Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Blank na jerkówkę, do 100g?

blank szczupak

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
492 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 06 sierpień 2013 - 18:46

Trudno powiedzieć,nie miałem w rękach. 



#162 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 06 sierpień 2013 - 18:54

Ale MB784 MHX Salmo Jacka S raczej nie pociągnie?



#163 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 06 sierpień 2013 - 18:58

Xzoga 5kg obsłuży moim zdaniem do 50g maks komfortu czyli 35g +guma 4",ale fajnie współpracuje już od7g  na haku6/0 +guma 10cm.

Jeśli chcesz łowić dużymi gumami 12-17cm na łbach 20-35g to taka 7 nie będzie przesadą (kopyto 6 waży 30g).Ma ma moc odpowiednią do energicznego oderwania od dna takiego zestawu i do zacięcia ryby. 6kg nie znam więc nie piszę ,ale może być ciut mało i nie chodzi mi o wagę zestawu na agrafce tylko opór dużej gumy. 

W stajni phenixa są świetne blanki pod takie łowienie np.UMBX c/w 42g ,jak i z M1 25lb.

dzieki wielkie!!!



#164 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 06 sierpień 2013 - 19:27

A Batson IMB785 ??? Jak pamiętam jeszcze do niedawna była to chyba jedna z popularniejszych propozycji na jerkówkę z rynku pracownianego... 

 

Obecnie gdybym miał sobie robić super-jerkówkę (i nie tylko) to szedłbym w stronę Taka-G 66 7kg. Byłaby druga w kolekcji (bo pierwsza jest dla odmiany pod korbę i też działa przyjemnie) :) Aczkolwiek ciekaw jestem opinii o Taka-G 60 6kg. 

 

Z drugiej jednak strony rozsądek podpowiada, że typowo na jerkówkę można śmiało coś "budżetowego" zapodać i jak najbardziej będzie git ;)



#165 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 06 sierpień 2013 - 19:35

pepe_79, zerkam też w stronę Xzogi. Uparłem się, że znajdę jerkówkę idealną: do łowienia sliderami 10 i 12, która rzuci komfortowo salmo jackiem s , no i nie będzie gubiła ryb średniej wielkości. Batson IMB785 lub Batson MB785 też jest brany pod uwagę. Xzoga jednak kusi ;-)



#166 OFFLINE   Stopa

Stopa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów

Napisano 06 sierpień 2013 - 19:38

Dąbek 111 mógłbyś dokładniej opisać Lamiglasa o którym piszesz ? 



#167 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 06 sierpień 2013 - 21:00

Nie łowiłem tym kijem ale trzymałem w łapie i ino powyginałem(zdaje się ,że tego na IC78MH , ugięcie najbardziej porządane ,progresywne, pelna amortyzacja.Podpytaj w Artrod ,oni sporo jerkówek na nich zrobili.Jak kiedyś dzwoniłem do nich to polecali zdecydowanie. 

Ten IC78MH sprawiał wrażenie ,że slidera12F pociągnie.



#168 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18650 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 sierpień 2013 - 23:53

 Panowie z Art Rod mówią ze najlepszym blankiem jaki istnieje pod takie parametry jest Talon VI+ 64HM :-) 

 ... i być może mają rację. Miałem jerkówę na tym blanku i znakomicie się spisywała, w zasadzie pewnie byłaby u mnie do dziś gdyby nie możliwość zrobienia blanków custom pod indywidualne zamówienie.  Z dostępnej produkcji seryjnej ten blank długo był dla mnie nr 1, oferował taki specyficzny kompromis pomiędzy sztywnością a płynnością ugięcia którego nie spotkałem w innych blankach. Jeżeli go jakoś drastycznie nie przeprojektowano od czasu w którym miałem się przyjemność posługiwać wędką na tym kiju to jest to świetny wybór na jerkówkę.

 

Pitt też miał (ma?) kij na tym blanku i z tego co kojarzę był zadowolony. 



#169 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 07 sierpień 2013 - 08:20

pepe_79, zerkam też w stronę Xzogi. Uparłem się, że znajdę jerkówkę idealną: do łowienia sliderami 10 i 12, która rzuci komfortowo salmo jackiem s , no i nie będzie gubiła ryb średniej wielkości. Batson IMB785 lub Batson MB785 też jest brany pod uwagę. Xzoga jednak kusi ;-)

To bierz Taka-G do 7 kg i po problemie. Mam taką, miotam Sliderami 7, 10 i 12, Sweeperem 14tka, Jackiem F i S i innymi klockami, po 90 gr włącznie. A można więcej. Do tego kij ogarnia gumy od 7 do 16 cm, wielkie wahadła i jeszcze większe wirówki  ;) Ładnie pracuje już pod półmetrowym esoxem, co nie oznacza, że dużo większa ryba sprawi problemy.  



#170 OFFLINE   ManieQ

ManieQ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1336 postów
  • LokalizacjaBłonie/k Wawy i oklice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Wróbel

Napisano 07 sierpień 2013 - 10:27

Będę składał kij na Taka 7 kg i ciesze się że czytam takie opinie jak kolegi @Pepe i @Dienekes. Chciałem pogodzić tym blankiem jerkówke i kij na suma pod wobki np. DT , T.M. , Dorado itp. ale widzę że 12-to kilowa pod suma zbiera lepsze opinie. Choc myslę że  i 7 kilówka powinna ogarnąć kijankę :)



#171 OFFLINE   robbox4

robbox4

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1284 postów
  • Lokalizacjamultikonto: bardziu, kilobear, b.wesolopl, pwizer

Napisano 07 sierpień 2013 - 10:36

Dla zainteresowanych, jerkówka na blanku Xzoga Taka-G 60 8kg. Mój ulubiony blank uniwersalny pod jerki.

 

Podpięte 1kg, ciężar uniesiony, można nim spokojnie bujać sobie na blanku.

Załączony plik  ux1.jpg   25,92 KB   68 Ilość pobrańZałączony plik  ux2.jpg   23,81 KB   66 Ilość pobrań

 

 



#172 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 07 sierpień 2013 - 10:39

@ Maniek: Na pewno będzie to jakiś kompromis, a skuteczność przy sumowaniu będzie zależeć od warunków połowu. Tu nie ma układu gorszy - lepszy. Różna moc to różne zastosowania. 7mka jest mega mocna, nie ma wątpliwości, ale jak celowe polowania na suma, to raczej z pływadełka. Z brzegu z takim kijem na suma bym się nie nastawiał, tylko szedł właśnie w coś dużo, dużo mocniejszego.



#173 OFFLINE   ManieQ

ManieQ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1336 postów
  • LokalizacjaBłonie/k Wawy i oklice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Wróbel

Napisano 07 sierpień 2013 - 11:47

Z brzegu to chyba trochę za krótko te 2m na suma?? Coś w oklicach 2,7mbedzie ok. Kij oczywiście na łódkę.



#174 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 07 sierpień 2013 - 12:15

Będę składał kij na Taka 7 kg i ciesze się że czytam takie opinie jak kolegi @Pepe i @Dienekes. Chciałem pogodzić tym blankiem jerkówke i kij na suma pod wobki np. DT , T.M. , Dorado itp. ale widzę że 12-to kilowa pod suma zbiera lepsze opinie. Choc myslę że  i 7 kilówka powinna ogarnąć kijankę :)

No nie wiem, nie wiem... Połączenie jerka na szczupaka i typowo troll'owych wobków na suma to trudne zadanie dla jednego kijka... Jerkówka musi umożliwiać często agresywne szarpanie jerkami, a więc być z definicji dość sztywna (a jeśli nie sztywna to bardzo sprężysta). Natomiast kijek na suma musi mieć duże możliwości amortyzacji (szczególnie jeśli będzie krótki). Ciężko tu też o taki blank, z którego ledwo wymiarowy szczupaczek nie spadnie, a jednocześnie zdoła stawić czoło jakiemuś dużemu sumowi. Liczy się tu bardzo doświadczenie wędkarza (bo sam sprzęt ryb nie łowi). Ja takiego nie mam, więc u mnie na szczupaka jest inny kij i na suma inny.

 

Jeśli chodzi o wykorzystanie z premedytacją Taka-G 66 7kg na suma to raczej w nazwijmy to komfortowych warunkach, typu wody stojące i pływadło. Trzeba tu wziąć też sporą poprawkę na fakt, że sum to ogromna rozpiętość rozmiaru i wagi, a zatem siły. Nie da się tu powiedzieć, że "a ja celuję tylko w te nieduże sumki do 1,5m" bo można się zdziwić i to mocno. A co jak uderzy misiek ponad 50kg? Kolejna legenda do opowiadania przy ognisku jakiego to olbrzyma miałem na kiju, ale odpłynął zakolczykowany bo sprzęt był nieodpowiedni?

Na trudne wody (rzeki z dość mocnym uciągiem) model 7kg według mnie przy wobkach troll'owych będzie już klękał, nie mówiąc o zapięciu jakiegoś dużego miśka. Tu zdecydowanie - jeśli chodzi o Xzogę - celowałbym w Taka-G 75 12kg. 

 

Generalnie z tego co zauważyłem to c.w. w blankach Xzogi oznacza bardziej optymalną wagę przynęty przy łowieniu vertykalnym, a nie ciężar rzutowy. Z tych, których używam to taki max. ciężar wyrzutu jest mniejszy niż podawane Lure wt.


  • Dienekes lubi to

#175 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 07 sierpień 2013 - 12:25

@ pepe_79: Jeśli chodzi o Xzogi masz bez porównania więcej doświadczenia ode mnie, ale w kontekście 7mki (bo tylko taką mam) wydaje mi się, że cw. jest tu, standardowo, maksymalną, bezpieczną masą wabia. Ba, mam podstawy twierdzić, że jest ona znacznie zaniżona, jednak docelowe (czyt. w pełni komfortowe) łowienie leży gdzieś w połowie deklarowanej masy przez producenta.



#176 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 07 sierpień 2013 - 12:43

Z tego co pamiętam, to Robert z BRC pisał jakiś czas temu, że blank 7kg był w dwóch wersjach z różnym "Lure wt.". Trudno powiedzieć czy Twoja i moja to identyczne...

Nie mniej jednak odczucie komfortowego zakresu c.w. to rzecz bardziej indywidualna. Jeden lubi rzucać płynnie i blisko górnej granicy, a drugi woli śmigać bardzo dynamicznie lżejszymi wabikami i ich zdania odnośnie realnego c.w. będą różne.

Dobra, bo wątek schodzi z torów...



#177 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 07 sierpień 2013 - 12:45

Moja to ta do 140 gr. Co do reszty, w pełni się z Tobą zgadzam ^_^



#178 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 21:44

@stopa

jak daleko masz do najblizszej pracowni? pytam powaznie, bo jak na razie, to lizesz cukierki przez szybe ... jaki maja smak? :)  idz i pomacaj :)

masz zapewne jakies osobiste preferencje, jakies upodobania i wedka, ktora ja bede lubil moze tobie nie odpowiadac, bez roznicy jakie bedzie miala logo i bez rozniczy gdzie bedzie wyprodukowana ... o cenie nie wspomne ... zeby zobrazowac co mysle, jeden lubi wedki fast, inny ex-fast a jeszcze inny regular i kazda bedzie sie mniej lub bardziej nadawala ... tylko nie kazdy bedzie szczesliwy :)


  • tofik lubi to

#179 OFFLINE   MateuszDDZ

MateuszDDZ

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaDzierżoniów
  • Imię:Mateusz

Napisano 06 listopad 2013 - 09:02

Od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu jerkówki, już prawie kupiłem Dragona Ultimę, ale później zadałem sobie pytanie - dlaczego nie ukręcić sobie znowu czegoś samemu? Interesuje mnie blank, który będzie miotał przynętami od około 20 do 90 gram z tym że te 90 gram będzie pewnie delikatnie miotane. Dodatkowo taki który poradzi sobie z przyłowem konkretniejszych kijanek w trolingu, a zarazem będzie lekko przechodził w elegancką paraboliczną akcję, dzięki której nie będą z niego spadały mniejsze ryby.

Długość najlepiej 1,98 maks 213 do delikatnego skrócenia i oczywiście w dwóch kawałkach. Istnieje taki blank, czy to tylko twór mojej wyobraźni? ;)



#180 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 06 listopad 2013 - 09:23

Nie wiem dlaczego "oczywiście" ma być w dwóch kawałach :rolleyes: , ale jeśli pozbędziesz się tego ograniczenia to proponuję blank Xzoga Taka G 66 do 7 kg. Pasuje do deklarowanego cw (sam rzucam takimi wabiami), a mocy ma pod dostatkiem. Gnie się przy tym pięknie. To jerkówka. Jak sprawdza się w trollu, trudno powiedzieć - wlokłem wabia za łodzią, ale nic w ten sposób z wody nie wywlokłem :P







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, szczupak

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych