Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Może będe nudny...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 05 październik 2011 - 09:04

Świetne ! Złóż nowy wątek o tym cyklu Errata do biografii !
I ten Michnik: Mackiewicza wydamy po moim trupie
U.

#42 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 05 październik 2011 - 09:28

ed
Z. Herbert: Tam gdzie budują katedry jest jeszcze Europa Nic dodać nic ująć !
U.

#43 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1619 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 05 październik 2011 - 10:53

Ugly - myślę, że nowy temat nie będzie konieczny :D Ja na razie zobaczyłem zaledwie 5 filmów(oprócz wklejonych jeszcze Cata Mackiewicza, Borowskiego i Iredyńskiego).
Szkoda, że cykl programów nie jest kontynuowany - brak mi w nim Słonimskiego czy Iwaszkiewicza, a także wielu postaci z pogranicza polityki/wojska i literatury.

#44 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 05 październik 2011 - 17:31

Ugly - myślę, że nowy temat nie będzie konieczny :D Ja na razie zobaczyłem zaledwie 5 filmów(oprócz wklejonych jeszcze Cata Mackiewicza, Borowskiego i Iredyńskiego).
Szkoda, że cykl programów nie jest kontynuowany - brak mi w nim Słonimskiego czy Iwaszkiewicza, a także wielu postaci z pogranicza polityki/wojska i literatury.

Polityka? Wojsko? Literatura? Najbardziej mi się kojarzy znany agent NKWD niejaki Putrament, wędkarz skądinąd. Może jeszcze jemu podobny Sokorski, ale ten z literaturą miał kontakt głównie przez wprowadzanie realizmu socjalistycznego.
U.

#45 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1619 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 05 październik 2011 - 19:26

Ugly - poszukaj na youtube - o Putramencie akurat Errata... jest :D

Myślałem bardziej o ciekawych aspektach życia takich postaci jak np Władysław Anders, Mikołajczyk, powojenne losy endeków.

Ś.p. Paweł Wieczorkiewicz twierdził, że poza tym, że Anders był kiepskim dowódcą(co jest jednak przemilczane) - miał jeszcze kilka ciekawych epizodów w życiu - pobyt na Łubiance, z którego wyszedł o dziwo zdrów, czy tygodniowy pobyt w podmoskiewskiej willi Ławrentija Berii.


#46 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 05 październik 2011 - 19:48

Nie czuję się na siłach oceniać kompetencji dowódczych gen. Andersa. Jeśli zaś o historie zawsze łatwo jest oceniać ex post, nigdy nie znając wszystkich czynników wpływających na decyzje. To tak jakby nie uwzględnić wpływu radzieckiego agenta Alesa (Algera Hissa)na Franklina Delano Roosevelta w czasie konferencji jałtańskiej. Nawiasem ponoć jemu zawdzięczamy poniekąd wschodnią granicę albowiem zasugerował prezydentowi, że na wschód od Bugu niema żadnej ludności polskiej.
Natomiast Andersa, Mikołajczyka czy endeków związki z literaturą są raczej luźne.
U.

#47 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1619 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 05 październik 2011 - 20:02

Źle to ująłem - miałem na myśli zarówno osoby z pogranicza literatury i polityki - np Putramenta, wspomnianych wcześniej Skamandrytów - Iwaszkiewicza i Słonimskiego którego wymieniłeś, jak i osoby związane tylko i wyłącznie z wojskiem bądź polityką - jako potencjalnych kandydatów do Erraty....

Też nie czuję się kompetentny do oceny gen.Andersa jako dowódcy - sugerowałem się tylko oceną prof.Wieczorkiewicza.

Wpływy radzieckich agentów w Jałcie, o których wspominasz - pasjonujący temat - a zarazem mrożący krew w żyłach. W czasie wakacji miałem okazję przeczytać książkę niejakiego Willcox'a o rzekomym zamachu na gen. Pattona.
Poruszała ona również temat sowieckiej agentury na szczytach władzy.
ogrom inwigilacji przeraża - podobno w Jałcie nie sposób było powiedzieć czegokolwiek - tak, żeby nie dotarło to w końcu do Stalina.

Co do F.D.R'a - był zakręcony na punkcie Stalina, doradzać mu doradzali, ale facet sam chętnie Nas oddał. W końcu mówił, że on i wujek Józef są jak bracia.
Szkoda Churchill'a, który widział to - i nie mógł absolutnie nic zrobić.

Przepraszam za bałagan w wypowiedzi, piszę na kolanie...

#48 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 05 październik 2011 - 20:18

Tu można nieco poczytać o ilości agentury http://pl.wikipedia.org/wiki/Projekt_Venona#Zidentyfikowani_ agenci
U.
P.S.: Może jeszcze tu: choć przeglądałem tylko b. pobieżnie i nie wiem jakiej jakości jest to pozycja http://books.google.com/books?id=www-npy7PM0C&pg=PA339&a mp;lpg=PA339&dq=Algera+Hissa&source=bl&ots=E1XB1 7R2yU&sig=c9WhYjz5rsNv5tJwL-2FJAFYJyw&hl=pl&ei=k aWMTu63F-iN4gTw0eCsCQ&sa=X&oi=book_result&ct=res ult&resnum=7&ved=0CEkQ6AEwBg#v=onepage&q=Algera% 20Hissa&f=false

#49 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1619 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 05 listopad 2011 - 16:48

ed

Trochę historii i polemiki.

Dwie barwne postaci polskiej publicystki(choć Sierakowski jest mi skrajnie odległy) - z ciętymi językami. O historii Komunistycznej Partii Polski.

polecam