Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Interpretacja obrazu echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1803 odpowiedzi w tym temacie

#1161 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 934 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 16 sierpień 2019 - 10:33

Maciek ja w sobotę miałem tak że ni4 mogłem dostroic echa na bocznym jakbym pierwszy raz wstawial. W oknie z chirp jakby pulsowalo mi światł tzn ekran. Ale później przestało.

GOLDI. Ja lowie teraz w irl i tutaj sandacza brak ale głównie tutaj lowie okonir z opadu i szczupaki. Jak z ręki szczupaka na wodzie do 6m nie bierze to lecę albo na opad i wyniki są, bo część stoi przyklejone przy dnie za okoniami. Albo lecę w trol na 12m różnie ryba bierze czasem na wodzie 18m szczupak bije na 6m trzeba k serwować ba jakiej stoją i do takiej dobierac przynęte. Musisz dokładać ołowiu wypuszczać np 30m. I sprawdzać kiedyś ci mniej więcej będzie już zaczepiac o dno.

#1162 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 17 sierpień 2019 - 08:25

Dziękuję za info. Najgorsze jest to że nie wiesz o ile m zejdzie po dołożenie 10 20 30 itd gram. Ale w tym wszystkim chyba o to chodzi żeby nie było tak łatwo tylko trzeba kombinować. To jest piękne.

#1163 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 934 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 17 sierpień 2019 - 12:40

Dlatego to wsYskto promowanie, dopalasz 10g i jedziesz po tej samej wodzie i widzisz co się będzie działo

#1164 OFFLINE   Najeżony

Najeżony

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaWlkp
  • Imię:Sławek

Napisano 20 sierpień 2019 - 21:49

Witam. 

Jako że cały czas się uczę bocznego sonaru, 2d z resztą też, postanowiłem wrzucić kilka zdjęć. Może ktoś bardziej doświadczony podpowie co widać, albo nie widać na tych screenach.

 

Na tym zdjęciu interesujący mnie obiekt znajduje się po lewej stronie. Coś przypominające węża z Warszawdkiej Wisły  :P .

 

Załączony plik  150819_0934_00_Easy-Resize.com.jpg   103,12 KB   37 Ilość pobrań

 

Na drugim zdjęciu duży łuk. Czy przy prędkości 2km/h można sądzić że to jakaś większa ryba?

 

Załączony plik  150819_1245_00_Easy-Resize.com.jpg   103,06 KB   38 Ilość pobrań

 

Na trzecim zdjęciu mamy obiekt po lewej stronie na górze. Kołek, czy może jedna ryba?

 

Załączony plik  150819_1452_00_Easy-Resize.com.jpg   96,07 KB   36 Ilość pobrań


Użytkownik Najeżony edytował ten post 20 sierpień 2019 - 21:53


#1165 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5540 postów
  • Imię:adam

Napisano 21 sierpień 2019 - 18:18

na obrazie SI masz zawsze taka ziarnistosc ?



#1166 OFFLINE   Najeżony

Najeżony

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaWlkp
  • Imię:Sławek

Napisano 21 sierpień 2019 - 19:38

na obrazie SI masz zawsze taka ziarnistosc ?

Nie no aż tak źle nie jest. Te zrzuty wyszły jakieś takie słabe.



#1167 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 26 sierpień 2019 - 12:06

witam

 

zebrałem na echosondzie już dużo danych o głębokości łowiska - zrobiłem sobie mapę batymetryczną Genesis live. Zrobiłem aktualizację i wczoraj na wodzie okazało się że nie czyta mi zapisanych logów.  W czym może być problem?

Podczas zbierania danych zapisuje pliki w formacie sl3. Czy one są do obrazowania batymetrii?

Jeżeli to wina aktualizacji to jak wgrać poprzednią wersję?



#1168 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4892 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 26 sierpień 2019 - 15:00

Nie no aż tak źle nie jest. Te zrzuty wyszły jakieś takie słabe.

Rzuty z Garmina wychodzą rzeczywiście słabo, na żywo jest lepiej. Pobaw się trochę TVG, będziesz miał mniej syfu w toni.


  • Najeżony lubi to

#1169 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3601 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 27 sierpień 2019 - 11:54

Posty dot. trollingu zostały przeniesione tutaj: http://jerkbait.pl/t...-ugryźć/page-70

Polecam zapoznać się z tym wątkiem - wiele się wyjaśni.



#1170 OFFLINE   mpruszek

mpruszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów

Napisano 01 wrzesień 2019 - 15:58

wczoraj sumy pieknie  żerowały. 

 

 

zdjecie 1 - kwitnąca roslinność

 

Załączony plik  roslinnosc.PNG   453,73 KB   34 Ilość pobrań

 

sum 1

 

Załączony plik  sum 1.PNG   417,52 KB   34 Ilość pobrań

 

sum 2

 

Załączony plik  sum 2.PNG   448,98 KB   32 Ilość pobrań

 

sum 3

 

Załączony plik  sum 4.PNG   418,03 KB   34 Ilość pobrań

 

sum na bocznym

 

Załączony plik  sum boczny.PNG   417,84 KB   32 Ilość pobrań

 

 


  • womaly23 lubi to

#1171 OFFLINE   mpruszek

mpruszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów

Napisano 01 wrzesień 2019 - 15:59

szczupak ?

 

Załączony plik  szczupak.PNG   424,33 KB   62 Ilość pobrań

 

 

zatopiona barka 

 

Załączony plik  barka.PNG   541,09 KB   48 Ilość pobrań


  • tost lubi to

#1172 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 934 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 01 wrzesień 2019 - 19:18

sumiacze pięknie pokazane :) co do szczupaka ciężko powiedzieć.



#1173 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 164 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 04 wrzesień 2019 - 16:52

witam

 

jak ustawić echosondę HDS Live aby pokazywało ławicę ryb a pod nią drapieżniki. Kombinuję w ustawieniach, ale nic nie wychodzi.

czy ktoś z was używa HDS Live?

Pomógł by mi w ustawieniu abym dobrze interpretował obrazy. Wiem, że na wodzie trzeba dostroić, ale na początek byłbym mądrzejszy.

Do czego służy chirp, czy pływać na 200khz, czy na chirp, czy pływać z opcją fishreveal. Na moich ustawieniach widzę pełno jakiś łuków, nie potrafię wyłuskać odpowiednich i czy w ogóle są?

Załączę zdjęcia.

Często widać na zwykłym obrazowaniu jakieś ryby, a na DI + fihreveal widać odwrotnie.

Pomoże ktoś w ustawieniach?

Załączone pliki



#1174 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1189 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 04 wrzesień 2019 - 18:11

szczupak ?

 

attachicon.gif szczupak.PNG

 

 

zatopiona barka 

 

attachicon.gif barka.PNG

Co to za echo ?



#1175 OFFLINE   mpruszek

mpruszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów

Napisano 04 wrzesień 2019 - 18:50

 
Humminbird Helix Mega SI 


#1176 ONLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1372 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 04 wrzesień 2019 - 18:50

Co to za echo ?


Humminbird

#1177 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3601 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 04 wrzesień 2019 - 18:51

Humminbird, wygląda na Helixa

#1178 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5540 postów
  • Imię:adam

Napisano 04 wrzesień 2019 - 18:58

oj @goldi1231..rozumiem ze na poczatku cos ciezko ogarnac ,ale Twoje pytania rodza smiech i placz zarazem... znajdzie na jb wszystkie odp, moze bez tej odnosnie lawicy i drapieznika pod nia. - te musisz sam znalezc

- chirp jak wyguglujesz badz poszukasz na jb to - lepsza separacja obiektow, w skrocie czyli ryba na dnie jest zaznaczona jako ryba a nie mini mulda , badz dwie w toni nie jako gruby banan ale dwa ciensze bananki

-DI obrazuje inaczej niz tradycyjny , tam sa zazwyczaj kropki , a fisch reval tez mozsze poszukac,- nakladka obrazu z 2d na DI

-DI to wazka wiaska w porownaniu do tradycyjnej 80-200kz ,z tad tez masz mniej ryb nia niej przeniesionych z 2d.

ryby na fotkach widac , czy sa to plotki , karasie czy okonie to nie wiem i tylko nieliczni "miszczowie" sa wstanie to odroznic, szukaj czytaj , odpowiedzi jest tu pelno


Użytkownik siarq edytował ten post 04 wrzesień 2019 - 18:59

  • goldi1231 lubi to

#1179 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 04 wrzesień 2019 - 19:10

witam

 

jak ustawić echosondę HDS Live aby pokazywało ławicę ryb a pod nią drapieżniki. Kombinuję w ustawieniach, ale nic nie wychodzi.

czy ktoś z was używa HDS Live?

Pomógł by mi w ustawieniu abym dobrze interpretował obrazy. Wiem, że na wodzie trzeba dostroić, ale na początek byłbym mądrzejszy.

Do czego służy chirp, czy pływać na 200khz, czy na chirp, czy pływać z opcją fishreveal. Na moich ustawieniach widzę pełno jakiś łuków, nie potrafię wyłuskać odpowiednich i czy w ogóle są?

Załączę zdjęcia.

Często widać na zwykłym obrazowaniu jakieś ryby, a na DI + fihreveal widać odwrotnie.

Pomoże ktoś w ustawieniach?

Łukasz, od zeszłego tygodnia jestem operacyjny, komp z softem wrócił do mnie. Część logów przejrzałem. Otóż praktycznie nie masz ryb widocznych na dnie. Wszystkie obiekty są w toni, ew. tak blisko dna, że nie można ich odszukać na bocznym. Poza tym często zmieniasz zasięg bocznego i praktycznie nie da się tego posklejać w czytelny obraz. Problem jest gdzie indziej - zrozumienie obrazu na ekranie echa. 

Weźmy środkowe zdjęcie w lewej kolumnie. Te, które jest duże i nie zamazałeś współrzędnych.

Na dnie masz obiekt, dość spory ,który jest widoczny na każdym ekranie, za każdym razem trochę inaczej. Czy to jest ryba? Nie wiem, ale tak bym sobie ją wyobraził. Przepłynąłeś dokładnie nad tym obiektem, ponieważ jest widoczny na obu stronach sonaru SI

Masz go na kanale DI oraz 2D. Jeżeli zapisałeś tego loga w SL2, to możesz bez problemu odpalić go w echu i pobawić się ustawieniami czułości sonaru 2D oraz bocznego. W ten sposób możesz wnioskować co jest potrzebne na wodzie w sensie ustawień.

Co do łuków widocznych na ekranach- w większości to ryby. Oczywiście szansa że tak licznie będą występowały sandacze w naszym kraju jest iluzoryczna. Zwróć uwagę, że cały czas masz pustynię na dnie. Całe życie jest w toni. Dlaczego zakładasz, że masz złe ustawienia sonaru?  Jeżeli nie masz ryb widocznych na dnie w różnych trybach- skłaniałbym się że ich tam nie było w czasie i miejscu, które opływałeś. Jeżeli chcesz widzieć ryby wklejone w dno- pływaj wiosną, jak zedy siedzą na gniazdach- wtedy realnie jesteś w stanie je zobaczyć nad dnem i wyciągnąć wnioski

Zobacz swoje screeny. Ryby z sonaru 2D są widoczne również na sonarze bocznym -w toni i nad dnem. Na SI to jasne punkty a niedaleko nich cienie. Je można dokładnie policzyć wręcz.

Co do ustawień- na mojej wodzie są takie, na twojej inne- różny stopień zasyfienia, temperatura - to wszystko ma wpływ na czystość ekranu i ilość szczegółów. Ja jestem zwolennikiem - lepiej mniejsza czułość niż za duża- szum informacyjny na ekranie utrudnia domyślanie się czy dany obiekt jest małą rybką, czy dużą.

Pytasz o ustawienia do obławiania ławic- ja ci tego nie powiem- weź znajdź ławicę i przepływaj nad nią przy różnych nastawach sprzętowych- aż do uzyskania zadowalających rezultatów.


  • Sailfish i goldi1231 lubią to

#1180 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1189 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 04 wrzesień 2019 - 20:20

 

 
Humminbird Helix Mega SI 

 

Który model lowrance może być odpowiednikiem tego humminbirda ?oczywiście +-






Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych