Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
AUTORSKI

Wędki jbk

autorski-rb

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
149 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1278 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 18 maj 2013 - 18:32

Oto moja nowa wędka na suma. Xzoga Taka-G66 15kg.

 

Załączony plik  1.jpg   37,86 KB   125 Ilość pobrań

 

Zbrojona klasycznie pod multik w przelotki Fuji KW Sic.  Lubię dzielone rękojeści więc i ten kijek tak zrobiłem.

 

Załączony plik  2.jpg   63,88 KB   168 Ilość pobrań

 

Przelotki na podomotkach z nici metalicznej A. Omotka nić D.

 

Załączony plik  3.jpg   40,32 KB   179 Ilość pobrań

 

Przelotki o 16-tki do 6-tek na szczycie.

 

Załączony plik  4.jpg   38,96 KB   178 Ilość pobrań

 

Załączony plik  5.jpg   49,96 KB   166 Ilość pobrań

 

Szczytowa to Fuji Sic MNST 6.

 

Załączony plik  6.jpg   32,49 KB   130 Ilość pobrań

 

Wędzisko waży 226 gram. Blank według danych katalogowych powinnien ważyć 139 gram a mój ważył 154.

Czekałem na prezentację tego kijka aż złowię jakiegoś sumka ale chyba się nie doczekam. Zimno w tym roku i ciągłe opady deszczu spowodowały że jeszcze nie ma ryb w moim łowisku.I przez najbliższe dwa tygodnie pogoda ma się nie zmienić :(

Po 6-ciu wieczorach i nockach mogę powiedzieć o kijku tylko tyle że dobrze się z niego rzuca. Ma cieńki szczyt przez co się dobrze ładuje. Przynęty o wadze blisko 30 gram (dorado lake z pojedyńczą mocniejszą kotwicą plus przypon) można spokojnie posłać na ponad 30 metrów co przy sposobie jaki łowię jest zawadalającą odległością.


  • pitt lubi to

#22 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 18 maj 2013 - 19:25

Bardzo estetyczny, minimalistyczny projekt. Powinieneś popracować nad lakierem (krawędź, poziomowanie, ilość lakieru/dodawanie-odejmowanie). Jeżeli potrzebujesz info/porady - chętnie pomogę.



#23 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1278 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 18 maj 2013 - 19:43

Brak mi jakoś ciepliwości przy lakierze. Te wolne obroty mnie usypiają ;)

Przy następnych wędkach napewno wykonam próby bo brak mi wprawy, mam za duże przerwy między jednym kijkiem a drugim. Na pewno zostanę przy jednym lakierze i postaram się go opanować bo ciągłe zmiany przy braku doświadczenia tworza tylko kłopoty i rezygnacje.

Krzysiek możesz być pewny że jeszcze nie raz pomęczę Cię pytaniami. Żałuję że nie mogłem ani razu przybyć na spotkania jakie organizował Friko.



#24 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 18 maj 2013 - 19:54

Służę info, tylko nie na priw, a wątku, może się komu przyda... Ja przerabiam trzeci lakier - nie wiem, czy to mało, czy dużo. Generalnie większych różnic nie ma. Występują w gęstości, ltendencjach do (nie)samopoziomowania, czasie żelowania, ale ten jest też zależny od temperatury  - trzeba być czyjnym. Ja chyba wolę długi czas żelowania i wydłużony czas nakładania + długi możliwy czas położenia drugiej warstwy



#25 ONLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18586 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 maj 2013 - 19:58

Zbyszek Kawalec wspominał mi o jakimś akrylowym lakierze Gudebroda. Podbno można kłaść bez suszarki, bo schnie w ciągu godziny i można iść z wędką na ryby. A w razie czego ściera się rozpuszczalnikiem i na blanku nie ma śladu. Buteleczka za 25 zł podobno starcza na kilkadziesiąt wędek. Takie cuda Panie.



#26 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1278 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 18 maj 2013 - 20:06

Ostatnio robiłem próby zbierania nadmiaru lakieru za pomoca kawałka grubej folii. Całkiem nieźle to wychodzi. Szczególnie jak się dobrze przygotuje omotkę. Zauważyłem że zbierany lakier czasami ma czarny osad od okopcenia. Muszę kupić palnik spirytusowy. 



#27 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 18 maj 2013 - 20:07

O chłopie... nie wiem, jak to się ma do "machnięcia" 20 omotek z jednego rozrobienia lakieru, co mi się ostatnio często zdarza (klecę casty 2,6-2,75)



#28 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 18 maj 2013 - 20:15

Ostatnio robiłem próby zbierania nadmiaru lakieru za pomoca kawałka grubej folii. Całkiem nieźle to wychodzi. Szczególnie jak się dobrze przygotuje omotkę. Zauważyłem że zbierany lakier czasami ma czarny osad od okopcenia. Muszę kupić palnik spirytusowy. 

 

Zbieram przezroczystym plastikiem, jak jest za dużo, dodaję wykałaczką, jak jest za mało. Tym samym plastikiem poziomuję, ale dopiero jak lakier jest fest lepki. Przy ProKote w temp 20 st. C dopiero po ok. 3 godzinach :blink: Lakier ma właściwy poziom zżelowania do gładzenia dopiero, kiedy za wykałaczką włożoną do kubeczka ciągnie się dłuuuuuga, trwałą nitka. To taki myk, pozwalający uzyskać idealnie poziomą omotkę, bez względu na to, czy na lakierze pozostawionym samemy sobie pozostałaby śliwka, czy siodełko. Wot kakaja tiechnika... To ma szczególne znaczenie przy krótkich omotkach, przelotkach typu L, MN, etc. Lakier na Y/LV16-Y/LV30 poziomuje najlepiej, kiedy jest go dokładnie tyle, ile trzeba. Co nie znaczy, że nie można wygładzić, jak zdradza jakieś "odchylenia".



#29 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1278 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 18 maj 2013 - 20:29

Jutro to wypróbuję. U mnie leje to czas spożytkuję na trening. W planach kijek 8lb to cienka równa wartwa była by wskazana. Ja używam Flex Coat HB. Mam też Pro finish ale chyba go zmarnowałem bo podgrzałem oba składniki. Podobno utardzacza nie powinno się podgrzewać. Lakier nie uzyskuje klarowności.



#30 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 18 maj 2013 - 20:36

Nie pamiętam, ile HB musi żelować, żeby osiągnąć odpowiednią lepkość i nie rozejść się po omotce "wg. własnego uznania". Pewnie ok. 2h, w zależności od temperatury.



#31 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1278 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 18 maj 2013 - 20:49

Krzysiek mógłbyś wkleić fotkę napinacza jakim się posługujesz przy omotkach. Próbowałem skopiować omotke jaką zrobiłeś przy pierwszym kijku jaki zaprezentowałeś i miałem spore trudności. 

Z lakierem jutro powalczę , nawinę kilka omotek na L-kach i co 20 minut będę sprawdzał na kolejnych kiedy jest odpowiedni moment na wyrównywanie. 



#32 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 18 maj 2013 - 21:49

Jeśli nie kopci palnik jako taki, to efekt okopcenia jest skutkiem palenia się żywicy. 



#33 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 18 maj 2013 - 22:31

Krzysiek mógłbyś wkleić fotkę napinacza jakim się posługujesz przy omotkach. Próbowałem skopiować omotke jaką zrobiłeś przy pierwszym kijku jaki zaprezentowałeś i miałem spore trudności. 

Z lakierem jutro powalczę , nawinę kilka omotek na L-kach i co 20 minut będę sprawdzał na kolejnych kiedy jest odpowiedni moment na wyrównywanie. 

Zwykły napinacz z maszyny do szycia.

 

Ja równam na dwa razy: wstępnie, żeby rozprowadzić lakier, którego na środku lub na brzegach jest ciut więcej, a potem ostatecznie, poprawiając tylko drobne niedoskonałości.



#34 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 18 maj 2013 - 22:33

Jeśli nie kopci palnik jako taki, to efekt okopcenia jest skutkiem palenia się żywicy. 

Łatwo zabezpieczyć się przed przegrzaniem lakieru. Trzymam otwarta dłoń nad omotką i podgrzewam. Jak parzy, to znaczy, że trzeba obniżyć/zmniejszyć płomień



#35 OFFLINE   MIKUL

MIKUL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 215 postów

Napisano 18 maj 2013 - 23:01

Ja robię tak jak Krzysiek- staram się kontrolować temperaturę dłonią- ma tylko delikatnie podgrzać lakier. Nie do końca rozumiem o co chodzi z równaniem lakieru - używam pędzelka z nylonu lakier nakładam cienko i w zasadzie sam się wyrównuje.. Edyta: lakier to prokote

Użytkownik MIKUL edytował ten post 18 maj 2013 - 23:02


#36 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1278 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 19 maj 2013 - 06:07

Jeśli nie kopci palnik jako taki, to efekt okopcenia jest skutkiem palenia się żywicy. 

Ja używam najtańszych zapalniczek a one kopcą. Mimo że nie podrzewam od spodu. Szukałem tu po sklepach ale nie dodostania. Na allegro są po kilkanaście złotych i w czasie wakacji w niego zainwestuję :) 



#37 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1278 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 19 maj 2013 - 06:10

Ja robię tak jak Krzysiek- staram się kontrolować temperaturę dłonią- ma tylko delikatnie podgrzać lakier. Nie do końca rozumiem o co chodzi z równaniem lakieru - używam pędzelka z nylonu lakier nakładam cienko i w zasadzie sam się wyrównuje.. Edyta: lakier to prokote

Już od kilku osób słyszałem że prokote jest "miły" w użyciu. No i ma długi czas między warstwami. 



#38 OFFLINE   MIKUL

MIKUL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 215 postów

Napisano 19 maj 2013 - 08:38

Tak ten czas jest bardzo ok. Producent mówi o 5 dniach. Ja robię po 12-24h

#39 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 19 maj 2013 - 11:17

Ja robię tak jak Krzysiek- staram się kontrolować temperaturę dłonią- ma tylko delikatnie podgrzać lakier. Nie do końca rozumiem o co chodzi z równaniem lakieru - używam pędzelka z nylonu lakier nakładam cienko i w zasadzie sam się wyrównuje.. Edyta: lakier to prokote

 

Jeszcze nie widziałem lakieru, który by się sam poziomował na krótkiej omotce. Najczęściej jest wręcz odworotnie: spływa tam, gdzie jest go więcej, odpływa stamtąd, gdzie jest go mniej, odpływa ze stopki omotki, odsłania thread na bocznych krawędziach stopki, przy nakładniau na raz odsłania thread na krawędziach omotki, etc. Profesjonalni rodbuilderzy mają te same problemy i sposoby na nie. Nie mówiąc już o amatorach - wystarczy przejrzeć zdjęcia w dziale RB. Miałem co prawda taki okres, kiedy po prostu starałem się dac na omotkę idealną ilość lakieru. W praktyce oznaczało to więcej uwagi, poświęconej na lakierowanie, bardziej okrągłą krawędź i ciut więcej lakieru. Dałem spokój i wróciłem do starych, sprawdzonych metod.

 

Lakier poziomuje dobrze prawie wyłącznie wtedy, kiedy nakładny jest dość obficie i na dłuższych odcinkach (dłuższe stopki, opisy). A i tak warunkiem jest bardzo równomierne rozłożenie. Ja się nie pierniczę, równam szerokim kawałkiem przezroczystego, cienkiego plastkiku i tylko zerkam od czasu do czasu. Efekt jest często lepszy niż z niejednej pracowni.

 

ProKote wcale nie jest łatwym lakierem. Na początku się nim zachwycałem, ale mi przeszło. Ma tendencję do zbierania się na środku omotki, trzeba się bardzo starać, żeby nie zrobić za szerokich krawędzi poza omotką. Ale ma niezaprzeczalne plusy: "tzw. extended working time" - potwierdzam i wspomniany długi czas do nałożenia drugiej warstwy.



#40 OFFLINE   Manniek66

Manniek66

    Manniek66

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2343 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartosz

Napisano 19 maj 2013 - 12:16

Krzysiek, Twoja widza jest imponująca...widać , że nie jednego kijka już złożyłeś :) Mógłbyś mi przybliżyć temat tego poziomowania kawałkiem plastiku ? Bo za kilka dni czeka mnie lakierowanie a ja nie za bardzo wiem o co w tym chodzi  :ph34r:

 

Znalazłem na yt ciekawy filmik , może się przydać ? 







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: autorski, autorski-rb

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych