Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szwecja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3528 odpowiedzi w tym temacie

#1521 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • Imię:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 06 sierpień 2020 - 23:21

Komormorany zgodnie z rozporzadzeniem Lantstyrelsen sa odstrzeliwane. Patrz
Skarvjakt 2020_2021
Doza w tym zasloge ma Tobias Fränstam. Chwala mu za to.
Tidigare har endast skyddsjakt beviljats i sjön men nu har länsstyrelsen även gett tillstånd att skjuta av 1 000 skarvar per år, och dessutom förstöra 3 500 ägg genom prickning, rapporterar Corren.
Info svt
W tym roku pozwolono na odstrzal 1000
oraz przekocie 3500 jaj.
Podobnie jak z foka choc to odrebny temat. Zawsze Mnie zastanawialo - czemu Oni tak pozno reaguja. Dzis wiem ale nie powiem🙂
Takie Jezioro jak Roxen ma potecjla i napewno mozna cos wydlobac. Jest kilka ciekawych filmow z tej wody patrz-trolling Roxen. Woda znana i dosyc tloczna, szczegolnie w tym roku. Szwedzi rozpelzli sie i jest ich jak nigdy, wszedzie dozo.korona
Poza tym czesto znane i reklamowane lowiska byly fajne 15lat temu.
Po calej europie ktora juz dawno tam byla, ogryzki wybrac nam zostalo.
Wiekszosci lowisk sam nie poznaje.
Dlatego fajnie odkrywac ciagle nowe, nie przeorane tereny. A tymi raczej nikt sie nie chwali. Chyba ze sa komercyjne, drogie i z gwarancia polowu.

Użytkownik TERMOS edytował ten post 06 sierpień 2020 - 23:41

  • wujek lubi to

#1522 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • Imię:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 07 sierpień 2020 - 07:43

http://fisheco.se/in...modulID=9&id=60

Krotki ala bardzo fajny film zanim ten pan stal sie slawny a ryb w jeziorze nie brakowalo. Uczylem sie na tym filmie jak obslogiwac parawany.

Użytkownik TERMOS edytował ten post 07 sierpień 2020 - 07:44


#1523 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1117 postów

Napisano 09 sierpień 2020 - 19:00

Wybiera się ktoś jesienią na szczupaki? Jeżeli w którejś z ekip wykruszy się ktoś lub można się do kogoś podpiąć to proszę info na priv. Chętnie bym pojechał ale samemu to wiadomo jak jest, na miejsce dojadę sam swoim transportem
  • marek63 lubi to

#1524 OFFLINE   Haauki

Haauki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz/Koronowo/Gdańsk
  • Imię:Piotr

Napisano 19 sierpień 2020 - 11:08

Nasza przygoda nad Vindelalven dobiegła końca, więc trzeba napisać parę ładnych słów.

 

Ta wyprawa zalicza się do moich najbardziej udanych od początku wyjazdów do krainy Wikingów. 

Jako, że pstrągowanie po górskich rzekach jest dopiero przez nas rozpracowywane, to nadal głównym celem był szczupak, którego kiedyś zobaczyłem na fotoreportarzu z portalu fishingexplorers.com. Mieliśmy pod oknem duże, naturalne rozlewisko rzeki, gdzie właśnie takie fajne rybki żyją. Na początku szukaliśmy ryb na płytszych miejscach, ale efekty były co najwyżej przeciętne. Dopiero Szwed w wędkarskim zdradził nam, gdzie są głębsze miejsca, w których krążyły ławice siei i tam czają się ogromne szczupaki. Kupiliśmy sprzęt do amatorskiego trollingu i wio nad wodę! Po 15 minutach pierwsze uderzenie! Taki szczupak z 15 metrów głębokości daje niesamowitą frajdę. Miarka pokazuje 107 cm. Do końca dnia mieliśmy ok. 10 szczupaków, gdzie najmniejszy miał 87 cm. Przez następne 2 dni złapaliśmy łącznie 7 ryb 100+, w tym dwa największe 110 i 115 oraz niezliczoną ilość ryb 90+. To co mnie najbardziej zaskoczyło to obecność tylko dużych ryb - nie mieliśmy na łódce przez cały wyjazd mniejszego szczupaka niż 75 cm...

Po 3 dniach już mieliśmy dość szczupaków i odpaliliśmy się na rzeki pstrągowo-lipieniowe. Ten sam specjalista w lokalnym sklepie zdradził nam odcinek Vindelalven, który słynie z najpotężniejszych pstrągów potokowych w Szwecji. Udaliśmy się na spot dostępny dla spinningistów i co chwila na wędce meldował się albo mały pstrąg, albo nie najgorszy lipień. Po przerwie na kiełbaski wybraliśmy się na odcinek, który wychodził z niewielkiego rozlewiska. Upatrzyłem sobie głębszą rynnę, która kończyła się na kipieli, powoli dostałem się do miejsca rzutu, założyłem szczęśliwą, niewielką wahadłówkę od Pana Nadrowskiego, no i rzuciłem spróbować puścić ją w tamtą głębię. To był ten typ rzutu, przy którym ma się największe skupienie i oczekiwanie na branie. Po dosłownie 2 sekundach od wpuszczenia przynęty w głębszą partię wody, nagle potężny strzał i woda się gotuje. Pstrąg, którego na oczy jeszcze nie widziałem. Nogi jak galareta, ale staram się spokojnie ją zmęczyć. Pod brzegiem zbiegli się szwedzcy wędkarze, którzy poratowali mnie większym podbierakiem, ponieważ mój okazał się za mały... W momencie podebrania spełniło się moje największe wędkarskie marzenie - dał mi przepiękną walkę i nieschodzący uśmiech na twarzy. Rybę zmierzyliśmy niechlujnie, bo nie chcieliśmy jej długo męczyć, miał ok 65-70 cm. No i kiss and good bye. 

To branie nie wyleci mi z głowy nigdy. No i ten spokój Laponii...

 

Pozdrowienia 

 

Załączony plik  117655438_996241220781207_4279652857594238306_n.jpg   51,98 KB   30 Ilość pobrań Załączony plik  117645311_753821262097864_6643774513047265025_n.jpg   56,1 KB   29 Ilość pobrań Załączony plik  117610139_592062444791748_7075951940821291129_n.jpg   45,18 KB   29 Ilość pobrań

 

 

NOMINACJA DO KONKURSU  "OPIS MIESIĄCA"                                :good:



#1525 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 19 sierpień 2020 - 13:34

Fajne info. Dzięki.

Byłem kiedyś na podobnej wodzie w Szwecji ale nie łowiliśmy dużo na trolling - mocno utrudniały trolowanie nierówne głębokości i nierówny (niewidoczny) kant po zalanym kiedyś głównym korycie rzeki. Proszę daj nieco info jak / czym trolowaliście na takim rozlewisku.



#1526 OFFLINE   Krzysztof

Krzysztof

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaNiemcy

Napisano 19 sierpień 2020 - 13:38

Piéknie polowione .Ja chcé na przyszly rok jechac na pólnoc Szwecji tylko chétnych brak .



#1527 OFFLINE   Haauki

Haauki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz/Koronowo/Gdańsk
  • Imię:Piotr

Napisano 19 sierpień 2020 - 15:33

Fajne info. Dzięki.
Byłem kiedyś na podobnej wodzie w Szwecji ale nie łowiliśmy dużo na trolling - mocno utrudniały trolowanie nierówne głębokości i nierówny (niewidoczny) kant po zalanym kiedyś głównym korycie rzeki. Proszę daj nieco info jak / czym trolowaliście na takim rozlewisku.


Na trolling stosowaliśmy paravany, które prowadziły przynętę na 10-12 metrów plus do tego duża guma 20-25 cm.
Mieliśmy o tyle szczęście, ze znajdował się tam w miarę równy rów o długości gdzieś 1,5 km i głębokości 15-17 m.
  • analityk, mercoss i wielkaryba lubią to

#1528 OFFLINE   Syfon

Syfon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Marek

Napisano 19 sierpień 2020 - 20:42

Piéknie polowione .Ja chcé na przyszly rok jechac na pólnoc Szwecji tylko chétnych brak .

Nie dziwię się



#1529 OFFLINE   Krzysztof

Krzysztof

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaNiemcy

Napisano 19 sierpień 2020 - 20:43

Nie dziwię się

Czego sié nie dziwisz?



#1530 OFFLINE   Syfon

Syfon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Marek

Napisano 19 sierpień 2020 - 20:46

Try to think



#1531 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10171 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 19 sierpień 2020 - 21:00

Na czerwiec 21 mam już klepniętą Laponię. Ekipa już nie możne się doczekać.

A teraz przez Ciebie myślę ... o czym mam myśleć?!



#1532 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 20 sierpień 2020 - 07:29

Nie dziwię się

 

Bardzo mi się podoba takie podejście. Jestem całym sercem za, podpisuję się obiema rękami.


  • Pumba lubi to

#1533 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 20 sierpień 2020 - 07:34

Nasza przygoda nad Vindelalven dobiegła końca, więc trzeba napisać parę ładnych słów.

 

Ta wyprawa zalicza się do moich najbardziej udanych od początku wyjazdów do krainy Wikingów. 

 

Moim zdaniem bardzo dobrze połowiliście - nawet w Laponii to nie jest standard i bez bardzo dobrej znajomości wody ciężko o podobną skuteczność. O duże szczupaki, podobnie jak o duże pstrągi nie jest łatwo. Znam ekipę Finów, którzy jeżdżą do Norbottens Lan od 15 lat - z ryb 60+ cieszą się jak dzieci i chwalą się nimi.

 

Nie sposób jednak nie wspomnieć, że trafiliście na dobrą wodę - nie w każdej pływają duże ryby; nie każda jest wystarczająco duża i ma odpowiednią bazę pokarmową.

 

Gratuluję wyników i wspaniałego urlopu :)



#1534 OFFLINE   Krzysztof

Krzysztof

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaNiemcy

Napisano 20 sierpień 2020 - 08:29

Moim zdaniem bardzo dobrze połowiliście - nawet w Laponii to nie jest standard i bez bardzo dobrej znajomości wody ciężko o podobną skuteczność. O duże szczupaki, podobnie jak o duże pstrągi nie jest łatwo. Znam ekipę Finów, którzy jeżdżą do Norbottens Lan od 15 lat - z ryb 60+ cieszą się jak dzieci i chwalą się nimi.

 

Nie sposób jednak nie wspomnieć, że trafiliście na dobrą wodę - nie w każdej pływają duże ryby; nie każda jest wystarczająco duża i ma odpowiednią bazę pokarmową.

 

Gratuluję wyników i wspaniałego urlopu :)

Masz racjé ,nigdzie nie jest standartem ze sié super polowi .Ja tez chcialbym duze ryby lowic ale cieszé sié z kazdej zlowionej rybki i tej 60+ .Wazne ze bierze .I wazne zeby wyprawa byla relaksem anie gonitwá .


  • krzysiek lubi to

#1535 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 20 sierpień 2020 - 08:41

Finowie nastawiają się oczywiście na pstrągi :)

W jeziorze, w którym łowię, są ryby 80+; rekord lokalnego przewodnika to 90, mam prawo przypuszczać, że mogą być większe. Niemniej jednak te duże cholernie trudno złowić. Podejrzewam, że trolling martwą rybą mógłby to zmienić. Jednak nie jestem entuzjastą tego typu łowienia i cierpliwie katuję na woblery. Po raz pierwszy i ostatni szczęście uśmiechnęło się do mnie w 2014 roku i od tego czasu próbuję :) W tym roku zaczęliśmy urlop w Laponii trochę wcześniej, było głębokie załamanie pogody i ochłodzenie. Wielkie ryby zapewne chodziły nieco płycej. Myślę, że to nie był przypadek ;)

 

Ale nawet sztuki 60+ zaczynają już fajnie wyglądać. Często są dobrze odpasione i dostają trochę kolorów; nie są już tak monotonnie srebrne, jak mniejsze :)



#1536 OFFLINE   radanet

radanet

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 215 postów

Napisano 20 sierpień 2020 - 21:04

My jutro ruszamy do Laponii....🙂

#1537 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 21 sierpień 2020 - 07:47

Daj znać, jeżeli to nie tajemnica, na jakiej +/- szerokości geograficznej będziecie i skrobnij dwa słowa. Ciekaw jestem pogody, długości dnia, aktywności i rozstawienia ryb - ogólnie warunków o tej porze roku :)



#1538 OFFLINE   radanet

radanet

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 215 postów

Napisano 21 sierpień 2020 - 08:14

Oczywiście. Po powrocie napisze jak było.

#1539 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 21 sierpień 2020 - 08:54

Super, nigdy nie byłem w sierpniu.



#1540 OFFLINE   radanet

radanet

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 215 postów

Napisano 21 sierpień 2020 - 10:51

Normalnie tez nie jeżdżę ale to wyjazd z synami także stad ten termin.....