Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Serwisowanie kołowrotków Shimano

serwis shimano

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3040 odpowiedzi w tym temacie

#1941 OFFLINE   Tom Rob

Tom Rob

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 536 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Robert

Napisano 04 luty 2020 - 18:31

Witam. Dąbrowa Górnicza - Katowice
Czy w okolicy jest może ktoś kto serwisuje kołowrotki.
Chodzi mi o przesmarowanie paru sztuk.
  • TEAM DRAGON lubi to

#1942 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 04 luty 2020 - 22:12

didi, próbowałem smarować przekładnię Permalube'm...wydawał mi się trochę "suchy". Potraktowałem go kroplą oliwki Bantam, dobrze wymieszałem, konsystencja zrobiła się super, wyglądało to obiecująco. Ale po chwili Permalube zaczął wytrącać dodaną oliwkę...wtedy zrezygnowałem z pomysłu.

 

Czasami zastanawiałem się, jakby pracował Shimaniak 2500 z wolnym przełożeniem, posmarowany oryginalnym smarem Daiwy, bo widząc ten smar na żywo, ma bardzo fajną konsystencję. Bardzo podobną do wyniku mieszania Permalube z oliwką Bantam :)

trzeba pamiętać o rzeczy najważniejszej,ze to nie nam ten smar ma się podobać, tylko naszej przekładni.



#1943 OFFLINE   accbapa

accbapa

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaWawa - Płock
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:G

Napisano 10 luty 2020 - 14:25

Panowie, poda mi ktoś wymiary tulejki z tyłu wormshafta do Shimano Ultegra  fg 2500 (17) - na schemacie to nr 17707. Chcę wymienić ją na łożysko. Znalazłem, że idzie tam łożysko 3x6x2.5 oraz podkładka miedziana albo teflonowa 6x4x1 ale wolałbym się upewnić.

Potrzebuję również informacji jakie części są potrzebne do zmiany tulejki na łożysko (wszyscy piszą że idzie tylko łożysko 4x7x2.5) w rolce kabłąka w Shimano Nasci 4000

Będę wdzięczny za pomoc.



#1944 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 14 luty 2020 - 15:09

Dobrze piszą.
Do Nascii wsadzając łożysko powstanie luzik, który trzeba uzupełnić dobranymi tulejkami, bo ta fabryczna metalowa "wtułka" jest prawie 2 razy szersza. Podkładkami się go nie wybierze. Trzeba się trochę pobawić. W tego typu rolkach, łożyskowanych (np. exage) było tam nietypowe łożysko o przedłożonej z jednej strony bieżni wewnętrznej.

#1945 OFFLINE   accbapa

accbapa

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaWawa - Płock
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:G

Napisano 14 luty 2020 - 15:42

No to teraz kwestia zakupu odpowiednich tulejek. @smokwelski możesz podpowiedzieć gdzie takie nabyć?

Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka

#1946 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 14 luty 2020 - 23:28

Dość powszechnie dostępne, zwłaszcza 4x7x2,5. Na Alle dobrą ofertę ma Metnar, OZE nierdzewne do rolki coś koło 18 zł. Mogę polecić łożyska ZEN, może i nie to co EZO, ale dużo tańsze i też w miarę ok, tzn. nie szumią od nowości, jak najtańsze za 3,50.
Nad wymianą tulei na wormie bym się zastanowił. Moim zdaniem efekt nieodczuwalny.
Wymiana dobrycj tulei na łożyska, moim zdaniem, ma sens jedynie na osi koła zębatego, tam tuleje to oszczędność i nie ma co dumać - wymieniać. Wszystko inne (podparcie worma, szpuli, knoba) to tuning dla zabawy. Nie bardzo odczuwalny w praktyce. Rolka: tak, o ile to zwykła zamiana, czyli jest tam tuleja o wymiarach łożyska. Obecnie w Shimano rzadko spotykane rozwiązanie. Instalacja łożyska to trochę zabawy, żeby działało prawidłowo. Z moich obserwacji wynika, że dobra tuleja nie jest zła. Zwłaszcza dla tych, którzy przedkładają łowienie nad pieszczenie gratów. Łożysko prędzej się posypie.
Miłej zabawy. Oczywiście przy tuningu na łożyska nie zapominamy o podkładkach, bo inaczej mamy dalej funkcjonalnie tulejkę w formie łożyska 😁

#1947 OFFLINE   accbapa

accbapa

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaWawa - Płock
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:G

Napisano 15 luty 2020 - 08:20

@smokwelski dzięki za instrukcje, generalnie łożyska firmy Ezo już kupiłem. Moje pytanie dotyczyło tej tulejki do prowadnicy rolki która w 4:58 minucie filmu daje serwisant podczas wymiany https://youtu.be/W4rANJ71oRI
Jaki to może mieć numer części w Shimano? No i dodatkowo pytanie gdzie dostać te małe podkładeczki, żeby prawidłowo osadzić łożyska? Jedynie co udało mi się znaleźć to podkładki ze stali DIN 988 3x6 oraz 4x8 różnej grubości - od 0.1 do 1 milimetra
Wydaje mi się że lepsze były by z teflonu albo miedziane ale takich zapewne poza serwisem nie znajdę.


Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka

#1948 OFFLINE   cezcez7

cezcez7

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów

Napisano 15 luty 2020 - 08:59

@smokwelski dzięki za instrukcje, generalnie łożyska firmy Ezo już kupiłem. Moje pytanie dotyczyło tej tulejki do prowadnicy rolki która w 4:58 minucie filmu daje serwisant podczas wymiany
Jaki to może mieć numer części w Shimano? No i dodatkowo pytanie gdzie dostać te małe podkładeczki, żeby prawidłowo osadzić łożyska? Jedynie co udało mi się znaleźć to podkładki ze stali DIN 988 3x6 oraz 4x8 różnej grubości - od 0.1 do 1 milimetra
Wydaje mi się że lepsze były by z teflonu albo miedziane ale takich zapewne poza serwisem nie znajdę.


Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka

https://www.mefistof...dnie-p-665.html lub na aledrogo.



#1949 OFFLINE   TeDDyBoY

TeDDyBoY

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów

Napisano 12 kwiecień 2020 - 18:49

Mam taki problem z twin powerem xt-ra
tzn podczas holu ryby hamulec nie oddaje linki nawet gdy jest lekko ustawiony dopiero jak ryba zrobi bardzo mocny zryw wtedy dopiero się odzywa..i takie moje pytanie co zrobić aby ten hamulec zaczął chodzić prawidłowo czy problem może leżeć rolce kabłaka? Pozdro

#1950 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 12 kwiecień 2020 - 19:00

Mam taki problem z twin powerem xt-ra
tzn podczas holu ryby hamulec nie oddaje linki nawet gdy jest lekko ustawiony dopiero jak ryba zrobi bardzo mocny zryw wtedy dopiero się odzywa..i takie moje pytanie co zrobić aby ten hamulec zaczął chodzić prawidłowo czy problem może leżeć rolce kabłaka? Pozdro

Problem nie leży w rolce tylko tylnym hamulcu.



#1951 OFFLINE   AdamCh

AdamCh

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 906 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Adam

Napisano 12 kwiecień 2020 - 21:06

Pytanie za sto punktów 😉
Korba w moim Twinn Powerze XT 3000 ma luzy na korbie (składanie, knob)
Jest to w ogóle naprawialne?
Gdzie znajdę zamiennik, od jakiego modelu podejdzie jakaś korba?
Za wszelką pomoc szczerze dziękuję 😊

#1952 OFFLINE   TeDDyBoY

TeDDyBoY

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów

Napisano 12 kwiecień 2020 - 21:07

Czyli to jest kwestia ustawienia draga??

#1953 OFFLINE   cezcez7

cezcez7

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów

Napisano 12 kwiecień 2020 - 22:51

Czyli to jest kwestia ustawienia draga??

 

Trzeba nasmarować hamulec.



#1954 OFFLINE   TeDDyBoY

TeDDyBoY

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów

Napisano 12 kwiecień 2020 - 23:05

Ok dzięki :)

#1955 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 13 kwiecień 2020 - 16:29

Pytanie za sto punktów 😉
Korba w moim Twinn Powerze XT 3000 ma luzy na korbie (składanie, knob)
Jest to w ogóle naprawialne?
Gdzie znajdę zamiennik, od jakiego modelu podejdzie jakaś korba?
Za wszelką pomoc szczerze dziękuję 😊

Luzy na korbie to normalka w tych modelach. Z czasem pogłębia się coraz bardziej, chyba że ktoś przytomnie nie wykorzystywał tej funkcji. Jest to naprawialne bardzo prosto i skutecznie - wyczyścić, odtłuścić i zalać łączenie np. Distalem. Oczywiście korba będzie potem nieskładana. Chcąc zachować możliwość złożenia trzeba nakombinować się z podkładkami, ale efekt nie będzie do końca zadowalający.
Ta korba jest o ile pamiętam przetykana, na tzw. kwadrat. Można próbować podpadować coś współczesnego, ale nie z ostatnich lat, bo przetykane mają teraz ząbkowane zakończenie trzpienia.
Moja rada - zakleić na trwałe. Jak to dobrze zrobisz, to estetyka nie ucierpi, o ile ten ok. 20-25 letni młynek udało ci się zachować w cieszącym oko stanie.
Dla knoba chyba nie ma ratunku - jak mie pamięć nie myli - drewniany, nierozbieralny.

Użytkownik smokwelski edytował ten post 13 kwiecień 2020 - 16:30


#1956 OFFLINE   TeDDyBoY

TeDDyBoY

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów

Napisano 13 kwiecień 2020 - 17:14

Znalazł by sie ktoś z kolegów kto mógłby się zająć moim twinkiem w wolnej chwili? Wymiana smaru kasowanie luzow :)
Kołowrotek Shimano Twin Power 2500 XTRA

#1957 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4589 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 09 maj 2020 - 16:31

7x14x5 na koszu.
Podparcie korby 7x11x3 i 7x13x4.
Rolka 4x7x2,5.

Te polecam koniecznie wymienić, skoro na koszu mu się zardzewiało troszkę. Na pewno nie zaszkodzi. Inne w zależności od tego jak wyglądają i kręcą.

 

Dodam jeszcze rozmiar łożyska pod wałek worm-a 3 x 6 x 2,5.



#1958 OFFLINE   michcio

michcio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 13 maj 2020 - 20:55

W Twin Power 2500 oraz 4000 FB jest dosyć duży luz na trzpieniu korby wchodzącym w koło przekładni oraz nicie składania korby . Jak sobie radzicie z tym problemami ?



#1959 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 15 maj 2020 - 08:51

Wymieniamy na nowy kołowrotek jak denerwuje.



#1960 OFFLINE   accbapa

accbapa

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaWawa - Płock
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:G

Napisano 15 maj 2020 - 09:12

A potem kupuje się na giełdzie takie młynki, co to tylko w fotelu były kręcone

Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: serwis, shimano