Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Może będe nudny...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Gruzin

Gruzin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 778 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 31 sierpień 2011 - 11:57

Pisałem na ten temat sporą pracę zaliczeniową na studiach.

Temat strasznie ciężki, nie dziwota, że nawet 'kumple' o tym gadać nie chcą. Bo jak się przyznać, że twój dziadek wymordował rodzinę sąsiadów?

A mordowali głównie sąsiedzi-sąsiadów. I czym kto pod ręką miał. Kosy, siekiery, cepy.

AK nie miało tam struktur, dopiero po pierwszej fali mordów zaczęła się organizować 'policja' i patrole obywatelskie.

Pamiętam za dzieciaka jak starszy sąsiad opowiadał jak to było na wschodzie...jak też chodził Ukraińca bić bo naszych mordowali. Bo Polacy też do końca święci nie są, chociaż skala akcji odwetowych jest nie do porównania. A i kilka stuleci wyzysku Ukraińców też miało wpływ na całą sytuację (Ukraińcy na Polaków mówili 'pany' i było to raczej pejoratywne określenie).

A z perspektywy dzisiejszych stosunków polsko - ukraińskich temat trudny podwójnie. Tym bardziej, że dla nich wielu odpowiedzialnych za tą masakrę to bohaterowie walczący o wolną Ukrainę. Dlatego mają pomniki, a nie dlatego, że mordowali Polaków.

#22 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6187 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 31 sierpień 2011 - 12:35

Cóż, nie lubiliśmy się…
Rodzina mojego dziadka od strony mojej Mamy – Ignacego Wiszniowskiego, rocznik 1905 – pochodziła z Kamieńca Podolskiego. Mój pradziad, Polak, mawiał, że wolałby córkę zabić własnymi rękami, niż wydać ją za Ukraińca. Animozje były bardzo silne, Wiszniowscy czuli się Polakami, wywodzili ze szlachty zaściankowej, a Ukraińców uważali za hołotę.

A dziś… Ojciec mojej żony urodził się w rodzinie ukraińskiej przesiedlonej na Mazury. Żeby było ciekawiej ja jestem do dziadka genetycznie bardzo podobny.

#23 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2419 postów

Napisano 31 sierpień 2011 - 13:22

AK nie miało tam struktur, dopiero po pierwszej fali mordów zaczęła się organizować 'policja' i patrole obywatelskie

Jakies tam miala...cos po 39-41 zostalo, w koncu w województwie obok Burze zorganizowala. Mysle ze brak bylo poparcia ze strony ludnosci wsi, która jednak w wiekszosci byla ukrainska.


#24 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 31 sierpień 2011 - 16:02

Może w uzupełnieniu wątku o Rzezi Wołyńskiej jeszcze o czystkach etnicznych w Małopolsce Wschodniej: Czyli w dawnych województwach Tarnopolskim, Lwowskim i Stanisławowskim. http://pl.wikipedia.org/wiki/Czystka_etniczna_w_Ma%C5%82opol sce_Wschodniej
Dla młodszych użytkowników małe wyjaśnienie:Małopolska wschodnia to południowa część dawnych Ziem II Rzeczypospolitej, natomiast Rzeź wołyńska miała miejsce, jakże by inaczej głównie w dawnym woj. Wołyńskim leżącym nieco na północ od trzech w/w. Oczywiście obie sekwencjiw wydarzeń były ze sobą sciśle związane. Warto rzucić okiem na to: http://pl.wikipedia....Kresy_Wschodnie Znajdziemy tam tabelkę o strukturze narodowościowej Kresow. Polecam
U.


#25 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18605 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 sierpień 2011 - 21:28

Jak dla mnie to to była przede wszystkim klęska wywiadu AK. Przecież ta akcja była przygotowywana, zdaje się że był jakiś kongres OUN na którym to dyskutowali - pytanie jak to mozliwe że nasi o tym nie wiedzieli, nie ostrzegli itp. A może wiedzieli? @duce, orientujesz się w tym aspekcie?

#26 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 31 sierpień 2011 - 21:42

Jak dla mnie to to była przede wszystkim klęska wywiadu AK. Przecież ta akcja była przygotowywana, zdaje się że był jakiś kongres OUN na którym to dyskutowali - pytanie jak to mozliwe że nasi o tym nie wiedzieli, nie ostrzegli itp. A może wiedzieli? @duce, orientujesz się w tym aspekcie?

Zapewne tak! Trzeba jednak brać pod uwagę wielkość żywiołu ukraińskiego na tamtych terenach, co znacznie utrudniało działalność zarówno wywiadowczą jak i stricte wojskową (głównie 27 dywizji http://27wdpak.pl/ ). Wywiad AK z ukierunkowany był na wojska niemieckie. Ponadto zapewne wszyscy na kresach wiedzieli(lub bardzo łatwo mogli się dowiedzieć ) kto swój a kto obcy. Trudno było zatem wprowadzić agenta do gremiów kierowniczych UPA i OUN-B. Pewnikiem gdzieś tam być może sądzono, że wobec wspólnego wroga słowiańszczyzna razem... A na resztę przyjdzie czas po wojnie?
U.
P.S.: jeszcze mały dodatek bez komentarza http://www.volhynia-galicia.pl/


#27 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4905 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 01 wrzesień 2011 - 05:23

Jestem radośnie ukontentowany zdolnościa uzytkowników j.pl do spokojnej wymiany refleksji i poglądów , które to tutaj są tylko marginalnym dodatkiem do wspólnej pasji . Przynajmniej u mnie tak jest ..
Takie są Rzeczypospolite jako ich młodzieży chowanie . Już Zamoyski to wiedział ..
III RP zupełnie niedaleko leży swojej peerelowskiej mamy . Zmiany są marginalne , typowo kosmetyczne , trochę niby wolnorynkowej metafizyki i paszport dla każdego dla zniesienia ewentualnego wewnętrznego ciśnienia . Elity profilujące zbiorowe myślenie , co widać powszechnie , też mamy z PRL . Kręciło się klatki dla B.Bieruta , Gomułki , Gierka , Jaruzelskiego , składało rymy dla Stalina , zwalczało zaplute karły reakcji i wichrzycieli . Kulturowy marksizm nie umarł jak by sie mogło wydawać razem z jego rodzicami . Historyczne wykładnie są nim stale kreślone i wpajane . Ci kórzy chodzą tutaj za elitę to typowo postkomunistyczna , mentalnie postkolonialna , usługowa czereda moderatorska . Ludzie jak A. Michnik czy tak lansowany ostatnimi laty J.T.Gross , to typowi przewodnicy myśliciele o randze , wadze i światopoglądzie N. Chomsky'ego albo M.Moore'a . Jednak skutecznie wdrukowano w powszechną świadomość ich skandalizująco hucpiarską narrację historyczną . I jak zdumiewająco wielu pośród nas jest bezradnych wobec tej tandety ..
Dobrze ,że w Norymberdze nie wylądowaliśmy , my Polacy wespół z dawno wymarłym plemieniem hitlerowców .
Któż prócz zdziwaczałych lewaków bierze w Stanach , albo i na świecie Noama wykładnie serio ??
Jesteśmy jako państwo i naród zupełnie pozbawieni jaj i jakiejkolwiek wizji . Inni nam opowiadają naszą historię ; stąd polskie obozy koncentracyjne , ciemni ksenofobii , hańba nowoczesnej Europy , no może jeszcze dziarski hydraulik , która stale ma okazję , żeby sobie dzielnie pomilczeć :(
Łasząc się na lewo i prawo , od Moskwy do Brukseli , przepraszając za własną chęć do życia . Godzimy się na ten los czynami naszych polityków , własnych elit pustogłowiem , i naszą akceptacją chyba najbardziej ..

#28 OFFLINE   Gruzin

Gruzin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 778 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 01 wrzesień 2011 - 08:58

Jak dla mnie to to była przede wszystkim klęska wywiadu AK. Przecież ta akcja była przygotowywana, zdaje się że był jakiś kongres OUN na którym to dyskutowali - pytanie jak to mozliwe że nasi o tym nie wiedzieli, nie ostrzegli itp. A może wiedzieli? @duce, orientujesz się w tym aspekcie?


...a wracając do tematu - w publikacjach, które czytałem nie natknąłem się na rozważania na ten temat. @Ugly ma sporo racji. Dodam jeszcze, że wielkiego planu i logistyki w całej akcji być nie musiało. UPA wchodziła do wiosek, mordowała, itd, ale to tylko połowa prawdy. Tak jak pisałem wcześniej - za ogromną część mordów odpowiadają lokalni chłopi, mieszkający z Polakami po sąsiedzku. A ich namawiać specjalnie nie trzeba było. Ani uzbrajać bo każdy chwytał co miał pod ręką.

Wątpię żeby ktoś wiedział w AK wcześniej. Na pewno nikt nie wiedział i nie spodziewał się (przynajmniej na początku) w tych wszytkich wioseczkach. Świadczy o tym skuteczność działania Ukraińców. Raz komuś udało się schować, raz jakiś Ukrainiec co smalił cholewki do Polki ostrzegł ją za wczasu, a na ogół wyrzynano doszczętnie wszystkich Polaków.

#29 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18605 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 wrzesień 2011 - 09:32

Właśnie to mnie zastanawia, że nie wiedział - to by oznaczało kompletną kompromitację naszego wywiadu. AK miało w końcu parę poważnych sukcesów wywiadowczych, czemu w tym przypadku nie potrafiło jeśli nie obronic, to chociaż ostrzec własnych obywateli ? Przychodzi mi do głowy jedno wytłumaczenie niestety - exodus polskiej ludności ostrzeżonej o tym co może nastąpić mógłby być nie na rękę politykom wobec dyskusji o kształcie granic i polskości ziem. Podobny tok rozumowania naszych elit doprowadził w końcu do Powstania Warszawiskiego rok później :unsure:

Chętnie bym coś poczytał w temacie AK vs. rzeź wołyńska ale jakoś nie mogę trfić.

Tutaj znalazłem stronę z ciekawymi informacjami:

http://www.lwow.home.pl/wolyn.html

- można znaleźć potwierdzenie że akcja była planowana przynajmniej od czerwca 1943 r. a pierwsze mordy miały miejsce już na początku 1943 r.

#30 OFFLINE   Gruzin

Gruzin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 778 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 01 wrzesień 2011 - 09:49

Chętnie bym coś poczytał w temacie AK vs. rzeź wołyńska ale jakoś nie mogę trfić.



Ja również, tym bardziej, że jest to coś na co nie zwróciłem wcześniej uwagi. Skłaniałbym się jednak do tego, że była to kompromitacja wywiadu. I 'na zdrowy, chłopski rozum' pewnie zajmowali się raczej tym, co robią Niemcy i Ruscy. Kto by się przejmował Ukraińcami? :unsure:

#31 OFFLINE   artmaniac

artmaniac

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • LokalizacjaGdynia

Napisano 01 wrzesień 2011 - 09:53

tu jest trochę o reakcji AK, ale źródło niezweryfikowane

http://cristeros1.w.interia.pl/crist/militaria/Polski%20odwe t.htm

#32 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2419 postów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 12:39

Jestem radośnie ukontentowany zdolnościa uzytkowników j.pl do spokojnej wymiany refleksji i poglądów , które to tutaj są tylko marginalnym dodatkiem do wspólnej pasji . Przynajmniej u mnie tak jest ..

To bardzo dobrze. Ten post jest o rzezi wolynskiej 1943, a nie o III RP. Jezeli chcesz o III RP, to prosze w oddzielnym poscie.


#33 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 01 wrzesień 2011 - 15:40

Przeczytajcie, bardzo ciekawe, szczególnie polemika z Ukraińcem.Facet jak robot przytacza propagandowe argumenty.

http://www.historycy...showtopic=20330

i coś jeszcze:

http://65-lat-temu.salon24.pl/114661,jak-to-bylo-z-pilami-na -wolyniu

#34 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 01 wrzesień 2011 - 16:07

A teraz może cos dla rozrywki - dosłownie

Dane są opracowane na podstawie źródeł historycznych
U.

#35 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 01 wrzesień 2011 - 16:26

Tu ciekewiej podane:
ed

#36 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 01 wrzesień 2011 - 16:39

I jeszcze dwa ciekawe filmy:

ed

_response

#37 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4905 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 01 wrzesień 2011 - 16:39

:blush:Embarassed Kuba , nabijam sobie posty na różne sposoby . Pomyślałem , że zanim powrócę do klawiatury watek rozrośnie się do znacznych rozmiarów i zbliży do lekkiej awanturki Embarassed a tu wasza tak niespodziewana dyscyplina tematyczna mnie wyautowała .
Ooooo..
Może przy okazji tej rozmowy , nie padną standardowe wezwania do kajania się , ad hoc przepraszania , narodowego dołowania i zachęty do zbiorowego posypywania polskich głów wstydu popiołem . Jakieś sursum corda ..


#38 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 01 wrzesień 2011 - 17:12

http://clients.designsbyglen.com/mike/hcg/video/814gOglRSGc/ Mandry-Ne-Spy-Moya-Ridna-Zemla.html

Gierojom chwała ukrainie!

tam krew po kocich łbach na bruku,polskich Dzieci płynie

na płocie schnie truchło Kobiety Ciężarnej, żaden kot czarny drogą nie przeleci.

Wciąż ujadają chwała ukrainie,jej Psy, jak na koty tak na ludzi łase

byli! łapali koty i rizali ludzi,a żeby płotów starczyło na truchła

to w Brzuchy Kobiet powszywali Koty-chwalebna,boska,psia jadka o płoty!

Sabaka krzyknie chwała ukrainie-człowiek usłyszy kocięcia miauczenie

Sztacheta martwa, w jej sękach-rozprutych spojrzenie.

#39 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 01 wrzesień 2011 - 17:51

http://clients.designsbyglen.com/mike/hcg/video/814gOglRSGc/ Mandry-Ne-Spy-Moya-Ridna-Zemla.html

Gierojom chwała ukrainie!

tam krew po kocich łbach na bruku,polskich Dzieci płynie

na płocie schnie truchło Kobiety Ciężarnej, żaden kot czarny drogą nie przeleci.

Wciąż ujadają chwała ukrainie,jej Psy, jak na koty tak na ludzi łase

byli! łapali koty i rizali ludzi,a żeby płotów starczyło na truchła

to w Brzuchy Kobiet powszywali Koty-chwalebna,boska,psia jadka o płoty!

Sabaka krzyknie chwała ukrainie-człowiek usłyszy kocięcia miauczenie

Sztacheta martwa, w jej sękach-rozprutych spojrzenie.



Myślę, ze dopóki któs z Polaków nie zrobi w podobnym tonie teledysku, opisującego choćby to z cytatu, nadal będzie ta sprawa zbywana polityczną poprawnością.
Skoro Niemcy stali się jednak w końcu narodem ofiar, winnymi II WŚ są jak wiadomo Polacy i jacyś kosmici - naziści, to o przyszłości postawienia sprawy przeszłości polsko-ukraińskiej nawet chyba nie ma co marzyć.
Z drugiej strony - nie dziwię się Ukraińcom, że kwestie powstania swojego narodu usiłują gloryfikować i zrobić po swojemu, któż chciałby powiedzieć, że jego naród powstał na bezwzględnej rzezi a wielu z przodków to bezwzględne sk..., których akcje nawet kosmitów-nazistów potrafiły wprawić w osłupienie?
Amerykanom się to nie udało, mimo że są tacy zajebiści, tym bardziej nie sądzę, by tak swieża sprawa dotarła do świadomości społecznej zanim osiągnie status czasów podobnych do bitwy pod Grunwaldem (mam nadzieję, ze tak modnych ostatnio rekonstrukcji nie będą chcieli odstawić....).



#40 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1619 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 04 październik 2011 - 22:28

Nie chcę zakładać nowego tematu - dlatego umieszczę w tym zacnym. Zresztą - chyba wpisuje się w kontekst.

Youtube to błogosławieństwo na nudny dzień.

Ostatnimi czasy przypomniałem sobie serię programów Errata do biografii - polscy twórcy - czasem w zupełnie nieznanym świetle.

Józef Mackiewicz i A.F. Ossendowski - wymazani z historii przez czerwonych kronikarzy...





polecam i pozdrawiam