINE   mestre16

mestre16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 14 lipiec 2021 - 21:06

Szukam kolowrotka do wedki do 12g, rozmiar c2000 bądź 2500 max. Rozmyślam nad nową ultegrą. Porownuje ja z Vanfordem i zauważyłem że nowy vanford nie ma przekładni Hagan Gear za to ultegra ją posiada. Vanford ma rotor MGL, czy rzeczywiście przekłada się to na "czucie" brań i pewność chorowania ryby? Niedawno kupilłem TP c3000 2020 do mojej travelerki cw.5-25g trochę rozczarowany bylem kultura pracy, ale fakt ze masełko jest i lżej się rozkręca i zatrzymuje niz Daiwa prorex v. To zadecydowało nad "przejściem" na shimano :) i tak lawirując miedzy kolowrotkami shimano nowa ultegra zrobila na mnie wrażenie ale szukając w ogłoszeniach znalazlem stelle 2004r w stanie kolekcjonerskim, stradica CI4+ nówke i tak chcialem się poradzić czy wg was lepiej szukac starszych konstrukcji czy brac nowy w sklepie?

#403 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 14 lipiec 2021 - 21:12

Zbieraj na Vankisza ;)


  • PiernikTorunski lubi to

#404 ONLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 14 lipiec 2021 - 21:21

Co do rozmiaru to c2000 odpuść sobie zupełnie. 2500 będzie akurat. Pytanie do jakiego kijka dokładnie potrzebujesz, jakich przynęt i jakie łowisko.. Czy bardzo ważna jest dla Ciebie max lekkość kolowrotka czy niekoniecznie. Także to że kij do 12g to tylko może sugerować ze c2000 będzie za delikatne.
  • mestre16 lubi to

#405 OFFLINE   piter v

piter v

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 204 postów
  • Imię:piotr

Napisano 15 lipiec 2021 - 06:47

Kup Stradica 2500FL, będzie ok.

#406 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 15 lipiec 2021 - 14:21

Ultegra jest biedniejszym stradikiem. Z tego co się orientuje vanford posiada tą samą przekładnię co ultegra i stradic. Body ultegra i stradic ma hybrydowe stop+kompozyt, Vanford CI4+ i rotor mgl. Co byś nie wziął kupił z tych kołowrotków, pracą będą  zbliżone.Twój wybór ,każdy z nich ogarnie takie gramatury bez problemów.Przy czym rozmiar 2500.


  • strary i przemo_w lubią to

#407 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2329 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 15 lipiec 2021 - 14:39

Użytkuje ktoś ultegrę w rozmiarze 3000 o najniższym przełożeniu i może się wypowiedzieć czy podoła łowieniu do 10/12gr plus guma 4 cale przy lekkiej sandaczówce na wodzie stojącej?

 

 

Użytkuje 2500i4000fc ale obie o najwolniejszym przełożeniu.Słabsza podoła ale do takiego zastosowania wolałbym ta4000.Bo ile wytrzyma to zależy od podbijania i na ile faktycznie ma mocny środek.

W którą stronę skręca ten świat :D
12g plus guma 4 cale i kręcioł w rozmiarze 4k. No nieźle, nieźle.
Ja zdecydowanie do takich gramatur uzywam rozmiaru 2500 i moje kołowrotki mają się dobrze.
Tytułowa Ultegra - zakupione jakoś zaraz na początku maja czy pod koniec kwietnia dwie sztuki w rozmiarze 2500. Przeznaczenie - okoń sandacz, kije 12-14 lb.
Zdążyły ogarnąć wypad na szwedzkie sandacze, gdzie jedna z nich stanowiła element głównego zestawy i łowiła każdego dnia.
Jestem na tyle zadowolony, że zamawiam kolejne dwie bo braki występują na stanie posiadania.


  • grzegorz197503, Fatso i przemo_w lubią to

#408 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1478 postów

Napisano 15 lipiec 2021 - 14:50

Posiadam 2500fc i jeżeli twój zestaw niemusi być mega lekki kupił bym 2500 napewno więcej ogarnie swoją używam do kleni i pstragów i radzi sobie super nic więcej mi niepotrzeba.

#409 OFFLINE   piter v

piter v

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 204 postów
  • Imię:piotr

Napisano 15 lipiec 2021 - 15:33

Mam nową,jak i wcześniejszą ultegrę i śmiało mogę powiedzieć,że Stradic ma lepszą kulturę pracy.Brałbym Stradica, ponieważ jest niewiele droższy od ultegry.

#410 OFFLINE   12345

12345

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaZ Piątnicy, no bo skąd! ;)

Napisano 15 lipiec 2021 - 15:42

Czy ultegra i np stradic FL mają "mocniejsza " przekładnie od vanford ?

#411 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2329 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 15 lipiec 2021 - 15:47

 Z tego co się orientuje vanford posiada tą samą przekładnię co ultegra i stradic.

 

 

Czy ultegra i np stradic FL mają "mocniejsza " przekładnie od vanford ?

tadam


  • przemo_w lubi to

#412 OFFLINE   piter v

piter v

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 204 postów
  • Imię:piotr

Napisano 15 lipiec 2021 - 19:04

Podjedź do sklepu,podkręć vanfordem i stradicem.W moim odczuciu Stradic jest mocniejszy i lepiej kręci.

#413 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 290 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 15 lipiec 2021 - 22:31

W Shimaniaczku standardowe przełożenie czyt.ni szybkie ni wolne to  5:3:1? Coś jak w TP 4000 FD?
Oznaczenie Ultegra FC.

Do końca mych dni oznaczenia będą mi się plątały :).

 

 

T/



#414 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 16 lipiec 2021 - 07:19

Shimano standardowym przełożeniem były PG 4.4:1/ 5.0:1 / 6.0:1  podczas ewolucji kołowrotków pojawiły się owe przełożenia 5.3:1 etc. Jest zbliżone kulturą pracy pod obciążeniem do 5.0:1



#415 OFFLINE   mestre16

mestre16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 23 lipiec 2021 - 21:54

Co do rozmiaru to c2000 odpuść sobie zupełnie. 2500 będzie akurat. Pytanie do jakiego kijka dokładnie potrzebujesz, jakich przynęt i jakie łowisko.. Czy bardzo ważna jest dla Ciebie max lekkość kolowrotka czy niekoniecznie. Także to że kij do 12g to tylko może sugerować ze c2000 będzie za delikatne.

 

Łowiska to małe płytkie pstrągowe rzeczki i kanały okoniowe (dużo krasnopiórej i czasami szczupaczek) praktycznie ze stojącąwodą, okolice Dublina, przynęty to głównie małe blaszki 2,5-4g i obrotówki, czasem małe gumki i dropshot. Docelowo kołowrotek ma być do wędki 0.8-8g długość 2.13cm masa wędziska 84g ale zamiennie chcę go czasem używać w nieco sztywniejszej wędce do 12g pod drobne woblery  w której zawsze miałem Ryobi w rozmiarze 2000.

 

Wyczytałem że:

"Shimano Vanford C2000SHG – kompaktowy korpus od rozmiaru 1000, w połączeniu z płytką szpulą C2000. Do tego szybkie przełożenie. Najlepszy możliwy wybór jeśli chodzi o łowienie pstrągów w niewielkich rzeczkach" więc upatrzyłem sobie ten rozmiar właśnie :)

 

Mam TP c3000, to mój pierwszy Shimaniak i po paru wyjściach nad wodę wymieniam wszystkie kołowrotki na Shimano:D i tak myślę czy rozmiar 2500 nie będzie za bardzo zbliżony do c3000 i nie zdubluję kołowrotków?

 

 



#416 ONLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 24 lipiec 2021 - 06:45

Rozmiar 2500 i c3000 są gabarytowo takie same.
C2000 będzie wg mnie za delikatne do przynęt które opisujesz. Może ciekawym rozwiązaniem będzie zakup samej płytkiej i lekkiej szpuli od vanquisha 2500s i założenie jej do tego TP c3000 pod cieńsza plecionke i do tego lzejszego kijka🤔
Jeśli nie to Kupiłbym po prostu vanforda 2500s i po dylemacie😉

Użytkownik saitt edytował ten post 24 lipiec 2021 - 06:52

  • smokwelski lubi to

#417 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 lipiec 2021 - 08:48

W punkt. C3000 i 2500 rożnią się w zasadzie tylko szpulą (detale jak uchwyt korbki pomijam, to też da się łatwo zmienić). Po prostu dokup drugą, najbardziej pasującą ci szpulkę i git. Drugi, prawie identyczny młynek ma sens wtedy, gdy kapusta nie gra roli, odciąża pierwszy i może robić jako zapas.

#418 OFFLINE   mestre16

mestre16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 24 lipiec 2021 - 14:37

Właśnie zależy mi żeby złożyć bardzo lekki zestaw, wczesniej łowiłem na rozmiarze 2000 i nie zauważyłem żeby zestaw wydawał się zbyt delikatny, stąd rozmiar 2000 w compaktowym body wydaje mi się wręcz idealnym wyborem a nawet z początku zastanawiałem się czy nie zejść na rozmiar 1000. To ma być zestaw bardzo UL i nie widzę sensu pakowania się w kołowrotek 2500, ja wiem ze mamy tendencje do nadwymiarowania sprzętu żeby był nieco mocniejszy ale ja raczej idę w drugą stronę, odchudzam sprzęt. Jak się trafi sum w przyłowie i zniszczy zestaw to trudno, będzie trzeba kupić drugi i tyle. Skoro wędka ma moc 6lb to zakładam tam linkę max do 6lb i kolowrotek z chamulcem do 6lb i powinien wystarczyć czyli c2500 I c2000. Idąc moja myślą minimalizacji stawiał bym na c2000, sprzęt i tak zmieniam co 2-3lata. Może źle myślę i podchodzę do tematu, wytłumaczcie mi czemu wg was powinienem isc wlasnie w górę? 2500. Klenie w Polsce łowiłem wedkaą2.4m do 12g z kolowrotkiem rozmiar 1000 na żyłeczce i uwazam ze w zupełności wystarcza do ryb tak do 30cm

#419 ONLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2658 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 24 lipiec 2021 - 18:54

Do takiego kija 2500 za duży. 1000-2000 będzie w sam raz. Nie ma sensu przesadzać z wielkością kołowrotka.
  • woblery L.E. i mestre16 lubią to

#420 OFFLINE   Nowy900

Nowy900

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Słowoli

Napisano 25 lipiec 2021 - 11:18

Do takiego kija 2500 za duży. 1000-2000 będzie w sam raz. Nie ma sensu przesadzać z wielkością kołowrotka.


Nie rozumiem nie należy przesadzać bo coś się stanie??
Chyba jak wiadomo kołowrotki do Lekkiego łowienia występują w różnych rozmiarach i warto zawsze wziąć mocniejszą konstrukcję zwłaszcza że jest trwalsza... 1000 to raczej do podlodówki bardziej się nadaję , niż łowienie w rzece gdzie jeszcze kowrotek musi stawiać opór nurtowi rzeki ... Dlatego lepiej brać mocniejsze modele .