Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Interpretacja obrazu echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1797 odpowiedzi w tym temacie

#1521 OFFLINE   mpruszek

mpruszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów

Napisano 09 sierpień 2020 - 09:47

Teraz woda na Odrze w Szczecinie jest pełna glonów, pełno syfu. Wczoraj w nocy woda wręcz stała w miejscu



#1522 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 09 sierpień 2020 - 09:49

Teraz woda na Odrze w Szczecinie jest pełna glonów, pełno syfu. Wczoraj w nocy woda wręcz stała w miejscu

Zapisywałeś może loga?



#1523 OFFLINE   mpruszek

mpruszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów

Napisano 09 sierpień 2020 - 10:03

stałem za węgorzem, echo zostało na lądzie



#1524 OFFLINE   Fiskare

Fiskare

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów
  • LokalizacjaMalmö
  • Imię:Maciej

Napisano 19 wrzesień 2020 - 17:00

Cześć Koledzy
Pytanie wędkarza bardzo słabo obeznanego z echosondą (ta jest moja pierwsza). Czy to ewidentne uszkodzenie przetwornika, czy samej echosondy? Czy może trudno stwierdzić na podstawie zdjęcia?
 

1af0e9481c75.jpg

Echosonda Garmin Striker Plus 7sv.
Wczoraj po uruchomieniu na łódce pojawiło się coś takiego jak na zdjęciu. Nie pomogła zmiana ustawień, reset do ustawień fabrycznych, sprawdzanie kabli, połączeń i inne tego typu, standardowe procedury. Echosonda pokazywała jakieś z kosmosu dane, np. na trzymetrowej wodzie głębokość 30-50 metrów, albo temperaturę wody 29 stopni, co w Szwecji nie jest rzeczą często spotykaną, szczególnie we wrześniu  ;) 
Zdjęcie ekranu zrobiłem już w domu, ale tak samo, lub podobnie wyglądało to na wodzie.
Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.
Pozdrawiam, Maciej



#1525 OFFLINE   Fiskare

Fiskare

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów
  • LokalizacjaMalmö
  • Imię:Maciej

Napisano 19 wrzesień 2020 - 18:44

Dodam, chociaż nie wiem, czy to ma znaczenie, że po powrocie do domu zaktualizowałem oprogramowanie echosondy. Zdjęcie zrobiłem już po aktualizacji.



#1526 OFFLINE   suhhar

suhhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisano 20 wrzesień 2020 - 19:43

 napisz do garmina może pomoga. A tak się spytam czy te kable z tyły echa nie można pomylić miejscami ? ja ostatnio miałem akcje w swoim 7plusie SV wypływam wszystko podłączone włączam a tam nic za przeroszeniem wielki UJ nie włancza mi się echo, mysle no połowione zjebało sie a sie okazało że 1 wtyczka sie sama wycisneła z gniazda. Wcisnąłem i działa. 



#1527 OFFLINE   Fiskare

Fiskare

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów
  • LokalizacjaMalmö
  • Imię:Maciej

Napisano 20 wrzesień 2020 - 20:52

Kable sprawdzałem jakieś 137 razy. Na pewno to nie była przyczyna. Poza tym żeby je pomylić, trzeba by użyć dużej siły i wcisnąć jeden z nich "na chama".


Użytkownik Fiskare edytował ten post 20 wrzesień 2020 - 21:10


#1528 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 23 wrzesień 2020 - 21:10

Z dzisiejszego wyjazdu: GT30 vs SS3D

Kto jest kim- łatwo poznać- nie ma chyba na rynku wędkarskim ducera, który nie rysuje czarnego pasa przy 800khz, choć nie pływałem  z HB w tych khz....może ktoś uzupełni.

Niemniej dzisiejsze próby pokazały, że echo bez rozdzielczości powyżej 600pxl w pionie nie ma racji bytu dla dobrej jakości obrazu.

Drugi wniosek- w surowych danych zapisanych - SS3D nie bierze jeńców, pomimo "tylko" 455khz. 

To obecnie najlepszy przetwornik Navico, w śmiesznych pieniadzach - używki w USA 350 i trochę wiecej $ chodzą...

Z ciekawości przemieliłem SonarTRX pliki, miałem zamienione strony w jednym z sonarów, by uzyskać ciekawy efekt porównawczy:

 

Nie dopieszczałem w sofcie , tryb auto, czyste porównanie. 

 

 

Załączony plik  SI wars.jpg   73,85 KB   30 Ilość pobrań


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 23 wrzesień 2020 - 21:11


#1529 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 23 wrzesień 2020 - 21:16

U nas. W Szwecji :) . Na byle jakim przetworniku, wszystko widać jak w kinie.



#1530 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 23 wrzesień 2020 - 21:22

U nas. W Szwecji :) . Na byle jakim przetworniku, wszystko widać jak w kinie.

Chciałbym wpiąć tego Gt30 w dobry ekran i zobaczyć na żywo jak to wyświetla. Ryby wyświeca lepiej niż ss3d, to sprawdzałem już wcześniej. 



#1531 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5478 postów
  • Imię:adam

Napisano 24 wrzesień 2020 - 06:21

Najlepiej na serii gps , tam jest rozdzielczości 1920x1200 przy 10"...

#1532 OFFLINE   mirkor

mirkor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Mirek

Napisano 24 wrzesień 2020 - 08:16

Cześć Koledzy
Pytanie wędkarza bardzo słabo obeznanego z echosondą (ta jest moja pierwsza). Czy to ewidentne uszkodzenie przetwornika, czy samej echosondy? Czy może trudno stwierdzić na podstawie zdjęcia?
 

1af0e9481c75.jpg

Echosonda Garmin Striker Plus 7sv.
Wczoraj po uruchomieniu na łódce pojawiło się coś takiego jak na zdjęciu. Nie pomogła zmiana ustawień, reset do ustawień fabrycznych, sprawdzanie kabli, połączeń i inne tego typu, standardowe procedury. Echosonda pokazywała jakieś z kosmosu dane, np. na trzymetrowej wodzie głębokość 30-50 metrów, albo temperaturę wody 29 stopni, co w Szwecji nie jest rzeczą często spotykaną, szczególnie we wrześniu  ;) 
Zdjęcie ekranu zrobiłem już w domu, ale tak samo, lub podobnie wyglądało to na wodzie.
Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.
Pozdrawiam, Maciej

Zdjęcie zrobiłeś w domu ? na wodzie pokazywał to samo ? a przetwornik gdzie miałeś ?

Ewidentnie wygląda na to, że nie miałeś odpowiednio zanurzonego przetwornika, prawdopodobnie zbyt płytko.



#1533 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 24 wrzesień 2020 - 12:51

Najlepiej na serii gps , tam jest rozdzielczości 1920x1200 przy 10"...

Tiaa,, ale szału z detalem nie będzie- patrząc na raw data....



#1534 OFFLINE   Fiskare

Fiskare

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów
  • LokalizacjaMalmö
  • Imię:Maciej

Napisano 24 wrzesień 2020 - 16:15

Zdjęcie zrobiłeś w domu ? na wodzie pokazywał to samo ? a przetwornik gdzie miałeś ?

Ewidentnie wygląda na to, że nie miałeś odpowiednio zanurzonego przetwornika, prawdopodobnie zbyt płytko.

Z przetwornikiem też kombinowałem na różnych głębokościach zanurzenia (sztyca pozwala na regulację około 60 cm góra-dół) od takiego tuż pod powierzchnią, do maksymalnego. Na pewno nie był zbyt płytko. Moim zdaniem fakt, że echo pokazuje niemal to samo w wodzie, co "na powietrzu" wskazuje na uszkodzenie przetwornika. Zresztą, już nieważne. Sprzęt pojechał do Garmina, zobaczymy co umarło.


Użytkownik Fiskare edytował ten post 24 wrzesień 2020 - 16:15


#1535 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 24 wrzesień 2020 - 16:26

Na mój gust, to przetwornik


  • Fiskare lubi to

#1536 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 24 wrzesień 2020 - 17:01

Garmin wymieni ale nie udzieli słowa wyjaśnienia co było nie tak.



#1537 Guest_Michal Sz_*

Guest_Michal Sz_*
  • Guests

Napisano 25 wrzesień 2020 - 10:16

Tiaa,, ale szału z detalem nie będzie- patrząc na raw data....

Maciej jako experta od echa kieruje pytanie do ciebie czy gdzies jest ninformacja jaka ma rozdzielczosc sygnal z przetwornika ?  

Wszedzie sie pisze ze najlepiej FULL HD aby bylo cos widac, ale mam wrazenie ze rodzielczosc sygnalu przetwornika jest.... no wlasnie jaka?

Jest tyle parametrow zaleznych ze ta rozdzielczosc moze byc duzo nizsza nisz ekrany ktore echa posiadaja.

Co o tym sadzisz, a moze masz jakies doswiadczenie ?



#1538 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 25 wrzesień 2020 - 10:23

Sygnał z przetwornika ma rozdzielczość? A to ciekawe



#1539 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4663 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 25 wrzesień 2020 - 10:30

Maciej jako experta od echa kieruje pytanie do ciebie czy gdzies jest ninformacja jaka ma rozdzielczosc sygnal z przetwornika ?  

Wszedzie sie pisze ze najlepiej FULL HD aby bylo cos widac, ale mam wrazenie ze rodzielczosc sygnalu przetwornika jest.... no wlasnie jaka?

Jest tyle parametrow zaleznych ze ta rozdzielczosc moze byc duzo nizsza nisz ekrany ktore echa posiadaja.

Co o tym sadzisz, a moze masz jakies doswiadczenie ?

Nie jestem ekspertem, mogę napisać o swych doświadczeniach i wiedzy zaciągnietej od innych, nie jestem nieomylny, ale:

- "rozdzielczością" przetwornika jest częstotliwosć fal generowanych przez piezo elementy ducera. Im wyższa, tym teoretycznie więcej informacji można uzyskać , bo z większą dokładnością generowany jest obraz. 

Wpływ na jakość SI ma sprzętowo kilka rzeczy: prędkości pingowania wiązki SI, którą można regulować w niektórych sonarach, jakość elementów piezo- bo SS3D ma podwójne kryształy generujace 455khz a produkcja obrazu jest na topowym poziomie- co widać i po zasięgu i po detalizacji także na zoomowaniu

Kąt wiązki SI też się liczy - HB i Lowrance ma to świetnie porobione, Garmin z Raymarine -inaczej, czego efektem może być jasny pas blisko łodzi i czarne boki....Inna sprawa, że w USA mają ryby, nie szukają ich daleko od łodzi, stąd te 75ft na stronę czytelnego obrazu wystarcza, tam ćwiczone są głównie zaporówki niezbyt głębokie- a na głębokie to i tak tradycyjny sonar lub garminowskie panoptixy dużej mocy

Do tego ustawienia pod konkretne warunki na wodzie- moje doświadczenia dały wnioski- że nie ma uniwersalnego koloru dla SI, liczy się zadaniowość i świadomość tego, co chcemy osiągnąć. Umiejętność obsługi sonaru-  nastawy, które są bardzo ważne i gdy supportuję  kogoś na wodzie messengerem, mówiąc co ma pozmieniać i jak- to potem przychodzi "Wow". Tryb auto- na sam początek i nic więcej. 

Oprócz tego- temperatura i zasyfienie wody też ma wpływ na jakość SI- najlepsza pora na zbiory to wczesna wiosna

 

Zobacz, wkleiłem zdjęcie pokazujace obraz danych zrenderowanych w profesjonalnym programie do mozajek SI. Nie ma wpływu na niego jakość ekranu, Mógłbym postarać się dobrać inaczej parametry wyświetlania, ale nie chciałem tego, bo miały być surowe dane. Teoretycznie 800khz musi dać lepszą jakość... więcej informacj - ale tak nie jest- przynajmniej w trybie auto programu graficznego. Ergo- khz to nie wszystko, pingowanie jest absolutnie kluczowe i jak zrobię update 92sv do lipcowego softu- popłynę tam znowu by ocenić, czy faktycznie opisywana zmiana pingowania daje 10-20% detali więcej na ekranie. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 25 wrzesień 2020 - 10:40


#1540 Guest_Michal Sz_*

Guest_Michal Sz_*
  • Guests

Napisano 25 wrzesień 2020 - 10:35

Sygnał z przetwornika ma rozdzielczość? A to ciekawe

No tak, szerokosc wiazki, czestotliwosc, szybkosc to wplywa razem na rozdzielczosc.

Moze sprecyzuje ze chodzi tylko i wylacznie o system SI.

 

Maciej_K  - Wlasnie o to chodzi jesli czestotliwosic przetwornika, predkosc lodzi, czestotliwosc pingu bedzie optymalna, jaka wtedy echo jest w stanie zarejestrowac rozdzielczosc ?

 

Czy soft kompensuje te parametry w zaleznosci od pradkosci plyniecia ? Tak aby zapis byl optymalny, wiem ze jak za szybko sie plynie to juz odczyty beda znacznie sie roznily.

 

Pomijam tu czystosc wody , wezmy pod uwage ze jest optymalnie czysta jak w kranie :).

 

ten problem nawiazuje tylko do tego ze kazdy powie ze najlepiej miec jak najwyzsza rozdzielczosc ekranu i czy to jest wpelni uzasadnione ?

Sprawdze sobie w Reefmaster2 jaka rozdielczoscia zapisze klatke.


Użytkownik Michal Sz edytował ten post 25 wrzesień 2020 - 10:48

  • Seba 37 lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych