Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Interpretacja obrazu echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1797 odpowiedzi w tym temacie

#1461 OFFLINE   TTTom

TTTom

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 49 postów
  • LokalizacjaZachodniopomorskie
  • Imię:Tomasz

Napisano 26 listopad 2019 - 10:51

Co do bąbli - kolega się porusza i gdyby to były bąble uzyskałby obraz nie pionowy lecz skośny.



#1462 OFFLINE   IntruZ9

IntruZ9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 480 postów
  • LokalizacjaPCT
  • Imię:intruz

Napisano 26 listopad 2019 - 11:12

Tez obstawiam jakąś starą linkę po bojce,wczoraj to samo zdjęcie na grupie fb.. Ktoś skomentował taki sposób: "Ryby ustawiają się w określonej hierarchii. Jedna na drugiej, łatwiej im polowac.od najstarszej do najmłodszej" 😁😁 hit
  • fish28 lubi to

#1463 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 26 listopad 2019 - 12:03

Na echolotzetrum jest materiał YT o testach echosond- właśnie z użyciem bojek. Może warto zerknąć i porównać?

Jedyną odpowiedź da  ponowne napłynięcie na piramidkę  za kilka dni lub kamera podwodna. Mnie ten świat podwodny to zawsze ciekawił, a 9 calowe echa wyższych tierów od Navico mają możliwość wyświetlanai sygnału z kamery poprzez kabel odpowiedni. 

Podlodowe kamerki też mogą się nadać,ale tu trzeba solidnego przewodu, obciążników i wtedy ewentualnie można sprawdzać toń. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 26 listopad 2019 - 12:04


#1464 OFFLINE   Blackstarpro

Blackstarpro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Mer

Napisano 26 listopad 2019 - 13:38

Co do bąbli - kolega się porusza i gdyby to były bąble uzyskałby obraz nie pionowy lecz skośny.

Jak łódka stoi , to zapis babli daje proste linie po skosie, a tu obraz jest pionowy, bo napłynął na wiele bąbli jeden nad drugim.


Użytkownik Blackstarpro edytował ten post 26 listopad 2019 - 13:57


#1465 OFFLINE   Sadek8

Sadek8

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów

Napisano 26 listopad 2019 - 14:11

Jak łódka stoi , to zapis babli daje proste linie po skosie, a tu obraz jest pionowy, bo napłynął na wiele bąbli jeden nad drugim.


Interpretujac ten zapis dalej idac twoim tokiem mozna snuć domysly, ze prawdopodobnie ryby ktore widac na tym zapisie to cos co żeruje w dnie. Moze jakies leszcze? Jesli blednie rozumiem ten zapis prosze madrzejszych o poprawienie. Choc sam bym chyba interpretowal go troszke inaczej.

#1466 OFFLINE   Blackstarpro

Blackstarpro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Mer

Napisano 26 listopad 2019 - 14:25

Interpretujac ten zapis dalej idac twoim tokiem mozna snuć domysly, ze prawdopodobnie ryby ktore widac na tym zapisie to cos co żeruje w dnie. Moze jakies leszcze? Jesli blednie rozumiem ten zapis prosze madrzejszych o poprawienie. Choc sam bym chyba interpretowal go troszke inaczej.

A merytorycznie coś?

 

Tak, leszcze często uwalniają bąble.


Użytkownik Blackstarpro edytował ten post 26 listopad 2019 - 14:53


#1467 OFFLINE   Blackstarpro

Blackstarpro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Mer

Napisano 26 listopad 2019 - 14:47

Żeby nie być gołosłownym,  łódka stoi, kamerka na dno, uwalniają się dwa bąble, mały i większy, nieco z boku inne, ale wszystkie w tym samym czasie. Po prawej widać zbliżające się leszczyki i okonki, zaciekawione upadkiem ,,czegoś"....

Drugie ujęcie- napłynięcie nad bąbelki, niekoniecznie jeden nad drugim.

Linka daje obraz wąski na dole, szerszy po środku i węższy na górze, taki krzaczek, a nie osobne łuki. :)

 

Zdjęcia w odwrotnej kolejności...

Załączone pliki


Użytkownik Blackstarpro edytował ten post 26 listopad 2019 - 14:55

  • Sadek8 lubi to

#1468 OFFLINE   Sadek8

Sadek8

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów

Napisano 26 listopad 2019 - 15:36

A merytorycznie coś?

Tak, leszcze często uwalniają bąble.


Moja wypowiedz byla raczej pytaniem i proba dalszej interpretacji tego co bylo na tamtym obrazie. Ciezko cos merytorycznego sie tam doszukiwac, bo ciezko cos madrego po kilku razach z echosonda powiedziec. Poki co probuje czegos sie nauczyc chocby od Ciebie.
Pozdrawiam

#1469 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 916 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 26 listopad 2019 - 15:45

Jak Ci zapisuje HB okonie? Na co zwracasz uwagę?



Wrzucalem zrzuty kilka stron wstecz.

#1470 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 03 grudzień 2019 - 20:35

witam

 

czy pliki, które tworzą się podczas pływania jako pliki GDS od genesislive można w czymś otworzyć - chodzi mi o program.

czy zostają tylko logi, które są tworzone i zapisane jako np.: sonar.sl3 i obrabiane w programie reefMaster 2.0?

na razie posiadam demo, ale po dodaniu dużej ilości wychodzą bardzo dziwne zapisy ukształtowania dna.

 

pozdrawiam



#1471 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 03 grudzień 2019 - 20:46

Oficjalnie pliki GL nie są do otwierania na zewnątrz echa. Chodzi ci o przejrzenie echogramów( tego co widzi sonar) czy samych izobat?

Reefmaster zrobi to, co mu pokażesz, dziwne odczyty głębokości mogą wziąć się z kilku przyczyn- często nakładających się na siebie:

- zmiana poziomu wody

- złe ustawienie przetwornika

- zakręty łodzią

- brak korekcji położenia przetwornika względem echa podzczas importu danych do RM

- duża szybkość pływania na spalinie

-"zawieszenie" pingów sonaru na zielsku, ławicach ryb

 

Genesis Live pod tym względem jest jeszcze wrażliwszy ponoć- zwłaszcza brak korekcji poziomu wody pomiędzy kolejnymi zbiorami danych, gdy uległ on zmianie, skutkuje przerysowaniem mapy od początku. 


  • cabage lubi to

#1472 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 03 grudzień 2019 - 22:03

Czyli wszystko się zgadza jest to zbiornik zaporowy i w ciągu sezonu są bardzo duże spadki poziomu wody.
Chciałem stworzyć sobie mapę głębokości zbiornika. Ostatnio wytypowalem za pomocą genesis live kilka zagłębień w dnie np. do okoła było 14m, a zagłębienie na 15,2m i połowiłem sandaczy. Zaczelem w RM demo tworzyć jakąś mapę z logów, ale coś muszę chyba zakupić licencje aby wszystko szło jak powinno. Wiem że jak zaczyna się wyprawę muszę stworzyć sobie waypoint o nazwie np. pomiar poziomu i zawsze zrobić korektę. Nie robiłem tego i teraz wychodzą przełamania do tego stopnia, że na głębokości np. 14m jest wyplycenie na 2 m, a tego nie ma. W
Wszukanie zagłębień (dołków) i ławice jeszcze nad nimi, guma, ciężar odpowiedni = 90% sukces. RM pokaże ukształtowanie dna jeszcze lepiej niż genesis live. Jest to tylko moje zdanie, moja obserwacja.

#1473 OFFLINE   mercoss

mercoss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 334 postów

Napisano 03 grudzień 2019 - 22:12

Nie koryguj poziomu na wodzie zmieniając ustawienia na sondzie. To bez sensu i nigdy nie zrobisz dobrze. Rób to bezpośrednio w RM. Ustal jeden log jako wyjściowy i do niego równań pozostałe. Nie ważne czy masz kant z 5.0 na 7.0 ,czy 4.6 na 6.6, ważne że ma 2m wys względnej.

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka
  • goldi1231 lubi to

#1474 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 03 grudzień 2019 - 22:18

Nie koryguj poziomu na wodzie zmieniając ustawienia na sondzie. To bez sensu i nigdy nie zrobisz dobrze. Rób to bezpośrednio w RM. Ustal jeden log jako wyjściowy i do niego równań pozostałe. Nie ważne czy masz kant z 5.0 na 7.0 ,czy 4.6 na 6.6, ważne że ma 2m wys względnej.

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

W trialu RM 2.0 nie wyeksportujesz at5 dzialajacego w echu- tak mi się wydaje mocno.
Moja rada jest taka, byś zrobił jedną trasę środkiem wody a pozostałe tak, by ją przecinały. Wtedy możesz korygować. Głębokość względem tego "kręgosłupa"
Odnośnie Genesis Live, nie ma innej opcji niż korekcja w echu , by po zmianie poziomu wody nie rysowało od nowa.

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka
  • adis lubi to

#1475 OFFLINE   mercoss

mercoss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 334 postów

Napisano 03 grudzień 2019 - 22:25

W trialu RM 2.0 nie wyeksportujesz at5 dzialajacego w echu- tak mi się wydaje mocno.
Moja rada jest taka, byś zrobił jedną trasę środkiem wody a pozostałe tak, by ją przecinały. Wtedy możesz korygować. Głębokość względem tego "kręgosłupa"
Odnośnie Genesis Live, nie ma innej opcji niż korekcja w echu , by po zmianie poziomu wody nie rysowało od nowa.

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka

Dokładnie trzeba ustalić jeden log jako wyjściowy. Powiem tak, lowrance Elite 5 chirp plus RM pełna wersja zarobisz o wiele lepszą mapę niż jakim HDS ale bez oprogramowania, z jakimś dziadowskim softem. Chcesz dobrze robić mapy zainwestuj w narzędzia i jak nie wchodzisz w strukturę to sonda ma drugorzędne znaczenie.

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

#1476 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 03 grudzień 2019 - 22:26

Nie koryguj poziomu na wodzie zmieniając ustawienia na sondzie. To bez sensu i nigdy nie zrobisz dobrze. Rób to bezpośrednio w RM. Ustal jeden log jako wyjściowy i do niego równań pozostałe. Nie ważne czy masz kant z 5.0 na 7.0 ,czy 4.6 na 6.6, ważne że ma 2m wys względnej.

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka


Gdzie i jak tę korektę w RM zrobić.

#1477 OFFLINE   mercoss

mercoss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 334 postów

Napisano 03 grudzień 2019 - 22:32

Gdzie i jak tę korektę w RM zrobić.

Cały log się podnosi lub opuszcza o żądaną wartość. Nie pamiętam dokładnie, poszukaj, to nie było jakoś skomplikowane

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

#1478 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 04 grudzień 2019 - 06:12

Panowie, przekierujmy się tutaj:

http://jerkbait.pl/t...ance/?p=2676549



#1479 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 25 grudzień 2019 - 14:11

Pocztówka od TEAM COLIBRI

 

Załączony plik  TEAM COLIBRI.jpg   51,39 KB   40 Ilość pobrań


  • malinabar, Lysy... i Czechofil lubią to

#1480 OFFLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów

Napisano 28 grudzień 2019 - 16:10

Pomożecie w interpretacji? ;)
pierwsze?
dwa kolejne to pewnie szczupaki lub sandacze? 

Załączone pliki

  • Załączony plik  1.png   755,61 KB   36 Ilość pobrań
  • Załączony plik  3.png   580,61 KB   36 Ilość pobrań
  • Załączony plik  4.png   583,14 KB   36 Ilość pobrań

Użytkownik Bartek1989 edytował ten post 28 grudzień 2019 - 16:12





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych