Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlepszy kołowrotek muchowy - subiektywny ranking użytkowników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2012 odpowiedzi w tym temacie

#1461 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 22 luty 2018 - 22:58

A w Danielssonie nie jest przypadkiem tak, że ustawiasz hamulec na maksymalne skrajne ustawienie (do blokady), po czym odkręcasz samo pokrętło i "przeskakujesz" blokadę, składasz z powrotem i Twoje poprzednie maksimum staje się teraz minimum ;)? Oczywiście nie trzeba tego robić w tak dużym zakresie, można o zaledwie kilka procent przenieść ten przedział.
Kiedyś mojego rozkręciłem (mam 9thirteen) i tak mi się coś kojarzy ;)


Zgodnie z instrukcją są 3 konfigurację kolejności ułożenia 3 rodzajów tych pierścieni. Trzeba je po prostu inaczej potasować. Różnica jest taka że siła hamowania narasta dużo szybciej z każdym kolejnym klikiem i osiąga dużo większą wartość przy maks skręceniu hamulca. To nie jest kilka procent.
  • Andrzej Stanek lubi to

#1462 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 22 luty 2018 - 23:02

Zrobiłem tak jak sugeruje Ryszard, nasze roczniki wiedzą co mówią.  :D Młynek na ukończeniu, cały wymyty dostał glanc po przetarciu delikatnie oliwką, łożyska kręcą bez oporów teraz składam w całość, mordka się śmieje.  :)


  • Franc, sierżant i Włodzimierz Janowicz lubią to

#1463 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 22 luty 2018 - 23:32

Będzie fajnie szumiał jak ryba odjedzie ... mój jest dedykowany do saga vps light 389-3. Niestety w zeszłym sezonie nie widział wody, łowiłem zdecydowanie ciężej. ..

#1464 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 23 luty 2018 - 00:15



Będzie fajnie szumiał jak ryba odjedzie ... mój jest dedykowany do saga vps light 389-3. Niestety w zeszłym sezonie nie widział wody, łowiłem zdecydowanie ciężej. ..

 

Miałem przyjemność posiadać trzy wielkości z tej serii: Midge, Dryfly i 3W. Jak to bywa zmieniły położenie... Często je wspominałem i zerkam w ich kierunku. Loop j/w to impuls okazji, młynek do zdobycia tylko na giełdach i to bardzo rzadko trudno było się wycofać. Jest już wyszykowany jutro dostanie podkład i w kwietniu debiut razem z Marquis LWT przy kiju #4/5 7'6" Nanoflex z Fishing Art. Kupiony za rozsądne pieniążki więc tym bardziej cieszy. Fotka dla przypomnienia...

 

 

07jj_zpstomozln7.jpg



#1465 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 23 luty 2018 - 07:59

Często spotykam się z pytaniem, jaki kołowrotek zakupić. Przedstawiam zatem model kręciołka, niestety już nieprodukowanego, ale trafiającego się na rynku wtórnym.
Bezawaryjny, z doskonałym, precyzyjnym hamulcem, co podkreślam, bo dla niektórych kolegów jest to istotne.
Pojemny, można nawinąć sporo podkładu. I urodny, choć gusta są różne.
Jedyna rzecz, która nie budzi mojego entuzjazmu, to blokada obrotów wstecznych wykonana na łożysku jednokierunkowym, nie przepadam za tym rozwiązaniem, choć uczciwie przyznaję, że działa zgodnie z założeniem producenta. Może być kłopot na mrozie, gdy dostanie się woda do wspomnianego łożyska.
Kołowrotek ma wartość taką, jaką zaproponuje sprzedający (!), jeśli jest oczywiście w dobrym stanie.
Używam kilkanaście lat, wyglądają jak nowe. I podobnie działają.


Czy ten kołowrotek mozna zmienić na prawą rękę? Mam taki na oku, ale jest chyba dla leworęcznych.

#1466 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 23 luty 2018 - 18:06

Można, OloPe, nawet bardzo łatwo.

W szpuli jest łożysko jednokierunkowe, trzymane przez plastikowy element dystansujący i jeden wkręt.

Śrubkę odkręcić, wyjąć pęsetą łożysko, wsunąć odwrotnie, zakręcić. Gotowe :)


  • Franc i venom_666 lubią to

#1467 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 23 luty 2018 - 21:45

Dzięki. Sam na bank tego nie zrobie, ale jak mozna to kogoś poprosze gdybym nabył.
Albo i sam zrobię. Jak przeczytałem drugi raz to faktycznie nie jakoś skąplikowane. Wpierw musze nabyć .....

Użytkownik OloPe edytował ten post 23 luty 2018 - 21:47


#1468 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 24 luty 2018 - 19:55

Taka ciekawostka.

 

Wielki kołowrót, raczej stary, może początki XX wieku, wykonany z jakiegoś tworzywa sztucznego.

Pewnie by pasował do dwuręcznej muchówki, cóż, na południu, gdzie wędkuję, nie ma praktycznego zastosowania.

Zawsze mnie zadziwia, jak kartonowe pudełka takich wyrobów potrafiły przetrwać tyle czasu.

I w ogóle cały kręcioł wręcz w stanie idealnym.

Ta biała rączka z boku obudowy włącza/wyłącza terkotkę, hamulec dociskowy, regulowany pokrętłem na szpuli.

 

Angielski, a więc z charakterem :)

 

 

Załączone pliki



#1469 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 24 luty 2018 - 20:11

Ryszard - młynek wygląda na morski z brzegu, podobne robiła Daiwa. W naszych warunkach dobry do wywózki...  ;)  


  • sierżant lubi to

#1470 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10143 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 24 luty 2018 - 20:55

Dla mnie wygląda na łososiowy z lat 50-80 XXw


  • sierżant lubi to

#1471 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 24 luty 2018 - 21:25

Tak Robert, łososiowy, morski do trolingu, chyba tak to wyrzucił mi translator...


  • sierżant lubi to

#1472 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10143 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 24 luty 2018 - 21:43

Ja się słabo znam na "łososiowaniu" ale mam Ferlow z ok 1875 (waga 750gr) to nic mnie nie zdziwi ;)  . A może też do spływu łososiowego rzeką?


Użytkownik BOB1 edytował ten post 24 luty 2018 - 21:45


#1473 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 24 luty 2018 - 23:22

Młynek do trollingu, pewnie z użyciem stalowej czy też miedzianej linki. Tak się to kiedyś odbywało, chociaż widziałem tego typu młynki w Irlandii i Kanadzie. Więc są jeszcze w użyciu.
Pozdrówka
  • BOB lubi to

#1474 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 25 luty 2018 - 00:19

Witam.

Andrzej ... są mikrościągacze do małych łożysk - wklep w gogla i znajdziesz taki, który będzie pasował.

Ale zastanowił bym się tak jak pisze Ryszard ... bo ściągnąć łatwo, ale nabić to już może okazać się niemożliwe bez kolejnych specjalistycznych narzędzi ...

Pozdrawiam.

Masz oczywiście rację, jednak z "nabijaniem" w takim przypadku można sobie łatwo poradzić; tą gwiazdę do lodówki lub zamrażarki a łożyska do piekarnika na 50 - 80 stopni - i gitara, same (łożyska) wpadną  ;)


  • peresada, Andrzej Stanek i Forest-Natura lubią to

#1475 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 25 luty 2018 - 09:43

Dla mnie wygląda na łososiowy z lat 50-80 XXw

Jest nawet filmik na YT

 


  • sierżant lubi to

#1476 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 25 luty 2018 - 11:36

Witam.

Do ciężkiego trottingu ten młynek. Takiego łososiowo-trociowego. Można go lub jemu podobne całkiem nawet często na jebaju spotkać.

Pozdrawiam.



#1477 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 25 luty 2018 - 16:45

Ano, kręcioł nadaje się pewnie do różnych metod.

Kumpel chciał go ode mnie odkupić z przeznaczeniem na wiślane, podkrakowskie sumy...



#1478 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 25 luty 2018 - 23:10

czy ktoś z Kolegów spotkał się z taką radziecką maszyną?

"Boenoxot nr 1"

coś w tym stylu - tylko cyrylicą

;-)

 

Załączone pliki


Użytkownik Konstanty edytował ten post 25 luty 2018 - 23:15


#1479 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 26 luty 2018 - 00:04

Witam.

Spotkał. Ale to nie jest kręcioł muchowy tylko do wypuszczanki. Na wschodzie (Ukraina, Rosja) też popularny przy spiningu.

Jest sporo jeszcze różnych podobnych modeli u nas na rynku wtórnym. Niektóre egzemplarze nadają się na śmietnik, inne zaś mogą zawstydzić swoim łożyskowaniem niejednego centerpina.

Napaliłem się swego czasu na ten kręciołek jak dostałem hopla na punkcie wypuszczanki - są fajne filmy na YT pokazujące takie łowienie przy jego użyciu. Chciałem sobie sprowadzić nawet funkiel nówka oryginał z Ukrainy (robią tam do tej pory jeszcze takie). Ale ceny nowego lub takiego bardzo przyzwoitego z jakiegoś komisu wcale nie są takie małe - raczej nieadekwatne do jego wyglądu i jakości materiałowej. Wiec ostatecznie sobie dałem spokój.

w Rosji robią w tej chwili rozwinięcie tego modelu - bardzo zaawansowane technicznie.Tylko słabe materiałowo. Nelma, tak się nazywa cudeńko ze sprzęgłem w wersji lewej i prawej i w tej chwili w trzech modelach. Cena konkretna (ponad 400 zł z cłem wychodzi) , produkcja limitowana i trzeba się zapisywać na nie.

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 26 luty 2018 - 00:12


#1480 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 26 luty 2018 - 00:31

Witam.

Spotkał. Ale to nie jest kręcioł muchowy tylko do wypuszczanki. Na wschodzie (Ukraina, Rosja) też popularny przy spiningu.

Jest sporo jeszcze różnych podobnych modeli u nas na rynku wtórnym. Niektóre egzemplarze nadają się na śmietnik, inne zaś mogą zawstydzić swoim łożyskowaniem niejednego centerpina.

Napaliłem się swego czasu na ten kręciołek jak dostałem hopla na punkcie wypuszczanki - są fajne filmy na YT pokazujące takie łowienie przy jego użyciu. Chciałem sobie sprowadzić nawet funkiel nówka oryginał z Ukrainy (robią tam do tej pory jeszcze takie). Ale ceny nowego lub takiego bardzo przyzwoitego z jakiegoś komisu wcale nie są takie małe - raczej nieadekwatne do jego wyglądu i jakości materiałowej. Wiec ostatecznie sobie dałem spokój.

w Rosji robią w tej chwili rozwinięcie tego modelu - bardzo zaawansowane technicznie.Tylko słabe materiałowo. Nelma, tak się nazywa cudeńko ze sprzęgłem w wersji lewej i prawej i w tej chwili w trzech modelach. Cena konkretna (ponad 400 zł z cłem wychodzi) , produkcja limitowana i trzeba się zapisywać na nie.

Pozdrawiam.

czyli mam pewnie przedpotopową wersję

;-)

wymoczę w coli, żeby brud puścił

poczyszczę, nasmaruję i zobaczy się

 

poszukałem i na Ukrainie można kupić przez sieć

http://en.nelma.com.ua/index.php#promo

tylko nie ma ceny ;-)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych