Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Serwisowanie kołowrotków Shimano

serwis shimano

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3038 odpowiedzi w tym temacie

#3021 OFFLINE   adam 13

adam 13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 492 postów
  • LokalizacjaBremen, Niemcy
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Slowik

Napisano 17 maj 2024 - 15:38

Rozkrecilem dzis swoj, jest taki sam tylko granatowy, rozebralem caly

Wyjolem kolo zebate, zostawilem tylko mikromoduly, pinion ,caly posuw, lozyska na pinionie Cala "gora" byla zdjeta, lozysko oporowe tez

I krecilem pinionem, szumialo Dla mnie to mikromoduly Lozyska sprawdzalem , nie szumia, cicho sie obracaja

Wszystko bylo nasmarowane Czy to normalne ze te mikromoduly tak szumia? Czy moze trzeba dac im innego smaru?

Mi to nie bedzie az tak przeszkadzalo, ale koledze ?tego nie wiem

Jego kolowrotek zlozylem tak jak powinnien byc (tak mysle) znaczy poprawilem to co zepsul

Teraz dla mnie rozkrecenie , zlozenie nie ma problemu Jednego co nie ruszalem ,to kablaka

No jo , moze ten model juz tak ma ;)



#3022 OFFLINE   WedkarzIncognito

WedkarzIncognito

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 107 postów
  • Imię:Patryk

Napisano 20 maj 2024 - 13:50

Rozkrecilem dzis swoj, jest taki sam tylko granatowy, rozebralem caly

Wyjolem kolo zebate, zostawilem tylko mikromoduly, pinion ,caly posuw, lozyska na pinionie Cala "gora" byla zdjeta, lozysko oporowe tez

I krecilem pinionem, szumialo Dla mnie to mikromoduly Lozyska sprawdzalem , nie szumia, cicho sie obracaja

Wszystko bylo nasmarowane Czy to normalne ze te mikromoduly tak szumia? Czy moze trzeba dac im innego smaru?

Mi to nie bedzie az tak przeszkadzalo, ale koledze ?tego nie wiem

Jego kolowrotek zlozylem tak jak powinnien byc (tak mysle) znaczy poprawilem to co zepsul

Teraz dla mnie rozkrecenie , zlozenie nie ma problemu Jednego co nie ruszalem ,to kablaka

No jo , moze ten model juz tak ma ;)

Według mnie micromoduł nie szumi, ale wydaje specyficzny dźwięk. Coś przypominającego bardziej bzyczenie niż szum, ale każdy może to interpretować na swój sposób. W każdym razie micromoduł bywa słyszalny. Co do smaru to micromoduł dostaje ten sam smar co pinion. Takie moje zdanie, ale może osoby bardziej doświadczone doradzą, w jaki sposób i jakiego smaru użyć do nasmarowania micromodułu.

Pozdrawiam.


  • adam 13 lubi to

#3023 OFFLINE   tetsu

tetsu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów

Napisano 20 maj 2024 - 14:02

Tylko jedna zębatka z micromodułu ma styczność z pinionem ale co to przeszkadza dać innego smaru niż jest na pinionie przecież to są tak małe ilości, że nic się nie stanie. Co do smaru na micromoduł każdy ma swoje upodobania.
  • adam 13 i WedkarzIncognito lubią to

#3024 OFFLINE   Arek99

Arek99

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Arkadiusz
  • Nazwisko:Kubajewski

Napisano 20 maj 2024 - 19:32

Jaki smar Shimano najlepiej dać na przekładnię tp 4000 fd, dg10, dg6 czy może dg13? Pozdrawiam

Użytkownik Arek99 edytował ten post 20 maj 2024 - 19:33


#3025 OFFLINE   WedkarzIncognito

WedkarzIncognito

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 107 postów
  • Imię:Patryk

Napisano 21 maj 2024 - 10:09

Tylko jedna zębatka z micromodułu ma styczność z pinionem ale co to przeszkadza dać innego smaru niż jest na pinionie przecież to są tak małe ilości, że nic się nie stanie. Co do smaru na micromoduł każdy ma swoje upodobania.

 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie posmarować zębatki innym smarem niż pinion (np. Ship-0), bo słusznie zaznaczyłeś, że tylko jedna zębatka (ta z grubszymi zębami) styka się z pinionem, a ja po prostu źle sformułowałem zdanie w poście. Pisząc o stosowaniu tego samego smaru na mm i na pinion miałem na myśli sposób, w jaki ja to robię 😉

Również się z tym zgadzam, że każdy ma swoje upodobania i jeden lubi jak mu korba na sucho robi pierdylion obrotów w fotelu, a drugi lubi mieć nad wodą masło w maśle.
Jednak ja nie mogę sobie pozwolić na takie eksperymenty. Może gdybym dysponował większą liczba środków smarnych od Shimano, to bym się bawił w "testowanie", na którym smarze praca kołowrotka najbardziej mi odpowiada, ale jak to się mówi... Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma.

Pozdrawiam.

 

Jaki smar Shimano najlepiej dać na przekładnię tp 4000 fd, dg10, dg6 czy może dg13? Pozdrawiam

 

Z tej trójki zastosowałbym dg13.

Pozdrawiam.
 


  • Arek99 lubi to

#3026 OFFLINE   Arek99

Arek99

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Arkadiusz
  • Nazwisko:Kubajewski

Napisano 21 maj 2024 - 12:34

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie posmarować zębatki innym smarem niż pinion (np. Ship-0), bo słusznie zaznaczyłeś, że tylko jedna zębatka (ta z grubszymi zębami) styka się z pinionem, a ja po prostu źle sformułowałem zdanie w poście. Pisząc o stosowaniu tego samego smaru na mm i na pinion miałem na myśli sposób, w jaki ja to robię 😉

Również się z tym zgadzam, że każdy ma swoje upodobania i jeden lubi jak mu korba na sucho robi pierdylion obrotów w fotelu, a drugi lubi mieć nad wodą masło w maśle.
Jednak ja nie mogę sobie pozwolić na takie eksperymenty. Może gdybym dysponował większą liczba środków smarnych od Shimano, to bym się bawił w "testowanie", na którym smarze praca kołowrotka najbardziej mi odpowiada, ale jak to się mówi... Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma.

Pozdrawiam.


Z tej trójki zastosowałbym dg13.

Pozdrawiam.

Dzięki

#3027 OFFLINE   Grzesiek

Grzesiek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 412 postów
  • LokalizacjaPołudnie :)

Napisano 24 maj 2024 - 07:56

Panowie, czy do kołowrotka Shimano Super GT 4000 można dobrać korbkę z podwójnym uchwytem od innego kołowrotka Shimano (np. ze Stradica) ?

(Shimano Super 4000: https://allegro.pl/o...1b-efdf6a4be01d )

 


  • Jozi lubi to

#3028 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 29 maj 2024 - 17:23

Panowie, czy do kołowrotka Shimano Super GT 4000 można dobrać korbkę z podwójnym uchwytem od innego kołowrotka Shimano (np. ze Stradica) ?

(Shimano Super 4000: https://allegro.pl/o...1b-efdf6a4be01d )

Można.Taką korbę mam pojedynczą od Shimano seido 4000.

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka

#3029 OFFLINE   Grzesiek

Grzesiek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 412 postów
  • LokalizacjaPołudnie :)

Napisano 03 czerwiec 2024 - 09:42

Można.Taką korbę mam pojedynczą od Shimano seido 4000.

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka

A miałbyś Józku taką podwójną korbę pasującą do Super GT 4000 na sprzedaż?



#3030 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 03 czerwiec 2024 - 21:43

Witam.

 

Koledzy, czy ktoś z Was powie mi taką rzecz :

 

Jak pierwotnie montowane jest kółko posuwu w maszynkach z lat 2015-2017 (Ultegra, Stradic, Sustain, Complex) Tym "podfrezowaniem" do flanszy worm'a czy odwrotnie...?



#3031 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 04 czerwiec 2024 - 13:28

Witam.

 

Koledzy, czy ktoś z Was powie mi taką rzecz :

 

Jak pierwotnie montowane jest kółko posuwu w maszynkach z lat 2015-2017 (Ultegra, Stradic, Sustain, Complex) Tym "podfrezowaniem" do flanszy worm'a czy odwrotnie...?

Jeśli dobrze rozumiem chodzi o zębatkę posuwu worma ,która ma wystające wyfrezowane mocowanie pod wałek posuwu? jeśli tak, to jest skierowana w kierunku flanszy, lub inaczej w kierunku wózka posuwu.



#3032 OFFLINE   Arek99

Arek99

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Arkadiusz
  • Nazwisko:Kubajewski

Napisano 05 czerwiec 2024 - 10:41

Witam. Czy ktoś może ma jakieś sposób na wybicie z rolki Shimano twin power 2020 łożyska i jego wymiany? Pozdrawiam

#3033 OFFLINE   tetsu

tetsu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów

Napisano 05 czerwiec 2024 - 12:46

Sposoby są tylko często pęka biały poliwęglan który w pewien sposób uszczelnia trochę łożysko i wtedy trzeba się bawić podkładkami.

#3034 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 05 czerwiec 2024 - 14:35

Witam. Czy ktoś może ma jakieś sposób na wybicie z rolki Shimano twin power 2020 łożyska i jego wymiany? Pozdrawiam

Je trzeba wyprasować ,nie wybić.Kiedyś w stelli FI wyciągałem. Patent z nakrętką i motylkiem. Główka śruby musi mieć średnicę nieco mniejszą od średnicy łożyska tak aby mogła przejść przez tulejkę, wypychając łożysko.

Tutaj kolega ma podobny patent:

https://jerkbait.pl/...mano/?p=2564785

 

ja taką tulejkę chyba miałem z budy po markerze zrobioną czy czegoś takiego.Zobaczę w domu jak znajdę tą praskę.(ona działa w dwie strony jak by co)


Użytkownik woblery L.E. edytował ten post 05 czerwiec 2024 - 14:41

  • Arek99 lubi to

#3035 OFFLINE   Arek99

Arek99

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Arkadiusz
  • Nazwisko:Kubajewski

Napisano 05 czerwiec 2024 - 15:14

Je trzeba wyprasować ,nie wybić.Kiedyś w stelli FI wyciągałem. Patent z nakrętką i motylkiem. Główka śruby musi mieć średnicę nieco mniejszą od średnicy łożyska tak aby mogła przejść przez tulejkę, wypychając łożysko.
Tutaj kolega ma podobny patent:
https://jerkbait.pl/...mano/?p=2564785

ja taką tulejkę chyba miałem z budy po markerze zrobioną czy czegoś takiego.Zobaczę w domu jak znajdę tą praskę.(ona działa w dwie strony jak by co)

Dzięki

#3036 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 05 czerwiec 2024 - 19:41

Jeśli dobrze rozumiem chodzi o zębatkę posuwu worma ,która ma wystające wyfrezowane mocowanie pod wałek posuwu? jeśli tak, to jest skierowana w kierunku flanszy, lub inaczej w kierunku wózka posuwu.

Tak to chodzi o tę zębatkę.

 

Dla pewności dopytam - "płaska" strona tej zębatki opiera się o górną tulejkę w obudowie, a flansza worma do tego "wyfrezowania" w zębatce ?

 

Da się złożyć i ustawić luz worma w obu przypadkach...ale nie wiem który sposób jest "bardziej prawilny"

Rozbieracze za wschodniej granicy mówią, że płaską stroną do worma, a "wysztampowka" (tak mówią na to wyfrezowanie) do górnej tulejki.

No i że podkładki metalowe wyrzucić, dać nylonowe.

 

Co Wy na to ? :)



#3037 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 06 czerwiec 2024 - 09:20

Poprawnie tak.

Załączone pliki



#3038 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 06 czerwiec 2024 - 18:03

Radek, pokazałeś na przykładzie T.P - tam nie da się inaczej ale tak czy inaczej dzięki. Teraz mam pewność, że składałem tak jak to było od fabryki.

Nie wiem co mnie podkusiło sprawdzać wschodnie teorie... :/



#3039 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 17 czerwiec 2024 - 09:27

Hej, szukam podkładek regulacyjnych 11x13 o grubości 0.04 lub 0.07 lub 0.03


Użytkownik BazyL edytował ten post 17 czerwiec 2024 - 09:28






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: serwis, shimano