Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pstrągi 2018


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
507 odpowiedzi w tym temacie

#221 ONLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 899 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 23 marzec 2018 - 15:36

mocna żyłka zapewnia zatrzymanie pstrąga przed korzeniami, delikatny kij  - fajny hol... 0,20-0,23 to optimum:) no chyba żę na sanie czy dunajcu - tam sie mozna bawic...


  • lukgor lubi to

#222 OFFLINE   rybacz

rybacz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 80 postów
  • Lokalizacjablisko morza

Napisano 23 marzec 2018 - 16:59

mocna żyłka zapewnia zatrzymanie pstrąga przed korzeniami, delikatny kij  - fajny hol... 0,20-0,23 to optimum:) no chyba żę na sanie czy dunajcu - tam sie mozna bawic...

Masz rację. Na cienkiej żyłce nie dość, że duże straty przynęty, to jeszcze w czasie holu nie masz możliwości panowania nad rybą. 



#223 OFFLINE   Andan

Andan

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2136 postów
  • Imię:Adrian

Napisano 23 marzec 2018 - 18:34

W tym sezonie mam fart do samic  :blink:. Trzecia usiadła na głowacza i tym samym mam hat trick'a na szalonym pogodowo przedwiośniu  :doh:

Załączony plik  Team Andan- Broun Trout.jpg   124,45 KB   31 Ilość pobrań



#224 OFFLINE   rav_id

rav_id

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • Lokalizacjamiasto ;)
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:http://opowiescizespinningiem.blogspot.com

Napisano 23 marzec 2018 - 19:44

Widzę ze używacie żyłek 0,20-0,23. I to często w zestawach z delikatnym kijem. Kwestia trudnych lowisk czy kabanów jakie tam pływają?
Fakt, że często do spina używam pletki o takich parametarach (6-8lb), ale jakoś mam opory w kwestii grubszych źyłek.

Jeśli o mnie chodzi, to używam żyłki 0,23 mm (zwykle latem lub przy słonecznej pogodzie i czystej, niskiej wodzie) lub mocnej plecionki ze względu na zaczepy. Łatwiej wyciągnąć patyk z dna, wyrwać zielsko lub rozgiąć hak. Na ryby zwykle wystarczyła by cieńsza, choć w rzece jest szansa na kabana 60+ albo troć ;) Mój kij - St Croix Premier - do tych 14 g ma komfort (realnie więcej da radę )i niewiele ma wspólnego z kijkami z takim samym maksymalnym CW. 


  • Piastun lubi to

#225 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 23 marzec 2018 - 22:48

Czyli jednak grubsza żyłka niż cieńsza pletka. Ok, dzięki za podpowiedzi i wyjaśnienia czemu tak.

#226 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6256 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 23 marzec 2018 - 22:50

Plecionkę widzą zbóje, a że mordki mają skłute, to ...........

Można plecionką, ale trzeba 5-6 metrów fluoroacrbonu na przyponie, wtedy jest ok.



#227 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 23 marzec 2018 - 22:54

Ja od tego roku uzywam tylko żyłki 0.20. Zanotowałem mniej spadów, nie ma na nią wpływu temperatura powietrza, jakoś lepiej mi się łowi niż wcześniejsza plecionka PE0.8. Od tego sezonu do pstrągów tylko i wyłącznie żyłka ;)

#228 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 979 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 24 marzec 2018 - 00:14

Ja od tego roku uzywam tylko żyłki 0.20. Zanotowałem mniej spadów, nie ma na nią wpływu temperatura powietrza, jakoś lepiej mi się łowi niż wcześniejsza plecionka PE0.8. Od tego sezonu do pstrągów tylko i wyłącznie żyłka ;)

Dokladasz przypon FC czy przywiazujesz przynety bezposrednio do zylki?



#229 ONLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 899 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 24 marzec 2018 - 00:16

Czyli jednak grubsza żyłka niż cieńsza pletka. Ok, dzięki za podpowiedzi i wyjaśnienia czemu tak.

masz jeszcze opcję pletki + fluorocarbon... znacznie łatwiej zerwać przynetę z gałęzi nad wodą...

no i zawsze jest szansa na rybe która zerwie wszystko poza cieżkim sprzetem sumowym... ja  widziałem pstrąga którego oceniam na okolice 7kg+ na rzeczce 4-5m szerokości, pełnej zwalonych drzew - nawet za nim nie rzucałem:(



#230 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 24 marzec 2018 - 00:32

Dokladasz przypon FC czy przywiazujesz przynety bezposrednio do zylki?


Agrafka bez kretlika bezpośrednio do żyłki.
  • Guzu, Mariano Mariano, salmon1977 i 1 inna osoba lubią to

#231 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 24 marzec 2018 - 01:05

Ja od tego roku uzywam tylko żyłki 0.20. Zanotowałem mniej spadów, nie ma na nią wpływu temperatura powietrza, jakoś lepiej mi się łowi niż wcześniejsza plecionka PE0.8. Od tego sezonu do pstrągów tylko i wyłącznie żyłka ;)


W końcu :)
  • Andrzej Stanek, Fatso, arturbukowski i 1 inna osoba lubią to

#232 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9494 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 24 marzec 2018 - 11:44

Ja od tego roku uzywam tylko żyłki 0.20. Zanotowałem mniej spadów, nie ma na nią wpływu temperatura powietrza, jakoś lepiej mi się łowi niż wcześniejsza plecionka PE0.8. Od tego sezonu do pstrągów tylko i wyłącznie żyłka ;)

Lepiej późno, niż później :good:



#233 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9494 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 24 marzec 2018 - 11:48

Agrafka bez kretlika bezpośrednio do żyłki.

To raczej eliminuje obrotówki, którymi bardzo lubię łowić a pstrągi też nimi nie gardzą  ;)


  • Luckyguliver lubi to

#234 OFFLINE   beton007

beton007

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 471 postów
  • LokalizacjaBielsk
  • Imię:Andrzej

Napisano 24 marzec 2018 - 18:05

Ja z kolei łowiłem pstrągi do ubiegłego roku tylko na żyłkę 0,20-0,22. Klenie i brzany również 0,20, jazie zwykle 0,14. W poprzednim sezonie całkowicie się przerzuciłem na plecionkę pstrągi, brzany, klenie 0,10 , jazie 0,08. Do tego ok. metrowy fluorocarbon 0,20. Nie zauważam żadnej różnicy jeżeli chodzi o ilość ryb które łowie w stosunku do stosowania żyłki. Ryby na tym zestawie wyjeżdżały mi piękne tj. jazie, klenie i pstrągi 50taki , brzany pod 80 i takie same bolki. Nie widzę, żadnej różnicy w ilości brań przy dawaniu fluorocarbonu metr,dwa czy trzy, nawet w bardzo czystej wodzie. Fluo daje tylko dlatego, że ostatni odcinek jest najbardziej podatny na przetarcia, a on jest jest do tego idealny. Metr jak dla mnie wystarczy. Duża rzeka, czy mała wszędzie zestaw mam taki sam. Na końcu zestawu zawsze agrafka 7 mm, z krętlikiem jezeli łowie na obrotówke. Warunek tylko do zestawu z plecionką jest taki, że kij pod te ryby musi być miękki.


Użytkownik beton007 edytował ten post 24 marzec 2018 - 18:08

  • Pumba, Hermano i DominikSy. lubią to

#235 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 24 marzec 2018 - 20:56

I ja dorzucę swoje trzy grosze. Od tego sezonu zacząłem łowic pstrągi plecionką, w dodatku żółtą. Brań mam tyle samo co na żyłkę, nawet w krystalicznej wodzie. Spadła mi jak dotąd jedna ryba na około 30 wyjętych. Tak jak piszą koledzy, miękka wędka i przypon z fluoro/żyłki raczej obowiązkowy, ułatwia przerzucanie przynęty przewieszonej przez gałąź oraz chroni końcowy odcinek plecionki. Jedyna upierdliwość to wiązanie ów przyponu oraz trykanie węzła po przelotkach, szczególnie przy małych KR-ach. Więcej minusów nie widzę.


  • coma lubi to

#236 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4961 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 24 marzec 2018 - 21:38

.... obecnie od kilku lat już tylko używam cienkich plecionek do łowienia pstrągów , wcześniej łowiłem długi okres tylko żyłką.

Nie zauważyłem różnicy w ilości brań, spadów , wykorzystanych brań itd... , ale za to , zanotowałem znaczną poprawę w ilości odzyskanych przynęt  ;)  :) .

Wszelkiego rodzaju jigi, gumki wiąże bezpośrednio do uszka haczyków , do woblerków i wahadłówek tylko agrafka, tylko do obrotówek używam krętlików.


Użytkownik miramar69 edytował ten post 24 marzec 2018 - 21:44


#237 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2023 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 24 marzec 2018 - 21:38

I ja dorzucę swoje trzy grosze. Od tego sezonu zacząłem łowic pstrągi plecionką, w dodatku żółtą. Brań mam tyle samo co na żyłkę, nawet w krystalicznej wodzie. Spadła mi jak dotąd jedna ryba na około 30 wyjętych. Tak jak piszą koledzy, miękka wędka i przypon z fluoro/żyłki raczej obowiązkowy, ułatwia przerzucanie przynęty przewieszonej przez gałąź oraz chroni końcowy odcinek plecionki. Jedyna upierdliwość to wiązanie ów przyponu oraz trykanie węzła po przelotkach, szczególnie przy małych KR-ach. Więcej minusów nie widzę.


Alberto knot mi na KRach nie tryka ;)
  • Pumba lubi to

#238 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 24 marzec 2018 - 22:03

Alberto knot mi na KRach nie tryka ;)

Dzięki, spróbuję :)



#239 OFFLINE   Mateo1989

Mateo1989

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaSopot
  • Imię:Mati
  • Nazwisko:W

Napisano 24 marzec 2018 - 22:40

Lepszy FG czy też GT- trochę czasu zajmuje zawiązanie ale warto się  pomęczyć :) 



#240 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 979 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 24 marzec 2018 - 23:14

A mi bedzie taniej nawinac zylke niz szukac nowego miekkiego kija pstragowego w 4 kawalkach :lol:


  • nathur lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych