Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Interpretacja obrazu echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1797 odpowiedzi w tym temacie

#1541 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 25 wrzesień 2020 - 10:50

Ok ale Ty piszesz o Full HD itd, przetwornik przesyła tylko dane uzyskane w wyniku odbicia fal od dna ryb itd. Rozdzielczość element pomiarowego nie jest tożsama z rozdzielczością ekranów gdzie jest to po prostu liczba pikseli na danym obszarze.

"Rozdzielczość przetwornika określa liczbę dyskretnych wartości jakie może on wytworzyć. Zwykle wyraża się ją w bitach. Przykładowo, przetwornik A/C, który potrafi przetworzyć próbkę sygnału na jedną z 256 wartości liczbowych posiada rozdzielczość równą 8 bitów, "



#1542 Guest_Michal Sz_*

Guest_Michal Sz_*
  • Guests

Napisano 25 wrzesień 2020 - 11:04

Ok ale Ty piszesz o Full HD itd, przetwornik przesyła tylko dane uzyskane w wyniku odbicia fal od dna ryb itd. Rozdzielczość element pomiarowego nie jest tożsama z rozdzielczością ekranów gdzie jest to po prostu liczba pikseli na danym obszarze.

"Rozdzielczość przetwornika określa liczbę dyskretnych wartości jakie może on wytworzyć. Zwykle wyraża się ją w bitach. Przykładowo, przetwornik A/C, który potrafi przetworzyć próbkę sygnału na jedną z 256 wartości liczbowych posiada rozdzielczość równą 8 bitów, "

 

Nie mowie tu o rozdzielczosci jednego podzespolu tylko calego systemu, ktory w optymalnych warunkach jest w stanie zapisac z okreslona rozdzielczoscia.

Jak juz tak sie zaglebilismy to ciekawe jaka rozdzielczosc ma sam przetwornik A/D , to jest pierwszy element, ktory powie sporo ze nie przekroczymy pewnej rodzielczosci calego systemu.

Czy ktos wie jakie maja przetworniki A/D ?  Moze dlatego SIMRAD ma wiecej szczeglow bo tam jest przetwornik 14bit a nie 12bit ( oczywisie to tylko przyklad ).


Użytkownik Michal Sz edytował ten post 25 wrzesień 2020 - 11:05


#1543 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 25 wrzesień 2020 - 14:14

Profesjonalne przetworniki i systemy obrazowania kosztuja krocie...to nie są zabawki dla "kowalskich" na kałużach. Obrazowanie teraźniejsze dla mas, pokroju hb czy lowrance jest jak dla mnie zadowalające w 100% . Można z nich pozyskać dana na dobrej jakości mapy oraz jakos obrazu tez jest ok...

#1544 Guest_Michal Sz_*

Guest_Michal Sz_*
  • Guests

Napisano 25 wrzesień 2020 - 14:35

siarq - jestem tez tego samego zdania co ty, powiem ze czasami to mnie obrazy z mojego zeziora zaskakuja  a glebokosc mam do 33m, Jakos jak dla mnie jest dobra. Ale chcac zmienic echo na model z rozdzielczoscia ekranu "4K"  to czy to nie bedzie zbyc nie rozsadne ?

Dlatego mnie meczy temat jaka max rozdielczosc mozna uzyskac z naszych urzadzen aby nie wariowac z monitorami o rozdzielczosicach  "2K".

 

Maciej_K   - Dzis poswiecilem sporo czasu, ale nie znalazlem w sieci jakis konkretow, chyba jednym odniesieniem bedzie porownanie zapisu logu sonaru bocznego w Reefmaster z roznych urzadzen  i zerkniecie na rozdzielczosc wygenerowanej klatki czy ona bedzie jednakowa w pixelach dla kazdego urzadzenia czy sie bedzie roznic.

 



#1545 ONLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 25 wrzesień 2020 - 15:18

jaki model ma rozdzielczość 4k?



#1546 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 25 wrzesień 2020 - 16:33

siarq - jestem tez tego samego zdania co ty, powiem ze czasami to mnie obrazy z mojego zeziora zaskakuja  a glebokosc mam do 33m, Jakos jak dla mnie jest dobra. Ale chcac zmienic echo na model z rozdzielczoscia ekranu "4K"  to czy to nie bedzie zbyc nie rozsadne ?

Dlatego mnie meczy temat jaka max rozdielczosc mozna uzyskac z naszych urzadzen aby nie wariowac z monitorami o rozdzielczosicach  "2K".

 

Maciej_K   - Dzis poswiecilem sporo czasu, ale nie znalazlem w sieci jakis konkretow, chyba jednym odniesieniem bedzie porownanie zapisu logu sonaru bocznego w Reefmaster z roznych urzadzen  i zerkniecie na rozdzielczosc wygenerowanej klatki czy ona bedzie jednakowa w pixelach dla kazdego urzadzenia czy sie bedzie roznic.

Mam dane z kilku przetwornikow HB i Lowrance, tylko najlepiej porównywać je zbierane  w tych samych warunkach , dla Lowrance mam dane z 455khz  i 800 z 3in1 oraz ss3d ze zbliżonej trasy wokół wyspy, zapisy robione jeden po drugim.

Mogę je podesłać jak chcesz się bawić.


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 25 wrzesień 2020 - 16:53


#1547 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 27 wrzesień 2020 - 16:27

Ryby nie brały, szkoda było wracać do domu, więc screenowanie na dwa echa:

https://sonaryimapy....twa-na-khz.html

 

na samym dole artykułu linki do  screenów. 



#1548 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 27 wrzesień 2020 - 21:52

witam

 

pomoże ktoś w interpretacji w/w zapisów.  Czy to mogą być okonie - sandacze, a może coś innego?

dodam, że okoni połowiłem może 3-4 sztuki w tym sezonie, ponieważ ogólnie biegam za sandaczem i stosuje duże gumy i główki od 10-12g w górę, więc na okonia chyba za grubo. Dopiero za tydzień zacznę naukę w poszukiwaniu i łowieniu okoni. Zakupiłem wędkę delikatną pod okonia, lżejsze główki od 3 do 8g i mniejsze gumy od 5 - 7,5 - 10cm.  Jeszcze muszę nauczyć się szukać okoni na sondzie. Wszędzie gdzie się pytam to ludzie piszą, że szukaj tam gdzie ławice drobnicy, ale nie zawsze te ławice są. Nie raz drobnica jest rozproszona i ciężko cokolwiek znaleźć.

Może ktoś ma jakieś zapisy okoni na echo z pozycji zwykłego sonaru, DI i SI.   Będę wdzięczny.

 

pozdrawiam

Załączone pliki



#1549 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 28 wrzesień 2020 - 05:26

witam

 

pomoże ktoś w interpretacji w/w zapisów.  Czy to mogą być okonie - sandacze, a może coś innego?

dodam, że okoni połowiłem może 3-4 sztuki w tym sezonie, ponieważ ogólnie biegam za sandaczem i stosuje duże gumy i główki od 10-12g w górę, więc na okonia chyba za grubo. Dopiero za tydzień zacznę naukę w poszukiwaniu i łowieniu okoni. Zakupiłem wędkę delikatną pod okonia, lżejsze główki od 3 do 8g i mniejsze gumy od 5 - 7,5 - 10cm.  Jeszcze muszę nauczyć się szukać okoni na sondzie. Wszędzie gdzie się pytam to ludzie piszą, że szukaj tam gdzie ławice drobnicy, ale nie zawsze te ławice są. Nie raz drobnica jest rozproszona i ciężko cokolwiek znaleźć.

Może ktoś ma jakieś zapisy okoni na echo z pozycji zwykłego sonaru, DI i SI.   Będę wdzięczny.

 

pozdrawiam

Łukasz, ty możesz zrobić dwie rzeczy- czekać aż ryby odpalą, - bo są, widać je. Na bocznym to nie są okonie, bo za duże po prostu proporcjonalnie są. Ten rok jest dla mnie i wielu moich kolegów dramatycznie słaby. Żyję nadzieją do ochłodzenia wody, bo jak pływałem ostatnio ,to miała ponad 18 stopni. 

Drugą rzeczą, którą możesz zrobić to pojechać i połowić z przewodnikiem ukierunkowanym na okonie/sandacze. Idealnie, gdyby miał sprzęt podobny do twego. Pytać go , podpatrywać. Najlepiej byłoby, gdyby miał takie samo echo w sensie firmy. 

Jak nie biorą, to nic nie zrobisz. Zwłaszcza okoniowatym. 



#1550 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 28 wrzesień 2020 - 06:31

W tamtym roku zawsze udało się połowić. Nie było wyprawy bez ryby. Teraz jednak rok inny. Nikt na mojej wodzie nie posiada takiego echa. Sandacze na jesień jak są przy dnie to potrafię już określić i połowić, do tego stopnia, że ludzie kiedy widzą mnie na wodzie jak łowię sandacze to zaraz pod pływaja obok mnie. Teraz chcę nauczyć szukać okoni, oraz nauczyć się je łowić. Latem trzeba szukać go podobno w toni, a to będzie dla mnie wyzwaniem bo zawsze opad i stuk o dno.

Jak wam pokazuje okonie na bocznym czy innych obrazach.

#1551 OFFLINE   Czi

Czi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów

Napisano 28 wrzesień 2020 - 09:18

Goldi, pokaz screeny z tymi sandaczami dla potomnych.

#1552 OFFLINE   goldi1231

goldi1231

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Łukasz

Napisano 28 wrzesień 2020 - 11:19

W poprzednich zdjęciach masz

#1553 OFFLINE   tom3k_lubin

tom3k_lubin

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 316 postów
  • LokalizacjaLubin
  • Imię:Tomek

Napisano 28 wrzesień 2020 - 15:15

Panowie po pierwszym pływaniu jeszcze więcej niewiadomych... Podpowiedzcie czy dobrze myśle...

 

Fotka nr 1? Woda trochę zakwitła i echo wyłapuje syf i inne zielone rzeczy?

Załączony plik  20200924_181527.jpg   57,51 KB   31 Ilość pobrań

 

Nr 2 ? Ikony ryb włączyłem na próbę i czy to faktycznie one?

Załączony plik  20200924_184348.jpg   51,54 KB   31 Ilość pobrań

 

Nr 3 ? Tak CV obrazuje roślinność na dnie?

Załączony plik  20200924_170408.jpg   54,83 KB   31 Ilość pobrań



#1554 OFFLINE   Blackstarpro

Blackstarpro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Mer

Napisano 28 wrzesień 2020 - 17:55

Po skosie do góry, proste lub prawie proste- bąbelki gazu z dna.

Na nr2 dwie ryby, które trochę się opuściły jak napłynąłeś łódką.



#1555 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3412 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 29 wrzesień 2020 - 09:13

Wszystko zalezy od ustawien czulosci etc. Mi sie wydaje, ze na 3ciej  to moga byc ryby - moj garmin nieraz sie gubi i potrafi "zgubic dno" jak znajde duza lawice (czulosc mam na "auto low" i nizej nei znalazlem) - ja tam jak po kilku rzutach nie zlapie lodygi to uznaje, ze to ryby.



#1556 OFFLINE   Blackstarpro

Blackstarpro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Mer

Napisano 29 wrzesień 2020 - 13:44

Mogą to też być ryby w łodygach...



#1557 OFFLINE   tom3k_lubin

tom3k_lubin

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 316 postów
  • LokalizacjaLubin
  • Imię:Tomek

Napisano 29 wrzesień 2020 - 15:59

No właśnie... Ustawiania... Nawet nie wiedziałem że tyle jest kombinacji w takim małym urządzeniu. Chyba przez zimę będę musiał trochę poczytać o tym "wszystkim xD

#1558 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4664 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 04 październik 2020 - 17:57

 Wczorajszy zapis :)

 

Załączony plik  ;).jpg   60,17 KB   25 Ilość pobrań

 

A tutaj inne + mini opowiadanie znad wody: https://sonaryimapy....obiony-w-a.html


  • malinabar lubi to

#1559 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2298 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 04 październik 2020 - 21:10

Maciek , ten screen to taki mocno "anatomiczny", czy tylko mi się kojarzy  :D ? A z prądem , a właściwie jego brakiem , miałem przygodę w mijającym tygodniu . W normalnym układzie ładuję moją baterię co cztery wypłynięcia i jest OK . Tym razem nie wziąłem poprawki na mocne wiatry i huragany,  z którymi walczyłem ostatnio . Kończąc łowienie chciałem jeszcze zrobić jedną miejscówkę już praktycznie po ciemku . Spływając do przystani pomyślałem , że chyba za szybko płynę,  bo gdyby tak zabrakło prądu ... I w tym momencie odcięcie i błoga cisza . Jest zupełnie ciemno , do celu jakieś 100 metrów a ja bez wioseł oczywiście  B)  :rolleyes: . Szczęśliwie mój przystaniowy był na miejscu i akcja ratunkowa się w pełni powiodła . 

Takie uroki litu , brak zwiastunów końca pracy i trzeba uważać . 


Użytkownik malinabar edytował ten post 04 październik 2020 - 21:11


#1560 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 985 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 04 październik 2020 - 21:18

Że tak powiem "banda" z wąsami 😁

Załączone pliki


  • amalker lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych