Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Shimano Ultegra (2017 & 2021)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
578 odpowiedzi w tym temacie

#361 OFFLINE   RybkaWoleju

RybkaWoleju

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 80 postów
  • LokalizacjaZ nad Wody.
  • Imię:Włodek

Napisano 25 kwiecień 2021 - 08:42

Chyba w Japonii, tam to wszystkie mają Salt Ok nawet chyba Alivio ale w Europie to jest Spheros SW w małych rozmiarach a nie Ultegra.
Ściągnę sobie katalog z sieci bo mnie to zaciekawiło.

#362 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2653 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 25 kwiecień 2021 - 09:29

Co byście polecili w rozmiarze 5000 do łowienia w morzu(spinning troc belona ,może boleń) -ultegre czy może stradic fl?

Po co aż 5000? 4000 nie wystarczy? Poza tym Stradic FL jest opisany przez producenta, jako nadający się na morze.



#363 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9499 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 25 kwiecień 2021 - 12:30

Po co aż 5000? 4000 nie wystarczy? Poza tym Stradic FL jest opisany przez producenta, jako nadający się na morze.

Pewnie o średnicę szpuli chodzi.



#364 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2653 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 25 kwiecień 2021 - 12:37

Średnicę szpuli? A to 4000 ma zbyt małą? E tam 🤪

#365 OFFLINE   salmon1977

salmon1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1564 postów
  • LokalizacjaIńsko-STARGARD
  • Imię:GrzehU

Napisano 26 kwiecień 2021 - 07:48

Generalnie chodzi tez o wagę kołowrotka ,żeby było tak jak kiedyś ze młynek 3000 ważył 300 g to by było Ok ogólnie wolałbym z przełożeniem PG ale jakos tez się z tego wychodzi .Moim zdaniem kij 270 wyważa w miarę kołowrotek o wadze 290g aby w miarę komfortowo łowić cały dzień kijem uniesionym w górę.
Z 3 sezony przełowiłem biomasterem 4000 fb w sumie bez serwisu 🤭 (obiecuje ze po tym sezonie pojedzie gdzieś na smarowanie )
No i budżet tak max 700zl :)
Nowy stradic sw z PG jest dostępny dopiero 5000 a to już 400g + tu może bym trochę naciągnął $$$ gdyby była wersja 4000 -300g

#366 OFFLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 781 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 26 kwiecień 2021 - 08:42

Stare czasy już raczej nie wrócą. Tendencja jest teraz odwrotna- zmniejszanie masy kolowrotkow i wedek wraz z kolejnym modelem. Może lepiej zmienić kij na odpowiednio 'zbalansowany' pod współczesne kołowrotki? Albo odchudzić zbrojenie i dać lżejsze przelotki.. Chyba wolałbym pójść ta właśnie droga niż na siłę kombinować z jakimiś ciężkimi betoniarkami.
  • popper i salmon1977 lubią to

#367 OFFLINE   Kadi

Kadi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 159 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Kadi

Napisano 26 kwiecień 2021 - 10:24

A mnie zastanawia, kiedy w końcu ludzie zaczną zdawać sobie sprawę z tego, że kołowrotek to mechanizm...

Tam są tryby, które pracują, siłą rzeczy muszą się zużywać. Każde przeciążenie na hamulcu skręconym na maxa zrobi ślad na kole głównym i/lub pinionie. Wtedy kołowrotek już nigdy nie będzie chodził jak nowy. Ba z biegiem czasu będzie się to tylko pogłębiać i żaden smar tutaj nie zmieni pracy kołowrotka, ewentualnie zmniejszy i tak postępującą degradację podzespołów. 

 

W zeszłym tygodniu miałem u siebie Ultegre 4000 FB znajomego. Kołowrotek po dwóch sezonach, luz na rotorze, nie do skasowania bo pinion to punkt w którym rotor chodził na boki, być może źle odlane body a może gdzieś przygnieciony... Natomiast przekładnia zdrowa, po 2 sezonach umiejętnego używania, nawet oksyda nie starła się na kole głównym.

Żadnego punktu na przekładni nie znaczyłem, wyjąłem, umyłem i złożyłem na 2 rodzaje smaru i chodzi tak jak chodziła, może odrobinę lżej. Po dwóch sezonach, żadne z łożysk nie powinno paść, no chyba, że łowione pod wodą.

 

Co do nowej Ultegry to wiem jedno, wypadła w moich rękach o duuuużo lepiej niż Vanford, który od wyjęcia z kartonu szumi i sprawia wrażenie plastikowej zabawki. 25g różnicy w wadze między wielkością 2000 w Ultegrze i Vanfordzie jest nie warte tej kasy. Ultegra cichutka i moim zdaniem ładniejsza i ponadto, raczej mocniejsza niż CI4...

Dlatego miała premierę po Vanfordzie, jakby były równolegle to Vanford by poszedł w raczej niewielkiej ilości.


  • salmon1977 lubi to

#368 OFFLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 781 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 26 kwiecień 2021 - 11:34

Wszystko to prawda ale kolowrotkow teraz nie projektują inżynierowie tylko ich księgowi.
Ma w trakcie premiery być lżejszy niż poprzedni model, popracować przez okres gwarancji i potem powinien zostać wymieniony na nowy model katalogowy. Tak to stety/niestety teraz działa.

#369 OFFLINE   1958

1958

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów

Napisano 26 kwiecień 2021 - 12:23

Nowa ultegra to w zasadzie budżetowa wersja vanforda i  napewno nie jest "duuużo lepsza"


  • przemo_w lubi to

#370 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1111 postów

Napisano 26 kwiecień 2021 - 12:59

Generalnie chodzi tez o wagę kołowrotka ,żeby było tak jak kiedyś ze młynek 3000 ważył 300 g to by było Ok ogólnie wolałbym z przełożeniem PG ale jakos tez się z tego wychodzi .Moim zdaniem kij 270 wyważa w miarę kołowrotek o wadze 290g aby w miarę komfortowo łowić cały dzień kijem uniesionym w górę.
Z 3 sezony przełowiłem biomasterem 4000 fb w sumie bez serwisu (obiecuje ze po tym sezonie pojedzie gdzieś na smarowanie )
No i budżet tak max 700zl :)
Nowy stradic sw z PG jest dostępny dopiero 5000 a to już 400g + tu może bym trochę naciągnął $$$ gdyby była wersja 4000 -300g

Może Daiwa BG 3000

#371 OFFLINE   salmon1977

salmon1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1564 postów
  • LokalizacjaIńsko-STARGARD
  • Imię:GrzehU

Napisano 26 kwiecień 2021 - 14:45

Rozsypała się 🤦🏼Zdjęcie znajdziesz temacie BG

#372 OFFLINE   foreks

foreks

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomasz

Napisano 26 kwiecień 2021 - 22:47

Nowa Ultegra 4000 jest niewiele tańsza od Stradica, Moje Ultegry FB brałem jeszcze na jesieni za 470, teraz FC to 630zł najtaniej. Stradic czwórka zaczyna się od 750, więc to już nie jest bargain.


  • nalewator lubi to

#373 OFFLINE   salmon1977

salmon1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1564 postów
  • LokalizacjaIńsko-STARGARD
  • Imię:GrzehU

Napisano 28 kwiecień 2021 - 11:38

Czyli brać ultegre czy stradica? :) boleń sandacz troć- morze rzeka

#374 OFFLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 781 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 28 kwiecień 2021 - 12:38

Bierz to co Ci się bardziej podoba 👍
  • salmon1977 lubi to

#375 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 977 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 28 kwiecień 2021 - 12:44

Używam poprzedniego Stradika 4000 FK. Boleń, sandacz na Narwi plus kilka razy trocie na Bałtyku . Po 3 latach poszedł do serwisu. Wymieniona rolka i będzie śmigał dalej. Mam Twin Powera PG i Stelkę, ale ten Stradic to taki mój wół roboczy. Na Twoim miejscu brałbym Stradika 4000.
  • salmon1977 lubi to

#376 OFFLINE   dyliog

dyliog

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 225 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Łukasz

Napisano 28 kwiecień 2021 - 15:41

Ultegra w rozmiarach od 3000 w górę też ma tandetne karbonowe tarcze hamulca jak stradic fl?

#377 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1473 postów

Napisano 28 kwiecień 2021 - 18:35

Czy wie ktos jaka sa parametry szpuli nowej ultegry i samego kołowrotka wzgledem daiwy w tych rozmiarach lt?Noi wysokosc i srednice szpuli?

#378 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 29 kwiecień 2021 - 17:00

A mnie zastanawia, kiedy w końcu ludzie zaczną zdawać sobie sprawę z tego, że kołowrotek to mechanizm...
Tam są tryby, które pracują, siłą rzeczy muszą się zużywać. Każde przeciążenie na hamulcu skręconym na maxa zrobi ślad na kole głównym i/lub pinionie. Wtedy kołowrotek już nigdy nie będzie chodził jak nowy. Ba z biegiem czasu będzie się to tylko pogłębiać i żaden smar tutaj nie zmieni pracy kołowrotka, ewentualnie zmniejszy i tak postępującą degradację podzespołów. 
 
W zeszłym tygodniu miałem u siebie Ultegre 4000 FB znajomego. Kołowrotek po dwóch sezonach, luz na rotorze, nie do skasowania bo pinion to punkt w którym rotor chodził na boki, być może źle odlane body a może gdzieś przygnieciony... Natomiast przekładnia zdrowa, po 2 sezonach umiejętnego używania, nawet oksyda nie starła się na kole głównym.
Żadnego punktu na przekładni nie znaczyłem, wyjąłem, umyłem i złożyłem na 2 rodzaje smaru i chodzi tak jak chodziła, może odrobinę lżej. Po dwóch sezonach, żadne z łożysk nie powinno paść, no chyba, że łowione pod wodą.
 
Co do nowej Ultegry to wiem jedno, wypadła w moich rękach o duuuużo lepiej niż Vanford, który od wyjęcia z kartonu szumi i sprawia wrażenie plastikowej zabawki. 25g różnicy w wadze między wielkością 2000 w Ultegrze i Vanfordzie jest nie warte tej kasy. Ultegra cichutka i moim zdaniem ładniejsza i ponadto, raczej mocniejsza niż CI4...
Dlatego miała premierę po Vanfordzie, jakby były równolegle to Vanford by poszedł w raczej niewielkiej ilości.

Wytłumacz mi pojęcie mocniejsza?
Przecież to ta sama przekładnia co w Vanfordzie czy Stradicu. Body to ten sam kompozyt.
A że jest cichsza to pojecie względne.
  • Rebus lubi to

#379 OFFLINE   Kadi

Kadi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 159 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Kadi

Napisano 30 kwiecień 2021 - 06:24

Wytłumacz mi pojęcie mocniejsza?
Przecież to ta sama przekładnia co w Vanfordzie czy Stradicu. Body to ten sam kompozyt.
A że jest cichsza to pojecie względne.

Vanford to w całości CI4, które jest dedykowane do finezyjnego łowienia. Ultegra ma tylko boczek z CI4 a body ze stopką to XT-7 co było fundamentem Ultegry FB, która natomiast była dedykowana do mocniejszego łowienia niż ww. Vanford. Wytrzymałość kołowrotka to nie jest moc samej przekładni. Te "plastikowe" obudowy pod wpływem wysokiej temperatury i nacisku siły potrafią się odkształcić. Ultegra FB z XT-7 w moich rękach sezon przełowiła z zastosowaniem przynęt rzędu 30-40g i nawet jej nie otwierałem na smarowanie bo chodzi bardzo dobrze. Spróbuj tak z Vanfordem 3000 i daj znać :)



#380 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 30 kwiecień 2021 - 07:51

To jest tylko Twoja nieobiektywna ocena.
Łamałem kombinerkami , tzn próbowałem bo to nie było łatwe, obudowy Xt7 i ci4. Fotki są na jb i nie zauważyłem żeby Ci4 szybciej się poddał.
Mogę się z Tobą założyć że przełowie intensywnie sezon Vanfordem 3000, przynętami po 50 gram i nic mu nie będzie.
Podobne wpisy były o Fuego LT a ja kolejny sezon, już chyba 4, będę ją katował obrotówkami 5,6 i nic jej nie jest mimo że to rozmiar 3000.
A z drugiej strony , jeśli się mocno postaram to i Tp czy Stellę zarżnę w sezon. Tylko będę musiał łowić wbrew sobie.