Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Interpretacja obrazu echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1797 odpowiedzi w tym temacie

#1421 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4671 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 18 listopad 2019 - 08:36

Łukasz, jeżeli jes to to samo jezioro co zazwyczaj- to powinieneś zobaczyć już wcześniej struktury na dnie- o ile tam są- kamienie, pnie itp. 

Ja w moich jeziorach nie znalazłem takich atrakcji, z rzadka łódka zatopiona, jakieś śmieci przy brzegu. 

Kamienie nie leżą pojedynczo, ot tak. Zazwyczaj są widoczne na górkach. 

O tej porze roku ryby zaczynają gromadzić się przy dnie, oczywiście temperatura wody decyduje o tym. Prędzej obstawiałbym ryby aniżeli elementy struktury dna. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 18 listopad 2019 - 08:36

  • goldi1231 lubi to

#1422 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 18 listopad 2019 - 09:03

Maciej_K
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Pływam po jeziorze i za każdym razem znajdę jakieś nowe miejsce, ale jeszcze nie potrafię zinterpretować zapisu sondy czy to mogą być drapieżniki (okonie, sandacze), czy jakiś białoryb. Aby to zweryfikować musiałbym się zatrzymywać za każdym razem i nie poplywalbym za dużo. Przed tem tak robiłem, często bez brania bo jeszcze źle interpretowałem/interpretuje zapisy.

#1423 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4671 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 18 listopad 2019 - 09:06

Kup sobie sonar viewer/Reefmaster i po nagraniu loga- w domu, na dużym ekranie spokojnie to oglądasz, tagujesz waypointami i przenosisz do echa.

Wielu kolegów tak robi i na ogół są zadowoleni ze zgromadzonych danych i ich interpretacji. 


  • goldi1231 lubi to

#1424 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 18 listopad 2019 - 10:09

Maciej_K

Tak tylko czy ogarnę program?

#1425 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 917 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 18 listopad 2019 - 10:20

Dasz radę, bardzo prosty program. Maciek chyba nawet mi wysyłał filmik instruktażowy jego autorstwa :)

#1426 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 18 listopad 2019 - 10:43

Marcin1991
Możesz mi podesłać!? Zobaczę jak to wygląda.

#1427 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4671 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 18 listopad 2019 - 10:53

Maciej_K

Tak tylko czy ogarnę program?

Jest kilka filmów instruktażowych @ Reefmaster, generalnie polecam zakup właśnie jego. Sam Viewer to tylko przeglądarka. Jak ogarniesz podstawy, będziesz chciał zrobić mapy , wtedy RM jest najlepszy. Wszelkie pliki GenesisLive nie dają tego, co mapa wygenerowana w RM.Zrobisz nim i mapę 2D i najbardziej użyteczne wędkarsko mapy- twardości i struktury. Nie wszystko od razu, ale z czasem zyskasz pełniejszą informację o swojej wodzie. 



#1428 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 18 listopad 2019 - 12:02

Czyli dokładnie która nazwę muszę nabyć bo jest PRO, 2.0, mosaic scan itd.?

#1429 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4671 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 18 listopad 2019 - 13:36

2.0 to baza, która zrobi mapę 2D

sidescan mosaic- dodatek rozszerzający o tworzenie map struktury

bottom- generuje mapę twardości dna. 

Nie musisz kupować wszystkiego na raz, jak zbierasz dane, to masz to, co najważniejsze. 

 

Licencja jest na 2 kompy= możliwość podzielenia kosztów na dwie osoby. 


  • ogorek1972 lubi to

#1430 OFFLINE   dziubas123

dziubas123

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 212 postów

Napisano 18 listopad 2019 - 15:04

Maciej_K  pytanko mam, bo ostatnio śledzę trochę temat echosond, twojej wiedzy tylko pozazdrościć  :rolleyes:  :rolleyes:  jak nazywał się twój kanał na youtube, albo gdzie będzie można znaleźć Twoje filmy,  bo chciał bym se walnąć suba. wtedy nic nie przegapię  :D  :D  to ten: "Wędkarstwo podlodowe i nie tylko"


  • ogorek1972 i Sadek8 lubią to

#1431 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4671 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 18 listopad 2019 - 19:03

Ten kanał jest podlodowy  i niech tak zostanie. To jest mój konik, Zabawki fajne ,ale zimowe łowy to jest to, na co najbardziej czekam co roku. 

Najprawdopodobniej wystartuje z innym projektem na YT- poinformuję, wstawię link w opisie na profilu. Komentarze będą wyłączone, bo chciałbym przekierować dyskusję tutaj- brak czasu, by rozdzielać się. Tu jest core wiedzy, są użytkownicy, tematy są żywe. 

Teraz dzień krótki, chcę trochę połowić, bo pora jest odpowiednia.  Poza tym sprawdzanie, szukanie optymalnych ustawień no i ryby. Za małe są, by publikować- ale frajda duża, bo z wykorzystaniem zabawek. 


  • RobsonAL lubi to

#1432 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1160 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 18 listopad 2019 - 19:48

Zabawki dają przewagę. W tym roku miałem okazję przekonać wielu sceptyków.



#1433 Guest_Michal Sz_*

Guest_Michal Sz_*
  • Guests

Napisano 18 listopad 2019 - 20:26

.

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

Użytkownik Michal Sz edytował ten post 18 listopad 2019 - 20:27


#1434 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4671 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 18 listopad 2019 - 20:29

Tak, bezwarunkowo. Ja teraz doświadczam tego na własnej skórze. Jestem spinningowym laikiem, a w tym roku złowiłem tyle ryb na spina co w całym moim wędkarstwie spinningowym do tej pory - lub nawet więcej. 

 

Żeby nie było tylko bajdurzenia- fotki z ekranu mojego Simrada i Elementa7. Tu nie chodzi o napinki, tylko o sprawdzenie urządzenia. W mojej ocenie tryb 1,2Mhz jest całkowicie bezużyteczny na płytkiej wodzie- 2-2,5m bo tak pływaliśmy. Częstotliwość 350khz jest dużo lepsza na płycizny. Spodziewałem się bardzo dobrego Di u Raymarine- nie zawiodłem się. Lepsze niż w SS3D i piszę to z całą odpowiedzialnością. 

Bardzo ciekawa sprawa na płytkiej wodzie:  Ryby na Elemencie wyświecane są o wiele lepiej niż na SS3D, choć nie ma co ukrywać, że nie widać struktury dna dalej niż na 12-15m czytelnego na stronę. Mówię tu o 350khz:

Wniosek kolejny - Element ma dużo ustawień obrazu, trzeba sporo wprawy, by tym suwaczkiem przeskakiwać i między nimi żąglować. Kiedyś byłem zwolennikiem customizacji obrazu a teraz to mi na to szkoda czasu. Jeden suwaczek i temat w simradzie/lowrance zamknięty. 

Kolejna sprawa to prędkość przesuwu obrazu- w Elemencie leci on naprawdę szybko, w SS3D trzeba zaczekać troszeczkę. 

Wczoraj miała się odbyć kolejna partia testów- tym razem na głębszych wodach, załogant nie stawił się ze sprzętem ;)

 

Podsumowując subiektywne doświadczenia z Raymarine Element. Bardzo ładne obrazowanie DI, mały zasięg sonaru bocznego z czytelną strukturą dna na płytkiej wodzie, bardzo fajne świecenie ryb z dala od łodzi, poziom trudności obsługi zbliżony do Helix,

szybkie działanie softu w echu, palety kolorów tylko mocno kontrastujących ze sobą. 

Użytkownikom Elementów polecam na płytszej wodzie przełączyć się na 350khz- o ile oczywiście już tego nie ustalili. Wysoka częstotliwość to jedno, obróbka sygnału przez echo i czytelność tegoż+odpowiednie palety kolorów do określonych zadań- to zupełnie inna historia. 

 

To te same ryby: 

Załączony plik  3.jpg   64,44 KB   32 Ilość pobrań

Załączony plik  4.jpg   53,88 KB   32 Ilość pobrań 

 

Różnica w odczytach głębokości bierze się z różnych mocowań przetworników. 

 

Jeżeli dane będzie mi popływać z tym sprzętem w innych warunkach głębokościowych, zraportuję również.


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 18 listopad 2019 - 21:01

  • Maciek_7 lubi to

#1435 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 917 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 19 listopad 2019 - 00:49

Maciek na helixie na DI też często daje najniższą częstotliwość bo na niej pokazuje mi znacznie wiecie jak na wysokiej. I to w sumie ma się podobnie do SI

#1436 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4671 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 19 listopad 2019 - 06:17

Maciek na helixie na DI też często daje najniższą częstotliwość bo na niej pokazuje mi znacznie wiecie jak na wysokiej. I to w sumie ma się podobnie do SI

Nie mam jak u siebie sprawdzić , ss3D ma tylko 455khz.

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka

#1437 OFFLINE   Jammaey

Jammaey

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 265 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Radek

Napisano 19 listopad 2019 - 07:47

W praktyce od jakich głębokości zaczynacie używać wysokich częstotliwości na DI/SI?

#1438 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4671 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 19 listopad 2019 - 12:02

W praktyce od jakich głębokości zaczynacie używać wysokich częstotliwości na DI/SI?

Nie patrzyłbym na to w ten sposób- poza największymi głębokościami, które w wielu wypadkach zmuszają do użycia niższych khz. 

Ważne jest to, co chcesz osiągnąć- albo rozpatrujesz strukturę dna by poznać miejscówkę(niższe khz), albo szukasz ryb w odległościach rzutowych(wyższe khz). Tym należy kierować się przy wyborze częstotliwości moim zdaniem oraz oczywiście możliwościami sprzętu. Są przetworniki, które i na płytkim dają zasięg+detalizację, ale również są takie, które mają problem z uzyskaniem czytelnego obrazu czy to większego zasięgu czy to wyższej detalizacji. 

Mnie chodzi po głowie 3in1 dla wyświecania ryb na bliższym dystansie, bo SS3D nie jest tytanem w tej materii, za to nie do pobicia  jeżeli chodzi o rozpoznawanie struktury dna po obu stronach łodzi. Zamieszczałem tutaj screeny - ciekawostki, znaczy po 80m na stronę czytelnego sonaru bocznego.



#1439 OFFLINE   Blackstarpro

Blackstarpro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Mer

Napisano 20 listopad 2019 - 10:29

2.0 to baza, która zrobi mapę 2D

sidescan mosaic- dodatek rozszerzający o tworzenie map struktury

bottom- generuje mapę twardości dna. 

Nie musisz kupować wszystkiego na raz, jak zbierasz dane, to masz to, co najważniejsze. 

 

Licencja jest na 2 kompy= możliwość podzielenia kosztów na dwie osoby. 

Gdzie najlepiej kupić ?


  • guzik679 lubi to

#1440 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4671 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 20 listopad 2019 - 12:13

U nas nie ma wyboru- chyba bestsonar jest dystrybutorem. Jak wejdziesz na stronę australijską, to przekierowuje do nas. 

Widziałem, że Niemcy w Echolotzentrum to mają, pytanie, czy nie mają umów na wyłączność i to wyślą. Echosond nie wysyłają.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych