Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo
AUTORSKI

Dąbek 111 i skutki uzależnienia

autorski-rb

  • Please log in to reply
1841 replies to this topic

#1321 OFFLINE   sandał

sandał

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 posts

Posted 25 January 2015 - 10:30

Witaj :)

Nie chodzi o jakies ogromne laboraty. Ale o parę zdań. Bo ja nie mam kompletnie pojęcia jak one chodzą, czy mocniej sie uginają czy tez są jak kołek sztywne.

Zwazywszy, że blanki są bardzo drogie to nie ma miejsca na złe wybranie blanku i dobieranie metodą prób i błędów. Bo po prostu nie mam na to pieniedzy. Dlatego

zwróciłem się o pomoc do ciebie bo zbroiłeś te blanki, moze na nie łowiłeś lub je macałeś lub znasz opinie o nich. Ja ich kompletnie nie znam. A chciałbym jakiś bardzo

fajny blank sobie dobrać. A nie chcę wybierać na chybił trafił. I nie ma też informacji na temat tych blanków. Chodzi mi o informację taką z tzw. testów nad wodą.

Amerykańskie blanki tez mają trochę zaniżony ciężar wyrzutowy. Miałem juz wiele amerykańskich blanków innych firm i potwierdzam że są niedoszacowane. Dlatego tutaj

wolę dopytać mądrzejszych i tych co akurat mieli do czynienia z tymi blankami. Dla mnie każda informacja bedzie bardzo cenna, gdyż za wiele jej nie ma o tych blankach.

Łowię głównie na Odrze. Głebokość od 2,5 - 8m. Czasem na zbiorniku zaporowym, Głębokości od 2,5- 14m. Chodzi mi o taki blank uniwersalny. Łowię głównie gumami i kogutami. Interesowałby mnie zakres obsługi c.w. od 8- 30gram. Ale realne. Nie tabelaryczne niedoszacowane.

Zastanawiałem się nad blankami stricte pod sandacza:

 TX-683ML-C dł. 203cm (4-12lb) c.w. 6-18g

TX-714MH-C dł. 215 cm (6-18lb) c.w. 6-21g

TX-763ML-C dł. 228cm  (4-12lb) c.w. 5-21g

Chciałbym taki powiedzmy długości około 2m. Czy mozna je u dołu przycinać? Czy to wpłynie negatywnie na charakterystyke blanku? Oraz czym się różnia blanki castingowe od spiningowych K2. Na stronie rodmasu takie są. Czy mogę blank castingowy uzbroić tradycyjnie i używać  z normalnym kołowrotkiem nie robionym pod multiplikator?

Proszę doradź w sprawie tych blanków. Albo zaproponuj jeszcze jakis inny fajny kijek.



#1322 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2,312 posts
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Posted 25 January 2015 - 11:14

Sorrki za offa , ale przebrnij cierpliwie przez cały wątek Dąbka i Rodmasa , a znajdziesz tam wiele odpowiedzi na nurtujące cię pytania . Wyszukiwarka oddaje też nieocenone przysługi  ;) . A nie mając możliwości pomacać blanków live , czy też gotowych wędzisk , zawsze kupujesz/zamawiasz troszkę w ciemno . No risk - no fun  :) . I ciężko chyba o uniwersał obsługujący tak szerokie spektrum gramatur w tak specjalistycznych bankach , jakimi są TX-y . Wiem , bo sam przerabiałem temat   :D .



#1323 OFFLINE   olek520

olek520

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 posts
  • LokalizacjaSiemianowice Śląskie

Posted 25 January 2015 - 11:27

Podana przez ciebie rozpiętość cw sugeruje ze powinien być to raczej 684c. Jak masz blisko do kato zapraszam na oględziny.

#1324 OFFLINE   sandał

sandał

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 posts

Posted 25 January 2015 - 13:24

Sorrki za offa , ale przebrnij cierpliwie przez cały wątek Dąbka i Rodmasa , a znajdziesz tam wiele odpowiedzi na nurtujące cię pytania . Wyszukiwarka oddaje też nieocenone przysługi  ;) . A nie mając możliwości pomacać blanków live , czy też gotowych wędzisk , zawsze kupujesz/zamawiasz troszkę w ciemno . No risk - no fun  :) . I ciężko chyba o uniwersał obsługujący tak szerokie spektrum gramatur w tak specjalistycznych bankach , jakimi są TX-y . Wiem , bo sam przerabiałem temat   :D .

Przebrnąłem cierpliwie przez wszystkie wpisy od poczatku w tym temacie. Poswięciłem na to sporo czasu oraz ogólnie w internecie szukałem ale generalnie niewiele jest informacji znalazłem. Gdybym wiedział to nie musiałbym pytać. Dzięli za twoje info. :)



#1325 OFFLINE   sandał

sandał

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 posts

Posted 25 January 2015 - 13:34

Podana przez ciebie rozpiętość cw sugeruje ze powinien być to raczej 684c. Jak masz blisko do kato zapraszam na oględziny.

Dzieki za zaproszenie, ale do Katowic mam 275km. Patrzyłem na blank TX 684C on ma c.w. 8-28g. Obawiam się że realnie pewnie mozna nim obsługiwać gumy 7,5cm z główkami do 40-45g. I że może być sztywny jak kołek. Ja najczęściej łowię główkami do 30g. Ewentualnie 35g ale to rzadziej. Jeśli masz ten blank to powiedz mi jakie realnie

on gramatury i gumy obsługuje do górnego limitu. Na tych danych z tabeli nie bardzo chcę polegać. Bo juz się naciąłem przy innych blankach amerykańskich że mozna nimi było rzucać 10gram więcej niż podawali. A jak masz inny model TX to go opisz jak pracuje, czy jest ciepły czy sztywny jak kołek. I jakimi gramaturami można rzucać.

Pozdrawiam



#1326 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,780 posts

Posted 25 January 2015 - 14:03

Do takich gramatur zdecydowanie 684C. Mam ten model i jego górny zakres główek to 25g + guma 4".

TX nie są przeszacowane, uważam, że Rodmas opisuje jest dość dobrze. Wg mnie rodmasowy opis TXów określa masę główki, bez gumy.

Edited by Żbiku, 25 January 2015 - 15:47.


#1327 OFFLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,611 posts
  • Lokalizacjaczęstochowa

Posted 25 January 2015 - 14:10

Ja bym budował na 684c ,realnie pracuje 8-20g+guma komfortowo,kogut 24-26g.Blank jest niesamowicie szybki,czuły,nie pałowaty,pod rybą pracujący do ponad połowy długości.Na pewno nie jest źle opisany na stronie Rodmasu.



#1328 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1,159 posts
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Posted 25 January 2015 - 14:27

W przypadku TX jak piszą chłopaki powyżej blanki są prawidłowo opisane, różnice są delikatne na + 2-3 g , w większości wynikające pewnie z subiektywnej oceny.

 

I tak jak radzą kogut i Żbiku TX 684c, lub TX 714c będą optymalnym wyborem.

Opcjonalnie  TX 764c o ile przekraczać 30g zachowując wszystkie atuty powyższych konstrukcji.

Z powodzeniem blanki można przycinać, nie ma to wpływu na możliwości patyka.



#1329 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2,312 posts
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Posted 25 January 2015 - 14:43

Sorrki @sandał , nie było moją intencją sugerowanie oczywistych oczywistości  ;) . Ja , kiedy szukałem TX-a do nieco cięższych zastosowań , miałem podobne dylematy i bałem się trochę 684c/714c z powodu mocy . Dlatego stanęło na nieco przycinanej konstrukcji i jest dobrze bardzo  :D . Ale , kurcze , te 8 gr plus gumiś w dole może być tak średnio komfortowo . Ale ja do tego mam 10 lb w M1 . Pozdrawiam .



#1330 OFFLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,611 posts
  • Lokalizacjaczęstochowa

Posted 25 January 2015 - 14:51

Bartek,ja też mam do takich zastosowań 10lb tx.Ale możesz być pewien,że czuć spokojnie już taką przynętę na końcu zestawu. :)

I rzuca się też komfortowo.


Edited by kogut, 25 January 2015 - 14:52.


#1331 OFFLINE   olek520

olek520

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 posts
  • LokalizacjaSiemianowice Śląskie

Posted 25 January 2015 - 14:58

Mam ten blank wszystko co chciałbym Ci napisać napisał @kogut. Kij wg mnie jest niezwykle elektryczny bardzo dobrze na nim czuć branie.

#1332 OFFLINE   olek520

olek520

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 posts
  • LokalizacjaSiemianowice Śląskie

Posted 25 January 2015 - 15:06

Aha... jak nie chcesz kupować blanku w ciemno, to jedz na urlop w okolice trójmiasta i zrób sobie wycieczkę do Rodmasa i sobie zobaczysz na miejscu, Łukasz to sympatyczny gość który Ci wszystko wytłumaczy.

#1333 OFFLINE   sandał

sandał

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 posts

Posted 25 January 2015 - 15:21

Do takich gramatur zdecydowanie 684C. Mam ten model i jego górny zakres główek to 25-27g + guma 4".

TX nie są przeszacowane, uważam, że Rodmas opisuje jest dość dobrze. Wg mnie rodmasowy opis TXów określa masę główki, bez gumy.

A przy jakim zakresie c.w. (główka + guma 7,5cm) ten kij najlepiej komfortowo pracuje? i jak zachowuje sie pod rybą?



#1334 OFFLINE   sandał

sandał

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 posts

Posted 25 January 2015 - 15:24

Ja bym budował na 684c ,realnie pracuje 8-20g+guma komfortowo,kogut 24-26g.Blank jest niesamowicie szybki,czuły,nie pałowaty,pod rybą pracujący do ponad połowy długości.Na pewno nie jest źle opisany na stronie Rodmasu.

a na ile najwiecej mozna nim rzucić głowka + guma 7,5cm? ile próbowałeś i jak sie kij wtedy zachowuje?



#1335 OFFLINE   sandał

sandał

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 posts

Posted 25 January 2015 - 15:32

W przypadku TX jak piszą chłopaki powyżej blanki są prawidłowo opisane, różnice są delikatne na + 2-3 g , w większości wynikające pewnie z subiektywnej oceny.

 

I tak jak radzą kogut i Żbiku TX 684c, lub TX 714c będą optymalnym wyborem.

Opcjonalnie  TX 764c o ile przekraczać 30g zachowując wszystkie atuty powyższych konstrukcji.

Z powodzeniem blanki można przycinać, nie ma to wpływu na możliwości patyka.

Zastanawiam się najbardziej nad blankiem Tx 714C c.w. 6-21. Czy masz moze ten blank? Jak tak to napisz jaki jest realny i komfortowy c.w  główka +guma 7,5cm?

A ty który model poradziłbyś z tych dwóch Tx 684C c.w. 8-28g, czy Tx 714C c.w. 6-21?



#1336 OFFLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,611 posts
  • Lokalizacjaczęstochowa

Posted 25 January 2015 - 15:37

Ten 684c na stronie producenta też jest opisany do 21g,to są te same konstrukcje różniące się długością.Ja łowię max 20g+guma ,moim zdaniem najlepiej pracuje w przedziale 10-18 +guma,kogut 12-26g.



#1337 OFFLINE   sandał

sandał

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 posts

Posted 25 January 2015 - 15:38

Sorrki @sandał , nie było moją intencją sugerowanie oczywistych oczywistości  ;) . Ja , kiedy szukałem TX-a do nieco cięższych zastosowań , miałem podobne dylematy i bałem się trochę 684c/714c z powodu mocy . Dlatego stanęło na nieco przycinanej konstrukcji i jest dobrze bardzo  :D . Ale , kurcze , te 8 gr plus gumiś w dole może być tak średnio komfortowo . Ale ja do tego mam 10 lb w M1 . Pozdrawiam .

Wiem. nic sie nie stało. :) To napisz mi jaki ty masz kijek. I krótką jego chrakterystykę. I w jakich c.w główka +plus guma 7,5 cm kijek najlepiej pracuje i ewentualnie jaki największy komfortowy cieżar zastosowałes w nim?

Pozdrawiam



#1338 OFFLINE   sandał

sandał

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 posts

Posted 25 January 2015 - 15:48

Mam ten blank wszystko co chciałbym Ci napisać napisał @kogut. Kij wg mnie jest niezwykle elektryczny bardzo dobrze na nim czuć branie.

Rozumiem ze jest bardzo czuły i elektryczny. A coś wiecej o tym blanku tzn. o Tx 684C. Wiem że kogut napisał swoje zdanie. I bardzo mu dziękuję za opinię. Napisz ty także swoje opinie o tym blanku. Jakimi gramaturami łowisz i jak sie sprawdza przy poszególnych zakresach c.w.  Jakim najwięcej cięzarem rzucałeś i co czułes na kiju? Chciałbym zebrać opinie wielu osób jakimi maksymalnie cięzarami rzucali. I wyrobić sobie zdanie. Bo wiadomo ze kazdy lubi inaczej łowic. Jeden na cięzko inny najlepiej na 70% mocy c.w kija.



#1339 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,780 posts

Posted 25 January 2015 - 15:53

Ciężko będzie pogodzić dół 8g i górę 28g. 684C faktycznie zaczyna się sensownie od tych 10g. Tak jak napisał kogut, najbardziej komfortowy zakres to główki 10-20g (wg mnie tak 22-24g jest jeszcze komfort). 25g + guma to już jego górna granica, potem można jeszcze ciężej poszurać po dnie ale podbicie już jest zbytnio tłumione przez zbyt mocno spolegliwy szczyt.

Ja do zakresu główek 6-14g mam 713S, powyżej tego sięgam po 684C ;)

#1340 OFFLINE   sandał

sandał

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 posts

Posted 25 January 2015 - 15:54

Ten 684c na stronie producenta też jest opisany do 21g,to są te same konstrukcje różniące się długością.Ja łowię max 20g+guma ,moim zdaniem najlepiej pracuje w przedziale 10-18 +guma,kogut 12-26g.

A na stronie rodmasu Tx 684C ma dł.203cm i c.w. 8-28g. Mówisz że ten blank to jest to samo co Tx714C tylko różni ich dłogość? Tx 714C ma 215cm dł i c.w. według rodmasu

6-21g. Dziwi mnie czemu c.w. rodmas podaje różne do tych blanków. Czy to błąd i niedopatrzenie?







Also tagged with one or more of these keywords: autorski, autorski-rb