Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Okoniówka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1601 odpowiedzi w tym temacie

#1481 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 03 luty 2023 - 20:37

Oba blanki sie do takiego łowienia jak opisałes w poprzednim poscie nadaja.
Mizuki vs Qualia jest nieco wolniejszy i wlasciwie ma inna charakterystyke pracy szybciej przechodzi do pelniejszego ugiecia,mysle ze to prawdopodobnie przez zastosowanie nieco innego modulu wegla.
Qualia plynnie przechodzi pod obciazeniem do srodka ale dolnik jest bardziej trzymajacy jak w mizuki,co nie znaczy ze nie pracuje..
W obu blankach wg. mnie czucie przynety zaczyna sie minimum od 1,5-2g jesli chodzi o gumy,jednakowo sobie poradza z malymi wobkami i blaszkami.
Wg. mnie kazdy blank z wklejka bedzie mniej uniwersalna jak wyzej opisane blanki,no moze poza sytuacja gdzie wklejke trzeba by bylo skrócic,lub zeszlifowac w zaleznosci od sytuacji.
Uwazam ze w relatywnie wiekszym komforcie podanymi przez ciebie przynetami bedziesz lowił tubularem .

Dla mnie najważniejsze jest to, czy kij choć trochę się ładuje. Od biedy mogę się patrzyć na plecionkę, gdy opadu nie czuć/nie widać, ale nie ma obejścia dla słabych odległości.
Ale mówisz, że delikatność szczytówek podobna, mimo różnej grubości? Trzeba nieźle temat wybadać, żeby coś wiedzieć... :)

Wklejki mają ten plus, że pozwalają dorzucić trochę delikatniejszą szczytówkę do troszkę nocniejszego blanku. Można użyć zwykłej węglowej, można hard solid tip, a szczytówka w blanku jest zależna niejako od charakterystyki całości.

Użytkownik Andżej edytował ten post 03 luty 2023 - 20:43


#1482 OFFLINE   RedJin

RedJin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 424 postów
  • Lokalizacja07-300 Bug, Narew
  • Imię:Piotr

Napisano 03 luty 2023 - 23:01

No ciekawe, ale zastanawia mnie, jak się ma średnica szczytówki do jej "spolegliwości", bo wersja do 7g ma 1,4mm, a niektóre blanki mają np. 1,25 albo i 1,2mm.
No i druga sprawa - jak to jest z tymi wklejankami - czy da się zrobić wklejkę trochę miększą tylko od tubulara - tzn. coś między typową węglową, a tubularem? Bo nie będę ściemniał, ja jestem z tych ludzi, co lubią mieć kij "do wszystkiego" - tego typu patykiem jest Konger Mikros, choć z wobkami radzi sobie "jako-tako", ale powiem szczerze, coś mi po prostu nie leży, a na ten moment mam wędk wklejkę do 3g realnie, tubulara do 4g, Mikrosa, który realnie jest wklejką do 7-8g i potem tubulara do 10g, a bardziej do 12. I jest tu dziura w sam raz na wędkę do rzucania kleniowymi woblerami poniżej 2g, małymi gumkami, a wtedy wędka do 10-12g chyba zostanie do łowienia na wodzie z poważnym ryzykiem przyłowu szczupaka/silnym nurtem/zaczepami, gdzie okoń musi wyjechać silowo i nie ma dyskusji.

Ciekawe blanki te Mizuki. Możesz napisać coś więcej. Jak radzi sobie z przyłowami większych ryb?

Łowie na przynęty twarde, Mizuki mam najdłuższego tubulara. W Narwi wytrzyma średniej ciężkości wirówke 2. (Ubik, Agila Mepsa, dekatlonowska weta) wirujące ogonki 6g i cykady do 5g bez problemu. Co do porzyłowów to mam wrażenie że lepiej trzyma rybe i mniej gubi niż Teton do 10g który był przed Mizuki wędką pierwszego wyboru. Blank nie jest suchy, nie wiem jak się gumą łowi bo poprostu ich nie używam. Co do woblerów do 5-6 cm bez sdr ogarnie. Rzuciłam impulsem pro, ale już mi nie pasował na tej wędce.

#1483 OFFLINE   MarcinZ

MarcinZ

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 843 postów
  • LokalizacjaGóra Puławska/LPU
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawadzki

Napisano 04 luty 2023 - 11:08

Hmm może Suzuki 3/4lb? Mam 3, bez problemu od jigów, gumek po blaszi i woblerki. Taki tubular to chyba najbardziej uniwersalny blank do super finezyjnego łowienia.

tez dobra opcja ,ale klega chuba szukał cos bardziej budzetowego ;)


  • Andżej lubi to

#1484 OFFLINE   MarcinZ

MarcinZ

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 843 postów
  • LokalizacjaGóra Puławska/LPU
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawadzki

Napisano 04 luty 2023 - 11:15

Dla mnie najważniejsze jest to, czy kij choć trochę się ładuje. Od biedy mogę się patrzyć na plecionkę, gdy opadu nie czuć/nie widać, ale nie ma obejścia dla słabych odległości.
Ale mówisz, że delikatność szczytówek podobna, mimo różnej grubości? Trzeba nieźle temat wybadać, żeby coś wiedzieć... :)

Wklejki mają ten plus, że pozwalają dorzucić trochę delikatniejszą szczytówkę do troszkę nocniejszego blanku. Można użyć zwykłej węglowej, można hard solid tip, a szczytówka w blanku jest zależna niejako od charakterystyki całości.

Ładowac  woblery bedzie nieco lepiej Mizuki ..

Jezeli chodzi o szczyt to sa podobne praca ,srednice szczytowek sa wynikiem tego ze blanki powstały do innych technik lowienia,uzyty mateiał tez nie jest bez znaczenia.

W mizuki blank lasuje sie duzo glebiej i wg.mnie nadaje sie bardziej po twarde przynety ale nie wyklucza stosowania gum bo szczyt ma delikatny.

Qualia nieco gorzej ładuje nieloty ale ma wiecej walorow do animacji jigiem. Seria Spin-Jig qualii jest wlasnie dosc uniwersalna i przyłowow sie nie boi.


Użytkownik MarcinZ edytował ten post 04 luty 2023 - 11:18

  • Andżej lubi to

#1485 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 04 luty 2023 - 11:56

Hmm może Suzuki 3/4lb? Mam 3, bez problemu od jigów, gumek po blaszi i woblerki. Taki tubular to chyba najbardziej uniwersalny blank do super finezyjnego łowienia.


Tak tylko cena. Tu mowa jest o patyku z pracowni do 600-700zł. Trochę mały budżet jak na Suzuki bo na sam blank nie starczy :-)
  • strary i Andżej lubią to

#1486 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 04 luty 2023 - 12:06

Ładowac  woblery bedzie nieco lepiej Mizuki ..
Jezeli chodzi o szczyt to sa podobne praca ,srednice szczytowek sa wynikiem tego ze blanki powstały do innych technik lowienia,uzyty mateiał tez nie jest bez znaczenia.
W mizuki blank lasuje sie duzo glebiej i wg.mnie nadaje sie bardziej po twarde przynety ale nie wyklucza stosowania gum bo szczyt ma delikatny.
Qualia nieco gorzej ładuje nieloty ale ma wiecej walorow do animacji jigiem. Seria Spin-Jig qualii jest wlasnie dosc uniwersalna i przyłowow sie nie boi.

Tylko czułość Mizuki jest daleko za tą Qualią. A wg mnie to nawet Microfelex jest w tym lepszy a koszuje 200zł. Odnośnie ładowania pod nielotami to Qualią trzeba nauczyć sie rzucać. Bo żeby wystrzelić nielota nie można używać siły a załadować samą szczytówką, krótkim ruchem. Idealnie się tym rzuca jak jest mało miejsca i krzaczory.Identycznie jest w seryjnym Tsuri Emotion. Wiele osób narzekało na ten kij bo po prostu nie potrafili tym rzucać.

Jak lód odpuści to nagram filmik jak Qualia Xsj 702L ładuje się pod nielotami :-)
  • MarcinZ i Andżej lubią to

#1487 OFFLINE   MarcinZ

MarcinZ

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 843 postów
  • LokalizacjaGóra Puławska/LPU
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawadzki

Napisano 04 luty 2023 - 12:14

Tylko czułość Mizuki jest daleko za tą Qualią. A wg mnie to nawet Microfelex jest w tym lepszy a koszuje 200zł. Odnośnie ładowania pod nielotami to Qualią trzeba nauczyć sie rzucać. Bo żeby wystrzelić nielota nie można używać siły a załadować samą szczytówką, krótkim ruchem. Idealnie się tym rzuca jak jest mało miejsca i krzaczory.Identycznie jest w seryjnym Tsuri Emotion. Wiele osób narzekało na ten kij bo po prostu nie potrafili tym rzucać.

Jak lód odpuści to nagram filmik jak Qualia Xsj 702L ładuje się pod nielotami :-)

Miałem Mizuki ,mam Qualie i co do czulosci to faktycznie Qualia lepsza ,ale co do czułosci mikroflexa sie nie zgodze ,lowilem nim i dla mnie kij gluchy jak pien w porownaniu do mizuki .Ale to  tylko moje odczucia.

Qualia przez to ze ma inna charakterystyke pracy wymaga tak jak napisał kolega nieco innych,innej techniki rzutow..


Użytkownik MarcinZ edytował ten post 04 luty 2023 - 12:16

  • kostom63, przemo_w i Andżej lubią to

#1488 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 04 luty 2023 - 12:15

Tylko czułość Mizuki jest daleko za tą Qualią. A wg mnie to nawet Microfelex jest w tym lepszy a koszuje 200zł. Odnośnie ładowania pod nielotami to Qualią trzeba nauczyć sie rzucać. Bo żeby wystrzelić nielota nie można używać siły a załadować samą szczytówką, krótkim ruchem. Idealnie się tym rzuca jak jest mało miejsca i krzaczory.Identycznie jest w seryjnym Tsuri Emotion. Wiele osób narzekało na ten kij bo po prostu nie potrafili tym rzucać.

Jak lód odpuści to nagram filmik jak Qualia Xsj 702L ładuje się pod nielotami :-)

 

Bardzo chętnie zobaczę.
 

 

tez dobra opcja ,ale klega chuba szukał cos bardziej budzetowego ;)

 

 

Tak tylko cena. Tu mowa jest o patyku z pracowni do 600-700zł. Trochę mały budżet jak na Suzuki bo na sam blank nie starczy :-)

 

Oryginalnie to w ogóle było pytanie, od jakiej ceny w ogóle warto się pchać w pracownię, bo seryjniaki do pewnej kwoty powinny mieć przewagę z uwagi na tańszą robociznę, ale to tylko moje zgadywanki.
Ale szansa, że się będę pchał w Suzuki jest b. niska, bo taki kij (+ komponenty i robocizna) to trochę za dużo jak na tak delikatny sprzęt, jakim jest wędka okoniowa :)
 


Użytkownik Andżej edytował ten post 04 luty 2023 - 12:19


#1489 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 04 luty 2023 - 12:17

Ja łowiłem jesienią Microflexem kolegi bo miałem takiego i też twierdziłem że jest głuchy. A tu zonk bo albo ma jakiś udany egzemplarz albo te nowe wypusty są inne.

#1490 OFFLINE   MarcinZ

MarcinZ

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 843 postów
  • LokalizacjaGóra Puławska/LPU
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawadzki

Napisano 04 luty 2023 - 12:33

Bardzo chętnie zobaczę.
 

 

 

 

 

Oryginalnie to w ogóle było pytanie, od jakiej ceny w ogóle warto się pchać w pracownię, bo seryjniaki do pewnej kwoty powinny mieć przewagę z uwagi na tańszą robociznę, ale to tylko moje zgadywanki.
Ale szansa, że się będę pchał w Suzuki jest b. niska, bo taki kij (+ komponenty i robocizna) to trochę za dużo jak na tak delikatny sprzęt, jakim jest wędka okoniowa :)
 

Osobiscie  inaczej rozpatrywalem budowe wedziska w pracowni niz tylko pryzmat pieniedzy.

Mianowicie brałem pod uwage  cechy blanku pod moje lowienie,warunki itp.,dlugosc rekojesci i uchwyt i dobor odpowiedniego zbrojenia,wyglad byl na drugim planie.

Chodzilo o to aby dopasowac wszystkie elementy pod wygode lowienia,sam uchwyt kolowrotka odpowiednia srednica ,wielkosc robia spora roznice.kazdy ma inna dlon,chodzi mi o wielkosc ,inna dlugosc przedramienia i w innych warunkach tez sie lowi..czesto lowisko wymusza na nas budowy strikte specjalistycznej wedki pod dany gatunek ,metode czy wode...

Wg.mnie zawsze kij z pracowni bedzie nieco drozszy...czy warto to sam mysle musisz odpowiedziec sobie na  to pytanie.Napewno zaczal bym od kija na tanszym blanku ,znalazl wedkoroba ktory zrozumie czego oczekujesz o wedziska,napewno ne szedl bym w strone kupna uzywki bo wedlug mnie trafic na model ktory bedie pod ciebie bedzie graniczylo z cudem..

Sorki rozpisalem sie trosze po za temat ;)  :D .


  • przemo_w lubi to

#1491 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 04 luty 2023 - 12:40

Osobiscie inaczej rozpatrywalem budowe wedziska w pracowni niz tylko pryzmat pieniedzy.
Mianowicie brałem pod uwage cechy blanku pod moje lowienie,warunki itp.,dlugosc rekojesci i uchwyt i dobor odpowiedniego zbrojenia,wyglad byl na drugim planie.
Chodzilo o to aby dopasowac wszystkie elementy pod wygode lowienia,sam uchwyt kolowrotka odpowiednia srednica ,wielkosc robia spora roznice.kazdy ma inna dlon,chodzi mi o wielkosc ,inna dlugosc przedramienia i w innych warunkach tez sie lowi..czesto lowisko wymusza na nas budowy strikte specjalistycznej wedki pod dany gatunek ,metode czy wode...
Wg.mnie zawsze kij z pracowni bedzie nieco drozszy...czy warto to sam mysle musisz odpowiedziec sobie na to pytanie.Napewno zaczal bym od kija na tanszym blanku ,znalazl wedkoroba ktory zrozumie czego oczekujesz o wedziska,napewno ne szedl bym w strone kupna uzywki bo wedlug mnie trafic na model ktory bedie pod ciebie bedzie graniczylo z cudem..
Sorki rozpisalem sie trosze po za temat ;) :D .

To co mi się podoba w wędkach z pracowni, to przejrzystość. Wiadomo dokładnie, jakie cechy ma blank, jaka logika stoi za przelotkami, pracą kija itd. Jednocześnie oczywiście można wszystko ustawić pod siebie, ale ja mam to szczęście, że mam średnie ręce, średnie dłonie, średni wzrost i niemal wszystko mi pasuje :)
Zdaję sobie sprawę, że seryjniak może mieć zawsze przewagę cenową. Ale od pewnego miejsca ta przewaga w komponentach daje niewielkie korzyści (bo podniesienie modułu, czy obniżenie masy przelotek o parę procent nie spowoduje wyraźnej poprawy czegokolwiek najprawdopodobniej), za to wędka stworzona po prostu mądrze i pod konkretne łowienie, może się tu zdecydowanie wybronić
To, co mi nie leży, to kupowanie kota w worku, a tym właśnie są seryjne kije. Tu mamy piękny przykład - Microflex raz jest głuchy, raz jest czuły. A tak - zda się człowiek na dobrego rodbuildera, to wie, że otrzyma dobrą wędkę i odpowiedź na niemal każde trudne pytanie.

Użytkownik Andżej edytował ten post 04 luty 2023 - 12:45

  • MarcinZ lubi to

#1492 OFFLINE   RedJin

RedJin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 424 postów
  • Lokalizacja07-300 Bug, Narew
  • Imię:Piotr

Napisano 04 luty 2023 - 12:56

Weź herezji nie pisz. Mikroflex dla mnie jest głuchy jak pień. Mizuki nie jest. Miałem mikroflexa i poszedł po kilku dniach na sprzedanie.

#1493 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 04 luty 2023 - 13:09

Weź herezji nie pisz. Mikroflex dla mnie jest głuchy jak pień. Mizuki nie jest. Miałem mikroflexa i poszedł po kilku dniach na sprzedanie.

Umiesz czytać? Napisałem wyraźnie że mój był głuchy a na jesieni kolega nabył i to zupełnie inny kij.
Nie wiem czy po prostu trafił w wybitny egzemplarz czy nowe serie są inne.

#1494 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 04 luty 2023 - 14:23

Umiesz czytać? Napisałem wyraźnie że mój był głuchy a na jesieni kolega nabył i to zupełnie inny kij.
Nie wiem czy po prostu trafił w wybitny egzemplarz czy nowe serie są inne.


Jesteś pewny, że po prostu nie było diametralnej różnicy w średnicy plecionki?

#1495 OFFLINE   Hant3riX

Hant3riX

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów

Napisano 04 luty 2023 - 14:31

Witam. Doradźcie proszę jakaś wędkę do łowienia głównie 1-2 gramy glowka plus jakaś mała gumka. Pod okonia, jednak chcialbym żeby była dosyć długa 220-240 cm. Preferowalbym wklejanke fast, ale nad parabolicznym tubularem też się zastanowie.Kwota do 400zl. Zależy mi żeby jakoś to rozsadnie latało i czucie było ok. Pozdro.

#1496 OFFLINE   Marcipas

Marcipas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Marcin

Napisano 04 luty 2023 - 14:40

Miałem siedzieć cicho ale.....
Mam dwa microflexy 230cm. Kupiłem zaraz jak się pokazały. 2-10g bardzo przeciętny kij. Natomiast 3-15 dla mnie petarda. Branie prawie słychać 😉. Bardzo lubię łowić nim na głębokiej wodzie z opadu. Jesienią na spadach od 5 do nawet 12m. Kij z dużym zapasem, rzucam bez krepacji 2' kopytko + 21gr!!! I na to konkretne łowisko z okoniami 40+ nie chcę innego kija.
Macałem 1-7 i nie kupiłem, 2-10 też drugi raz bym nie kupił.

Użytkownik Marcipas edytował ten post 04 luty 2023 - 14:40


#1497 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 04 luty 2023 - 14:59

Jesteś pewny, że po prostu nie było diametralnej różnicy w średnicy plecionki?

Tylko dlatego pożyczyłem ten kij bo mi kolega naopowiadał o jego zajebistości a że miałem Microfexa kiedys to prosta droga do weryfikacji.
Nie używam innych linek przy okoniówkach jak 0.4-06 pe i w sumie od zawsze siglona.

Użytkownik przemo_w edytował ten post 04 luty 2023 - 15:45


#1498 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 04 luty 2023 - 15:41

Witam. Doradźcie proszę jakaś wędkę do łowienia głównie 1-2 gramy glowka plus jakaś mała gumka. Pod okonia, jednak chcialbym żeby była dosyć długa 220-240 cm. Preferowalbym wklejanke fast, ale nad parabolicznym tubularem też się zastanowie.Kwota do 400zl. Zależy mi żeby jakoś to rozsadnie latało i czucie było ok. Pozdro.


Konger Elvis - widziałem poniżej 350zł, a to kawał solidnego sprzętu i 1g też rzuci.

Użytkownik Andżej edytował ten post 04 luty 2023 - 15:45


#1499 OFFLINE   smk111

smk111

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów
  • Imię:Krzysiek

Napisano 05 luty 2023 - 12:47

Cześć,

Przymierzałem się do Blue Birda do 7g na pustym szczycie, ale zrezygnowałem. Wczoraj zacząłem werbować googla i wpadł taki temat SKY DREAM MIKADO. Łowię z brzegu, a długości omawianych wędek również sprawdzą się na łódce fajnie :) 

Są dwie opcje:
1. SKY DREAM 2-10g (Fuji Torzite), pusta szczytówka, nie przemawia za bardzo długość kija. Niestety max 213cm, co czasami utrudnia sprawę niestety przy łowieniu w małych rzeczkach, gdzie trzeba rzucić za krzaczka. Plusy to przelotki Torzite + dla mnie pusty szczyt. 
2. SKY DREAM 1,5-9g (Fuji SIC Titanium), wklejka, tu już długość nieco lepsza ponieważ 224cm. Z kolei obawiam się, że wklejka w kiju po prostu spowalnia pracę kija, zbyt miękki wydaje się na szczycie co nie za bardzo lubię. Plusy to przedział pracy + dłuższy od wersji 2-10g. Stąd tutaj chciałbym poznać opinię ludzi, czy mimo wklejki ten kij jest elektryczny i szybki na czym mi zależy.

W skrócie szukam okoniówki, na dobrych komponentach jak wymienione wyżej Sky Dream'y. Kij jest używany do opadu, gumki 2-3" + główki 5g max. Wykorzystanie do okoni :) Szybki, elektryczny, który bardzo dobrze przenosi najdrobniejsze skubnięcia. Biorąc pod uwagę, że głównie będzie używany z brzegu, oraz również na łódce to długość 220-240cm byłaby idealna. 

Czekam na propozycję ciekawych kijków + opinie użytkowników którzy korzystali z wersji SKY DREAM 1,5-9g, czy pomimo wklejki ten kijek nie jest kluskowaty i jak przenosi drgania na rękojeść przy zastosowaniu wklejki w tym modelu. 

Pozdrawiam 



#1500 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 998 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 05 luty 2023 - 16:03

Oglądałem te skyDream na stojaku i moim zdaniem bliżej im do lekkiej sandaczówki jak do okoniówki. Wziął bym to do ręki bo wydają się relatywnie mocniejsze niż podaję producent.