Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

MotorGuide Xi3 / Xi5


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1603 odpowiedzi w tym temacie

#1581 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • Imię:Krz

Napisano 07 maj 2024 - 22:06

Jezeli chcesz plywac po jakichs wymyslnych "krzywych" to zapomnij. Dla mnie wystarczajace jest trzymanie kierunku i predkosci - przy trollingu. Zawsze gdy chce precyzyjnie plywac to sterujac tylko z silnikiem na rufie



#1582 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4805 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 08 maj 2024 - 00:26

Aktualnie ciężko o lepszą dokładność niż +- 3m. Z praktyki wiem , że może to być i 5, i6m.

 

Nie, no bez przesady. Powerdrive i ogólnie Minn Kota  trzyma  +-1,5m i na kotwicy i w autopilocie. Sprawdzone doświadczalnie. Mam dobre odniesienie, bo pływam po Wiśle i często stoję/dryfuję przy opaskach i widzę jak silnik się zachowuje. Natomiast to co się dzieje z rufą to już inna sprawa. Jak będzie mocno wiać z boku, albo trafi się na jakąś mocno bijącą zwarę lub inną wodę odbitą od dna, to różnie może ustawić. Przy normalnej pogodzie lub równomiernym uciągu nie ma problemu. 



#1583 OFFLINE   Kaczorpk

Kaczorpk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Paweł

Napisano 08 maj 2024 - 15:44

Dzięki za opinie!

Tak czułem, że skończy się jak najczęściej - oczekiwania kontra rzeczywistość  ;)

 

Byłoby zbyt pięknie, żeby precyzyjny trolling uprawiać bez trzymania ręki na sterze i manetce silnika.

 

Dobrym i bardzo pomocnym rozwiązaniem byłby silnik z tempomatem.

To by mi nawet mogło wystarczyć, sterowanie ręczne + automatyczne trzymanie prędkości.

Nie widziałem jednak takiego silnika elektrycznego do łódki na rynku - pewnie nie ma czegoś takiego.



#1584 OFFLINE   versicolor

versicolor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Daniel

Napisano 08 maj 2024 - 18:36

W dziobówkach ustawiasz prędkość i Ci trzyma, a w spalinowych często jest regulacja obrotów trollingowych, czyli elektronicznie podbijasz obroty minimalne

#1585 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 666 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 08 maj 2024 - 19:38

No to u mnie jest tak:

1. Motoguide trzyma i kierunek i prędkość. Nie ma mowy o jakiś kilku metrach. Problemem jest korekta, raz wyjdzie a raz zaczyna kombinować. Ja sie nauczyłem, że jak chcę korygować to wyłączam kierunek i jak ustalę prawidłowy dopiero wciskam kierunek ponownie.

Na kotwicy stoi jak zamurowana, nie raz stroje na cyplu, silnik się mieści w kole o promieniu 1m.

 

2. Yamaha 25 ma trolla więc obroty można regulować przyciskiem. Ale jakby tego nie było, większość silników ma regulacje oporu manetki, można tak ustawić odpowiednie obroty czyli zablokować manetkę, kierunek tez ma płytę regulacyjną jak lekko/cieżko chodzi silnik.

Tak można wszystko poustawiać. Nie raz tak odpływam ze slipu pyr pyr. Tylko trzeba pamietać przy większych prędkościach to niebezpieczne. Jak zaczynam zasuwać luzuję wszystko.

 

3. ogólnie za trollem nie przepadam, ale jakbym miał płynąc w spalinach i hałasie to dla mnie znikają wszystkie największe plusy bycia na rybach  :D.

To bym pływał na rufowym elektryku (niedrogi) jedną ręką super prowadzenie i szybka reakcja.


Użytkownik Qh_ edytował ten post 08 maj 2024 - 19:46


#1586 OFFLINE   Kaczorpk

Kaczorpk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Paweł

Napisano 09 maj 2024 - 06:54

Nie chodzi o trzymanie kierunku (od punktu do punktu), tylko o trzymanie się zawiłej trasy (dużo zakrętów) z dokładnością, która nie spowoduje ryzyka uderzenia np. w zatopione drzewo.

Dokładność trzymania trasy celem ominięcia np. wyspy może być niedokładna, ale przy trasie leżącej na stokach, górkach, omijającej zawady itd. margines błędu jest niski.

 

Nie chodzi również o trzymanie stałych obrotów na silniku (to chyba posiada każdy), tylko o utrzymywanie zadanej, rzeczywistej prędkości, mierzonej przez GPS.

 

Połączenie silnik dziobowy + rufowy spalinowy nie wchodzi u mnie w rachubę - pływam w strefach ciszy.

 

 

Jeżeli zatem trzymanie zawiłej trasy przy trollingu z zadaną prędkością możemy włożyć między bajki, to pozostaje opcja tempomatu, czyli:

 

Opcja 1 - Silnik dziobowy spięty z Echo, gdzie w Echo ustawiamy stałą prędkość (mierzoną przez GPS), a sterowanie odbywa się ręcznie pilotem.

Rozwiązanie w miarę ok, ale nie wiem czy tak się da (stała prędkość w Echo i sterowanie kierunkami w pilocie). Precyzja sterowania przy zawiłej trasie może być mała - reakcja: ręka - pilot - silnik - zmiana kierunku = czas.

 

Opcja 2 - Silnik elektryczny na rufie, sterowany ręcznie (klasyczny drążek), posiadający tempomat GPS, gdzie ustawimy mu stałą prędkość i sterować będziemy ręcznie.

Moim zdaniem takie rozwiązanie było najlepsze ze względu na precyzję sterowania.

Takiego rozwiązania / silnika elektrycznego nie widziałem jednak na rynku.


Użytkownik Kaczorpk edytował ten post 09 maj 2024 - 06:54


#1587 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1790 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 09 maj 2024 - 17:24

W Minn Kota jest tempomat, można nagrać trasę i płynąć po niej, można zadać trasę w echosondzie Humminbird. Czego jeszcze potrzeba?



#1588 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5502 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 maj 2024 - 19:03

Tempomat w mk działa ok , trasy też . Natomiast nie wiem czy wymagania powyżej Stawiane i dokładność są do spełnienia . Warunki pogodowe mogą to pokrzyżować przy małej tolerancji błędu…



#1589 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 666 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 09 maj 2024 - 20:43

To tak tylko dodam, że przy super kopiowaniu trasy i pełnym zaufaniu … kiedyś to się skończy dzwonem.

Świat się zmienia, przeszkody, zmiany głębokości, zarzucone zestawy, ba łódki se bezpodstawnie po trasie pływają. :D

 

To ja juz nie mam pomysłu, jak pamietam egzamin na patent jednym z obowiązków kierującego jest obserwowanie otoczenia. A skoro tak to od razu robię korekty.



#1590 OFFLINE   Kaczorpk

Kaczorpk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Paweł

Napisano 10 maj 2024 - 07:32

W Minn Kota jest tempomat, można nagrać trasę i płynąć po niej, można zadać trasę w echosondzie Humminbird. Czego jeszcze potrzeba?

Precyzji.



#1591 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • Imię:Krz

Napisano 10 maj 2024 - 11:08

Sterowanie pilotem silnikiem dziobowym przy trollingu to męczarnia. Ja używam go tak że ustawiam się na "trasę" i prędkość . I to już jest w miarę ok , przy łowieniu głęboko. Jak chcesz pływać po górkach , nierównomiernych spadach itd to jednak nic nie zastąpi manualnego sterowania.
Opcja nr3 jak jest wiatr , odpalasz spaline na niej minimalne obroty, a dziobowym ustalasz tylko kurs na minimalnej prędkości, wtedy płyniesz sobie idealnie prosto ( tu docgodzi temat skoku śruby w spalinie żeby nie płynąć za szybko bo zwykle w tą stronę jest problem)
Z tego co wiem to minn Kota w połączeniu z echem humminbird ma opcję pływania po zadanej głębokości ale jak to działa w praktyce to nie wiem

#1592 OFFLINE   Kaczorpk

Kaczorpk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Paweł

Napisano 10 maj 2024 - 13:43

Dzięki jeszcze raz wszystkim za komentarze.

Przy moim łowieniu (skomplikowana trasa, dużo zakrętów, pływanie blisko zatopionych drzew itd) odpuszczam silnik dziobowy z pływaniem po trasie.

Niestety trzeba pozostać przy klasycznym, elektrycznym silniku rufowym, gdzie jestem w stanie dojść do dokładności prawie centymetrowej. Oczywiście kosztem ciągłego skupienia itd.

Forum uratowało mnie od wydania sporej kasy na bezużyteczny dla mnie sprzęt  :D


  • rower26 i Maciej_K lubią to

#1593 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4677 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 10 maj 2024 - 20:59

Po to jesteśmy. Do trollo z elektryka nie ma jak to rumpel. Jest o wiele wydajniej niż z najlepszego autopilota. 



#1594 ONLINE   Kokot

Kokot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 352 postów

Napisano 13 maj 2024 - 21:09

Kupuję właśnie dziobówkę Motorguide Xi5-5SW Trolling Motor 54'' 12V GPS
Mam pytanie... widzę że są wesje z oznaczeniem SNR. Ktoś wie czym to się różni?

#1595 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 993 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 13 maj 2024 - 21:50

O ile się nie mylę to wbudowany przetwornik.

#1596 OFFLINE   Mateos_74

Mateos_74

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 134 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:N

Napisano 13 maj 2024 - 21:51

Kupuję właśnie dziobówkę Motorguide Xi5-5SW Trolling Motor 54'' 12V GPS
Mam pytanie... widzę że są wesje z oznaczeniem SNR. Ktoś wie czym to się różni?

snr oznacza że jest z wbudowanym czujnikiem
 



#1597 ONLINE   Kokot

Kokot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 352 postów

Napisano 13 maj 2024 - 22:01

Czyli do tego silnika muszę dokupić jeszcze jakiś czujnik?

#1598 ONLINE   Kokot

Kokot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 352 postów

Napisano 13 maj 2024 - 22:02

Aaa, chodzi o sonar. Mam garmina więc to nie dla mnie

#1599 OFFLINE   Mateos_74

Mateos_74

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 134 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:N

Napisano 13 maj 2024 - 22:34

snr oznacza że jest z wbudowanym czujnikiem

Chodziło o przetwornik. To już mój drugi ix5 i w obu odłączyłem przewód od przetwornika i schowałem do szafy, bo musiałbym dokupić przejściówkę z lowrance na garmin

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

#1600 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 993 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 13 maj 2024 - 23:45

Ja też mam silnik xi5 z sonarem, odpiąłem kabel przetwornika i do szafy bo nie używam tego. Xi5 chyba ciężko kupić bez SNR, o ile takie były.