Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Casting ultra light


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3805 odpowiedzi w tym temacie

#3781 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 16 kwiecień 2024 - 19:47

Wnioski są takie, że multiki bfs nie powinny rzucać dalej przy włożeniu tej samej energii jak multiki, które mają wyższą i cięższą szpulę. Te drugie nawet mogą rzucać dalej :D


  • Alexspin lubi to

#3782 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2890 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 17 kwiecień 2024 - 05:26

Jak mawia pewien nasz forumowy kolega ,, schodzenie z gramaturą w castingu poniżej 1,5 grama i niżej to już jest kopanie się z koniem " .

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

To stwierdzenie jest słuszne jeśli łowi się na taki zestaw raz w miesiącu i na każdym wyjeździe trzeba się uczyć wyczucia zestawu od nowa. Łowiąc tak regularnie frajda jest dużo większa niż spinem, a osiągi takie same. No i jeden ogromny plus, czyli brak skręcania linki.


  • minecjusz, Alexspin i MietekK lubią to

#3783 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 17 kwiecień 2024 - 05:36

To stwierdzenie jest słuszne jeśli łowi się na taki zestaw raz w miesiącu i na każdym wyjeździe trzeba się uczyć wyczucia zestawu od nowa. Łowiąc tak regularnie frajda jest dużo większa niż spinem, a osiągi takie same. No i jeden ogromny plus, czyli brak skręcania linki.

Potwierdzam w całej rozciągłości. :good:



#3784 OFFLINE   skius

skius

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaCiechanów

Napisano 17 kwiecień 2024 - 06:33

W ubiegłym tygodniu byłem dwa razy na rybach z dwoma kolegami. Ja łowiłem jak zwykle castem (1.5g czebu plus malenka larva),koledzy spinningi do 15g i zyłki 0.16.

Dałem im swoje przynęty i obciązenie. Ja połowiłem ,oni nie. Rzuty castem w małej rzeczce, poręczność ,precyzja zdeklasowały tradycyjne spinningi (pomijajjąc to że mój kijek ma około 150cm ,a spinnigi 2.70)

Łowię przez całą zimę i wiosnę 4,5 razy w tygodniu (po godzince ,póltorej)

 

 

Załączone pliki


  • bob74 lubi to

#3785 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4553 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 17 kwiecień 2024 - 07:21

Nie porównuj kija o c.w. do 15 gram z patykiem ul do 5 gram bo ten o c.w. do 15 gram pod 2 gramami nawet się nie zacznie ładować, a jeśli to rasowy fast to już w ogóle nie ma o czym mowic. I wcale mnie nie dziwi, że rzucałeś dalej. Natomiast zakładając, że kije byłyby podobne to jestem niemal pewien, że przewaga spina byłaby wyraźna biorąc pod uwagę odległości. Jeśli zaś odległość nie jest priorytetem to od 1,5 grama w górę castem jest wygodniej.

#3786 OFFLINE   skius

skius

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaCiechanów

Napisano 17 kwiecień 2024 - 07:39

Nie porównuję ,tylko opisuję sytuację. Kij do 15 g może być opisany od 2g .

Na małej rzeczce odległość nie ma żadnego znaczenia ,poręczność ,lekkość,  czucie zestawu ,precyzja rzutu jest po stronie casta.


Użytkownik skius edytował ten post 17 kwiecień 2024 - 07:40


#3787 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4553 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 17 kwiecień 2024 - 07:46

Co do odległości na małej rzeczce to jak dla mnie odległość również ma znaczenie. Zależy to rzecz jasna od różnych czynników, ale często ma.
  • Alexspin lubi to

#3788 ONLINE   skrzyp

skrzyp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 postów
  • LokalizacjaW-wa

Napisano 17 kwiecień 2024 - 14:13

Dałem im swoje przynęty i obciązenie. Ja połowiłem ,oni nie. Rzuty castem w małej rzeczce, poręczność ,precyzja zdeklasowały tradycyjne spinningi (pomijajjąc to że mój kijek ma około 150cm ,a spinnigi 2.70)

 

To mnie właśnie odrzuca przy łowieniu castingiem z brzegu, w spinningu jestem zwolennikiem długich kijów po 270 cm. Najdłuższy lekki casting mam ok. 225, a tak to króciaki po 180-190 cm. Jak tym łowić?



#3789 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 581 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 17 kwiecień 2024 - 17:24

Kije kastingowe występują w długościach do 3,60m (a pewnie i więcej), więc nie widzę problemu by dopasować się do warunków łowiska i techniki połowu.  Myślę że długość kija dobieramy kierując się podobnymi zasadami, niezależnie czy posługujemy się spinem czy kastem.


  • Alexspin i S.N. lubią to

#3790 OFFLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 918 postów
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Napisano 17 kwiecień 2024 - 17:45

... łowić celnie, przemieszczać się przez krzaczory, przez las łatwiej. W niedużej rzece z trudnymi warunkami terenowymi długi kij to męczarnia. Ja łowię w długościach  160, 183  i 240. Najczęściej środkowa długość jaki i parametry kija.


  • skius, Alexspin i MietekK lubią to

#3791 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 17 kwiecień 2024 - 18:38

to zupełnie inne techniki rzutu więc i zasada doboru kija całkowicie inna.


  • Alexspin lubi to

#3792 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1886 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 17 kwiecień 2024 - 19:03

W ubiegłym tygodniu byłem dwa razy na rybach z dwoma kolegami. Ja łowiłem jak zwykle castem (1.5g czebu plus malenka larva),koledzy spinningi do 15g i zyłki 0.16.

Dałem im swoje przynęty i obciązenie. Ja połowiłem ,oni nie. Rzuty castem w małej rzeczce, poręczność ,precyzja zdeklasowały tradycyjne spinningi (pomijajjąc to że mój kijek ma około 150cm ,a spinnigi 2.70)

Łowię przez całą zimę i wiosnę 4,5 razy w tygodniu (po godzince ,póltorej)

Zapraszam na moją małą rzeczkę, a nawet dwie. I piszę to nie po to, żeby udowadniać kto ma większego, ani negować Twoich doświadczeń. :) Tak na marginesie to gratuluję poławianych ryb :). Jestem bardzo ciekaw jak poradziłbyś sobie z Twoim zestawem stojąc metr od brzegu wbity w dziurę pomiędzy szpalerem trzcin i trawą po kolana. Jak radziłbyś sobie gajosikowymi woblerkami rzędu 1.2 g w miejscach, gdzie na branie można liczyć naście metrów pod drugim brzegiem? I nie mówię o komfortowych bezwietrznych warunkach, czy "ztyłuwiejącym" wietrze. Ciekawi mnie co by się zadziało jakby Twoi Koledzy mieli krótsze i bardziej precyzyjne zestawy?

 

Co do odległości na małej rzeczce to jak dla mnie odległość również ma znaczenie. Zależy to rzecz jasna od różnych czynników, ale często ma.

Dokładnie Sławku, my mamy przed oczami "naszą" Bystrzycę, czy Tyśmienicę i rozumiemy, że wędziskiem rzędu 1.6 m to sobie możemy... ;)

 

Poza tym każdemu castingowcowi proponuję zakup "wykrywacza kłamstw" : https://pl.aliexpres...rch|query_from:

 

Mnie sprowadził na ziemię.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



#3793 OFFLINE   skius

skius

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaCiechanów

Napisano 17 kwiecień 2024 - 19:08

". Jestem bardzo ciekaw jak poradziłbyś sobie z Twoim zestawem stojąc metr od brzegu wbity w dziurę pomiędzy szpalerem trzcin i trawą po kolana. Jak radziłbyś sobie gajosikowymi woblerkami rzędu 1.2 g w miejscach, gdzie na branie można liczyć naście metrów pod drugim brzegiem? I nie mówię o komfortowych bezwietrznych warunkach, czy "ztyłuwiejącym" wietrze. Ciekawi mnie co by się zadziało jakby Twoi Koledzy mieli krótsze i bardziej precyzyjne zestawy?"

 

Nie łowię na nic innego niż lotne larvy lub tanty na wolframie 1.5g ,świadomie zrezygnowałem z woblerków.. Spokojnie sobie bym poradził.

Oczywiście kilkanaście metrów ,bo osiągi bajkopisarzy rzucających gramem po 25 .30 m  ;-)  nawet spinnnigiem ciężko ogarnąć.

Tak naprawdę traktuję BFS jako coś  odrębnego ,specyficznego ,pomiędzy muchowaniem a castingiem,

Do muchówki też nikt nie zakłada wahadełka (chociaż można )


Użytkownik skius edytował ten post 17 kwiecień 2024 - 19:22


#3794 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1886 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 17 kwiecień 2024 - 19:39

... Nie łowię na nic innego niż lotne larvy lub tanty na wolframie 1.5g ,świadomie zrezygnowałem z woblerków.. Spokojnie sobie bym poradził...

Dodaj tylko... tam gdzie łowię. Czytelnik sobie przeanalizuje i wysnuje swoje wnioski.

Od siebie mogę napisać, że 1.5 g wolframu + cokolwiek jestem w stanie zadowalająco mnie obsłużyć wędziskiem 2.4 m ... tam gdzie łowię, tylko że niestety nie wszędzie i niekoniecznie wszelkiego rodzaju przynętami.

 

 

 


  • Alexspin i S.N. lubią to

#3795 OFFLINE   skius

skius

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaCiechanów

Napisano 17 kwiecień 2024 - 19:45

Sporu żadnego między nami nie ma .

Staram się łowić w tych miejscach i na takie przynęty który da mi maksimum komfortu i zabawy .

Niekoniecznie ryb ;-)


  • S.N. lubi to

#3796 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 17 kwiecień 2024 - 20:45

 I bądź tu mądry. U mnie mądrość wygląda tak: Nie wędkuję w zasadzie na rzekach, chociaż na jednej z nich uczyłem się. Wolę wędkowanie na wodach stojących, a przede wszystkim ze środków pływających. Z brzegu też daję radę, Ale nie łowię: kleni, jazi, boleni i białorybu. Pstrągi też mnie nie rajcują. Taki niekompletny wędkarz jestem, chociaż.... Plany się mogą ....


  • Alexspin lubi to

#3797 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 581 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 17 kwiecień 2024 - 20:55

to zupełnie inne techniki rzutu więc i zasada doboru kija całkowicie inna.

 

Nie chcę dorabiać do tego jakiejś filozofii, ale kij dobieram przede wszystkim do przynęty (rodzaj, waga), określonej techniki jej podania i prowadzenia i po części do przewidywanego gatunku i wielkości ryby. Dopiero później, na samym końcu, mocuję odpowiedni multiplikator z właściwą linką (żyłką). Gdybym łowił spinningiem postąpiłbym dokładnie tak samo.
Co zaś się tyczy długości, jeśli tylko mogę, łowię np. bolenie kijem dwumetrowym, gdyż jest bardzo poręczny, umożliwia całodzienną pracę z umiarkowanym zmęczeniem, i co ważne, ułatwia podebranie ryby ręką. Są też sytuacje odmienne, gdzie nawet przy dogodnych warunkach brzegowych, wygodniej prezentować przynętę kijem długim.
Są to oczywiście zasady bardzo ogólne niekoniecznie mające zastosowanie w UL, którego w zasadzie nie stosuję. Ale skoro zostałem wywołany do tablicy...

  • HaDe i Alexspin lubią to

#3798 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 18 kwiecień 2024 - 06:21

To mnie właśnie odrzuca przy łowieniu castingiem z brzegu, w spinningu jestem zwolennikiem długich kijów po 270 cm. Najdłuższy lekki casting mam ok. 225, a tak to króciaki po 180-190 cm. Jak tym łowić?

Z moich czterech kijków najkrótszy ma 165cm a najdłuższy 265cm i od kilku lat jakoś łowię (wyłącznie casting) zarówno okonie, jak i szczupaki a wędkuję wyłącznie z brzegu w rzekach i zbiornikach zaporowych.
Próbowałeś castingu? Bo jeśli nie, to Twoje "odrzucanie" jest na miarę dziecka 3-letniego, który dostaje na obiad nieznaną mu potrawę i z góry krzyczy "NIE LUBIĘ"... :P
 


  • skrzyp lubi to

#3799 ONLINE   skrzyp

skrzyp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 postów
  • LokalizacjaW-wa

Napisano 18 kwiecień 2024 - 21:00

Próbowałeś castingu? Bo jeśli nie, to Twoje "odrzucanie" jest na miarę dziecka 3-letniego, który dostaje na obiad nieznaną mu potrawę i z góry krzyczy "NIE LUBIĘ"... :P
 

 

Tak, ale casting u mnie to głównie z łodzi. Tu długość bez znaczenia, choć mój najcięższy do rzucania przynętami 20+ ma aż 245 czy 249 cm.  A z brzegu brakuje mi długości głównie dlatego, że w rzekach najczęściej nie da się dojść do brzegu i wygodnie łowić znad traw, krzaków i innych przeszkód. Stąd w latach '90 rozpoczęła się w Polsce moda na długie kije (spinningowe) przy rzecznym spinningu z brzegu (240-300 cm, optymalnie 270).


  • Alexspin lubi to

#3800 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 19 kwiecień 2024 - 05:25

(...) w rzekach najczęściej nie da się dojść do brzegu (...)

Jak pisałem, łowię głównie w rzekach i wyłącznie z brzegu. Zawsze znajduję jakieś dojście przez trawy i krzaki, a jeśli to okazuje się faktycznie niemożliwe, to od czego jest brodzenie.

Ale każdy ma swoje metody połowu i preferencje.
 


Użytkownik Alexspin edytował ten post 19 kwiecień 2024 - 05:36

  • skius lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych