Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Poprawne uzbrojenie wędki castingowej

tech-rb spacing cast przelotki

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
172 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 21 styczeń 2011 - 11:13

Kąt może być ujemny albo dodatni, w zależności od szerkości szpuli, odległości pierwszej od wodzika i jej wielkości oraz podatności dolnika. Dobrze o tym wiedzieć




#42 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 21 styczeń 2011 - 17:09

Krzysiek ,wydaje mi się ,że jak zrobisz kąt dodatni na pierwszej przelotce ,to bez względu na odległość przelotki od multika i podatności na zginanie blanku (czyli tzw. akcji) ,to linka będzie się układała bardziej po lewej stronie szpulki .Przecież każda następna przelotka będzie ciągnąć linkę właśnie w lewo ,aż w końcu na dole blanku .
Ale to jest moje myślenie :D .Aha ,no i przeczytałem jakieś artykuły i tam było podobnie napisane .
Pozdro .

#43 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 21 styczeń 2011 - 17:45

Eeee , panowie .. Spirala to dość szkaradnie wyglądający , ale świetny użytkowo wynalazek . Powiększa zdecydowanie zasób możliwych do wykorzystania blanków , bo kasuje zwyczajowy podział na spinningowe i castingowe . I tu wychodzi niechcący na jaw uniwersalistyczna wyższość castingu , który to potrafi zintegrować i przyswoić zalety spina , a w którym to zamiennie nikt podobnej spirali niestety nie zrobi :D
Spirala jest też doskonała przy wysokim podnoszeniu , albo holach do ręki czy na klatę . Ogranicza też znacząco liczbę przelotek i omotek no i ich konstrukcyjny rodzaj , co także daje więcej możliwości w docelowym wykorzystaniu blanku .
No i chodzę dziś u spirali na pasku !!


#44 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 21 styczeń 2011 - 18:14


@golsyl1980 :D Pisząc o podatności Dolnika, miałem na myśli tylko ją, a nie akcję. Szpula i właśnie ugięcie Dolnika w spiralu determinują odległość pierwszej przelotki. Bardziej niż w castingu tradycyjnym. Czasami zdaża się, że są ze sobą w sprzeczności, np. chciałbyś przybliżyć tą pierwszą bardziej, ale nie możesz, bo przez szpulę powiększasz kąt pomiędzy linką a osią szpuli. W zbrojeniu tradycyjnym ma się w takiej sytuacji więcej do manewru. Właśnie ten kąt działa w dwóch płaszczyznach. Z jednej strony chciałbyś, aby był jak najmniejszy właśnie z powodu oporów na szpuli i nierównomiernego układania żyłki i dlatego właśnie przekręca się pierwszą przelotkę przeciwnie do kierunku spirali. Czyli tak jak piszesz -5 czy też o tyle o ile trzeba. Z drugiej strony robiąc coś takiego powiększasz niestety kąt na drugiej co prowadzi do delikatnego przesunięcia jej do przodu. Na przejściu z góry do dołu dążymy do jak największej płynności. Im łagodniejszy kąt tym, mniejsze siły działają na każdą przelotkę oraz mniejsze są opory wysnuwania żyłki. Dlatego łagodne kąty jak najbardziej porządane. Rozwinięciem tej idei jest spiral na długości prawie całego blanku. Przejście niemalże po prostej lini. Dlatego też czasami warto przesunąć ją w lewo zamiast w prawo, robiąc np. simple spiral lub rewolwer. To co się robi zależy od konkretnej sytuacji. Ustawianie przelotki przeciwnie do kierunku spirali i tak jest tylko półśrodkiem, nie przekręcisz jej na tyle aby uzyskać swobodę ruchu linki taką jak w castingu tradycyjnym. To jak nie równomiernie będzie nawijana linka wychodzi przy pierwszych testach. Wtedy też można sprawdzić czy można ją zostawić na 0 czy też przekręcić przeciwnie, czy też zgodnie z ruchem spirali. Idąc dalej tym tropem, przekręcanie przelotki w kierunku przeciwnym do spirali jest jak najbardziej poprawne. Przekręcanie jej w kierunku spirali jest też jak najbardziej poprawne. To co się robi zależy od konkretnej sytuacji. :D

#45 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 21 styczeń 2011 - 18:33

To moja pierwsza spirala i to też nie do końca od podstaw ,bo przezbrajam małego Pinnacla 5'6'' .Dlatego sugerowałem się przeczytanymi artykułami i starałem się to sobie wyobrazić .Doszedłem do wniosku takiego jak wcześniej pisałem ,a wszystko wyjdzie w praniu :mellow: .Ale też nie martwię się mniejszymi odległościami rzutowymi (tak jak pisałeś ,musiałem zwiększyć kąt między pierwszą ,a drugą przelotką) ,bo będzie to kijek na łódeczkę i małą zakrzaczoną rzeczkę koło mnie B) .Jak będzie źle ,to przezbroję go ponownie :lol: .Człowiek uczy się na błędach ,szkoda że zazwyczaj na swoich .

pozdro .

#46 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2889 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 21 styczeń 2011 - 22:44

Przyznam, że po przeczytaniu kilku artykułów, kilku dyskusjach i ładnych ilustracjach mimo wszystko zrobię tak, jak mi rozsądek podpowiada. Bo zbrojenie to nie prawda objawiona, a logiczne myślenie - moim zdaniem.
  • panpawel85 i Przemek_M lubią to

#47 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 22 styczeń 2011 - 09:28

Przyznam, że po przeczytaniu kilku artykułów, kilku dyskusjach i ładnych ilustracjach mimo wszystko zrobię tak, jak mi rozsądek podpowiada. Bo zbrojenie to nie prawda objawiona, a logiczne myślenie - moim zdaniem.


Właśnie .Dlatego zrobiłem ,tak jak zrobiłem B) .Do tego jeszcze zmniejszyłem ilość przelotek o jedną sztukę .Wcześniej było :
Tip i następne w odległości od szczytu ,kolejno (w cm ) 8 ;18 ;29,5 ;42,5 ;58 ;77 i 101 .Teraz jest Tip i kolejno 11,5 ;24 ;39,5 ;57 ;76 ;100 .Zobaczymy co będzie się działo po pierwszych testach .

#48 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 13 luty 2011 - 10:28

Dziękuje wszystkim za pomoc :D. Wędka całą noc się obracała teraz wisi na karniszu i czeka aż Flex Coat stwardnieje do końca. Friko - faktycznie te BLAG 5,5 są wyższe - dzięki za tą propozycje. Zamieniłem całą górę łącznie z topem na wielkość 5,5, dzięki temu udało mi się uzbroić blank w 10 przelotek i wszystko wskazuje na to, że będzie OK.
Rzucałem wędką jak przelotki były przymocowane taśmą i przynętę 14g posyłałem na około 40 metrów - nie jest chyba najgorzej?
Wszystko mi się podoba, prócz lakierowania blanku. Przelotki wyszły idealnie ale duże powierzchnie tak sobie. Gdy się dobrze przyjrzeć to są tam jakby małe falki... Używałem Flex Coat Lite - dwie warstwy. Wszystko się kręciło, była też świeczka od spodu.. Lakieru nie było dużo jak sugerowano w artykule A better epoxy finish. Myślę, że trzeba mieć duże doświadczenie by to zrobić idealnie. Czy da się to jeszcze jakoś poprawić? Czeka na mnie jeszcze mały ST.Croix i chciałbym zrobić go lepiej.

Załączone pliki

  • Załączony plik  5.jpg   31,62 KB   286 Ilość pobrań
  • Załączony plik  4.jpg   45,21 KB   286 Ilość pobrań
  • Załączony plik  3.jpg   42,47 KB   282 Ilość pobrań
  • Załączony plik  2.jpg   38,18 KB   282 Ilość pobrań
  • Załączony plik  1.JPG   48,57 KB   281 Ilość pobrań


#49 OFFLINE   koks

koks

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 234 postów
  • Lokalizacjalondyn

Napisano 17 luty 2011 - 23:16

Witam,
Jakie przelotki (tytanowe, sic id) do blanku pod casting batsona (3 czesciowy) IC747-3 RX7 1,88m 14-60g 12-25lb Fast Heavy , ile i jak je rozstawic. raczej z wyzszej polki jakby co.


#50 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 18 luty 2011 - 07:49

wybó przelotek to sprawa idywidualna, jeśli chcesz wpompować trochę kasy w patyk to... drgoa wolna. Tak czy siak patyk tej mocy nie potrzebuje do niczego SiCuff w tytanie czy innych super lekkich i malutkich przelotasek. Standardowe ALCONITEy powinny w zupełności wystarczyć. Pomijając oczywiście szczytową gdzie standardowo na ogól ląduje SiC lub coś o podobnej twardości i podobnym stopniu wykończenia...


Ilość i rozkład to już indywidualna sprawa blanku...

#51 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 18 luty 2011 - 08:59

Jak już tytany to do tytanów jakiś konktetniejszy pręt.Batsona rx7 kojarzę z sicami od alconitów w dół-najbardziej do hardloya a nie w górę :D .

#52 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 18 luty 2011 - 10:05

Eeeeee- ja tam wiekszosc Batsonow wlaczjac spina na tym samym blanku zbroilem w Sic :D :D :D

Fakt, ze alconite bedzie najlepsza opcja :D

Bujo

#53 OFFLINE   koks

koks

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 234 postów
  • Lokalizacjalondyn

Napisano 18 luty 2011 - 10:22

Bujo - teraz juz sie nie wywiniesz- musisz mi dac pomacac ten spinning na tym blanku. Czaje sie na ten castingowy tralek od dluzszego czasu jak wiesz a nawet tego w reku nie trzymalem:)



#54 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 18 luty 2011 - 10:28

Jasne, mozemy nawet zrobic test wytrzymalosciowy :D

#55 OFFLINE   koks

koks

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 234 postów
  • Lokalizacjalondyn

Napisano 19 luty 2011 - 10:10

Bujo wyslalem ci infor na priva i maila. daj mi swoje namiary (nowy numer komorki) to sie umowimy (w koncu po latach:)

#56 OFFLINE   koks

koks

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 234 postów
  • Lokalizacjalondyn

Napisano 19 luty 2011 - 10:19

z tego co sie zorientowalem to sa rozne symbole tych przelotek i rozmirow. Mozecie mi podac sugerowane przelotki i ich rozstawienie do tego blanku . jakie osadzenie multika byscie proponowali? Bede zamawial ze stanow kilka blankow i zestawow przelotek . Powinno byc troche taniej.

#57 OFFLINE   yglo

yglo

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 1642 postów
  • LokalizacjaGrzegorzewice

Napisano 19 luty 2011 - 13:26

Czesc,
a wszystko jest w necie:

http://www.rainshado...hread.php?t=724

pdf

Pozdrawiam
yglo

#58 OFFLINE   koks

koks

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 234 postów
  • Lokalizacjalondyn

Napisano 19 luty 2011 - 15:14

yglo dzieki za info ale juz to dawno mam a pytam sie dlatego ze w tym pliku na dole jest napisane cos takiego:

The items listed are only suggestions. Batson Enterprises encourages all custom rod builders to find a style that works for them

Wiec dlatego sie pytam a poza tym tam nie ma przelotek ani osadzen kolowrotka fuji.
Poza tym polski roadbuliding rozni sie od amerykanskiego (to z artykulow naszych roadbuilderow na jerkbait.pl) a ja chce miec wedke na Polske/Europe a nie stany.

#59 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 19 luty 2011 - 15:45

a poza tym tam nie ma przelotek ani osadzen kolowrotka fuji ... co za problem? Porównaj rozmiary komponentów Batsona z komponentami Fuji (uchwyty i przelotki) i wszystko stanie się jasne. Co do spacingu, wprawdzie moje doświadczenie rodbuilderskie jest niewielkie, ale przeważnie korzystam z receptur Batsona, ino zwykle przelotki Fuji stosując i jest OK. Zresztą zakładam też czasami trochę mniejsze L-ki, przy batsonowskim spacingu i też jest dobrze. Być może zawodowiec zastosowałby nieco inne rozmieszczenie, ale na moje potrzeby wystarcza, a chyba nie jest błędne.

Pzdr,
Fatso

#60 OFFLINE   młody

młody

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 11 kwiecień 2011 - 07:59

Witam wszystkich wiem że długa droga na pewno przede mną z Rodbuildingiem ale chciałbym się dowiedzieć jak powinien być uzbrojony kijek pod multiplikator na suma , po której stronie powinno się zakładać przelotki na kij od strony wygiętej kręgosłupa kija czy od strony naciskanej palcem ?? Czy 7 przelotek na kiju wystarczy w przypadku kija o długości 2,70 , czy przelotki przyczepiać na prędzej zrobiony podkład czy od razu na blank ??

Pozdrawiam :mellow:





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, spacing, cast, przelotki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych