Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Moje patenty w rodbuildingu

tech-rb

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
310 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 19 wrzesień 2019 - 17:00

 

Kupiłem niedawno Jaxona Grey Stream 2,1 m do 7 g, bo tak strasznie chwalone, a cena, jak prosto z aliexpres ;) Od razu po wyjęciu z pokrowca wiedziałem, że go muszę przerobić. Pomijam uchwyt, kopię SKSS, który jest jakoś strasznie ciężko osadzony,

Rozbroiłem do zera jednego GS 2,1m do 7 g i okazuje się, że to nie uchwyt jest ciężko osadzony tylko blank jest tak skonstruowany... Dość częsta praktyka w seryjnych kijach, że dolnik pod uchwytem jest przedłużony, zazwyczaj sztywniejszym fragmentem (żeby się uchwyt lepiej trzymał/nie pracował), albo z włókna szklanego (żeby było taniej). Tutaj wyjątkowo przedłużenie jest zrobione już na etapie produkcji blanku i ma za zadanie usztywniać dolnik. Ścianki na buttcie są dzięki temu o imponującej grubości 1,9 mm, a sam blank waży niemal równe 44 g.

Załączony plik  IMG_7276-1.jpg   10,17 KB   85 Ilość pobrań



#42 OFFLINE   Przemek_M

Przemek_M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 20 wrzesień 2019 - 07:07

Jestem bardzo ciekawy co koledze wyjdzie z Jaxona :)
Sam mam najkrótszy model do 7g i gdzieś po głowie chodzi mi myśl o tuningu kijka. Nie wiem tylko czy taka wykałaczka jest odpowiednia do nauki rodbuildingu :)

#43 OFFLINE   tyka3

tyka3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaLUBLIN

Napisano 20 wrzesień 2019 - 16:36

Też kupiłem takiego...zachęcony opiniami i ceną...raz łowiłem...jedak wolę hand made :) :)

#44 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 01 październik 2019 - 17:34

Wędkarze dzielą się na tych, którzy nie wyobrażają sobie łowienia bez wklejki i na tych, którzy zrazili się do wklejek po zakupie wklejki Jaxona albo Mikado za 80 zł. No i jest też oczywiście garstka ludzi, którzy łowili dobrą wklejką ale się nie przekonali. Tymczasem dobrze skonstruowana wklejka to niezwykle narzędzie. Chyba Japończycy się znają na hi-endowych wędkach, a w ich topowych konstrukcjach do UL znajdziemy niejedną wklejkę, prawda?
Absolutnie nie zamierzam tu nikogo namawiać do łowienia, czy niełowienia wklejkami, ale napiszę o dwu metodach dopasowywania pełnych szczytówek do blanku. Dzisiaj ta prostsza i najczęściej stosowana. Druga - przy okazji ;)

Najpierw oczywiście docinamy blank i dobieramy wklejkę. W tym przypadku ugięcia ładnie zgrały się przy grubości blanku w miejscu cięcia 4,2 mm, a wklejki 3,65 mm. (tak, to będzie nieco mocniejsza wklejka pod cięższy boczny trok)

Załączony plik  IMG_7299-1.jpg   36,12 KB   62 Ilość pobrań

Wnętrze blanku trzeba nieco rozszlifować drobnym iglakiem.

Załączony plik  IMG_7300-1.jpg   37,83 KB   62 Ilość pobrań

Następnie ostrym nożykiem strugamy koniec wklejki. Staramy się zbierać, jak najcieńsze wiórki, żeby nie przesadzić. Taśma papierowa służy mi wyłącznie za ogranicznik, do którego miejsca skrobać.

Załączony plik  IMG_7301-1.jpg   48,73 KB   62 Ilość pobrań

Ostatecznie tak to ma wyglądać:

Załączony plik  IMG_7303-1.jpg   32,96 KB   61 Ilość pobrań

A tak pasować:

Załączony plik  IMG_7304-1.jpg   31,64 KB   62 Ilość pobrań

Jeszcze tylko zostało zeszlifować brzegi blanku, żeby omotkę dało się ładnie położyć.

Załączony plik  IMG_7305-1.jpg   39,01 KB   60 Ilość pobrań

I pozostaje wklejenie. Miejsce klejenia dobrze jest nieco podgrzać zapalniczką, żeby klej lepiej spenetrował. Do schnięcia odstawiamy 'do góry nogami', żeby ewentualny nadmiar kleju nie spływał szczytówką tylko został przy miejscu klejenia. I to chyba tyle z istotnych rzeczy :)



#45 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 11 październik 2019 - 11:00

Rozbroiłem do zera jednego GS 2,1m do 7 g i okazuje się, że to nie uchwyt jest ciężko osadzony tylko blank jest tak skonstruowany... Dość częsta praktyka w seryjnych kijach, że dolnik pod uchwytem jest przedłużony, zazwyczaj sztywniejszym fragmentem (żeby się uchwyt lepiej trzymał/nie pracował), albo z włókna szklanego (żeby było taniej). Tutaj wyjątkowo przedłużenie jest zrobione już na etapie produkcji blanku i ma za zadanie usztywniać dolnik. Ścianki na buttcie są dzięki temu o imponującej grubości 1,9 mm, a sam blank waży niemal równe 44 g.

attachicon.gif IMG_7276-1.jpg

 

Po przezbrojeniu waga pokazuje nieco ponad 78 g, a więc urwałem ok. 12 g. Nawet udało mi się odzyskać oryginalny uchwyt, więc jest bardziej miarodajnie ;) (podobnie, jak poprzednio set przelotek jest taki, jak w oryginale tylko o jedną L na szczycie więcej)

Załączony plik  IMG_7356-1.jpg   26,1 KB   63 Ilość pobrań



#46 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 11 styczeń 2020 - 18:16

Remont, z którym walczyłem 'w wolnych chwilach' od jakichś dwu miesięcy właściwie skończony. Jego głównym celem było oczywiście stworzenie miejsca, w którym będę mógł się swobodnie i wygodnie oddawać swojemu ulubionemu hobby, czyli rodbuildingowi :)
W końcu mam wygodny blat, długi aż na 3,65 m i szeroki na tyle, że spokojnie cztery maszynki do suszenia ustawię (chociaż w sumie rzadko kiedy miewałem potrzebę ustawienia więcej niż dwu jednocześnie). No i nikt nie będzie mi marudził, że brudzę i hałasuję!
Załączony plik  IMGP0001.JPG   66,81 KB   57 Ilość pobrań
Załączony plik  IMGP0002.JPG   63,15 KB   57 Ilość pobrań
Chciałem zrobić jak najtaniej, a wyszło jak zwykle, czyli koszty rosły z każdym dobrze przemyślanym tematem. W sumie najwięcej kosztowało postawienie ściany, dobre zaizolowanie podłogi + panele, regały, no i ogrzewanie. Blat dwukolorowy, ale za to dostałem go za darmo :D I tak nie jest źle, bo zmieściłem się w 4 tys. zł, chociaż wstępnie szacowałem max. 2...
Jeszcze został tylko elektryk, żeby mnie podłączył do głównego węzła i nie było ryzyka wysadzania korków, albo popalenia kabli w ścianach ;)
Na razie jeszcze trochę bałagan, ale będzie już tylko lepiej :)


#47 OFFLINE   drzejko

drzejko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 445 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej

Napisano 11 styczeń 2020 - 19:38

Ile Ty masz blanków! :o



#48 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 11 styczeń 2020 - 19:47

No ponad setkę ;) ehhh to zbieractwo...



#49 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 15 styczeń 2020 - 23:09

Jeśliby ktoś się zastanawiał co jest pod tą śliczną Dragonową rękojeścią...

Załączony plik  IMGP0040-1.jpg   25,82 KB   65 Ilość pobrań

 

to jest dużo żywicy i jakaś pianka, ale nie taka twarda, jaką się daje pod uchwyty tylko miękka, podobna, jak na rękojeści.

Załączony plik  IMGP0041-1.jpg   44,8 KB   64 Ilość pobrań

 

W sumie jakieś 10 g (wyzbierałem tylko te grubsze kawałki po odłupywaniu), czyli ani lekko, ani dobrze drgań nie ma prawa przenosić, ani tym bardziej żadnego rezonansu nie uświadczymy.

Załączony plik  IMGP0042-1.jpg   47,77 KB   65 Ilość pobrań

 

Do tej pory myślałem, że one jakoś mądrzej są zamontowane :(


  • Friko, Sławek Oppeln Bronikowski, GregorS i 9 innych osób lubią to

#50 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 styczeń 2020 - 07:22

...widocznie były zbyt czuły i trzba było wytłumić pianką żeby brania ręki nie urywały  :lol:   fajny pomysł masz muszę powiedzieć z tym rozbieranie wędek, takie rodbuildingowe 'Myth Busters'


  • Mazur, S.N. i Przemek_M lubią to

#51 OFFLINE   Jan13

Jan13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów
  • LokalizacjaSamborzec
  • Imię:Jan

Napisano 19 styczeń 2020 - 21:29

Technik pomyślał sobie zrobimy fajne wędki takie z tubą rezonansową.

Handlowiec stwierdził że jak będą ciekawie wyglądać to też będzie fajnie.

No i jest jak jest.

Za zwyczaj na dobrych pomysłach się przy wędkach seryjnych kończy.


  • Przemek_M lubi to

#52 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 22 styczeń 2020 - 19:56

Skoro się podobało to w tym samym klimacie. Westin W3 Streetstick.

Załączony plik  IMGP0051-1.jpg   22,73 KB   65 Ilość pobrań

 

Kijek za cztery stówki, więc co najmniej średnia półka. ULight do 5 gram, więc obstawiałbym walkę o jak najmniejszą masę, co zresztą minimalistyczna rękojeść i uchwyt typu SKSS mogłyby sugerować. Niestety okazuje się, że uchwyt jest postawiony na solidnych arborach z włókna szklanego.

Załączony plik  IMGP0053-1.jpg   49,71 KB   61 Ilość pobrań

Załączony plik  IMGP0054-1.jpg   43,75 KB   61 Ilość pobrań

 

Ich waga to aż 15,5 g! :blink:

Załączony plik  IMGP0055-1.jpg   37,71 KB   61 Ilość pobrań

 



#53 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 889 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 22 styczeń 2020 - 21:26

najśmieszniejsze, że braku akurat tych 15g nad wodą i tak nie zauważysz:) już większą różnicę zrobi np. 0,15g (czyli 1/100 tego co wydłubałeś) ale w okolicy szczytówki...



#54 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 22 styczeń 2020 - 21:34

Ogólnie przy przezbrajania niektórych wędek seryjnych da się urwać dużo.
Tu trochę z arborów, skrobnięcie blanku, lżejszy set przelotek, rękojeści i finalnie wychodzi trochę gram mniej.

#55 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 22 styczeń 2020 - 21:52

najśmieszniejsze, że braku akurat tych 15g nad wodą i tak nie zauważysz:) już większą różnicę zrobi np. 0,15g (czyli 1/100 tego co wydłubałeś) ale w okolicy szczytówki...

No nie w tym przypadku. Goły blank po skrobance waży niecałe 28 g, więc 15 g mniej to bardzo dużo ;)


  • Friko, robert74 i Mateo1989 lubią to

#56 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 889 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 22 styczeń 2020 - 22:22

dużo, ale w fotelu... dołóż kołowrotek, mokrą linkę na nim i przynętę pracującą w nurcie... naprawdę sądzisz, że zauważysz różnicę?

to nie zmienia faktu, że redukcja masy na pewno nie zaszkodzi:) sporo zyskałeś, ale to i tak tylko kilka procent masy kołowrotka... no i ciekawe czy nie była bardziej czuła na tych szklanych arborach?

 

ps. to absolutnie nie jest atak na Ciebie, watek bardzo mi się podoba:)



#57 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 styczeń 2020 - 00:11

to więcej niż połowa wagi blanku, masakra  :blink: nie wiem jaką ten blank ma ścianke, ale taki nieproporcjonalny arbor dodatkowo może punktowo go przesztywniać / prowadzić do powstania karbu ? 



#58 OFFLINE   madmatt

madmatt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 529 postów
  • LokalizacjaHarrogate
  • Imię:Mateusz

Napisano 23 styczeń 2020 - 11:31

naprawdę sądzisz, że zauważysz różnicę?

Zauwazysz. Nadwyzka komponentow (zwlaszcza taka) w okolicach rekojesci wplywa bardzo negatywnie na czulosc kija. A w przypadku UL-ki i dlubania, ma to niebagatelne znaczenie..


  • bubas, Tom Rob i Przemek_M lubią to

#59 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 23 styczeń 2020 - 19:04

Zamiast tego szklanego arbora uchwyt można by zamontować na pierścieniach np. aluminiowych bez taśm itp, sądzę że czułość była by lepsza niż na pełnym arborze.

#60 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 30 styczeń 2020 - 18:50

Teraz przerabiałem Casting Fenwick Elite Tech Salmon/Steelhead i na samym przerobieniu rękojeści (ogołocenie do samego blanku i montaż dzielonej rękojeści z pianki) urwaliśmy niemal 80 g (!) z 240 g do 163 g. Sam byłem w szoku, obstawiałem, że da się zdjąć ze 40 g max...

 

Ale ja nie o tym chciałem. Dojrzałem już do oceny lakieru do omotek, którego aktualnie używam: https://www.ebay.com...la/192754171912 Jest jeszcze prostszy w obsłudze niż FlexCoat, łatwo i dobrze się miesza, ciężko go zabąbelkować, ale ma krótszy czas pracy - po 30-40 min ciężko już na nim pracować, podczas gdy FlexCoat wtedy dopiero daje oznaki wiązania. Na początku nie mogłem się do tego przyzwyczaić, teraz jak już wyczaiłem, co po jakim czasie mogę robić i włączam sobie minutnik, jak zaczynam mieszać to pracuje mi się na nim doskonale. Z wad - żywica bardzo lubi krystalizować, ale to standardowo wystarczy włożyć buteleczkę do gorącej wody, żeby się zhomogenizowała :)


  • carlus75, kaftann i S.N. lubią to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych