Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Lekkie szpulki w baitcastingu - rozważania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 31 sierpień 2011 - 22:27

http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=getfile&id=33864&private=0

Mekamil do czego używasz tego abu'ka?

#2 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2951 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 31 sierpień 2011 - 23:14

UL casting, tak od 1 do 6 g. Głównie paproszenie za okoniem.

#3 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 31 sierpień 2011 - 23:36

To jakiś avail?

#4 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2951 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 01 wrzesień 2011 - 00:15

Tak, ten głębszy o wadze 6,7 g

#5 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 01 wrzesień 2011 - 11:45

UL casting, tak od 1 do 6 g. Głównie paproszenie za okoniem.



cieszy mnie to co piszesz, bo jutro bede mial availa 3,8mm do mojego ZX celem maxymalnego zjechania w gramatura obslugiwanych przynet. w sobote powazne testy na kilku (nastu) patykach - dzieki uprzejmosci kol aero :D dam znac co i jak...

#6 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2951 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 01 wrzesień 2011 - 11:57

Płytka szpulka do CU51E wymiata wg mnie dużo lepiej niż to, co mam w 1500C, ale Curadziak nie jest taki ładny :D Availi do Morrumów nie znam osobiście.
Pewnie jakbym zamontował tą najpłytszą szpulkę i wymontował wodzik (jest ruchomy) to bym miał lepsze osiągi, ale na drugą szpulkę mi szkoda kasy, a bez wodzika to lipa nie łowienie, poza tym musiałbym wtedy założyć rozetkę z bloczkami, bo bym już nie opanował :D

#7 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 01 wrzesień 2011 - 12:14

spoko CU51 + plyciak z magnesem tez bedzie bral udzial w testach - wlasnie chodzi o to zeby test byl w miare mozliwosci obiektywny i dala RZETELNY POGLAD na sytuacje... :D

#8 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 12:24

A dleczgo w stronę płytkich szpulek? Jesli wśród odchudzonych szpulek jest wybór pomiędzy tymi dwoma to raczej tą głębszą. Głębsze szpulki mają mniejszy moment bezwładności, więc załadowane tą samą ilością linki bedą miały mniejszy moment bezwładności niż zapełnione płytkie.
:D



#9 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 01 wrzesień 2011 - 13:12

A dleczgo w stronę płytkich szpulek? Jesli wśród odchudzonych szpulek jest wybór pomiędzy tymi dwoma to raczej tą głębszą. Głębsze szpulki mają mniejszy moment bezwładności, więc załadowane tą samą ilością linki bedą miały mniejszy moment bezwładności niż zapełnione płytkie.
:D


dlatego ze na super plytkie nie wchodzi tyle i takiej linki ile potrzebuje ;)

#10 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 01 wrzesień 2011 - 13:19

A dleczgo w stronę płytkich szpulek? Jesli wśród odchudzonych szpulek jest wybór pomiędzy tymi dwoma to raczej tą głębszą. Głębsze szpulki mają mniejszy moment bezwładności, więc załadowane tą samą ilością linki bedą miały mniejszy moment bezwładności niż zapełnione płytkie.
:D



Krzysiek nie jest to takie proste. Teoretycznie tylko tak (przy takiej samej ilości linki) bo masa przesuwa się do osi ale ... masz serszy promień tej masy (bo mniejsza średnica szpulki - tam głębiej). Moim zdaniem płytka, do maluchów lepsza.

#11 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2951 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 01 wrzesień 2011 - 13:22

Ja tam się na fizyce nie znam, ale ktoś gdzieś pisał, że większa średnica to dłuższe ramię dźwigni i łatwiejsze rozbujanie szpuli oraz więcej oddawanej linki przy tych samych obrotach szpuli. I tego się trzymam.

#12 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 13:36

Panowie, jedna uwaga. Tu jest mowa a płytkich szpulkach do lekkich zastawów, na które będzie nawijane coś koło 6-10 lb. Ile takiej linki potrzeba? 60, 80 metrów? To że będzie jej na grubości więcej to fakt, ale przy tej ilości to będą wielkości pomijalne. Dlaczego? Bo moment bezwładności rośnie w kwadracie odległości środka cięzkości od osi obrotu i tu jest pies pogrzebany. Im większy moment bezwładności tym trudniej rozpędzić szpulkę a potem trudniej ją zatrzymać.

:D

#13 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 01 wrzesień 2011 - 13:43

No nie do końca .... :D To co podajesz to bardzo uproszczony wzór, a takim pewnie przy projektowaniu szpuli sięnie posługują. :D

#14 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2951 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 01 wrzesień 2011 - 13:52

Powtórzę - nie znam się na fizyce :D
Ale cokolwiek by nie było - wolę mieć pełną płytką szpulkę niż półpełną głębszą :D

#15 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 14:04

Remku. To jest podstawowy wzór , to że przy obliczaniu potem trzeba go rozwinąć (wzory Steinera) niewiele tu zmienia. Jeśli chodzi o projektowanie szpulek (Avail), to nie wiem czy oni walczą o niski moment bezwładności czy o niską masę (jedno z drugim nie musi iść w parze). Raczej to drugie, bo robią takie rzeczy jak ośka ze stopu tytanu, co zważywszy na odległość od osi jest kompletnie bez sensu, zawyża koszty, ale za to jest nośne reklamowo. Ponadto w niektórych modelach potrafią głębszą szpulę zrobić cięższą od płytszej- tego już w ogóle nie rozumiem… Co do projektowania w sensie stricte, to sprowadza się to do narysowania szpuli w programie np. Autocad, który natychmiastowo zwraca, objętość=>masa, momenty bezwładności itd. Więc może to zrobić każdy.
:D






#16 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 20:08

OK.Nie dawało mi to spokoju, więc poświęciłem 2 godziny na sprawdzenie.
Szpulka do młynka istniejącego, średnica i szerokość realne, ścianki odchudzone do 0,4mm płaszcz i 0,8mm dla ścianki środkowej. Przyjęte założenia:
- zmienia się tylko głębokość szpuli
- masa liczona jak dla duraluminium 2,8 gr/cm3
- ilość linki (grubość nawoju) obliczona proporcjonalnie, względem objętości- punkt wyjścia szpulka najpłytsza.Wiem, że to nie jest założenie idealne, ale jakieś przybliżenie przyjąć musiałem, a nie mam dostępu do młynków, żeby mierzyć. Zresztą w porównaniu do warunków rzeczywistych, dużego błędu nie będzie bo tam ilość linki byłaby ciągle ta sama, ewentualnie nawój miałby trochę inną grubość. Natomiast jakieś pojęcie w tym względzie jest.
Ponieważ rysowane było w mm, jednostka momentu to [mm4].
No i wyniki. Sam się zdziwiłem. Zwraca uwagę dysproporcja pomiędzy zmianą masy a zmianą momentu bezwładności. Zgodnie z przewidywaniami, moment bezwładności maleje wraz z głębokością szpulki. Ponieważ grubość nawoju została obliczona proporcjonalnie i jest to walec, zmiany proporcji momentów właściwie się nie zmieniły (błąd zaokrąglania w arkuszu kalkulacyjnym). Różnica pomiędzy szpulką głębokości 3mm i 7,5mmm jest, co tu dużo mówić, drastyczna.
Sprawdziłem 2x, ale i tak mogłem się gdzieś walnąć. Jeśli ktoś ma ochotę mogę sprawdzić lub mi nie wierzy mogę podesłać plik w dwg.
:D

.

Załączone pliki

  • Załączony plik  s4-1.jpg   47,35 KB   155 Ilość pobrań
  • Załączony plik  s1.jpg   57,7 KB   173 Ilość pobrań


#17 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 20:09

.

Załączone pliki

  • Załączony plik  s3-1.jpg   43,99 KB   159 Ilość pobrań
  • Załączony plik  s2-1.jpg   40,98 KB   154 Ilość pobrań


#18 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 01 wrzesień 2011 - 20:13

O Matko!!!!!!!!!!!!!!!! Daj mi to przeanalizować ale na pierwszy rzuto oka profeska! :huh:

#19 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1753 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 01 wrzesień 2011 - 20:38

Krzyś, ja również nigdy nie byłem mocny z fizyki, ale to mi wygląda na : przewagę praktyki nad teorią. Czy przekładając te rozrysowania na język uproszczony, ta teoria (hm) się potwierdza?

#20 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1753 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 01 wrzesień 2011 - 20:45

Powtórzę - nie znam się na fizyce :D
Ale cokolwiek by nie było - wolę mieć pełną płytką szpulkę niż półpełną głębszą :D

Bardziej się skłaniam ku teorii Kamila, po prostu byłem tego świadkiem ;)
No dobra, trzeba jeszcze uwzględnić kąt natarcia linki na wodzik, co przy szpulach o różnej głębokości ( a więc o innej bezwładności)może mieć jakieś znaczenie. Ktoś powie, ale jaka to róznica? Napełniona szpulka, czy głęboka, czy płytka, oddaje linkę pod tym samym kątem do wodzika. Ale czy aby tu jest pies pogrzebany? Czyli wracamy do równań Krzyśka.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych