Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Casting ultra light


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3821 odpowiedzi w tym temacie

#3801 OFFLINE   skius

skius

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 344 postów
  • LokalizacjaCiechanów

Napisano 19 kwiecień 2024 - 16:56

Gdzieniegdzie słychać  ,że Calcutta Conquest BFS jest za ciężka do UL casta.

Jeśli ktoś w młodości łowił na Rileh Rexa 64 i czerwoną Germinę to po wzięciu do ręki tego multika tylko się uśmiechnie ;-)

Połowione ,porzucane i po i z wiatrem. Zero bród  ,sama przyjemność.

Jeszcze tydzień i zaczną się szczupaki ,póżniej sandacze z belly .Rzeczka będzie leżała odłogiem do grudnia .....

Polecę przy okazji gumki naszego nowego forumowicza bujfish bujfish .Jego robactwo tak jak wahadełka Krzyśka Gżybka są niesamowite.

Załączone pliki


  • golsyl lubi to

#3802 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 19 kwiecień 2024 - 17:47

Gratuluję! Kumpel łowi z użyciem Millionerki CT :wub:... skutecznie, choć nie z fabryczną szpulką.

Z cyklu "urzekła mnie twoja historia": nie czułem się bardziej ułomny z zestawem z Alphasem CT z chińską szpulą w porównaniu z Kumpla Catcuttą z Availem. Tym bardziej, że moje siermiężne wędzisko stanęło naprzeciw Suzuki RXF 4 lb PRO.

 

Każdy łowi jak chce. Wielu forumowiczom nie musisz nic udowadniać, wielu otwierasz oczy, wielu patrzy na nasze dywagacje z przymróżeniem oka ;) . Niektórym się nie chce odzywać.



#3803 OFFLINE   Bobby0404

Bobby0404

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów

Napisano 19 kwiecień 2024 - 21:48

A jak z ustawieniami przy tak lekkich przynętach? Jaka grubość/model linki?
Szpulka ma luz na boki czy raczej “na styk”? Sam się zastanawiam nad kupnem.



#3804 OFFLINE   skius

skius

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 344 postów
  • LokalizacjaCiechanów

Napisano 20 kwiecień 2024 - 06:02

Szpula na delikatny luz na boki.

Co do ustawień hamulca ,tam nie ma naniesionej numeracji ,więc jak zaczyna brodzić to  zwiekszam  poziom hamowania na wyczucie.

Plecionka to zakupiona tutaj sunline momentum 4/4 #0.6 /10 lb (jest raczej przegrubiona mocno ,ale miekka i dobrze uklada sie na szpuli).Fluocarbon około 120cm 0,20.Agrafki z ali  ,ale chyba z nich zrezygnuję ,w zasadzie nie zmieniam czeburaszki(uzywam 1.5g wolfram) do czasu jej urwania. Łowię tylko na konkretną gramaturę czebu ,haczyk i zwykle przynętę .Gwarantuje mi to maksimum komfortu i zabawy. Chyba o to w tym naszym hobby chodzi?

W ogóle przy CQBFS jak juz jest broda to jej zlikwidowanie jest o niebo trudniejsze niż płaskim multiku ,ze względu na zabudowaną szpulkę.

Jak już się zastanawiasz nad zakupem to zrób to ,tylko odciągasz decyzję w czasie;-)


Użytkownik skius edytował ten post 20 kwiecień 2024 - 06:14


#3805 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10170 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 21 kwiecień 2024 - 17:47

A jak z ustawieniami przy tak lekkich przynętach? Jaka grubość/model linki?
Szpulka ma luz na boki czy raczej “na styk”? Sam się zastanawiam nad kupnem.

Szpulka "na styk" zero luzu.

Plecionka Egi-Metal X4 #0.5

Fluo 0,14-0,16 max 0,18


  • Rodu lubi to

#3806 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1712 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 21 kwiecień 2024 - 18:51

Ja tak tylko napiszę, że tatula 80 z lekką szpulką nie zbliża się nawet do mojego zabytkowego curado 51 na availu..... 



#3807 OFFLINE   Obserwator86

Obserwator86

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów

Napisano 02 maj 2024 - 10:02

Takie szybkie pytanie - jakie gramatury obsługuje od dołu Curado BFS ? Jest do niego jakiś sprawdzony zestaw "tuningowy", który nie kosztuje tyle, co połowa kręcioła ? Widzę, że Curado BFS ma ten sam system hamulca, co Aldebaran, ale widzę również znacznie cięższą fabryczną szpulę. Szpulki, które znalazłem ważą niby po około 4g, ale kosztują średnio 100 dolców.



#3808 OFFLINE   skius

skius

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 344 postów
  • LokalizacjaCiechanów

Napisano 02 maj 2024 - 14:59

Postrzelałem z rewolweru ;-)

Załączone pliki


  • minecjusz, Alexspin i Obserwator86 lubią to

#3809 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1712 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 02 maj 2024 - 18:27

Takie szybkie pytanie - jakie gramatury obsługuje od dołu Curado BFS ? Jest do niego jakiś sprawdzony zestaw "tuningowy", który nie kosztuje tyle, co połowa kręcioła ? Widzę, że Curado BFS ma ten sam system hamulca, co Aldebaran, ale widzę również znacznie cięższą fabryczną szpulę. Szpulki, które znalazłem ważą niby po około 4g, ale kosztują średnio 100 dolców.

Mam curaco bfs i szpulkę od roro....niby ok 4gr, więc powinna robić robotę, ale nie jestem zadowolony z osiągów.... może jak wymienię łożyska, to się sytuacja poprawi, bo na chwilę obecną to lekkie przynęty potrafią się w locie zatrzymać razem ze szpulką....


  • Alexspin lubi to

#3810 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 981 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 03 maj 2024 - 07:33

Jaki zestaw polecilibyscie do połowu pstrągów na Twitche od 4-12g najczęściej 6-12g .
Czy curado bfs będzie dobrym wyborem .
Kijek chciałbym ciut krótszy obecnie łowie spinem X1 favorite 213cm ale preferowbym cos 190-205cm.
Trafiaja się ryby duże głównie się na nie nastawiam największą 61cm złowiona prze ze mnie więc fajnie żeby zestaw był dość mocny .
Jaka grubość pletki 0.6 PE czy 0.8

Użytkownik jacob1993 edytował ten post 03 maj 2024 - 07:34


#3811 OFFLINE   Rodu

Rodu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1906 postów
  • Imię:Robert

Napisano 03 maj 2024 - 10:06

Mam curaco bfs i szpulkę od roro....niby ok 4gr, więc powinna robić robotę, ale nie jestem zadowolony z osiągów.... może jak wymienię łożyska, to się sytuacja poprawi, bo na chwilę obecną to lekkie przynęty potrafią się w locie zatrzymać razem ze szpulką....

Mam zamiar zakupić taką szpulkę do curado-jakiej gramatury te przynęty zatrzymują szpulę?



#3812 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1712 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 03 maj 2024 - 16:46

Przypuszczam, że łożysko hamuje, ok 2-3gr te mniej lotne zatrzymują się.

Użytkownik minecjusz edytował ten post 03 maj 2024 - 16:47

  • Rodu lubi to

#3813 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2068 postów
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Napisano 03 maj 2024 - 21:33

Widzę że grupka entuzjastów Ultra Lajta dalej w niezmiennym gronie i znaleźliście już złoty środek? Sam mam cośtam dedykowane do UL/L i na dniach przyjdzie CC31 ale nie Łowię Castem poniżej 3 a nawet 4gr
  • minecjusz lubi to

#3814 OFFLINE   Obserwator86

Obserwator86

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów

Napisano 03 maj 2024 - 22:31

Przypuszczam, że łożysko hamuje, ok 2-3gr te mniej lotne zatrzymują się.

Hmm, dziwne - łożyska z tanich chińskich multików jakoś nie robią problemu (co innego system hamulca), więc nie wiem jaki szrot musieliby do Curado wpakować... Próbowałeś na 4 czy 3 magnesach na stronę ? Bo z tego, co się dowiedziałem, to przy próbach "odchudzenia" wyciąga się dwa magnesy oznaczone literką "N" aby osłabić nieco moc hamulca.



#3815 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 04 maj 2024 - 06:37

Przypuszczam, że łożysko hamuje, ok 2-3gr te mniej lotne zatrzymują się.

  Miałem taki dylemat ,czy łożyska mogą tak bardzo wpływać na rzuty lekkimi przynętami - mogą . Zmiana na ceramiki obudziła wariata .Może warto spróbować wymienić .Kiedyś w Citice po prostu otworzyłem łożyska ,umyłem w benzynie i zakropliłem oliwką Abu Rocket Oil i można się zdziwić ,jaka to różnica .Pozdro .


  • Novis, minecjusz i Rodu lubią to

#3816 OFFLINE   minecjusz

minecjusz

    szogun

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1712 postów
  • LokalizacjaWRZEŚNIA/ORZECHOWO
  • Imię:Przemo

Napisano 05 maj 2024 - 00:24

Używam tak małej siły hamowania, że liczba magnesów nie ma znaczenia.... 

Kamilu stara gwardia nadal żyje :)  a Calcutta 31 jest dalekosiężnym narzędziem. Będziesz zadowolony.....


  • Predatorhunter i Alexspin lubią to

#3817 ONLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 05 maj 2024 - 08:18

Widzę że grupka entuzjastów Ultra Lajta dalej w niezmiennym gronie i znaleźliście już złoty środek? Sam mam cośtam dedykowane do UL/L i na dniach przyjdzie CC31 ale nie Łowię Castem poniżej 3 a nawet 4gr

Ciesze sie, ze to napisales Kamil jako doswiadczony operator casta!

Zdaje sobie sprawe z tego, ze moj wielkorzeczny UL, czyli przynety od 4-10g uprawiany za pomoca 9' casta o mocy 10lb nie ma tu czego szukac, bo tresci, ktore tu czytam, obracaja sie wokol znacznie mniejszych wartosci zarowno jak chodzi o gramature jak i moce blankow. Tak naprawde, prawie nie mam lzejszych przynet, ktore bylyby skuteczne do lowienia jazi, kleni,boleni w wielkorzecznych warunkach. Jednak zawsze gdy mnie podkusilo by zabrac cos tam 2 lub 3g-owego, rzuty byly niewystarczajace do osiagnia miejsc w ktorych ryby nazwijmy to ogolnie "do zlowienia". Tu chodzi mi o porownanie z zestawem ze staloszpulowcem. Najprosciej i pewnie nie odlegle od prawdy bylo by powiedziec, ze poczatkujacy (ja) musi sie jeszcze wiele uczyc, zarowno jak chodzi o dobor sprzetu jak i umiejatnosci rzutowe. Co do umiejetnosci, pelna zgoda i tu nie ma dyskusji,- trening czyni mistrza, ktorym pewnie jeszcze dlugo nie bede...

Jednak jak chodzi o schodzenie z moca blanku do 8 czy nawet 6lb a co zatem idzie z mniejszym cw, to juz uwazam ten zabieg jako nieuzasadniony, gdyz moc takiego 9' blanku nie zapewnia mozliwosci panowania nad wieksza ryba w wielkorzecznych warunkach nie mowiac juz o tym, ze w tym zakresie mocy i dlugosci nie istnieja blanki ktore po wymachu szybko gasna, co znakomicie utrudnia rzuty castem.

Zastosowanie zas krotszego blanku co prawda redukuje drgania po rzucie, ale za to ogranicza mocno przy prowadzeniu przynety i mocy faktycznej nie dodaje, choc mamy wrazenie ze sztywnosc wzrosla...

To co chce powiedziec swoim wpisem to to, ze na obecnym poziomie rozwoju zestawow castingowych bardzo trudno, jest dobrac zestaw, obecnie uwazany za UL ;)  do wielkorzeczynch lowow, chyba ze zalezy nam na lowienu malych rybek lub tylko porzucaniu sobie egzotycznym w porownaniu do korby zestawem... :ph34r:


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 05 maj 2024 - 08:27


#3818 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 05 maj 2024 - 16:06

uważam ze  zestaw ul na duża rzekę mocno ogranicza, może pokusiłbym się na taki zestaw na mniejsza rzeczkę

niektórzy z nas za wszelka cenę próbują uświadamiać ze taki zestaw ma sens,i dążą do tego pomimo dużych kosztów ,nad woda okazuje sie zupelnie co innego

do przynet ponizej 10gr uważam ze bezkonkurencyjna jest stała korba i nikt mi nie wmówi

czy da sie łowić baitcasterem?no jasne ,ale zawsze z myślą ze jest cos wydajniejszego

 

nawet dla wtajemniczonych rzucanie 1-2gramy to duże wyzwanie


  • Predatorhunter i Biesan lubią to

#3819 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2068 postów
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Napisano 06 maj 2024 - 07:32

Używam tak małej siły hamowania, że liczba magnesów nie ma znaczenia.... 

Kamilu stara gwardia nadal żyje :)  a Calcutta 31 jest dalekosiężnym narzędziem. Będziesz zadowolony.....

Ciesze sie ze jest tak chwalona i mysle ze technicznie tez przypasuje do mojego kijka bo optycznie powinno byc miodzio  :)

 

Ciesze sie, ze to napisales Kamil jako doswiadczony operator casta!

Zdaje sobie sprawe z tego, ze moj wielkorzeczny UL, czyli przynety od 4-10g uprawiany za pomoca 9' casta o mocy 10lb nie ma tu czego szukac, bo tresci, ktore tu czytam, obracaja sie wokol znacznie mniejszych wartosci zarowno jak chodzi o gramature jak i moce blankow. Tak naprawde, prawie nie mam lzejszych przynet, ktore bylyby skuteczne do lowienia jazi, kleni,boleni w wielkorzecznych warunkach. Jednak zawsze gdy mnie podkusilo by zabrac cos tam 2 lub 3g-owego, rzuty byly niewystarczajace do osiagnia miejsc w ktorych ryby nazwijmy to ogolnie "do zlowienia". Tu chodzi mi o porownanie z zestawem ze staloszpulowcem. Najprosciej i pewnie nie odlegle od prawdy bylo by powiedziec, ze poczatkujacy (ja) musi sie jeszcze wiele uczyc, zarowno jak chodzi o dobor sprzetu jak i umiejatnosci rzutowe. Co do umiejetnosci, pelna zgoda i tu nie ma dyskusji,- trening czyni mistrza, ktorym pewnie jeszcze dlugo nie bede...

Jednak jak chodzi o schodzenie z moca blanku do 8 czy nawet 6lb a co zatem idzie z mniejszym cw, to juz uwazam ten zabieg jako nieuzasadniony, gdyz moc takiego 9' blanku nie zapewnia mozliwosci panowania nad wieksza ryba w wielkorzecznych warunkach nie mowiac juz o tym, ze w tym zakresie mocy i dlugosci nie istnieja blanki ktore po wymachu szybko gasna, co znakomicie utrudnia rzuty castem.

Zastosowanie zas krotszego blanku co prawda redukuje drgania po rzucie, ale za to ogranicza mocno przy prowadzeniu przynety i mocy faktycznej nie dodaje, choc mamy wrazenie ze sztywnosc wzrosla...

To co chce powiedziec swoim wpisem to to, ze na obecnym poziomie rozwoju zestawow castingowych bardzo trudno, jest dobrac zestaw, obecnie uwazany za UL ;)  do wielkorzeczynch lowow, chyba ze zalezy nam na lowienu malych rybek lub tylko porzucaniu sobie egzotycznym w porownaniu do korby zestawem... :ph34r:

W sedno Arku. W skrocie zestaw UL na duze rzeki na ktorych aktualnie Lowimy nie nadaja sie na Casta UL. Tak naprwde Castem UL lowi sie na malych ciurkach gdzie dlugosc rzutu zradko kiedy przekracza 8 - 10m. W Ultra lajcie nie chodzi o dystans a o precyzje podania przynety. Typowe kije dedykowane do UL maja srednia dlugosc 1,4 - 1,6m. Lowie w niemczech od 2009 i lowielm juz na naprawde wielu akwenach przez co tez poznalem sporo ludzi i przyznam sie ze nie znam nikogo kto lata z Castem Ul Dluzszym jak 2m i jest to najsczesciej wykalaczka z Solid Tip do dlubania okonkow. Tak jak ty Arku nie lowie takim drobiazgiem juz prawie wogole a jesli sie zdarzy mam Spina XUL do 5,25gr i 5 Lb FC i tym zestawem ogarniem wszelkiego rodzaju wabiki w tej klasie. Calcutta 31 Przysiadzie na Kijku Kaleido Designo The Quad Light do 7gr i dedykowany do linek o mocy 5 - 10LB. Kijek wyposazony w tubular Tip dlatego na CC pojdzie 8LB FC i bedzie uzywany podczas brodzenia do malych Crankow jak i Rubber Jiggs czy np. Raid Libero. Jak dobrze pojdzie to moze dostane ja do srody bo jade z zonka do Schwarzwaldu i chce polowic troche pstragow.

 

Przepraszam za brak Polskiej czcionki ale pisze z firmowego Kompa.

 

Zdr 

 

Panowie  :)


  • didi lubi to

#3820 OFFLINE   krzysiek gżybek

krzysiek gżybek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 638 postów
  • Lokalizacjawołomin.
  • Imię:krzysztof
  • Nazwisko:grzybowski

Napisano 22 maj 2024 - 18:34

Gdzieniegdzie słychać  ,że Calcutta Conquest BFS jest za ciężka do UL casta.
Jeśli ktoś w młodości łowił na Rileh Rexa 64 i czerwoną Germinę to po wzięciu do ręki tego multika tylko się uśmiechnie ;-)
Połowione ,porzucane i po i z wiatrem. Zero bród  ,sama przyjemność.
Jeszcze tydzień i zaczną się szczupaki ,póżniej sandacze z belly .Rzeczka będzie leżała odłogiem do grudnia .....
Polecę przy okazji gumki naszego nowego forumowicza bujfish bujfish .Jego robactwo tak jak wahadełka Krzyśka Gżybka są niesamowite.

miałem 3 metrową germanem czerwoną,do tego stabil.i kurwa nikt nad wodą nie mówił że to cięźki tylko daj że 2 razy rzucić
  • skius i MietekK lubią to