Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przyczepa do łodzi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2542 odpowiedzi w tym temacie

#2141 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1117 postów

Napisano 17 luty 2023 - 15:07

w Niemczech przyczepa z hamulcem najazdowym 100 a bez 80 .nigdy i nigdzie nie widziałem przyczepy zarejstrowaną  na 120 kmh

Bez hamulca najazdowego również 100km/h.
Zdjęcie mojego dowodu rejestracyjnego ( przyczepa bez hamulca )

Załączone pliki



#2142 ONLINE   Andrzej@45

Andrzej@45

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 27 postów
  • LokalizacjaMehren
  • Imię:Melerski
  • Nazwisko:Andrzej

Napisano 17 luty 2023 - 18:02

Bez hamulca najazdowego również 100km/h.
Zdjęcie mojego dowodu rejestracyjnego ( przyczepa bez hamulca )

poważnie ,pierwszy raz widzę .



#2143 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1117 postów

Napisano 17 luty 2023 - 18:15

Poważnie, ułatwia to przejazdy autostradą i nie trzeba walczyć między ciężarówkami.
W papierach od przyczepy również wbite 100 km/h. Zwykła tania przyczepa marki Böckmann.
Ale nie o tym temat.

Użytkownik mepps edytował ten post 17 luty 2023 - 18:16


#2144 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 17 luty 2023 - 18:49

No to może w Czechach. Jak się ścigałem po torach na Węgrzech, Słowacji, Czechach to tam było zawsze po kilkadziesiąt przyczep i one właśnie miały naklejki 100 na pewno 120chyba, 130na pewno. Jeździli głownie Czesi, Słowacy, Słoweńcy, Niemcy i Austriacy. Heheheh dobrze ze nie wiedziałem ale przez Czechy Słowację i Węgry zawsze cisnąłem 120 minimum i nikt się nigdy nie czepił. A czasem nawet policję wyprzedzaliśmy … 

kilkadziesiąt razy te trasy robiłem a wlec sie na Pannonie albo Hungaro 80/h to byłby dramat. I tak było minimum 6 godz jechacia.

 

Czech nie moge znaleźć. Słowacja na autostradzie 130 z przyczepą na bank.
 

Juz nie pamietam z kim gadałem na Brnie ale pytałem i mi tłumaczył, ze na 130 musi być specjalny przegląd i najazdowka. Rożne przyczepy mają rożne homologacje.

 

U nas mogliby chociaż te 100 dopuścić. Bo tak to bida jest.


Użytkownik Qh_ edytował ten post 17 luty 2023 - 19:05


#2145 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 17 luty 2023 - 21:07

Jedna pani drugiej pani napoczęła na przystani...

 

A teraz konkrety .

 

 I tak np. w DE z przyczepą możemy jechać 80 km/h no chyba ,że znaki pokazują mniej. Jest możliwość aby z przyczepą  poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach z prędkością do 100km tyle tylko, że na te odstępstwo jest potrzebny papier.  

Zaświadczenie takie otrzymamy w stacji DEKRA po spełnieniu odpowiednich obostrzeń .

To co wyżej pokazujecie to jest tylko dowód rejestracyjny przyczepy gdzie producent wydał homologację dopuszczającą jazdę daną przyczepą z prędkością 100km/h. I od tego wpisu diagnosta zaczyna sprawdzać przyczepę czy na tzw:  TÜV 100

 

I aby zrobić TUV na 100km zwanym też tempo 100 należy mieć zamontowane w przyczepie min.

- opony z indeksem nie mniejszym niż 120km/h 

- opony mają mieć odpowiednią nośność do DMC przyczepy

-opony nie mogą być starsze niż 6 lat 

-hamulec najazdowy*

-amortyzatory*

-stabilizator jazdy *  np. AL-KO lub inny 

- samochód musi mieć ABS

i teraz jak przyczepa posiada wymienione i sprawne elementy to dostajesz papier z Dekry z którym udajesz się do najbliższego urzędu po odbiór dużej naklejki '100" oraz małej ,która informuje który urząd wydał taką zgodę. 

Swoją przyczepę na setkę robiłem w DE i dostałem dokładnie to  :

Załączony plik  tempo 100.jpg   13,83 KB   15 Ilość pobrań

 

Naklejki już sami naklejamy . Pamiętamy ,że  w Polsce jest to tylko ozdoba i poruszamy się z przyczepą max 80km/h :)   

 

Wyżej pojawiły się gwiazdki  *

Jest też opcja aby jechać setką z przyczepą lekką do 750kg ,która nie posiada hamulca najazdowego bo do DMC 750 kg wiadomym jest , że przyczepa nie musi posiadać hamulcy oraz stabilizatora jazdy -wystarczy taki jaki jest . 

Jakiś czas temu rozmawialiśmy o tym tu na forum gdzie wkleiłem fotę lekkiej przyczepy ,która miała TÜV 100

Tyle tylko, że masa pojazdu musi być dużo większa od dmc przyczepy . aby to obliczyć to mają odpowiednie przeliczniki dmc przyczepy do mw auta. 

Z hamulcem ,stabilizatorem jazdy , amortyzatorami policzyli mi jak dobrze pamiętam  0.8 . 

Bez tych wspomnianych dodatków przelicznik jest inny.  


Użytkownik M a r a s edytował ten post 17 luty 2023 - 21:24

  • dżemik lubi to

#2146 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1117 postów

Napisano 17 luty 2023 - 21:44

W skrócie, nie wiem czy spełniam te wymogi ale będąc na TÜV nikt nie sprawdzał mi niczego z wyżej wymienionych punktów jak i policjanci przy kontroli a miałem już kilka . Przycze Przyczepę ciągam raz busem , raz osobówką w zależności które stoi pod domem. Kupiłem przyczepę , w Zulassungsstelle wbili 100km/h i tak jeżdżę. Popytam chłopaków odemnie z koła czy któryś jeździł do dekry itd. Domyślam się jaką dostanę odpowiedź, ale jak to mówią kto pyta..

Użytkownik mepps edytował ten post 17 luty 2023 - 21:51


#2147 OFFLINE   tryt

tryt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaWodzisław Sl.
  • Imię:Roman

Napisano 18 luty 2023 - 18:46

Może już to omawialiście, ale 108 stron czyatć ;) - więc wybaczcie. 

W tym artykule przeczytałem, że z przyczepą podłodziową nie można jeździć po autostradzie https://lorries.pl/j...czym-pamietac/ 

Co Wy na to?



#2148 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 18 luty 2023 - 19:11

Moja "przyczepa podłodziowa" w rubryce "rodzaj pojazdu" ma wpis "przyczepa lekka".



#2149 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 18 luty 2023 - 20:32

Może już to omawialiście, ale 108 stron czyatć ;) - więc wybaczcie. 

W tym artykule przeczytałem, że z przyczepą podłodziową nie można jeździć po autostradzie https://lorries.pl/j...czym-pamietac/ 

Co Wy na to?

 Pierwszy raz takie coś przeczytałem.

Autor tego wpisu nieznany ! a po drugie pisząc o przepisach warto podeprzeć się konkretnym przepisem .

 

Czy w artykule chodzi o samą pustą pod łodziową przyczepę czy też już z łódką.

Czym się różni przyczepa pod łodziowa od bardzo ale to bardzo podobnej przyczepy pod skuter ? Odpowiem , niczym oprócz zamontowanych płóz i mniejszej ilości rolek . To jeden przykład a drugi to taki ,że taka pod skuter też zapewne może mieć kilka rolek zamiast dwóch płóz. I do niej nie ma żadnych zakazów ? 

A teraz konkrety .Do takiej np.  Chorwacji każdego roku jeździ od groma ludzi z własnymi skuterami czy też innymi większymi lub mniej większymi łódkami właśnie po autostradach . 


Użytkownik M a r a s edytował ten post 18 luty 2023 - 20:35

  • thug lubi to

#2150 OFFLINE   tryt

tryt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaWodzisław Sl.
  • Imię:Roman

Napisano 19 luty 2023 - 07:43

Czy DMC przyczepy może być wyższa od wpisanego w dowodzie rejestracyjnym samochodu DMC ciągniętej przyczepy? Czytam masę rozbieżnych opinii na ten temat. Przeważa pogląd, że nie, że samochód musi mieć wpisane wyższe DMC.

Moim zdaniem tylko faktyczny ciężar przyczepy z ładunkiem musi być niższy lub równy temu, co jest wpisane w dokumentach samochodu.

Gdyby było inaczej, to analogicznie - popełniam wykroczenie pomimo tego, że jadę autem po obszarze zabudowanym 50 km/h, ale mam możliwość jazdy 150 km/h



#2151 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 19 luty 2023 - 08:20

Z tą podłodziową to pierwsze słyszę. To by była dyskryminacja  :D. A tak poważnie czasem czytam ustawę prawo o ruchu drogowym i i nigdy nie spotkałem się z takim wyłączeniem a o przyczepach towarowych/motocyklowych i na konia nie raz ryłem przepisy. Trochę się z tym najeździłem.

Fajne są takie artykuły, bo niby szybko, ale ja jednak wole poczytać kilka stron paragrafów i żeby było odniesienie do przepisów. Jak widać po moich przekonaniach cośtam miały wspólnego z rzeczywistością, ale niewiele. Nie umiem po czesku znaleźć, trafiłem na to 130 na Słowacji, 100w Niemczech, a w tym samym źródle, że w Czechach jak u nas 80 … a jestem pewien (teraz to tylko prawie pewien) :D że Czesi maja tez ponaklejkowane przyczepy. A to co znalazłem było z 2015…

 

Po polsku cieżko znaleźć, bo jest dużo ile wolno jechać za granicą, a niestety z naszą przyczepą wolno 80km/h bo taką maja rejestracje wszystkie przyczepy w Polsce.

 

Co do autostrad i DMC to musze tu wszystkich ostrzec, że na płatnych autostradach (i coraz częstszych odcinkach innych dróg - generalnie tam gdzie pojawiają sie bramki) jeśli auto z przyczepą przekracza 3,5t (i nie wagi rzeczywistej tylko suma DMC) to obowiązuje viatoll jak dla ciężarówek. Sporo znajomych popłaciło duże mandaty za A4 jak ciągnęli przyczepy na konie. Nawet ich nikt nie zatrzymywał na bramkach tylko z kamery z bramki przychodziła kara do domu. Ja miałem bookmanę na konia ale tzw 1,5 zarejestrowaną na 1000kg i się na styk łapałem w 3,5t. Ale ze dwa razy na bramce kazali mi dowód od przyczepy pokazać. Nie wiem jak jest teraz na aplikacji - bo tam jest etap zgłoszenia przekroczenia 3,5t … może tyle wystarczy.


Użytkownik Qh_ edytował ten post 19 luty 2023 - 08:36


#2152 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 19 luty 2023 - 08:34

Czy DMC przyczepy może być wyższa od wpisanego w dowodzie rejestracyjnym samochodu DMC ciągniętej przyczepy? Czytam masę rozbieżnych opinii na ten temat. Przeważa pogląd, że nie, że samochód musi mieć wpisane wyższe DMC.

Moim zdaniem tylko faktyczny ciężar przyczepy z ładunkiem musi być niższy lub równy temu, co jest wpisane w dokumentach samochodu.

Gdyby było inaczej, to analogicznie - popełniam wykroczenie pomimo tego, że jadę autem po obszarze zabudowanym 50 km/h, ale mam możliwość jazdy 150 km/h

Dawno nie sprawdzałem, ale kiedyś czytałem przepisy pod tym kątem i było tak, że DMC:

- samochodu musi być minimum 1,3 DMC przyczepy, jest taki przepis.

- faktyczna waga przyczepy w momencie ciągnięcia nie może być wyższa niż faktyczna waga pojazdu ciągnącego, jest taki przepis.

- na bank DMC przyczepy wbite do dowodu MUSI być niższe lub równe max masie przyczepy wbitej w dowodzie auta. Policjant nie ma obowiązku Cię ważyć (to dość trudne do spełnienia) jak przekroczysz papierowo dostaniesz mandat i co gorsze moze Ci zakazać dalszej jazdy.

- rzeczywiste DMC przyczepy może być wyższe niz to na które się rejestruje. Ale nigdy odwrotnie. Moja bookmana na konia miała homologację na 1,5t a zarejestrowana była na 1,0t. Chciałem to w pewnym momencie zmienić na 1,2t i sie da, jest potrzebny dokument homologacyjnych albo spory przegląd, nie zdążyłem bo przyczepę sprzedałem. Teraz mam towarowkę na osi 1,5t i z hamulcem najazdowym, ale z wiadomych względów zarejestrowaną na 750kg. Choć dwie tony betonu spokojnie daje radę  :D

 

 

Wszystko o pojazdach i zespołach pojazdów jest w ustawie prawo o ruchu drogowym. Warto to od czasu do czasu przeczytać. Bo sie czasem zmienia.

A jak ktoś chce sie wystraszyć to do kompletu rozporządzenie o warunkach szczególnych jakie musza spełniać pojazdy (czy jakoś tak)  , bo tam to juz jest tyle wymagań, że sie można zdziwić i nie wszystko czym jeździmy spełnia te wymagania. Np wysokości umieszczenia  i rozstaw świateł  :D

 

Twoje porównanie jest o tyle nietrafione, że masz uprawnienia do jazdy 200km/h np na nielicznych jeszcze wolnych odcinkach w Niemczech a teren zabudowany ma tylko dodatkowe ograniczenie prędkości do 50km/h, czasem 40km/h a są odcinki że przepis ogólny 50km/h jest znakiem podwyższony do np 70km/h. 

Za to bardziej adekwatne porównanie jest takie, że mając kat. B możesz prowadzić pojazd (lub zespół pojazdów) do 3,5t (oraz ostatnio przekroczyć tę masę zespołu pojazdów, ale tylko z przyczepą lekką do 750kg) ale już nie możesz prowadzić pustego busa zarejestrowanego na 4,5t pomimo, że pusty waży poniżej 2t.

 

To znaczy Oczywiscie możesz, ale jak Cię złapią zapłacisz mandat, a co gorsze jak zrobisz komuś krzywdę pójdziesz najprawdopodobniej siedzieć.


Użytkownik Qh_ edytował ten post 19 luty 2023 - 08:48


#2153 OFFLINE   tryt

tryt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaWodzisław Sl.
  • Imię:Roman

Napisano 19 luty 2023 - 08:59

"- na bank DMC przyczepy wbite do dowodu MUSI być niższe lub równe max masie przyczepy wbitej w dowodzie auta. Policjant nie ma obowiązku Cię ważyć (to dość trudne do spełnienia) jak przekroczysz papierowo dostaniesz mandat i co gorsze moze Ci zakazać dalszej jazdy."

 

Skąd masz tą pewność? Potrafisz wskazać przepis? Czytam Prwo o Ruchu Drogowym i nie mogę znaleźć takiego zapisu



#2154 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 19 luty 2023 - 09:06

Naprawdę polecam to źródło: https://isap.sejm.go...D19970602Lj.pdf

Art2pkt3 mówi o tym czym wolno i nie wolno jechać po autostradzie.

 

To jest najświeższy tekst jednolity ze zmianami po 1997. 
 

I znów musze przeczytać bo są jakieś zmiany znów np o rowerach  :D



#2155 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 19 luty 2023 - 09:31

Dawno nie sprawdzałem, ale kiedyś czytałem przepisy pod tym kątem i było tak, że DMC:

- samochodu musi być minimum 1,3 DMC przyczepy, jest taki przepis.

....

Był ten przelicznik 1,33 .Niedawno już został zniesiony i było na naszym forum info.

I teraz jest tak , wg. nowych przepisów możesz ciągnąć taką przyczepę (DMC)  jaką masz wpisaną w DR samochodu w pozycji 01 i 02 

article_content_horizontal-160543049168a

I dodam jeszcze raz odnośnie TuV na  100km/h

 

Tam nadal są stosowane przeliczniki mas samochodu vs przyczepa . I tak na przykładzie tej foty DR  gdzie widzimy 1900 kg dla przyczepy z hamulcem nie dostaniemy papieru na 1900 tylko na dużo mniej . Z przyczepą 1900  będziemy mogli jechać jak najbardziej tym samochodem ale tylko do 80km/h.

Podobnie będzie wyglądało z przyczepą lekką 750kg. 


Użytkownik M a r a s edytował ten post 19 luty 2023 - 09:33


#2156 OFFLINE   tryt

tryt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaWodzisław Sl.
  • Imię:Roman

Napisano 19 luty 2023 - 09:56

Czyli, jak rozumiem, twierdzicie, że jak mam w dowodzie rejestracyjnym samochodu w polu O.2 585 kg to nie mogę ciągnąć pustej przyczepy o DMC 750kg i wadze 150 kg? 

Gdzie jest ten przepis?


Użytkownik tryt edytował ten post 19 luty 2023 - 09:56


#2157 OFFLINE   Robert.B

Robert.B

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 185 postów
  • LokalizacjaGórka
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:B

Napisano 19 luty 2023 - 10:16

Takie mamy chore prawo w Polsce kolego tryt liczy się dmc z dowodu a nie masa rzeczywista.

#2158 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 19 luty 2023 - 10:27

No nie możesz .

Jak suma DMC samochodu i przyczepy przekracza 3.5 t to jadąc płatnymi drogami musisz mieć etol mimo ,że przyczepa pusta i całość realnie waży dużo mniej jak wspomniane 3.5 t.

Liczą DMC z DR i je sumują .  



#2159 OFFLINE   Marcipas

Marcipas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Marcin

Napisano 19 luty 2023 - 10:28

https://isap.sejm.go...xt.html#bran_II

#2160 OFFLINE   tryt

tryt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaWodzisław Sl.
  • Imię:Roman

Napisano 19 luty 2023 - 11:34

w przepisach z linku, który wrzucił Marcipas, znalazłem takie stwierdzenie:

 

Załączone pliki

  • Załączony plik  1.jpg   7,51 KB   14 Ilość pobrań