Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Gotujemy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1113 odpowiedzi w tym temacie

#741 OFFLINE   Sylwek1981

Sylwek1981

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 776 postów
  • LokalizacjaRawicz

Napisano 05 kwiecień 2020 - 14:33

Ostatnio w Kauflandzie kupiłem mąkę opisaną "do pizzy". Ciasto było bardziej delikatne, gładkie w moim odczuciu, niż zwykle.

Przy okazji - ktoś korzysta z szynkowara? Kupiłem w tym tygodniu i jeśli ktoś ma coś sprawdzonego, to będę wdzięczny za przepis. Na razie przyprawilem kilogram łopatki i zobaczę co z tego wyjdzie. Następnym razem chcę zmieszać wołowinę z wieprzowina.

Użytkownik Sylwek1981 edytował ten post 05 kwiecień 2020 - 14:40


#742 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 05 kwiecień 2020 - 15:47

Biorę worki raszlowe, sznurkiem szpagatem związuję i łączę butelki(jak te litrowe to do worka daję z 6-7 butelek bez wiązania ich), które wkładam do worka z np połówką cegły jako obciążenie i zawiązuję sznurek razem z workiem i zatapiam. Myślę, że pomysłów na zatapianie jest dużo.

Dla mnie dobry bimber to taki który ma smak i zapach bimbru czyli nie może być bezwonny czy jak nalewka. Po wypiciu kielicha ma się pojawić na gębie grymas i chcieć zagryzienia ogórkiem kiszonym czy kromką chleba ze smalcem lub słoniną :D Dobry swojak jest dobry :)

Aleś mi Radziu piękne czasy przypomniał i smaka narobił 😉
A mam akurat kilka litrów swojskiego, całkiem smacznego czyściocha o kalibrze 75 ;)

Użytkownik morrum edytował ten post 05 kwiecień 2020 - 15:52

  • radek_u lubi to

#743 OFFLINE   Sylwek1981

Sylwek1981

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 776 postów
  • LokalizacjaRawicz

Napisano 05 kwiecień 2020 - 16:03

Aleś mi Radziu piękne czasy przypomniał i smaka narobił 😉
A mam akurat kilka litrów swojskiego, całkiem smacznego czyściocha o kalibrze 75 ;)

To akurat - dolej do niego trochę gliceryny i będziesz miał świetny płyn do dezynfekcji 😆😉☺

#744 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6256 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 05 kwiecień 2020 - 20:52

...jakaś mąka typowo do pizzy ?

 

Mąka typ 00, np "Basia" z biedry 



#745 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6256 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 05 kwiecień 2020 - 20:55

Bartek jakiś sprawdzony przepis na ciasto?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

 

Polecam ten - https://beszamel.se....-na-pizze,1677/

 

Co ważne, pozwolić wyrastać ciastu, 30-40 minut zaczyn i 60-80 minut ciasto po zagnieceniu. Ja jeszcze zostawiam uformowany na blaszce placek na 15-20 minut przed włożeniem do pieca. Druga uwaga - im wyższa temperatura w piecu, tym lepiej, ja ustawiam piekarnik na max z termoobiegiem, wychodzi ok. 270 celsjuszy. U kumpla piekliśmy w specjalnym piecu do pizzy, na drewno, temperatura sięgała 400 i pizza była jak bajka.


  • Qcyk lubi to

#746 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 05 kwiecień 2020 - 20:57

O gotowe ciasto można zapytać w ulubionej pizzerii. Sam czasami kupuje kilka porcji a te na "później" zamrażam .    



#747 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6256 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 05 kwiecień 2020 - 21:02

Marek, ale po mrożeniu drożdże już nie są tak "żywe", oczywiście to sposób na "szybką" pizzę, podobnie jak placek ze sklepu



#748 OFFLINE   trolinka666

trolinka666

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 87 postów
  • LokalizacjaPodlasie
  • Imię:Bartek

Napisano 05 kwiecień 2020 - 21:36

Polecam ten - https://beszamel.se....-na-pizze,1677/

Co ważne, pozwolić wyrastać ciastu, 30-40 minut zaczyn i 60-80 minut ciasto po zagnieceniu. Ja jeszcze zostawiam uformowany na blaszce placek na 15-20 minut przed włożeniem do pieca. Druga uwaga - im wyższa temperatura w piecu, tym lepiej, ja ustawiam piekarnik na max z termoobiegiem, wychodzi ok. 270 celsjuszy. U kumpla piekliśmy w specjalnym piecu do pizzy, na drewno, temperatura sięgała 400 i pizza była jak bajka.

Przepis fajny,osobiście wolę jednak mniej drożdżowe ciasto. Bartek napisał jedną z ważniejszych informacji. Temperatura na maxa. Nie zgodzę się tylko z użyciem termoobiegu. Teoretycznie podniesie do minimalnie temperaturę,ale w przepisach z mniejszą ilością oleju może powodować wysuszanie ciasta. Drożdże też powinny być świeże. Muszą się kruszyć pod naciskiem.
Przez kilkanaście lat mieliśmy pizzerię. Skala na piecu miała max 290 stopni i pizza na średnim cieście i średnicy 32cm piekła się 9 do 11 min.
Jeżeli ktoś chce mrozić surowe ciasto na pizzę to proponuję skontaktować się z jakąś piekarnią ponieważ w niektórych używa się drożdży nadających się do mrożenia. Tylko , że mrożone ciasto nigdy nie będzie tak dobre jak świeże.

Użytkownik trolinka666 edytował ten post 05 kwiecień 2020 - 21:57

  • bartsiedlce lubi to

#749 OFFLINE   grzesiekp.

grzesiekp.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 404 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Grzesiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 05 kwiecień 2020 - 21:54

Ostatnio w Kauflandzie kupiłem mąkę opisaną "do pizzy". Ciasto było bardziej delikatne, gładkie w moim odczuciu, niż zwykle.

Przy okazji - ktoś korzysta z szynkowara? Kupiłem w tym tygodniu i jeśli ktoś ma coś sprawdzonego, to będę wdzięczny za przepis. Na razie przyprawilem kilogram łopatki i zobaczę co z tego wyjdzie. Następnym razem chcę zmieszać wołowinę z wieprzowina.

Ten szynkowar fajna rzecz. Można pokombinować. Różne mięsa, różne doprawienia i wiadomo co się je. Fajnie się sprawdza do robienia wędlin na kanapki.
Można też mielonki robić . Dużo zastosowań.

#750 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 05 kwiecień 2020 - 22:03

Marek, ale po mrożeniu drożdże już nie są tak "żywe", oczywiście to sposób na "szybką" pizzę, podobnie jak placek ze sklepu

 

 Bartku,pewnie jest tak jak napisałeś. Przy domowym piekarniku i tak pewnie nam daleko do prawdziwego pieca. Tragedii nie było i zawsze nam smakowała :)     



#751 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6256 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 05 kwiecień 2020 - 22:33

Imienniku, używam wyłącznie extra virgin do pizzy, łyżkę stołową na 200 gramów mąki, ciasto nie wysycha przy termoobiegu, brzegi łapią fajną chrupkość.

Wczoraj pierwszy raz zawinąłem ser w krawędź, ale za mało. Fajnie rozpuścił się, wierzch został chrupiący, ale było go za mało. Ja jestem domowy dłubacz, daleko mi do profesjonalistów, próbuję, eksperymentuję. Bawię się pizzą od roku, robię 2-3 razy w miesiącu, zapisuję swoje kroki i efekty. Chyba jeszcze nie zrobiłem dwa razy tak samo, choć kilka razy naprawdę mi smakowała, mam to zarejestrowane  :D  Ciasto to 3/4 pizzy, następnym razem biorę się za focaccia, zobaczymy, co mi z tego wyjdzie  ;)


  • trolinka666 lubi to

#752 OFFLINE   jedin

jedin

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 529 postów
  • Lokalizacjawyrzysk
  • Imię:Mariusz

Napisano 05 kwiecień 2020 - 23:05

Przez nas zwany też blaszakiem , tylko na tarce ręcznej inaczej wychodzi tyko coś podobnego , mało smaczne Odgrzewany tylko na smalcu .

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

U nas to był kruchalec, pamiętam jeszcze jak babcia robiła cała dużą blachę, ze słoninka i cebulą....


  • jacekp29 lubi to

#753 OFFLINE   trolinka666

trolinka666

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 87 postów
  • LokalizacjaPodlasie
  • Imię:Bartek

Napisano 05 kwiecień 2020 - 23:29

Bartek,skoro lubisz poeksperymentować to wypróbuj mąkę z pszennym płatkiem z młyna braci Górskich. Powinieneś ją dostać w Topazie. Świetne ciasto z niej wychodzi. I dodaj goudę do mozzarelli, tak do 30 %,wtedy ser nabierze fajnego smaku.

Użytkownik trolinka666 edytował ten post 05 kwiecień 2020 - 23:36


#754 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6256 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 06 kwiecień 2020 - 09:14

Poszukam mąki.

Co do serów, to jednak jestem zwolennikiem mozzarelli i parmezanu, dziś gouda goudzie nie równa, chyba, że piszesz o holenderskim oryginale



#755 OFFLINE   Grzegorz B.

Grzegorz B.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaStargard

Napisano 06 kwiecień 2020 - 12:47

Do domowej pizzy polecam zaopatrzyć się w kamień do pizzy. Zupełnie inna jakość pieczenia niż na blasze. Pizza na kamieniu wypieka się w około 10 minut.


  • Łukasz.W lubi to

#756 OFFLINE   trolinka666

trolinka666

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 87 postów
  • LokalizacjaPodlasie
  • Imię:Bartek

Napisano 06 kwiecień 2020 - 15:46

Nie,piszę o zwykłej goudzie. Najczęściej używam z Włoszczowy. Mają niezłe sery.

#757 OFFLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 918 postów
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Napisano 06 kwiecień 2020 - 16:07

  ... ale po mrożeniu drożdże już nie są tak "żywe", oczywiście to sposób na "szybką" pizzę, podobnie jak placek ze sklepu

Bartku, mrożone ,,odżywają" paliwa nieco dodać i ,,ruszają". Sprawdzone,ale nie przy pizzy  ;) 

Edyta. Bartku jeśli chcesz coś nowego to proponuje socca/farinata. Tylko mąka z cieciorki tu niezbędna i można poeksperymentować z dodatkami. Na emigrację zabrałem coś ok.kilograma. Będę kombinował.


Użytkownik bob74 edytował ten post 06 kwiecień 2020 - 16:13


#758 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2319 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 07 kwiecień 2020 - 08:38

, chyba, że piszesz o holenderskim oryginale

Równieź Gouda Goudzie nierówna :)

Łażąc po Goudzie podczas zawodów wędkarskich nabyłem kilka rodzajów i nie każdy był smaczny :)


Użytkownik Dano. edytował ten post 07 kwiecień 2020 - 08:38


#759 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6256 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 07 kwiecień 2020 - 09:19

A tego nie wiedziałem, myślałem, że to jakaś ustalona receptura



#760 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2319 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 07 kwiecień 2020 - 09:24

Myślałem podobnie i dlatego się trochę zdziwiłem.


Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych