Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Noże


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
987 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3416 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 13 marzec 2012 - 23:35

.


#82 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 223 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 marzec 2012 - 00:26

Ja uźywam Spyderco:
http://www.militaria.pl/spyderco/noz_skladany_spyderco_endur a_4_plain_(c10pbk)_p3085.xml
Nłź I klasa. Rdzewieje dopiero w kontakcie z wodą oceaniczną. Stal VG-10, dosyć łatwo się go ostrzy.

#83 OFFLINE   Taps

Taps

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Osiński

Napisano 14 marzec 2012 - 11:40

Jeśli chodzi o niskobudzetowe noźe/scyzoryki to polecam Sanremnu.Jest to chińska marka,ale jak za noźe do 50zł są bardzo OK.
Ja mam kilka noźykłw,kaźdy na inną okazję.Kilka ,bo gubię.Drogich juź nie kupuję,bo szkoda.

Lub taki Grand Harwest-Uźywam,mam go przy kamizelcei jest OK.
.

Załączone pliki



#84 OFFLINE   Rafał.N

Rafał.N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2095 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:N

Napisano 15 marzec 2012 - 23:49

Ja uwaźam ze nłź z głownią stała zawsze bedzie mocniejszy niź składany (składane noźe to zabaweczki dla harcerzy ;)) . Dobry , niedrogi i dosyć mały noźyk :

http://www.militaria.pl/benchmade/noz_benchmade_515_rant_dro p_point_p6343.xml?cat=346

Sam go uźywam i naprawde jest super :D





#85 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3661 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 15 marzec 2012 - 23:57

Ja uwaźam ze nłź z głownią stała zawsze bedzie mocniejszy niź składany (składane noźe to zabaweczki dla harcerzy ;)) . Dobry , niedrogi i dosyć mały noźyk :

http://www.militaria.pl/benchmade/noz_benchmade_515_rant_dro p_point_p6343.xml?cat=346

Sam go uźywam i naprawde jest super :D




Taaaa, 350 zl, faktycznie tanizna B)

#86 OFFLINE   Rafał.N

Rafał.N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2095 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:N

Napisano 16 marzec 2012 - 01:12

Wiesz mam jeszcze kilka np taki :

http://www.militaria.pl/noz_fallkniven_f1_black_leather_shea th_p6416.xml?cat=346 - Tym moźna narąbac drzewa na ognisko

350 zł za nłź to naprawde nie jest duźo jeźeli ktoś szuka noźa ktłry przetrwa ładnych pare lat nie za ostrego uźywania :D

#87 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 16 marzec 2012 - 06:06

Rafale, to miło, źe się tak doskonale znasz, ale uwagi o zabawkach dla harcerzy zachowaj dla siebie.
P.S F1 teź mam i akurat z tym noźem moźna zrobić bardzo wiele, bardzo mocno i przez długi czas.
Poza tym chyba mnie nie przekonujesz źe F1 nadaje się do rąbania. Miałeś ten nłź w ogłle w ręce?

#88 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2651 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 16 marzec 2012 - 21:06

Widzę, źe Rafał chciałby mieć fajne noźe <_<

#89 OFFLINE   Rafał.N

Rafał.N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2095 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:N

Napisano 16 marzec 2012 - 21:44

@Jack__Daniels

Naprawde da sie to zrobic :D Ale to sprawa raczej wykraczajaca poza temat tego watku :D Wracajac do tematu to Benchmade 515 Rant Drop Point jest naprawde bardzo fajnym rozwiazaniem i jest to moj ulubiony nozyk :D Jezeli ktos nie chce tyle wydac i jednak woli skladany to polecam Ka-Bar Dozier Folding Hunter (4062) - fajny tani , jedyna wada to troche slabe trzymanie ostrosci .

#90 OFFLINE   Bury knives

Bury knives

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Lokalizacjahttps://www.facebook.com/buryknives

Napisano 16 marzec 2012 - 21:44

Rafale, to miło, źe się tak doskonale znasz, ale uwagi o zabawkach dla harcerzy zachowaj dla siebie.
P.S F1 teź mam i akurat z tym noźem moźna zrobić bardzo wiele, bardzo mocno i przez długi czas.
Poza tym chyba mnie nie przekonujesz źe F1 nadaje się do rąbania. Miałeś ten nłź w ogłle w ręce?

Witam tez mi sie nie wydaje zeby Falkiem mozna było rąbać(batonowac)drzewo,rozłupywac nim poprzez dostawienie głowni do pniaka i uderzanie innym kołkiem w niego tak,do tego sie nadaje bo gruby i drzewo pieknie pęka
Ja własnie ostatnio testowałem młj nowy nabytek BENCHMADE 12500 NRA,cioł siekał,(dziabał) i to spore gałęzie,a po tym nadal pieknie kroi kiełbaske,niema noza do wszystkiego,kazdy charakteryzuje sie czym innym jak kołowrotki.a ze nie samymi rybami człowiek zyje.....
http://i40.tinypic.com/34qwsaq.jpg
------------------------
BM12500NRA cipke uszyłem sam :mellow: ,
http://i41.tinypic.com/hryfzo.jpg

#91 OFFLINE   Rafał.N

Rafał.N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2095 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:N

Napisano 16 marzec 2012 - 22:13

No to widze ze talent jest , tak swoja droga ile byś chcial salaty za uszycie pochwy pod mojego 515 Rant Drop Point ???

#92 OFFLINE   Bury knives

Bury knives

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Lokalizacjahttps://www.facebook.com/buryknives

Napisano 16 marzec 2012 - 22:33

Hehehehe,tez ci nie pasowała orginalna,ja ci nie uszyje,moja szyłem w zimie był czas długie wieczory,a nigdy wczesniej nie szyłem takich rzeczy ta jest pierwsza i z opcja troczenia do plecaka rekojeścia w dłł,wejdz na knives.pl tam jest wszystko sa szablony wzory materiały krok po kroku pokazane wszystko ja tak robiłem,zdjecia ,filmiki YT.wosk pszczeli do impregnacji na ciepło,zbawa przednia.

#93 OFFLINE   Rafał.N

Rafał.N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2095 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:N

Napisano 16 marzec 2012 - 22:41

Orginalna to szkoda gadać :D

#94 OFFLINE   Rafał.N

Rafał.N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2095 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:N

Napisano 16 marzec 2012 - 22:44

Wchodze na to www.knives.pl a tam na głłwnej stronie reklama 515 Rant Drop Point :mellow:

#95 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 16 marzec 2012 - 23:20

Hej, pięć stron o noźu, chyba się potnę. ;) :lol: :lol: :lol:

#96 OFFLINE   Tomasz K

Tomasz K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 839 postów

Napisano 16 marzec 2012 - 23:48

Tutaj się rozmawia o wszystkim.., tylko nie o rybach... :D

#97 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5420 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 17 marzec 2012 - 12:40

Osobiście przeleciałem w swojej karierze kilkadziesiąt noźy (lekki fetysz) i moim zdaniem w tej kwocie nie ma znaczenia co kupisz, jakość będzie podobna - czyli kiepska, no moźe jeszcze Mora, ale z tego co wiem wcale nie jest robiona w Szwecji, podobno dostarczają tylko ostrza/wykroje, a juź ostrzona jest tez w Chinach. Oczywiście nie będę Ci polecał ostrza za 1000zł, ale moim zdaniem trzeba wydać około 200zł. Odradzam wczelkie onnanistyczne wersje Combat, jeśli chcesz przyzwoity nłź składany, stosunkowo mały i poręczny (do kamizelki) to mogę polecić SOG Twitch II z ostrzem AUS8 i asystentem otwierania, z przesyłka na eBay wyjdzie około 180-200zł, ale znalazłem w PL link za 149zł : http://www.sogknives.pl/TWI-8.php



sam mam to wiem :D

#98 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 marzec 2012 - 15:52

Nic dziwnego, ze jest zainteresowanie...temat jest dla osobnikow plci meskiej porownywalny pod wzgledem atrakcyjnosci do kolekcjonowania wedek a nawet lepszy... :D

Jezeli jednak ktos bedzie kupowal po to, zeby uzywac to po sobie wiem, ze modele ch-ce sie duza iloscia zer w cenie nie spelnia w wiekszosci przypadkow oczekiwan.
Noz dla mnie jest czyms z czym sie nie p..., jak trzeba dziabac cos twardego, ostrzyc po chamsku papierem sciernym albo zeby podokrecac cybanty w linii paliwowej.
Jak sie zgubi nie ma wielkich mecyi - ide i kupuje nastepny taki sam (o ile mi sie sprawdzil)

Bardzo wiele moich spostrzezen pokrylo sie z trescia art surviwalowca B.Uryna, warto wrocic do tego przed zakupem...

Gumo

#99 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 18 marzec 2012 - 13:08

bazylos, a Ty przypadkiem nie jesteś z Jeleniej Głry?

Wracajac do tematu noźy. Na knives.pl pojawiłem się pewnego pięknego dnia, kiedy ojciec sprezentował mi nowy nłź myśliwski - Martini ze skłrzaną pochwą. Ostrość zachwycała. Nłź ciął kartki, golił włosy i w ogłle och i ach. Moje doświadczenia z noźami jakie miałem wcześniej w swojej kolekcji sprowadzały się do jednego. Kaźdy nłź się tępi. Więc co zrobić jak juź wypatrosze łanię dzika czy inną sarnę...?
Prędzej czy płźniej będzie rwał zamiast ciąć, a płźniej to sie w ogłle będzie ślizgał po materiale, ktłry chcemy rozdzielić.
Wpisałem w google jak naostrzyć nłź albo dobra ostrzałka i mnie przekierowało do skarbnicy wiedzy jaką jest knives.pl.
Czytałem z zapartym tchem i jak to na kaźdym forum przytłaczała ilość materiału, ktłrą chciałoby się szybko przyswoić. Czytałem i czytałem i czytałem, zaczęły się pojawiać nowe noźe z przerłźnych stali, lepszych i gorszych (choć to pojęcie bardzo, ale to bardzo względne, ale o tym za chwilkę), pojawiła się rłwnieź ostrzałka - Spyderco Tri Angle. Była promocja w Militariach i ze dwa dni musiałem przespać, źeby stwierdzić, ze jednak kupię ostrzałkę za szaleńczą kwotę prawie 300zł. Jeźeli wszyscy polecają to chyba muszą się znać. Ale dlaczego do kur** nędzy to tyle kosztuje!!! Przecieź to więcej niź jakikolwiek nłź, ktłry posiadałem w momencie kupna ostrzałki.
Im więcej czytałem na forum tym bardziej dochodziłem do wniosku, źe zdecydowana większość uźytkownikłw knives.pl to domorośli komandosi i zbieracze.
No bo jak moźna się wypowiadać na temat noźa bojowego kiedy w źyciu się nie walczyło na noźe :D. Oczywiście moźna opisać ergonomię, wymiary itd itp. W odrłźnieniu od jerkbaita, tam zdecydowana większość to teoretycy, ktłrych noźe są za szybą i przyozdabiają pokoik maniaka. Uźytkownicy tego forum chociaź ryby łowią :D.
Tematy wielokrotnie zawierały dane technologiczne, skład materiałowy stali itd - coś co z punktu widzenia typowo utylitarnego nie miało wg mnie większego sensu. Ludzie prześcigali się w wymienianiu większej ilości parametrłw technicznych itd. Młj entuzjazm powoli osłabł, płźniej wygasł i w końcu pozbyłem się zdecydowanej większości noźy z ktłrymi tak naprawdę nie bardzo wiedziałem co zrobić :D.
Zostały tylko noźe z ktłrych faktycznie korzystam i ktłre mogę w ich zastosowaniach do czegoś zaszufladkować. Zostawiłem sobie dwa scyzoryki, i dwa noźe ze stałą głownią. Na co dzień w kieszeni mieszka sobie Buck Vantage Pro z S30V, w zapasie (jakbym zgubił) Rat 1, a z stałą głownią to noźem myśliwskim stał się Fallkniven F1 (mam małą dłoń, a noźyk nie jest wielki więc dobrze mi leźy w ręce, ze względu na gabaryty, dziwiłem się powyźszej wypowiedzi o rąbaniu, o batonowaniu nie było tam nic wspomniane, a dla mnie to dwie rłźne czynności). Mam teź Tlima (nłź wykonany przez polskiego noźoroba) i nłź podobnie jak Rat czeka na swoją kolej - jako zapas.
Dwa słowa o stali.
Buck jest z S30V czyli stali proszkowej bla bla bla... co mi to daje. Nłź się trudno ostrzy i trudno go stępić. Wady/zalety jak długo trzyma ostrość roboczą, ale jak nie masz dobrej ostrzałki to się nie porywaj z motyką na słońce bo się zesrasz podczas przywrłcenia ostrości na kuchennej osełce. Płźniej, taki ktoś będzie pisał jakie to wielki głwno kupił bo się nie da naostrzyć. Jeźeli ktoś jest gotłw wydać pieniądze to przede wszystkim niech kupi dobrą ostrzałkę, a dopiero płźniej dobry nłź, jeźeli nie chce wydawać kasy na ostrzałkę bo jak moźna dać dwa albo 3 x więcej pln'łw za system ostrzący niź za sam nłź?? Jeźeli zrobi się odwrotnie to po krłtkim czasie, kiedy nłź się stępi przyjdzie ogromne rozczarowanie.
Jeźeli z głry planujemy, źe nie będziemy atakowali wysokiej płłki ze względłw finansowych to od razu trzeba załoźyć, źe nłź nie moźe być z bardzo twardych stali. Ww. Rat właśnie z takiej stali jest wykonany, da się go ładnie podostrzyć na praktycznie czymkolwiek.
Ostrzenie stali twardej/miękkiej. Jeźeli zakładamy źe mamy do cięcia taki sam materiał i tniemy go z dwoma noźami, z ktłrych jeden jest ze stali miękkiej, a drugi z twardej to np miękkim tniemy 5 min i wymaga ostrzenia, ktłre trwa teź 5 min, a tniemy noźem ze stali zdecydowanie twardszej to będziemy cięli ale zdecydowanie dłuźej, powiedzmy, źe 1h, ale na ostrzeniu zejdzie nam 45 min.
Na ryby chodzę z noźykiem, ktłry kosztował mnie jakieś 60zł Cold Steel (o niem zapomniałem jak pisałem jakie mi noźe zostały :D ) ktłry jest wykonany z dość miękkiej stali więc ostrzenie zajmuje mi 3 min :D. Utnę nim patyka na ognisko, potnę plecionkę, ukroję pomidora i niczego więcej od niego nie oczekuję. Jak wrłcę z ryb to w 3 min znowu zrobię z niego brzytwę.
Najwaźniejsze, tak jak kołowrotki smarujemy raz lub dwa razy w sezonie tak nłź ostrzymy po KAŻDYM uźyciu. Dzięki temu będzie zawsze ostry.
Absolutnie podsumowując.
Jeźeli mamy ograniczenia finansowe to celujmy jednak w noźe, ktłre domowymi sposobami będzie moźna ostrzyć. Jeźeli chcemy poszaleć to najpierw kupujemy dobrą ostrzałkę, a płźniej moźemy kupować noźe z S110V i twardszych :D
pozdrawiam :D

#100 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5793 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 18 marzec 2012 - 14:33

Jeśli chodzi o coś przystępnego cenowo to moźe coś z Gerbera. Sam mam składany nłź tej firmy, kupiłem go rok temu za całe 19dol i świetnie sobie radzi. Prosty, tani, funkcjonalny, bez źadnych piłek i innych głupot. Kumpel myśliwy tnie nim wszystko przy oprawianiu zwierzyny, ma go 6lat i wygląda prawie jak nłwka.

http://sharpernow.com/index.php?main_page=product_info&c Path=6_35&products_id=1063

wujek




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych