Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Przyczepa do łodzi


  • Please log in to reply
2536 replies to this topic

#841 OFFLINE   Robert Dorado

Robert Dorado

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 707 posts
  • LokalizacjaSwarzędz
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:"kazik"

Posted 06 May 2019 - 17:44

Właśnie że nie, zgodnie z pismem do Marka możesz - w dowodzie samochodu masz maksymalna masę całkowitą przyczepy a nie dopuszczalną.

zresztą zmieniaj może to dla Ciebie lepsze rozwiązanie.



#842 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 968 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Posted 06 May 2019 - 19:05

Właśnie że nie, zgodnie z pismem do Marka możesz - w dowodzie samochodu masz maksymalna masę całkowitą przyczepy a nie dopuszczalną.

zresztą zmieniaj może to dla Ciebie lepsze rozwiązanie.

,, w dowodzie samochodu masz maksymalna masę całkowitą przyczepy ,,-  jest 700    a  maksymalna masę całkowitą przyczepy jest   - 750    i  kuziwa  o te 50 kg chodzi 



#843 OFFLINE   Robert Dorado

Robert Dorado

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 707 posts
  • LokalizacjaSwarzędz
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:"kazik"

Posted 06 May 2019 - 19:18

Weź dowód od przyczepy i przeczytaj DOKŁADNIE jak nazywa się ten parametr określony  jako 750 kg a potem jeszcze raz co przed chwila napisałeś i leć po browara odbiorę przy najbliższej okazji - tylko przeczytaj



#844 OFFLINE   Banzaiq

Banzaiq

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 56 posts
  • LokalizacjaWieliczka
  • Imię:Banzaiq
  • Nazwisko:\

Posted 06 May 2019 - 19:26

Panowie dla viatola  liczą się dwie wielkości DMC pojazdu i DMC przyczepy jeżeli suma przekracza 3,5T to musisz mieć viatola nie ważne czy jedziesz sam z pustą przyczepą czy na full i załadowaną przyczepą (masa własna+ładunek=DMC przyczepy)

Przekład DMC auta 2950 to przyczepa o max. DMC 550 oczywiście zawsze możesz ciągnąc przyczepą np. z DMC 750 tylko na krajówkach autostradach musisz mieć viatoll



#845 OFFLINE   Banzaiq

Banzaiq

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 56 posts
  • LokalizacjaWieliczka
  • Imię:Banzaiq
  • Nazwisko:\

Posted 06 May 2019 - 19:31

A co do przyczepy to możesz ciągnąć każdym autem tz. przyczepę lekką do 750kg pod warunkiem że rzeczywista masa przyczepy nie przekracza masy pojazdu ciągnącego


Edited by Banzaiq, 06 May 2019 - 19:34.


#846 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 968 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Posted 06 May 2019 - 19:55

Weź dowód od przyczepy i przeczytaj DOKŁADNIE jak nazywa się ten parametr określony  jako 750 kg a potem jeszcze raz co przed chwila napisałeś i leć po browara odbiorę przy najbliższej okazji - tylko przeczytaj

F1  maksymalna masa całkowita  750   F2  750   G 210 . Dawaj na priv telefon to Ci zrobię  zdjęcie  homologacji  OK 



#847 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,576 posts
  • LokalizacjaMazury

Posted 06 May 2019 - 20:00

Miałem kiedyś kontrolę na drodze i obylo się bez pouczenia i mandatu. Może się nie znali.
Jak kupowałem przyczepe to miałem starą vectre gdzie mogłem ciągać jak dobrze pamiętam 700 kg pani zapytała czy chcę homologacje na 500 czy 650 poprosiłem o 500 ale przyszła kolejna mądra osoba powiedziała bierze pan na 650 będzie dobrze.
Jakie było moje zdziwienie jak kupiłem większy samochód a tam jest 500kg całe szczęście że mam na ryby 10 km. Ale cały czas o tym myśle.

#848 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 968 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Posted 06 May 2019 - 20:10

Syn ma Seata  2 litry i już ma 750  , a moje auto  ma 1. 6 l i ma 700  , i miałem z tym problem . Jak by miały hamulec najazdowy nie ma problemu a tak jest . Zależy na kogo trafisz 


Edited by pawlo29, 06 May 2019 - 20:14.


#849 OFFLINE   Robert Dorado

Robert Dorado

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 707 posts
  • LokalizacjaSwarzędz
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:"kazik"

Posted 06 May 2019 - 20:34

F2 dopuszczalna masa całkowita, w dowodzie auta masz napisane że możesz ciągnąć przyczepę o maksymalnej wadze 700kg(i tak mówi ustawa o rzeczywistej wadze), pokaż mi gdzie w dowodzie przyczepy jest rzeczywista waga (w danej chwili kiedy jedziesz) przyczepy. Jest tylko maksymalna waga i dopuszczalna, żeby policjant na drodze mógł określić wagę musi cię zważyć i koniec. Zacznij rozróżnić dwa parametry z dowodu rzeczywistą wagę i dopuszczalną.

Ja opieram się na odpowiedzi GIT którą zamieściłem. Jak masz możliwość (zważ się) to zmniejsz DMC na 600 kg, większość dużych 4x4 ma DMC 2800 - 2900 kg będziesz jechał bez viatola.



#850 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,471 posts

Posted 06 May 2019 - 20:47

Pawlo29 kurde walnij piwo albo dwa to może mrówki dobiegna :)

#851 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 968 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Posted 06 May 2019 - 20:57

Chłopie   na drodze odpinasz przyczepę  ,  bo dowód nie pozwala Ci ją ciągnąc ,  a jak zobaczą że jest  przeciążona przyczepa i w tedy Cię zważą Masz DODATKOWĄ PAJĘ  .  Jedyne co można to F1  zbić na 600 ,co zamierzam zrobić . Ty opierasz się na kimś , a ja dowiadywałem się u ludzi którzy Cię zatrzymają  i zakażą dalszej jazdy , widać bałeś się zadzwonić i na własne uszy to usłyszeć . Jak będziesz widział drogówkę zapytaj się co i jak i z nimi dyskutuj ,  bo ja już wysiadam z tłumaczeniem 



#852 ONLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,165 posts
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Posted 06 May 2019 - 21:38

Przykład pierwszy 

Robiąc prawko kat E do B podczas kursu było pytanie te o którym teraz rozmawiamy. Instruktor wyraźnie powiedział ,,żeby przed podpięciem przyczepy sprawdzić wpisy w DR pojazdu ( poz. O1 - z ham. poz. O2 - bez ham) a następnie sprawdzić jaki mamy wpis w DR przyczepy czyli jej DMC . Można zapiąć przyczepę o takim samym wpisie lub mniejszym . Zapięcie przyczepy w większych wartościach grozi nam konsekwencjami , nawet jak będzie ta przyczepa pusta.

 

Przykład drugi

Ciągnąłem pustą lawetę ( MW 650 kg DMC 2000 kg ) Passatem ,który miał w poz O1 -1500 kg a w POZ. O2 -700 kg. Trafiłem na kontrolę i byłem do tyłu 200 PLn.

Mało tego, lawetę chcieli odholować ew. jak ktoś przyjedzie odpowiednim samochodem to mogą odstąpić . Dzwoniłem przy nich do kumpla i słyszeli ,że do około godziny podjedzie. 

 

Wracając do tego pisma to ciekawi mnie czemu nikt nie podpisał się z imienia i nazwiska ? o pieczątce nie wspominając. 

Poza tym wydrukowanie tego pisma  nic nam nie da. Zresztą jest to bardzo ogólnikowo opisane bez podania konkretnego art. i punktu w tejże ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku. 


  • pawlo29 likes this

#853 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,471 posts

Posted 06 May 2019 - 21:43

Chłopie na drodze odpinasz przyczepę , bo dowód nie pozwala Ci ją ciągnąc , a jak zobaczą że jest przeciążona przyczepa i w tedy Cię zważą Masz DODATKOWĄ PAJĘ . Jedyne co można to F1 zbić na 600 ,co zamierzam zrobić . Ty opierasz się na kimś , a ja dowiadywałem się u ludzi którzy Cię zatrzymają i zakażą dalszej jazdy , widać bałeś się zadzwonić i na własne uszy to usłyszeć . Jak będziesz widział drogówkę zapytaj się co i jak i z nimi dyskutuj , bo ja już wysiadam z tłumaczeniem

Chłopie dzisiaj rozmawiałem z 3 policjantami z drogówki i chłopie mieli takie zdanie jak ten od Ciebie, ale chłopie jak im zwróciłem uwagę na czytanie ze zruzimieniem to chłopie wiesz co się dzialo? Prostytutki zapiekanki :)

https://youtu.be/3rwYeDRjy3Y

Wg drogówki z Radomia w tym zastępcę naczelnika można ciągnąć taka przyczepę o ile jej MMC nie przekracza chłopie w miom przypadku 700 kg.

Edited by womaly23, 06 May 2019 - 21:59.


#854 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,471 posts

Posted 06 May 2019 - 22:01

Tu porostu trzeba odróżnić i zrozumieć co oznacza maksymalna masa całkowita - tyle ile możesz maksymalnie zapiac na haka, czy ty potrafisz to zrozumieć?

Rączka wiadra 20 l jest w stanie udźwignąć 15 l wody + masę WIADRA 0.5 KG , czy w wiadrze jest 20 litrów? NIE - to jest przykład mojej 15 letniej córki :)

Więcej nie pisze na ten temat bo młoda się że mnie śmieje :/

Edited by womaly23, 06 May 2019 - 22:13.


#855 OFFLINE   Carlos*

Carlos*

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 06 May 2019 - 23:30

womaly23, ale przecież są przepisy , które to jasno określają w PL i jest tam jak byk napisane jak to należy interpretować , to co piszesz jest logiczne, ale moim zdaniem nie jest prawdą i ITD w tym przypadku nie jest wykładnią i chyba w sądzie marne szanse są , aby wygrać z upartym Policjantem.

 

PKT 5 wszystko jasno określa

 

DziennikUstaw7Poz.20222)

 

5. Dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez samochód osobowy przyczepy bez hamulca nie może przekroczyć :

 

a) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta lub połowy dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu; należy zastosować mniejszą wartość,

 

b ) 750kg.

 

Czyli w skrócie DMC przyczepy nie może przekroczyć MMC w dowodzie rej. pojazdu.

Jest to trochę nie logiczne , ale na to wygląda ,że takie mamy prawo.

 

 i cały dokument do wglądu str 7 pkt.5

 

http://prawo.sejm.go...O/D20162022.pdf


Edited by Carlos*, 06 May 2019 - 23:35.

  • womaly23 likes this

#856 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,471 posts

Posted 06 May 2019 - 23:38

Ten zapis akurat mnie trochę zmartwil aczkolwiek nadal jest to nielogiczne.

Edited by womaly23, 06 May 2019 - 23:48.


#857 OFFLINE   Carlos*

Carlos*

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 06 May 2019 - 23:46

Nie jestem prawnikiem , ale jasno jest to chyba określone ,że można przeczytać że zrozumieniem :)

Jak pisałem wcześniej jest to mało logiczne, ale dużo jest takich przepisów w PL i nie powinno to nikogo dziwić.

Tak na chłopski rozum to jasne jest ,że jak podpinasz przyczepkę której masa własna + ładunek nie przekraczają MMC w dowodzie rej. pojazdu to powinno być to w zgodzie z dopuszczeniem producenta pojazdu , ale mamy przepis taki jaki mamy. ;)



#858 OFFLINE   MarMilo

MarMilo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 posts
  • LokalizacjaPiaseczno
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:M.

Posted 07 May 2019 - 00:06

Dwa tygodnie temu zostałem uświadomiony przez wypożyczalnię przyczep, gdy pożyczyłem przyczepę o DMC = 750kg, że taka przyczepa + MeneL czyli mercedes W163 (DMC 2870kg) wymaga viaToll'a - obsługa poprosiła o DR auta i udzieliła cennej informacji (przejazd bez viaToll to podobno 3k za kurs). Wystarczy, że DMC auta + DMC przyczepy przekracza 3500kg nawet o 1kg i viaToll :(

Odchudzanie przyczepy pod łódź się nie uda ponieważ producent wystawił homologację i nabił tabliczkę o DMC.

Swoją drogą w ubiegłym roku ważyłem sempera 440, ze spaliną (suzi 20KM), dziobowym, akumulatorami, paliwem etc na przyczepie - wynik dokladne 750kg !



#859 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4,804 posts
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Posted 07 May 2019 - 00:17

@Carlos*

 

Coś jest jednak na rzeczy, spójrz na artykuł wcześniej, tam też pojawia się maksymalna masa ciągniona dla przyczepy z hamulcem. Z tego wniosek że nie jest to parametr określony w O1 ani O2 przyczepy, tylko jakaś cecha określona przez producenta. W takim razie trzeba ustalić, co to jest ta maksymalna masa ciągniona i gdzie ją znaleźć, bo dla przyczepy hamowanej mamy analoginczny zapis:

 

- nie może przekroczyć maksymalnej masy ciągnionej

- DMC pojazdu

- wartości znamionowej urzadzenia sprzęgającego

- 3500kg

 

A dla niehamowanej?:

- nie może przekroczyć połowy maksymalnej masy ciągnionej lub połowy dmc pojazdu, stosować mniejszą wartość

- lub 750kg

 

Więc pytanie - co to jest ta maksymalna masa ciągniona, bo wygląda na to, żadne z DMC wpisanych w dowodzie samochodu.


Edited by psulek, 07 May 2019 - 00:18.


#860 OFFLINE   wedkarski365

wedkarski365

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 posts
  • LokalizacjaL

Posted 07 May 2019 - 06:28

maksymalna masa ciągniona to wg mnie maksymalna masa całkowita. To pierwsze określenie "maksymalna masa ciągniona" pochodzi z DYREKTYWY 97/27/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 22 lipca 1997 r. odnosząca się do mas i wymiarów niektórych kategorii pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz zmieniająca dyrektywę 70/156/EWG

Nasz ustawodawca skopiował niektóre sformułowania z dyrektywy do ustawy jednak w rozporządzeniu z dnia 11 grudnia 2017r.w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych nie ma już określeń z ustawy i dyrektywy w zakresie maksymalnej masy ciągnionej a jest tylko maksymalna masa całkowita. Wnioskując na podstawie tych trzech aktów prawnych (dyrektywa, ustawa i rozporządzenie) należy przyjąć iż to co mamy w dowodzie rejestracyjnym samochodów w polach O1 i O2 czyli maksymalna masa całkowita to jest to samo co maksymalna masa ciągniona o której mówi dyrektywa i ustawa. Jeśli ktoś chce to wyprostować to jest od kilku lat ustawa o petycjach i można pisać do właściwego ministerstwa wskazując, że stosują niespójną nomenklaturę  i wskazać żądanie jej ujednolicenia np. w interesie publicznym.

Dla urozmaicenia dodam że znak B-18 odnosi się do rzeczywistej masy całkowitej pojazdu czyli trzeba wiedzieć ile waży w danej chwili pojazd lub zespół pojazdów którym się poruszamy

Attached File  znak.jpg   12.16KB   10 downloads


Edited by wedkarski365, 07 May 2019 - 06:38.

  • womaly23 likes this