Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Serwisowanie kołowrotków Shimano

serwis shimano

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3038 odpowiedzi w tym temacie

#1921 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 01 luty 2020 - 23:44

Jak smarowałem IOS'em to natłuszczałem każdy ząb i robiłem trzy małe "ścieżki" od wewnętrznej strony przekładni...tak jak smaruje fabryka :)

Pinion też tylko natłuszczałem.

 

Może będę reanimował zmarłego na polu bitwy Stradic '15 4000 (4:8:1) i posmaruję go IOS'em...zobaczymy czy temu koleszcze wyjdzie na dobre :D



#1922 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 02 luty 2020 - 06:07

Guzu a powiedz mi czym smarujesz wormshafta, bo rozumiem że chyba nie iosem 🙂
Oliwką tej samej firmy?
I czy mikromoduł w ogóle smarować?
  • Catrol lubi to

#1923 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 02 luty 2020 - 09:07

nikt nie wspomnial o shimanowskim PERMALUBE,jesli chodzi o przekladnie w kolowrotkach tej firmy(do wielkosci 4tysi) ,nie ma sobie rownych

DG-06 natomiast niezastapiony (lozyska,worm-shaft,ramiona kablaka)ogolnie wszelkie mechanizmy,swietny rowniez na tarczach hamulca 

ios to kompania daiwy itp,dedykowany innym rozwiazaniem napedu

oczywiscie to moje skromne zdanie,pozdrawiam! 


  • Józef Lesniak lubi to

#1924 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 02 luty 2020 - 11:52

didi, próbowałem smarować przekładnię Permalube'm...wydawał mi się trochę "suchy". Potraktowałem go kroplą oliwki Bantam, dobrze wymieszałem, konsystencja zrobiła się super, wyglądało to obiecująco. Ale po chwili Permalube zaczął wytrącać dodaną oliwkę...wtedy zrezygnowałem z pomysłu.

 

Czasami zastanawiałem się, jakby pracował Shimaniak 2500 z wolnym przełożeniem, posmarowany oryginalnym smarem Daiwy, bo widząc ten smar na żywo, ma bardzo fajną konsystencję. Bardzo podobną do wyniku mieszania Permalube z oliwką Bantam :)



#1925 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 444 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 02 luty 2020 - 13:08

Czasami zastanawiałem się, jakby pracował Shimaniak 2500 z wolnym przełożeniem, posmarowany oryginalnym smarem Daiwy, bo widząc ten smar na żywo, ma bardzo fajną konsystencję.

Jak Daiwa  :P Nie żartuję! 



#1926 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 02 luty 2020 - 14:22

didi, próbowałem smarować przekładnię Permalube'm...wydawał mi się trochę "suchy". Potraktowałem go kroplą oliwki Bantam, dobrze wymieszałem, konsystencja zrobiła się super, wyglądało to obiecująco. Ale po chwili Permalube zaczął wytrącać dodaną oliwkę...wtedy zrezygnowałem z pomysłu.

 

Czasami zastanawiałem się, jakby pracował Shimaniak 2500 z wolnym przełożeniem, posmarowany oryginalnym smarem Daiwy, bo widząc ten smar na żywo, ma bardzo fajną konsystencję. Bardzo podobną do wyniku mieszania Permalube z oliwką Bantam

a skąd takie przekonanie ze konsystencja która chciałeś na oko uzyskać będzie dobra na przekładnie ,ta przekładnie

smarów się nie miesza ,i czy to jest oliwka czy inny smar zapomnij(używaj gotowych produktów)

tak jak pisałem wyżej Daiwa to trochę inna bajka,inny napęd

chcesz kombinować to tak zrób ,ale na wiele się to nie zda


  • Jozi lubi to

#1927 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 02 luty 2020 - 14:46

a skąd takie przekonanie ze konsystencja która chciałeś na oko uzyskać będzie dobra na przekładnie ,ta przekładnie

smarów się nie miesza ,i czy to jest oliwka czy inny smar zapomnij(używaj gotowych produktów)

tak jak pisałem wyżej Daiwa to trochę inna bajka,inny napęd

chcesz kombinować to tak zrób ,ale na wiele się to nie zda

Nie rozumiem tych kombinacji.

Na przekładnię permalub, DG 4 lub DG 13 bez żadnych kombinacji z oliwką.

Na wormshafta DG 06 + kropelka oliwki.


  • didi i Józef Lesniak lubią to

#1928 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 02 luty 2020 - 15:07

Guzu a powiedz mi czym smarujesz wormshafta, bo rozumiem że chyba nie iosem 🙂
Oliwką tej samej firmy?
I czy mikromoduł w ogóle smarować?


Kilka kropel gęstego silikonowego reel oil.
Wcześniej miałem abu , teraz mam penna taki zasobnik.
  • fish28 lubi to

#1929 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 02 luty 2020 - 20:05

nikt nie wspomnial o shimanowskim PERMALUBE,jesli chodzi o przekladnie w kolowrotkach tej firmy(do wielkosci 4tysi) ,nie ma sobie rownych

DG-06 natomiast niezastapiony (lozyska,worm-shaft,ramiona kablaka)ogolnie wszelkie mechanizmy,swietny rowniez na tarczach hamulca 

ios to kompania daiwy itp,dedykowany innym rozwiazaniem napedu

oczywiscie to moje skromne zdanie,pozdrawiam! 

Te smary Shimano są bardzo dobre.Oryginalne zastosowanie bez żadnego rozcieńczania oliwką !. Tak przy okazji.Znakomity i bardzo dobry jest też syntetyczny smar Super Lube firmy SYNCO made in USA,oraz syntetyczna oliwka tej samej firmy.Nakłada się na wszystkie mechanizmy w kołowrotku,bez rozcieńczania oliwką,z pominięciem niektórych elementów których nie należy smarować,takich jak prowadniki sprężyny kabłąka (tylko natłuścić),klipsów mechanizmu blokady obrotów wstecznych itp.

Na podstawie moich doświadczeń - IOS - tak w skrócie, to smar przereklamowany. Jest dobry,ale nic szczególnego.To samo robi Super Lube za przyzwoitą cenę. 

 

Ps. Pamiętajcie.Żadnego smaru nie mieszać z oliwką (to zaprzeczenie idei smarowania ).Jeżeli po posmarowaniu osi głównej smarem wzrastają opory ruchu,to należy z osi usunąć smar i powlec warstwą oliwki i tak zaleca firma Shimanio i Daiwa. Żadnego traktowania mechanizmu oscylacji tylko sama oliwką lub mieszania smaru z oliwką. To wielki błąd który prędzej czy później się zemści.  No cóż - niektórzy lubą jak kołowrotek lata jak karuzela. Do czasu. 


  • Jozi, golsyl i smokwelski lubią to

#1930 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 luty 2020 - 22:57

Super Lube PTFE i shimanowski Permalube są łudząco podobne...
  • miramar69 lubi to

#1931 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 02 luty 2020 - 23:13

Panie Józefie, ja próbowałem rozrzedzić Permalube oliwką w celu nałożyć na przekładnię.

Dlaczego ? Ano dlatego, że DG-6 był za mało kleisty, DG-13 był trochę gęstszy...ale chciałem sprawdzić coś jeszcze gęstszego ale nie tak kleistego jak DG-4.

Rozbełtałem, zanim nałożyłem na przekładnię, poczekałem i popatrzyłem co się z tym dzieje - jak widać to nie zdało egzaminu.

Mieszałem jedynie smar Shimano z oliwką Shimano...innych kombinacji nie dopuszczałem.

 

Smarując przekładnię IOS'em...co warto dać na posuw ?

 

@ Kolega Smokwelski - Czy Super Lube PTFE też jest taki "suchy" czy trochę tłustszy niż Permalube ?



#1932 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 02 luty 2020 - 23:43

Super Lube PTFE i shimanowski Permalube są łudząco podobne...

na jakiej podstawie to stwierdziłeś?

barwa,konsystencja,kleistość,gęstość,jeden z dodatkiem teflonu syntetyk drugi mineralny,to wszystko co rożni oba te produkty

nie trafiłeś zupełnie z porównaniem


Użytkownik didi edytował ten post 02 luty 2020 - 23:46

  • przemo_w lubi to

#1933 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 03 luty 2020 - 00:24

a odnosząc sie do wypowiedzi p.Józefa:

z doświadczenia Super Lube zaistniał na tym forum(nie przechwalając się oczywiście) dzięki mojej skromnej osobie,pisałem o nim już dobrych kilka lat temu,nie byl jeszcze dostępny w zadnym ze sklepów w PL

tak, jest to najlepszy na rynku smar do przekładni multiplikatorów ,poczynając od UL do najcięższej wagi,jednak do kołowrotków staloszpulowych moim zdaniem jest zdecydowanie za gesty co spowalnia znacząco jego prace

jest duzo lepszy na tarczach hamulca jak np.dg-01 czy dg-04,podobny do cenionej i niedostepnej juz chyba daiwy555

choć najlepszym jak juz pisałem do tarcz według mnie jest dg-06



#1934 OFFLINE   kineret

kineret

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 444 postów
  • LokalizacjaWrocław i okolice
  • Imię:Aleksander

Napisano 03 luty 2020 - 13:14

 

Ps. Pamiętajcie.Żadnego smaru nie mieszać z oliwką (to zaprzeczenie idei smarowania ).Jeżeli po posmarowaniu osi głównej smarem wzrastają opory ruchu,to należy z osi usunąć smar i powlec warstwą oliwki i tak zaleca firma Shimanio i Daiwa.

 

 W obecnej postaci, każde z tych zdań kłóci się z porządkiem logicznym drugiego.

 

Albo smar, albo olej, albo smar z olejem. Bardzo proszę o dokładniejsze wyjaśnienie tej kwestii.
 

 

tak zaleca firma Shimanio i Daiwa.

Gdzie dokładnie można znaleźć takie zalecenie?

Chodzi mi oczywiście o uznane źródło, nie takie oparte na czyimś doświadczeniu.


Użytkownik kineret edytował ten post 03 luty 2020 - 13:15


#1935 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 03 luty 2020 - 14:58

na jakiej podstawie to stwierdziłeś?

barwa,konsystencja,kleistość,gęstość,jeden z dodatkiem teflonu syntetyk drugi mineralny,to wszystko co rożni oba te produkty

nie trafiłeś zupełnie z porównaniem

 

:unsure:

Jeden i drugi mam w oryginalnych opakowaniach. Puszka 30 g Permalube, tuba 80g Super Lube. I używam jednego i drugiego dość często. Jakie właściwości Super Lube to wie, Permaluba producent na opakowaniu Shimano oczywiście nie opisuje, a jak już to nie w ludzkim języku :P . Więc jak to tam jest na prawdę nie wiem. Inna barwa, konsystencja, kleistość, gęstość??? :unsure: Jeżeli jakieś różnice, to jedynie w kleistości, ale nie przypominam sobie, żeby znaczne. Permalube jest suchy??? :rolleyes:
 



#1936 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 605 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 03 luty 2020 - 16:44

Krzysztof, nie wiem jak Ci to pisać najlepiej...

 

Np. Jak w palcach spróbujesz rozetrzeć odrobinę DG-13, to czuć ewidentnie, że jest bardziej śliski, zostawia bardziej morką powłokę, bardziej śliską.

A rozcierając Permalube czuć, że palce są tłuste ale już nie tak jak po DG-13, poślizg jest mniejszy., pocierając palce dłużej można szybciej zetrzeć ten smar.

 

Może czepiam się tak tego DG-13 bo mam go w tubie...i ciężej oddzielić tą oleistą frakcję od tej bardziej stałej, wyciskając go z tubki... :)


  • smokwelski lubi to

#1937 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 03 luty 2020 - 23:19

Może i tak, nie będę się spierał. Na przekładnię wolę zdecydowanie Ardenta. Lider lepkości - Quantum Hot Sauce ostatnio na cenzurowanym, trwale brudzi niektóre plastiki, trzeba uważać. DG-13, hmmm. Niby wszystko ok, ale odstaje od najlepszych specyfików lepkością i trwałością.
Cały czas trwają testy DG-18 w rolkach większości moich młynków. Na razie wygląda to dobrze, zobaczymy po sezonie.

#1938 OFFLINE   Borowik22

Borowik22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów
  • LokalizacjaLipki Wielkie

Napisano 04 luty 2020 - 06:54

Shimano Super 1500 GT-RA

Panowie pytanie, wyrobiły mi się te teflony w rolce i niestety, żyłka wchodzi pod rolkę bo jest spory luz, po odkręceniu wychodzi na to że całość jest zaklepana dodatkowo nie mogę tego wyciągnąć bo coś to jeszcze trzyma z drugiej strony i teraz pytanie czy da się to jakoś zamienić na system z łożyskiem i jak to zrobić, pozdrawiam


Użytkownik Jano edytował ten post 04 luty 2020 - 11:05


#1939 OFFLINE   bogunow

bogunow

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Bogusław

Napisano 04 luty 2020 - 09:59

Czy ktoś używa tego smaru ABU ?

Jakieś opinie ?

 

Załączone pliki



#1940 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2265 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 04 luty 2020 - 14:04

Od smarów jest oddzielny temat.
Uprzejmie proszę moderatora o przeniesienie 2 ostatnich stron bośmy zaśmiecili :-)





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: serwis, shimano