Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Noże


  • Please log in to reply
987 replies to this topic

#761 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6,227 posts
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Posted 23 June 2023 - 19:52

Panowie, temat jest palący :) Kilka lat temu kupowałem kółeczka łącznikowe krajowej produkcji. Producent sprzedał mi kółeczka opalane nad ogniem. Powiedział, że odbiorcy w Szwecji takie sobie właśnie od niego życzą. Dzisiaj pomyślałem, czy nie zrobić czegoś w ten deseń ze srebrnymi kotwicami. Tutaj pytanie do Was, czy ich nie rozhartuję, czy będą rdzewieć etc. Albo inaczej, jak mam to zrobić?

#762 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 902 posts
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Posted 23 June 2023 - 20:19

rozhartujesz... te kółka musiały być hartowane PO opalaniu... przy klasycznych brązowych kotwicach nie zauważyłem jakiejś wybitnej podatności na korozję - ja rozhartowuję oczko, przecinam je i używam przy ustawianiu woblerów... 


  • Hesher likes this

#763 OFFLINE   Tabor

Tabor

    OO7

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 891 posts
  • LokalizacjaInnemiejsce
  • Imię:Tetryk
  • Nazwisko:Tetryk

Posted 23 June 2023 - 21:26

Jeśli Tobie przeszkadza blask  kotwic , potraktuj je chemią  lub obkopać nad świecą. ;)


  • Hesher likes this

#764 ONLINE   rally

rally

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 243 posts
  • Lokalizacjapiękne Podkarpacie :)
  • Imię:Wojtek
  • Nazwisko:K

Posted 23 June 2023 - 21:28

Panowie, temat jest palący :) Kilka lat temu kupowałem kółeczka łącznikowe krajowej produkcji. Producent sprzedał mi kółeczka opalane nad ogniem. Powiedział, że odbiorcy w Szwecji takie sobie właśnie od niego życzą. Dzisiaj pomyślałem, czy nie zrobić czegoś w ten deseń ze srebrnymi kotwicami. Tutaj pytanie do Was, czy ich nie rozhartuję, czy będą rdzewieć etc. Albo inaczej, jak mam to zrobić?

 

może oksyda do stali ?

 

https://allegro.pl/o...60-g-6146878270

 

jak nie zapomnę to sprawdzę jutro z jakimś ownerem czy zadziała


  • Hesher likes this

#765 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6,227 posts
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Posted 23 June 2023 - 23:12

Jeśli Tobie przeszkadza blask kotwic , potraktuj je chemią lub obkopać nad świecą. ;)


Mi to tam nie przeszkadza i nie jestem pewien czy ma jakieś większe znaczenie na wodach "dzikich" PZW/WP/HWD... itp., ale jestem przekonany, że na komercji ma. Wracając do kotwic, to pamiętam, że za dawniejszych czasów kiedy w prasie wędkarskiej były sensowne i ciekawe artykuły, ktoś nawet polecał rozhartowanie główek jigowych na łowiska z dużą ilością zaczepów.

#766 ONLINE   rally

rally

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 243 posts
  • Lokalizacjapiękne Podkarpacie :)
  • Imię:Wojtek
  • Nazwisko:K

Posted 24 June 2023 - 15:19

Tak to wyszło oksydą na haku z dalekiego wschodu, szału generalnie nie ma, wygląda jak by go ktoś wykopał po roku z ziemi 😉.

Attached Files



#767 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6,227 posts
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Posted 24 June 2023 - 16:38

Ciekawe jakby wyszła elektroliza. Mam gdzieś sprzęt do tej zabawy.

#768 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,624 posts

Posted 26 June 2023 - 23:30

Witam, może ktoś pomóc w identyfikacji tego noża. Rękojeść jak Mora, ale czubek ostrza jednak inny. 2 godziny szukam w necie i nie mogę znaleźć. Był u Szweda na wyposażeniu domku i żonie się bardzo spodobał. Jak widać napisu żadnego nie ma. Pewnie jakaś budżetówka
Dziękuję z góry Tomek

Attached Files



#769 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6,227 posts
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Posted 27 June 2023 - 05:10

To jest zwyczajny chińczyk z zestawu stojakowego. Możecie go kupić na każdym bazarze, chyba że spodobał się żonie do tego stopnia, że nie ma takiej potrzeby :)
  • cys82, kostom63 and hanz like this

#770 OFFLINE   russian80

russian80

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 911 posts
  • Lokalizacjadarłowo
  • Imię:Radek

Posted 27 June 2023 - 07:22

Może zabrać ten nożyk zamiast ręcznika z logo :⁠-⁠D:⁠-⁠D
  • kostom63 likes this

#771 OFFLINE   cys82

cys82

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 156 posts
  • LokalizacjaBusko Zdrój - Żerniki Górne
  • Imię:Krzysiek

Posted 27 June 2023 - 10:47

Witam, może ktoś pomóc w identyfikacji tego noża. Rękojeść jak Mora, ale czubek ostrza jednak inny. 2 godziny szukam w necie i nie mogę znaleźć. Był u Szweda na wyposażeniu domku i żonie się bardzo spodobał. Jak widać napisu żadnego nie ma. Pewnie jakaś budżetówka
Dziękuję z góry Tomek

A nie jest to jakiś Fiskars? Z zestawu jak poniżej :

 

https://allegro.pl/o...ars-12767131207



#772 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,624 posts

Posted 27 June 2023 - 15:04

Może zabrać ten nożyk zamiast ręcznika z logo :⁠-⁠D:⁠-⁠D

Pewnie można, ale jakoś nawet jednego ręcznika takiego nie mam. Nóż pewnie zostawił jakiś gość, bo ostatnio go nie było, a do reszty wyposażenia nie pasuje. A tam jeszcze grzybiarze przyjeżdżają. Wydaje się być idealny do tego. Te Fiskarsy troszkę inne. Dzięki za zaangażowanie. Tomek
  • dnk likes this

#773 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 posts
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Posted 02 August 2023 - 18:22

Jakieś takie plajstikowe te składaki :)

bo Benchmade i Spyderco tak mają. Dlatego po latach wydawania kasy na firmówki nie warte swojej ceny, przerzuciłem sie na chinczyki markowe. Z tanich polecam Ganzo czy firebirda dziś. Szczególnie wersje łożyskowane z D2. Z troche lepszych niestety dostępnych tylko w sandviku za którym nie przepadam Ruike. Te sa duzo tańsze i warte każdej zlotowki a od paru lat naprawdę extra wykonane. Lepiej od europejskich drogich firmowek.

Mam wiadro noży i firmowych drogich i właśnie chińskich i używam najwiecej chinczyki. A ja ich używam codziennie a niektóre nawet katuję.

 

BTW pierwszy raz oprócz chińczyków widzę firmówki Benchmade z dziurą. Aż myślałem ze chińska podróba ale Kolba ma tez w ofercie. Do tej pory dziura była opatentowana przez Spyderco i tylko w tych nożach europejskich występowała (a to poza flipperem najlepsze otwarcie). Griptiliam zawsze był z kołkiem … szok.



#774 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,023 posts
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Posted 02 August 2023 - 18:47

bo Benchmade i Spyderco tak mają. Dlatego po latach wydawania kasy na firmówki nie warte swojej ceny, przerzuciłem sie na chinczyki markowe. Z tanich polecam Ganzo czy firebirda dziś. Szczególnie wersje łożyskowane z D2. Z troche lepszych niestety dostępnych tylko w sandviku za którym nie przepadam Ruike. Te sa duzo tańsze i warte każdej zlotowki a od paru lat naprawdę extra wykonane. Lepiej od europejskich drogich firmowek.
Mam wiadro noży i firmowych drogich i właśnie chińskich i używam najwiecej chinczyki. A ja ich używam codziennie a niektóre nawet katuję.
 
BTW pierwszy raz oprócz chińczyków widzę firmówki Benchmade z dziurą. Aż myślałem ze chińska podróba ale Kolba ma tez w ofercie. Do tej pory dziura była opatentowana przez Spyderco i tylko w tych nożach europejskich występowała (a to poza flipperem najlepsze otwarcie). Griptiliam zawsze był z kołkiem … szok.


Z tymi Benchmade to jesteś mocno zapóźniony. Już z 10 lat temu mieli griptiliany z dziurą. Najpierw owalną a potem okrągłą. Co do chińczyków to są spoko ale to co deklarują jako stal D2 zazwyczaj nawet obok takiej stali nie leżało.

#775 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 posts
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Posted 02 August 2023 - 19:41

Czytałem te opisy o rzekomej słabości chińskiej D2. I sie z tym całkowicie nie zgadzam. D2 typowa narzędziówka kiedyś faktycznie rdzewiała. Ale świat sie zmienia, huty pracują nad czystością i składem stali, te opowieści o rdzewiejącego D2 na półce od deszczu to bajki jakieś. No chyba, że Polka jest na srodku ogrodu  :D

 

Z D2 mam czekaj. Z firmowek SARa, Böcker plusa, kilka chińczyków i coś jeszcze co nie pamietam na bank jakiegoś full tanga. Żaden nie rdzewieje. Wiadomo to nie 154CM ale w normalnym użytkowaniu jak nie zostawiasz ubabranego w błocie na kilka dni dają radę. Jakość stali się nie różni w nich. Jakbym miał powiedzieć to najgorsza w SARze. Po czym sądzę? Po tempie w jakim się tępią, a ja swoimi nożami duzo robię np kopię, docinam trawę, dłubie w betonie, otwieram puszki … oraz po oporze jaki stawiają i tempie w jakim się ostrzą. Dodatkowo z firmowek które kocham mam Cold Steela Lathernecka czyli naprawdę Niezajebywalny kawał żelaza do rzucania, batonowania i innych super zastosowań. Ja mam akurat starszą wersję ze stali 1095? A teraz je robią z właśnie D2 suwiwalowo bushcraftowy nóż dla świrów….

 

Dziury owalne miało sporo noży ale okrągłą w europejskiej firmowce widze pierwszy raz poza chińskimi podróbami. Może od kilku lat jakoś strasznie nie grzebałem ale na pewno nie od dziesięciu.

 

Stale w Chińczykach sa naprawdę dobre. Czasem nawet lepsze niz w SARach, starszych Cold Steelach a juz na pewno Lathermanach. Że o takich „firmowkach” typu tańsza linia Spyderco czyli Byrd, jakies Böckery nie plusy, Walthery itp nie wspomnę. 
To zdecydowanie wolę chińskie D2 albo Np z taniego Ganzo 440c niz chwaloną tu Aus 8. Sandwik z Ruike jest naprawdę ok.

 

I cały ten wywód opieram na doświadczeniach własnych. Wszystko co wymieniłem miałem w ręku. Części sie pozbyłem. Głownie słabych europejskich firmowek. Na dowód wiadomo, że nie wszystkie ale jakaś tam cześć do wieczornego ostrzenia:

bc1d17b21369d37emed.jpg



#776 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,023 posts
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Posted 02 August 2023 - 19:52

Na pewno więcej niż od 10 lat, jeszcze za studenta takiego gripka miałem sprowadzonego z USA. Z resztą możesz choćby na knives.pl sprawdzić jak Ci się chce. Ze stanów też ściągnąłem pierwszy nóż z D2, dokładnie RATa 7 a teraz mam chińczyka z wygrawerowanym D2 na ostrzu - nie ma porównania, chińskie „D2” jest miękkie i łatwo się ostrzy. Czyli to nie D2. Ale tak jak napisałem, dopuszczam możliwość że mogą nie oszukiwać w niektórych wyrobach. Ja takich nie trafiłem. Mamy widać inne doświadczenia.

Edited by coma, 02 August 2023 - 19:52.


#777 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 posts
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Posted 02 August 2023 - 20:42

No spoko. Bierzmy tez pod uwagę ceny :-). Ja uwazam, ze nie ma uniwersalnego noża a tępi się kazdy kazdy tępy jest do dupy. Stad ilość. To może tak lecąc po zestawie ze zdjęcia:

bc1d17b21369d37emed.jpg
Lewy rząd od góry:

1. Stara Rapala, zajebisty nóż, nie znam stali ale sie wygina pod katem prostym i sprawdza się nie tylko przy filetowaniu ale przeżył cała budowę domu i gospodarczego ciął styropiany, siatki zbrojące i worki zapraw i klejów oraz w międzyczasie kanapki  :D Sie kończy, ale nie robią juz z gumową rączką.

2. 30 letnie Nieto z zajebistej 440C super nóż niestety klinga była gruba wiec ją pocieniłem i zrobiłem wklęsły szlif nóż zyskał zajebiscie na cięciu ale przy ciężkich pracach potrafi sie wykruszyć. Dużo przeżył nawet udało mi się złamać rękojeść.

3. Cold steel - najlepszy Cold steel  jakiego miałem - nie umiem zniszczyć. Stara wersja z 1095. Juz nawet rozpolawiał cegly …

4. Jakies gowno od szwagra, nie szkoda, wywaliłem plastik z raczki i zastąpiłem policordem. Czasem w aucie albo na zapas.

5. smieszny do niczego SAR limited edition z D2 właśnie, używam bo dziwak, nie umiem sie pozbyć. Niewygodny. Dziwadło do nieczego.

6. super full tang Ruike używam, fajńy kształt i wielkość. Albo sandwik albo właśnie D2. Super poręczny nożyk. Troche śliska rękojeść.

7. multitool Berger. Jak to multitool. Fajny i jedyny który udaje się jako brelok z kluczami wnieść do samolotu  :D

8. Opinel, gowno straszne ale nie mieć jednego opinela byłby grzech

Srodkowy rządek głownie nożyki na wyjazdy do Niemiec, albo spełniają ich wymagania albo nie szkoda jak zabiorą.

9. Walter z gownolitu przerobiony trochę, jedyny pazur jaki mam.

10. Gowniany Lathermann niby 154cm a gownolit straszny. Trzymam bo ma śrubokręt i fajną szeklę łatwo przypiąć do plecaka i dynda pod ręką.

11. Jakies gowńiane niemieckie coś.

12. Gowniany Victorinox. Oooo to są gowniane stale vs chińska 440c. Podobno teraz robią lepsze. Ale to dla mnie ewenement przerostu ceny nad jakością.

13. szwedzka Eka niby sandwik i znów sandwik Ruike duzo lepszy. Taki se scyzoryk na grzyby bo biały i widać w lesie.

14. stary T lite podróba.

15. Następny słaby a drogi Lathermann z 154cm juz lepszej niz poprzednik ale trzymam tylko dlatego, ze ma fajny hak do patroszenie i diamentową ostrzałkę. Ogólnie jakość stali lathermanow syfiasta, do tego szybko łapią luzy. Miałem nawet podobny z S30v ale sie pozbyłem póki był coś wart, jedynie miał fajną piłę.

16. gowniany jakiś niemiecki Herbert

17. stary polski wędkarski nożyk trzymam i używam czasem z sentymentu

prawy rząd moje ulubione używam wiekszosci codziennie

18 Cold steel gowniane aus 8 ale fajny do straszenia dzieci, przydaje sie na grillach bo dlugi

19. Niezajebywalny lozyskowany böcker plus właśnie z D2. Lubię, katuje. Nie rdzewieje. Dożywotnia gwarancja, ale udało mi sie uszkodzić łożysko i stuka ale bez luzów.

20. Ulubione Ganzo. Podróba Spyderco military. 440c za 100pln. Szału nie robi, ale cena? Próbuje zarżnąć złamać nie daje rady. Zazwyczaj mam na rybach. Drugi czeka jakby co. Ale ten ma z 10 lat i jakby co nie nastąpiło jeszcze.

21. superanckie Ruike. Uwielbiam za kształt., łożyskowanie, trzymanie luzów z daleka ode mnie. Fliper. Cena nie powala bardzo przyzwoity nóż z najlepszego sandwika. Polecam ten nożyk a nie dziurawi kieszeni.

22. Śmieszny sprężynowy böcker plus. Prezent - używam. Ale bym sam nie kupił. Szkodzi mu nawet sok z jabłka jak to w tych sprezynowacach.

23. Mały t lite Cold stella. Lubię go, ale właśnie jakość tej Aus 8 do dupy i albo łapie luzy albo cieżko chodzi. Typowy przykład fajnego wzoru, wysokiej ceny i gownianego wykonania.

24. Benchmade. Lubię. Wykonanie super bo i stal S90V, najlepsza rączka w tym modelu. Ale delikatny. Łożyskowanie nie powala. No i cena. Kupiłem używkę i wole nie pamietać ceny. Nowka gruuubo ponad 1000pln. To za to można kupić 10 porządnych chińczyków i sie cieszyć. Chyba mój najdroższy składak.

25. Ganzo 440c podróba Spyderco paramilitary. Back lock lepszy niz w oryginale trzyma luzy, katuje, stal jak to 440c. Cena ponizej 100pln …

26. Oryginalne Spyderco. S30V. Fajna stal, fajny nożyk, ale nie wart aż takich pieniędzy. Przerobiony szlif wiec mam sentyment. Delikatny. Ma luzy a weź je skasuj na nicie …

27. Bardzo fajny Ganzo z D2. Porządny, często używam. Lozyskowany trzyma luzy, nie rdzewieje nie odbiega stal od innych D2 które mam. Jakby był deko wiekszy byłby to mój ulubiony nóż, ale nie jest. Mały taki do pracy albo garnituru.

28. Kershaw. Laminat, D2 w sandwiku chyba, nie rdzewieje, ze wspomaganiem. Fajny moge polecić. Ale jak wyżej, delikatny, śliski i … za mały. Flipper ze wspomaganiem. No i nietani.

 

No to jakby kto szukał nożyka, to … brać większość  :D


Edited by Qh_, 02 August 2023 - 20:53.


#778 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 posts
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Posted 02 August 2023 - 21:00

O tu jeszcze zdjęcie kilku same chińczyki + opinel. Wszystkie moge polecić oprócz francuskiego Opinela.

22e1729d53050444med.jpg

po lewej Ruike z wysokiego sandwika wszystkie bardzo lubię (okolice do 200pln)

po prawej dwa Ganzo z 440c okolice 100pln dwa firebirdy z D2 coś ok 150.

 

Wszystkie spoko i warte kasy którą kosztują. A porównywalne do firmowek za 700-1000pln.

 

Na forach Oczywiscie komentarze o słabej jakości bo co ma powiedzieć producent który W CHINACH produkuje swoje a są 5 razy droższe? To wpisują komentarze co koło czego nie leżało. Ja noze lubię, mam porównanie i jakościowo juz nie odbiegają a czasem sa nawet lepsze. Tyle.

 

Oczywiscie są tez tanie gówniane chińczyki z gównolitu. A co śmieszniejsze pojawiają się już chińskie podróby … chińskich marek  :D . Ja te co tu mogę polecić. I mam sporo zadowolonych „followersów”  ;)


Edited by Qh_, 02 August 2023 - 21:06.


#779 OFFLINE   Archanioł

Archanioł

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 posts
  • LokalizacjaRzeszów

Posted 02 August 2023 - 21:54

A poleci ktoś jakiś sensowny zestaw do ostrzenia ? Kuchenniaki, użytkowe na ryby, grzyby itd.
Od tych z guwnoliny po elmax , d2 itp
Szukam czegoś lepszego jak ostrzałka z Ikei z 3 rolkami czy ostrzałka Fiskarsa.

Wysłane z mojego SM-A515F przy użyciu Tapatalka

#780 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,056 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 02 August 2023 - 21:59

Lansky Turn Box