Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Gotujemy


  • Please log in to reply
1113 replies to this topic

#781 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 617 posts

Posted 21 April 2020 - 07:40

Marcin, na początek załatw może żeby nie trzeba było załatwiać tylko normalnie kupić. Ziemniaki z Hiszpanii be, ale nasze super, bo nasi producenci to tylko na nawozach organicznych uprawiają. Stonkę cała rodzina do butelek zbiera...

Takimi argumentami można się przerzucać w nieskończoność. Kiedyś do sklepu na wsi szło się po piwo, gwoździe i śledzie z beczki. Teraz po jajka i warzywa przywiezione z hurtowni, bo się ludziom kur i warzyw nie chce hodować nawet dla siebie.


  • slawek_2348 and Byniek like this

#782 OFFLINE   biturbo

biturbo

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 132 posts
  • Lokalizacjamultikono: @Sztangista
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:S

Posted 21 April 2020 - 08:58

Można normalnie kupić i nie dokarmiać zagranicznych sklepów. Wolę drożej zapłacić i kupić w polskim sklepie i dać swojemu zarobić. Wiadomo że do biedry idzie gorszy sort i jest to udowodnione no ale wiecie co jecie.. (kurczak za 4 zł?  to na czym to karmione?) Naszego rolnika nie stać jest walić tyle nawozów i chemii w opryskach co hiszpan. Tak samo sady. U nas pryskają jabłka 3 razy (jak nie wymrozi) a niemiec 60. Jest różnica? Jest. Ale jabłka z lydla najlepsze.

Kiedyś na wsi w sklepie tak było dopóki nie wyniszczyliście małych sklepów zakupami w sklepach wielkopowierzchniowych. Sami do tego doprowadziliście.

U nas większość ludzi trzyma kury i sami warzywa hodują. Niszczycie polskie rolnictwo kupując w biedrach. To Wam chciałem uświadomić. 


  • Sławek Oppeln Bronikowski likes this

#783 OFFLINE   deridun

deridun

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 posts

Posted 21 April 2020 - 09:25

Zniszczył ten kto wpuścił dla zysku drapieżnika...
konsumenci tylko próbują przetrwać.Osobiście kupuję na targu,40 lat od tych samych sprzedawców lub potomków.
Gotuję,bo lubię wiedzieć z czego posiłek złożony.

#784 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 976 posts
  • LokalizacjaOstrołęka

Posted 21 April 2020 - 09:52

Można normalnie kupić i nie dokarmiać zagranicznych sklepów. Wolę drożej zapłacić i kupić w polskim sklepie i dać swojemu zarobić. Wiadomo że do biedry idzie gorszy sort i jest to udowodnione no ale wiecie co jecie.. (kurczak za 4 zł?  to na czym to karmione?) Naszego rolnika nie stać jest walić tyle nawozów i chemii w opryskach co hiszpan. Tak samo sady. U nas pryskają jabłka 3 razy (jak nie wymrozi) a niemiec 60. Jest różnica? Jest. Ale jabłka z lydla najlepsze.

 

Polska jest potentatem w produkcji drobiu i jajek. Proponuję wycieczkę w okolice Mławy- Żuromina. Ferma na fermie. Kurczaki/jajka w "biedronkolidlach" są polskie. 

 

To samo z jabłkami. Tu też jesteśmy jednym z największych producentów na świecie. Możesz mi wierzyć, moja najbliższa rodzina pracuje w przetwórstwie owocowym.

 

Co nie zmienia faktu, że zwłaszcza teraz, zakupy robię w  sklepie spożywczym mojego sąsiada. Ciasta i wędliny też kupujemy od moich klientów, a jutro zostawiam samochód w warsztacie u kumpla. Jest słabo- pieniądze dajemy swoim.


Edited by Mysha, 21 April 2020 - 09:54.

  • Sławek Oppeln Bronikowski, kogut1982, Byniek and 2 others like this

#785 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,260 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 21 April 2020 - 10:08

Marcin, ja widocznie tępa dzida jestem.  :(

Dlaczego w zagranicznym sklepie kupuję polskie mięso, polskie jabłka, polskie kurczaki, polskie ziemniaki itp? Byłeś tam kiedyś?

Mam typa, który codziennie stoi ze straganem niedaleko mojego bloku. Dlaczego pomidory u niego są 35% droższe niż w zagranicznym sklepie? I do tego niejadalne, plastikowe? 

Dlaczego w zieleniaku (podobno zamordowanym przez sklepy wielkopowierzchniowe) marchewka jest dwa razy droższa niż w Carrefour 150 metrów dalej? Do tego jest up...a w błocie i nadgniła.

Dlaczego w Selgrosie potrafią opisać i podzielić gatunki ziemniaków, a baba na bazarze pyta mnie "a jakie pan chce?", albo mówi "dobre panie, wszystkie biero"? A w domu połowę wyrzucam, nie nadają się do niczego, bo były przemarznięte.

Dlaczego, jak proszę o dwa pęczki rzodkiewki, to ten na spodzie jest zwiędły i gówniany?

 

Jesteś pewien, że to ja i pozostali klienci zabijają nasze rolnictwo?

 

Ja chętnie kupię dobry produkt w wyższej cenie, ale żądam, żeby mnie obsłużono jak należy, żeby sprzedawca był kompetentny i uczciwy, żeby towar był godny ceny, której się żąda za niego. Nie będę kupował żywności przez internet, pójdę do Selgrosa, pogawędzę z przemiłą sprzedawczynią, która opowie mi o sezonowanym na sucho ribeye i kupię go po stówie za kilo. Nie dam walić się po rogach typowi, który nie wie, co sprzedaje, ale jest "naszym, rodzimym" producentem z gównianym towarem w kosmicznej cenie. Ten ribeye z Selgrosa pochodzi z polskiej hodowli, z wyselekcjonowanego byka, ale komuś chciało się zapracować na cenę, której żąda.

 

Dlatego mnie nie przekonałeś i nadal będę "zabijał"  :bighair:


  • Artech, darek3523, Byniek and 3 others like this

#786 OFFLINE   biturbo

biturbo

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 132 posts
  • Lokalizacjamultikono: @Sztangista
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:S

Posted 21 April 2020 - 15:39

Bardzo mała część owoców od naszych producentów trafia do lidlobiedronki. Metki że polskie a warzywa i owoce z zagranicy. Podmieniają i oszukują klientów. Macie jeden z wielu przykładów. https://youtu.be/1hJviEoy-6A 

Po za tym jak nawet nasze owoce sprzedadzą to gdzie kasa trafia? Niemcy, Portugalia, Ameryka a Polska robi się biedniejsza. Tak to działa. Rośliny to już wszystkie z importu.

Plastikowe to raczej nie w naszych polskich warzywniakach a w biedrze i reszcie.

Bartek wiesz dlaczego nie zwiędnięte i piękne te warzywka? Naładowane chemią że pół roku leżą i się nie psują. To import to plastikowe gówno. 

 

 

Szkodzicie Polsce robiąc zakupy w tych sklepach. Możecie dalej tak robić. Potem 11 listopada wywiesicie flagę, pójdziecie na marsz i powiecie jacy z Was patrioci. 

Włączcie myślenie. To nie boli.



#787 OFFLINE   Wedkarz 1987

Wedkarz 1987

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 posts

Posted 21 April 2020 - 15:48

Najzwyczajniej źle zbierasz dostawców, nie jest trudno znaleźć rolnika co sprzedaje zdrową żywność w normalnej cenie. Idąc twoim tokiem myślenia, każdy by czegoś żądał od każdego np. godnego wynagrodzenia za pracę, normalnych podatków itp. Moja skromna osoba nawet nie chce żadać, by pzw zarybiło mi Wisłe pod domem😁 choć za tyle lat płacenia składek mogliby się zlitować i rzucić ze dwa okonie do wody raz na kilka lat hehe😁
  • miramar69, Byniek, kotwitz and 1 other like this

#788 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,700 posts
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Posted 21 April 2020 - 16:54

W UK jedza polskie pomidory , które supermakety sprzedają jako brytyjskie . Rolnik zamawia towar z PL , przepakowuje to na sortowniach w brytyjskie ubranko i tak to idzie dalej . Dymaja Nas nie zwykli ludzie , tylko ci wybrani . Nienawidzę skurw...ieli . Nie tylko Polska , ale cały świat cierpi z powodu tej jebanej zarazy wybranej . Pewnie będzie ban ale jako Polak mam to w dupie . Smacznego  ;)


  • strary, coma and morrum like this

#789 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,653 posts
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Posted 21 April 2020 - 17:10

Ze straganów, z małych polskich sklepików powiadasz?
Od tych cwaniaczków z miodem w uszach, co w biedrze albo lidlu na promocji pomidory kupują a potem jako świerze, polskie, od lokalnego sprzedawcy dwa razy drożej sprzedają?
Pie... ę sam sobie do lidka pójdę i w ch... a robić się cwaniakowi nie dam.
Poza tym to wątek o gotowaniu i innym przygotowywaniu potraw a nie o pier... u o swoim światopoglądzie.

Edited by Artech, 21 April 2020 - 17:17.

  • popper, bogdan333, marekD and 7 others like this

#790 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,260 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 21 April 2020 - 20:15

Słusznie Artur, przepraszam, że dałem się podpuścić.

Wracając do tematu, właśnie pierwszy raz w życiu przygotowałem polentę. Jutro będzie podsmażana do zębacza z patelni   :)


  • Artech likes this

#791 OFFLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 920 posts
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Posted 21 April 2020 - 22:22

... nie mów Bartek, że za Cervantesa się wziąłeś...


  • bartsiedlce likes this

#792 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,260 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 21 April 2020 - 22:32

Robert, bez przesady   :P



#793 OFFLINE   Maciej1979

Maciej1979

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 posts
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej

Posted 21 April 2020 - 22:46

Pomidory z lidla...zazdroszczę wam wysokiej tolerancji  smakowej,ja nie potrafię.


  • kotwitz and biturbo like this

#794 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,260 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 21 April 2020 - 22:57

Panowie, wracamy do tematu gotowania, proszę.

Chwalcie się pysznymi potrawami i przepisami na nie.



#795 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10,162 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Posted 21 April 2020 - 23:03

No właśnie miałem zamiar, ale uświadomiłem sobie, że to potrawa z kaczki (lub kaczora?) i znowu była by awantura :(  :rolleyes:


  • Artech, bogdan333, chlodnica and 2 others like this

#796 OFFLINE   biturbo

biturbo

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 132 posts
  • Lokalizacjamultikono: @Sztangista
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:S

Posted 21 April 2020 - 23:31

Bartek napisałem jak jest. To nie była prowokacja.Przyjmij na klatę i po sprawie. 

Kaczka przejdzie. Kaczor to już polityka...



#797 OFFLINE   trolinka666

trolinka666

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 87 posts
  • LokalizacjaPodlasie
  • Imię:Bartek

Posted 22 April 2020 - 00:10

Tak dla rozluźnienia tematu. Takimi potrawami przywitalem gości na swoją 40 stkę. mięsko było 100% regionalne,miny gości bezcenne

Attached Files


Edited by trolinka666, 22 April 2020 - 00:11.

  • Artech and biturbo like this

#798 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,899 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Posted 22 April 2020 - 06:01

Gotowanie -  dzięki wielkim sieciom - nie naszym, którym entuzjastycznie oddaliśmy nasz rynek, ceny i handel.. i pozwoliliśmy wykształcić własne gusta -  jak widać nabrało wymiaru formacyjnego, wręcz tożsamościowego. Miałem zamiar podać przepis na wyjątkowo prostą sałatkę z kartofli i buraków, ale niektórym pewnie skojarzyłaby się z atakiem na własną osobowość albo świeżo uzyskany światopogląd.. :)

 

Szpinak rządzi wiosną. Z pola pod Łęczycą przywieziony bez obowiązkowych pośredników na na Górniak. Blanszujemy dwie - trzy minuty, cedzimy, kroimy, i ciągle gorące przekładamy na klasyczną stalową patelnię, w której na łyżce masła - niekoniecznie z promocji -  dochodzi słomka z wędzonej słoniny albo boczku - nie zapominając, że wędzone = unijnie zabronione. Chwilkę trzymamy na ogniu, dodajemy jajko albo młody czosnek.. albo nie dodajemy, lekko solimy grubą, kłodawską, i niemniej lekko mieszamy. Do kompletu świeży razowy chleb z lokalnej piekarni- broń Boże podróbki z marketu pieczone wyłącznie dla zagorzałych europejsów, przyjemnie grubo posmarowany masłem. I wino.. jak się jeszcze zmieści.. :)  


  • Maciej1979 and coma like this

#799 OFFLINE   chlodnica

chlodnica

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 791 posts
  • LokalizacjaPL-Opole/CH-Davos
  • Imię:Darek

Posted 22 April 2020 - 06:28

Attached File  susz.jpg   86.37KB   22 downloads

 

Taka zakąska do browara...

Lepsza od orzeszków itp...

Kto próbował?


  • pawelHERP likes this

#800 OFFLINE   jabadaon

jabadaon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 597 posts
  • LokalizacjaMałopolska

Posted 22 April 2020 - 06:37

Hmmm, a co to jest, bo nie rozpoznaję🙄