Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Serwisowanie kołowrotków Shimano

serwis shimano

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2998 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Krupin

Krupin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 125 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk

Napisano 10 grudzień 2011 - 10:09

Witam,
i jeszcze jedno, może jest na Śląsku ktoś kto bawi się serwisem kręciołów shimano (przegląd, smarowanie itd.) i robi to naprawdę dobrze. Niestety autoryzowany serwis shimano trwa dość długo.
Chodzi mi o stare czarne serie tzn: aero 3010, super aero 3000 gt, super x 3000 gt itp. Ewnetulanie także w grę by wchodził twin power 2500fc.


pozdrawiam
krupin



#2 OFFLINE   Damian111oneeleven

Damian111oneeleven

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów

Napisano 10 grudzień 2011 - 11:12

Jak nie znajdziesz kogoś w pobliżu to myślę że warto by się zastanowić jednak nad samodzielnym serwisem.
Nie jest to zbyt trudne, wystarczy odrobina umiejętności(jak na czymś staniesz to można zawsze kogoś podpytać), raczej ciężko jest coś spierniczyć :mellow: , drobne narzędzia, smarowidła. W sam raz zajęcie na długie zimowe wieczory.. a frajda i satysfakcja bezcenne ;)
  • georgerx lubi to

#3 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 10 grudzień 2011 - 11:15

Nazwisko to padło w wielu wątkach Pan Józef Leśniak, nie jest ze śląska ale to nie ma znaczenia.
Jest Specem przez duże S od shimano.
Poszukaj jego nr był wielokrotnie podawany.

#4 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2666 postów
  • Imię:Darek

Napisano 10 grudzień 2011 - 11:22

Po rozmowie telefonicznej kolega zdecydował się że wpadnie do mnie i popatrzy jak ja to robie.Następnym razem sam już będzie potrafił to zrobić bo to nie takie trudne :D
  • kostom63 i TomaszN. lubią to

#5 OFFLINE   Damian111oneeleven

Damian111oneeleven

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów

Napisano 10 grudzień 2011 - 11:25

no i to jest super podejście, jak podejrzy co i jak i przekona się z czym to sie je - to zaraz ogarnie temat

#6 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2666 postów
  • Imię:Darek

Napisano 10 grudzień 2011 - 11:29

a ja przy okazji zobaczę sobie te kręciołki bo to podobno stare dobre konstrukcje :mellow:
i wilk syty i owca cała :lol:

#7 OFFLINE   Gofer

Gofer

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • Imię:Kamil
  • Nazwisko:Mazur

Napisano 13 styczeń 2013 - 18:09

Witam Panowie,

Mam problem z Twin Powerem 2500, a właściwie jego łożyskiem oporowym. Kołowrotek pod wpływem mrozu "obraca się do tyłu". 

Dziś z tej przyczyny straciłem rybę, zirytowało mnie to potwornie. Bardzo sobie cenię tą maszynkę i wolałbym dobre zdanie o nim zachować.

Ktoś spotkał się z podobnym problemem ? Wie jak ten problem rozwiązać ? 

Pozdrawiam,



#8 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 14818 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 13 styczeń 2013 - 18:14

Tak, to dosc czesto wystepujaca przypadlosc w kolowrotkach Shimano w warunkach temperaturowych okolo zera a szczegolnie gdy niskim temperaturom towarzyszy duza wilgotnosc powietrza.

 

Polecam dokladne czyszczenie lozyska oporowego. Najlepiej rozebrac je na czesci.

Jesli to nie pomoze i nadal na zimnie bedzie przepuszczac pozostaje wymiana oporowki.
Pozdrawiam

 

Guzu


  • andrew16 lubi to

#9 OFFLINE   falgmar

falgmar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • LokalizacjaWłocławek

Napisano 13 styczeń 2013 - 21:05

W moim TP 4000 FA podczas dzisiejszego trociowania na mrozie (tem. około -7 stopni poniżej zera) też wystąpił problem - kołowrotek zaczął bardzo ciężko pracować. Już długo nim łowię i nigdy nie było takiej sytuacji. Przekładnia główna jest w dobrym stanie, smarowanie dosyć oszczędne, zimowe - jedyne co mi przychodzi do głowy to łożysko oporowe, nic innego nie mogło chyba powodować takich oporów. Co prawda oporówka nie przepuszczała do tyłu ale w domu, po rozgrzaniu wszystko wróciło do normy - miał ktoś podobną sytuację ?



#10 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 13 styczeń 2013 - 21:11

Tak, to dosc czesto wystepujaca przypadlosc w kolowrotkach Shimano w warunkach temperaturowych okolo zera a szczegolnie gdy niskim temperaturom towarzyszy duza wilgotnosc powietrza.

 

Polecam dokladne czyszczenie lozyska oporowego. Najlepiej rozebrac je na czesci.

Jesli to nie pomoze i nadal na zimnie bedzie przepuszczac pozostaje wymiana oporowki.
Pozdrawiam

 

Guzu

 

W zsadzie zgadzam śię,ale?

W niskich temperaturach można wziąc czynnik kurczliwośći materiału,ale nie aż do tego stopnia aby wystepowała ta dolegliwość.

Na podstawie mojego doswiadczenia sądzę że przyczyną może być nadmierne zaoliwienie kołowrotka,zarówno przez port (nie lać tam żadnego oleju ),

jak i tez nadmierne oliwienie ośi głównej.

 

Oliwka potem spływa po gwincie wałka głównego i dostaje śię na łożysko oporowe,tak samo jest z tym słynnym portem.jężeli znajdzie śię w obudowie kołowrotka zbyt duża ilośc oleju to rozrzedzi smar który przedostanie śię poprzeż łożysko główne bezpśrednio na łożysko oporowe.

 

I teraz bierzemy czynnik kurczliwośći materiału w niskich temp.( mikrony wystarczą ) plus wspomaganie olejowe i efekt mamy murowany.

Ja w swoich kręćkach nigdy nie mam takich problemów.a 100% to SHIMANO od Stelli do Twin Pawer (JDM )

 

Ale te uwagi w zasadzie dotyczą wszyskich kołowrotków nie tylko JDM

 

Pozdrawiam 

Józef Lesniak



#11 OFFLINE   falgmar

falgmar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • LokalizacjaWłocławek

Napisano 13 styczeń 2013 - 21:17

Panie Józefie, a co Pan myśli o "moim" wyżej opisanym przypadku ?



#12 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2133 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 13 styczeń 2013 - 22:02

Tak, Józio spec i z nim trza gadać !



#13 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9663 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 14 styczeń 2013 - 08:35

Panie Józefie, a co Pan myśli o "moim" wyżej opisanym przypadku ?

 Rozbierz kołowrotek, ściąg oporówkę, wymyj w benzynie destrakcyjnej i dobrze wysusz, bardzo cienko oliwić wałki.Powinno być ok.

Jak łowiłeś przy -7 było duże obkurczenie oporówki, a jeszcze do tego smar z oliwką i pewniak, że oporówka przepuści :)



#14 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 14 styczeń 2013 - 11:32

 Rozbierz kołowrotek, ściąg oporówkę, wymyj w benzynie destrakcyjnej i dobrze wysusz, bardzo cienko oliwić wałki.Powinno być ok.

Jak łowiłeś przy -7 było duże obkurczenie oporówki, a jeszcze do tego smar z oliwką i pewniak, że oporówka przepuści :)

 

Mr.Jozi zrobił to za mnie i tak należy postępować w przypadku kłopotów z łozyskiem oporowym, z tym że, i tu może być zaskoczenie ja nie aplikuję oliwki

na wałeczki łożyska oporowego ( wypraktykowane od lat i bez kłopotów obojętnie czy temp. w pluśie czy w minuśie ). Na obudowach łożyska oporowego jest wytłoczony napis" NO GREASE" - tzn.nie smarować i oliwić.

 

Materiały tam użyte są bardzo wysokiej jakośći i nie ma obawy że coś śię wytrze.Kłopoty zaczynają śie dopiero wtedy kiedy do łożyska dostanie śie duża ilość zanieczyszczeń i zaczyna śię proces "śćierania".

Wałeczkom nic szczególnego śię nie stanie za to najczęściej wyciera śie pierścien oporowy i sprężynki (same ich koncówki ) które już z mniejszą siłą dociskają wałeczki.

 

Jeżeli te rady moje i Mr.Joziego Panu nie pomogą i usterka będzie nadal występować to należałoby młynkowi przyjrzec się bliżej.

 

 

Pozdrawiam


  • ergie1 lubi to

#15 OFFLINE   Gofer

Gofer

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • Imię:Kamil
  • Nazwisko:Mazur

Napisano 15 styczeń 2013 - 10:19

Dzięki Panowie za wskazówki, niemniej kołowrotek ląduje u Pana Józefa. 

1 lutego drugie otwarcie sezonu, mam nadzieje, że wtedy korba mnie już nie zawiedzie.



#16 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 983 postów
  • LokalizacjaPruszków Poland Europe Earth
  • Imię:Sławomir

Napisano 18 styczeń 2013 - 10:50

Witam.

Mam takie pytanko. Czy nie lepiej myć łożysko oporowe w benzynie lakowej? Nie pozostawia osadu(?)  tylko mini tłusty film, bez porównania cieńszy niż po oszczędnym nawet smarowani oliwką...



#17 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15559 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 styczeń 2013 - 21:56

Nie wydaje mi się. Ten film olejowy bedzię kiepskiej jakości. Już lepiej ekstrakcyjna i dobrej klasy oliwka. Albo nie oliwić, co zamierzam od teraz za radą starszego kolegi czynić.



#18 OFFLINE   michcio

michcio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 19 styczeń 2013 - 00:06

Odkąd oliwy nie daję, syćko gro i hucy.



#19 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15559 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 styczeń 2013 - 01:07

Ostatnio podlałem nieco oporówkę Emblema i potrafi przepuścić. Od tej pory zakaz.



#20 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 19 styczeń 2013 - 11:46

Ostatnio podlałem nieco oporówkę Emblema i potrafi przepuścić. Od tej pory zakaz.

 

Tak,tak Panie Andrzeju,całkowity zakaz oliwienia oporówek jak również wlewania oliwki przez shimanowski port.

 

Co ciekawe? widziałem sporo łozysk oporowych strasznie zaoliwionych,ba na dodatek wysmarowanych i o dziwo łożyska w tej mazi pracowały poprawnie Zauważalne jest to szczególnie w starszej, czarnej serii Shimano.

Nowe serie młynków jak gdyby były bardziej wrażliwe na traktowanie je oliwką.

 

Ja w swoich kołowrotkach i klientów oczywiście nie aplikuje tam oliwki i wszysto cacy od wielu lat.

 

Pozdrawiam







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: serwis, shimano

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych