Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Poprawne uzbrojenie wędki castingowej

tech-rb spacing cast przelotki

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
172 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 11 kwiecień 2011 - 12:27

Najpierw najprostsze: liczba przelotek zależy od ugięcia kija, ale myślę, że 7 przelotek nie wystarczy dla długości 270. Przy klasycznym zbrojeniu dałbym min. 9-10 przelotek + szczytową. Aby wykorzystać moc kija może być potrzebne nawet więcej. Osobiście mocowałbym przelotki na kręgosłupie. Do 30lb-40lb nie bawiłbym się w underwrap, no chyba, że ze względów estetycznych.

Dlaczego kij ma być taki długi? Będziesz łowił z brzegu czy z łodzi? Na jakie przynęty? W jakiego rozmiaru wąsacze celujesz?


#62 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 11 kwiecień 2011 - 13:30

Napisz coś więcej o samym blanku...
Jeśli chodzi o przelotki to na szczyt mocna z wywiniętym kołnierzem (min. nr 08). Reszta, tzn. wszystkie dwustopkowe o rozmiarach od 08 do 25 w ilości co najmniej takiej jak napisał 'krzysiek'.
Proponuję w ciemno przyjąć taki punkt odniesienia (do dalszego spacing'u):
2 x 08
2 x 10
2 x 12
2 x 16
1 x 20
1 x 25
jeśli blank pracuje głęboko to może jeszcze 1 x 30 od strony dolnika. Niech bardziej doświadczeni naniosą poprawki

Szukając kręgosłupa, jeśli znajdziesz moment, w którym blank poddaje/ugina się najbardziej to przelotki montuj po przeciwnej stronie. Wtedy są najmniejsze siły skręcające blank.

P.S. Przy 7 przelotkach to pozostaje chyba tylko zbrojenie spiralne, ale to też może okazać się trochę za mało.

Pozdrawiam



#63 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 11 kwiecień 2011 - 14:01

30tka jako pierwsza pod multika??? nie za duzo??

#64 OFFLINE   garowy

garowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów

Napisano 11 kwiecień 2011 - 14:48

.

#65 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 11 kwiecień 2011 - 14:50

30tka jako pierwsza pod multika??? nie za duzo??


30tka dlatego, że jest wyższa. Linka będzie wyżej od blanku.
Jeśli blank będzie pracował głęboko aż po dolnik to czemu nie...
W innym przypadku oczywiście chyba nie ma sensu dawać takiej dużej.

#66 OFFLINE   garowy

garowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów

Napisano 11 kwiecień 2011 - 14:53

.

#67 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 11 kwiecień 2011 - 14:58

W jakiej ramce?


UD

#68 OFFLINE   garowy

garowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów

Napisano 11 kwiecień 2011 - 15:07

.

#69 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 11 kwiecień 2011 - 16:29

Wszystko uzależnione od tego jaki multi będzie współpracował z tym kijem. Podczas jałowego biegu czyt. bez ugięcia 49mm H na pierwszym ringu może robić niezłe kąty na lince między wodzikiem a omawianą przelotką. Najprościej przykręcić mutli do jakiegoś spina i wszystko będzie jasne ale na moje oko 30 a nawet 25 może być za wysoko




to miałem na myśli mniej więcej :D

#70 OFFLINE   młody

młody

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 11 kwiecień 2011 - 18:21

Łowił będę z łodzi głównie na żywca . Blank jest kompozytu
węglowo-szklany .

#71 OFFLINE   młody

młody

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 11 kwiecień 2011 - 18:22

30tka jako pierwsza pod multika??? nie za duzo??


30tka to znaczy średnica w środku przelotki ??

#72 OFFLINE   młody

młody

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 11 kwiecień 2011 - 18:26

Napisz coś więcej o samym blanku...
Jeśli chodzi o przelotki to na szczyt mocna z wywiniętym kołnierzem (min. nr 08). Reszta, tzn. wszystkie dwustopkowe o rozmiarach od 08 do 25 w ilości co najmniej takiej jak napisał 'krzysiek'.
Proponuję w ciemno przyjąć taki punkt odniesienia (do dalszego spacing'u):
2 x 08
2 x 10
2 x 12
2 x 16
1 x 20
1 x 25
jeśli blank pracuje głęboko to może jeszcze 1 x 30 od strony dolnika. Niech bardziej doświadczeni naniosą poprawki

Szukając kręgosłupa, jeśli znajdziesz moment, w którym blank poddaje/ugina się najbardziej to przelotki montuj po przeciwnej stronie. Wtedy są najmniejsze siły skręcające blank.

P.S. Przy 7 przelotkach to pozostaje chyba tylko zbrojenie spiralne, ale to też może okazać się trochę za mało.

Pozdrawiam




A co to znaczy zbrojenie spiralne ??
:unsure: :D

#73 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18582 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 kwiecień 2011 - 18:48

Żywcówka pod casta i w spirali ? Tego tu jeszcze nie było :o

Niezależnie od tego, zbrojenie kija po casting w przelotki rozmiaru 20 czy 30 wydaje mi sie dosyc kontrowersyjne :unsure:

Ja bym uzbroił jak kij trollingowy (moze kiedys wykorzystasz w tej roli) czyli przelotki mniejsze, np, dwustopkowe #8, ale za to relatywnie gęsto rozmieszczone (podejrzewam że bedzie potrzeba przy tej długosci z 8 sztuk), a bliżej multika np. przelotki przejściowe #10, #12 oraz #16. Do tego przelotka szczytowa w rozmiarze #8. Jakies Batsony albo Pacific Baye powinny wystarczyć.

#74 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 12 kwiecień 2011 - 08:00

Widzę, że owa proponowana (ewentualnie) 30-tka wywołała burzę mózgów ;)
Panowie, przede wszystkim zaproponowałem taki rozmiar tylko w przypadku głębokiej akcji kija aż po dolnik. Druga sprawa to przecież ma to być kij na suma a nie jakiś finezyjny patyczek. Mutliki na Suma (przez duże S) to spore betoniarki. Taki ABU 7001i linkę wypuszcza na wysokości ok. 53mm a wcale nie jest aż taki wielki. Sumiarze stosują jeszcze większe młynki...
Wracając do przelotek to nie mam akurat tej nieszczęsnej 30tki, ale przemierzyłem Forecast BUDLG #20 :
- średnica wewn. pierścienia -> 13,7mm
- średnica zewn. pierścienia -> 20,5mm
- wysokość rantu pierścienia od blanku -> 12,8mm
- wysokość całkowita -> 29,6mm
Dane producenta dla #30:
- średnica wewn. pierścienia -> 23,35mm
- wysokość całkowita -> 48,45mm
Czy to aż tak dużo jak na mocny sumowy kij żywcowo-gruntowy ?

Dla porównania seryjny kij sumowy Cormoran Bull Fighter Catfish jest zbrojony pod multika i pierwszą przelotkę od uchwytu ma rozmiarami podobną do 30tki i wcale nie wygląda to jakoś kontrowersyjnie...

Pytanie do 'młody' -> jaki multik zamontujesz na ten kij?


#75 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 12 kwiecień 2011 - 08:14

Proponuję w ciemno przyjąć taki punkt odniesienia (do dalszego spacing'u):
2 x 08
2 x 10
2 x 12
2 x 16
1 x 20
1 x 25
jeśli blank pracuje głęboko to może jeszcze 1 x 30 od strony dolnika. Niech bardziej doświadczeni naniosą poprawki



Moim zdaniem to niepotrzebne dociążanie kija. Nie bardzo wiem, czemu ma służyć powielanie przelotek w rozmiarze 10, 12 i 16? Klika 8-ek i po jednej z ww. wymienionych rozmiarów powinno wystarczyć. Ta 30-tka też do mnie nie przemawia. Przy 20 linka będzie dość odstawiona od blanku nawet przy głęboko uginającym się kijku. Uzbroiłem tak Batsona RCLB70 – funkcjonalnie jest ok., a do tego jest bardzo poręczny.

Kąty też mnie jakoś nie przerażają, bo to nie kij rzutowy, a na szczytówce tworzą się większe kąty. Byle linka nie tarła o wodzik w niewłaściwym miejscu. W mniejszych multikach nie mam tego problemu, a w większym – wodzika.

BTW, to że kij jest do łowienia z łódki na żywca, to wcale nie musi oznaczać, że ma być gruntowy.


#76 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 12 kwiecień 2011 - 08:45

Widzę, że dobrze że zaproponowałem takie kontrowersyjne zbrojenie bo wywiązała się ciekawa konstruktywna dyskusja.
Przede wszystkim nie znamy parametrów tego blanku więc każdy z nas może się mylić...

Co do blanków RCLB to mają one akcję extra-fast i dolnik naprawdę trudno w nich wygiąć. Także #20 w zupełności tutaj wystarcza. Właśnie zbroję sobie dwa patyczki RCLB70XL pod stałoszpulowca oraz RCLB70L pod multi i sam dałem tu #20
BTW, 'krzysiek' czy możesz gdzieś pokazać fotki swojego RCLB ?


#77 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 12 kwiecień 2011 - 08:50

Niestety nie dysponuję :( Muszę cyknąć kilka, wtedy wrzucę. Dodam tylko, że to XL-ka. Teraz, uwzględniając zastosowania morsko-sumowe wybrałbym raczej L-kę. Pierwotnie miał być też do zastosowań trollingowych, teraz mam do tego inne wędki.

#78 OFFLINE   garowy

garowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów

Napisano 12 kwiecień 2011 - 08:53

.

#79 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 12 kwiecień 2011 - 08:55

Ano właśnie. Na Bałtyk i przeciętne na nim połowy jeszcze styknie, ale na fiordy to trochę mało.

#80 OFFLINE   młody

młody

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 12 kwiecień 2011 - 09:48

Widzę, że owa proponowana (ewentualnie) 30-tka wywołała burzę mózgów ;)
Panowie, przede wszystkim zaproponowałem taki rozmiar tylko w przypadku głębokiej akcji kija aż po dolnik. Druga sprawa to przecież ma to być kij na suma a nie jakiś finezyjny patyczek. Mutliki na Suma (przez duże S) to spore betoniarki. Taki ABU 7001i linkę wypuszcza na wysokości ok. 53mm a wcale nie jest aż taki wielki. Sumiarze stosują jeszcze większe młynki...
Wracając do przelotek to nie mam akurat tej nieszczęsnej 30tki, ale przemierzyłem Forecast BUDLG #20 :
- średnica wewn. pierścienia -> 13,7mm
- średnica zewn. pierścienia -> 20,5mm
- wysokość rantu pierścienia od blanku -> 12,8mm
- wysokość całkowita -> 29,6mm
Dane producenta dla #30:
- średnica wewn. pierścienia -> 23,35mm
- wysokość całkowita -> 48,45mm
Czy to aż tak dużo jak na mocny sumowy kij żywcowo-gruntowy ?

Dla porównania seryjny kij sumowy Cormoran Bull Fighter Catfish jest zbrojony pod multika i pierwszą przelotkę od uchwytu ma rozmiarami podobną do 30tki i wcale nie wygląda to jakoś kontrowersyjnie...

Pytanie do 'młody' -> jaki multik zamontujesz na ten kij?



Coś w stylu SHAKESPEARE SKP 30L dopiero pierwszy będzie mój multik więc żeby od razu się nie zraził do niego :D





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, spacing, cast, przelotki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych