Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rekordy Polski - dyskusja o drapieżnikach wyjątkowych rozmiarów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
544 odpowiedzi w tym temacie

#341 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 17 kwiecień 2014 - 14:52

Pytanie retoryczne
Czy większy jest szczupak 130 i 18kg czy 122 i 21 kg ?
Ja ryb nie waze.
Więc ten pierwszy.
  • lokoko83 i drag lubią to

#342 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 17 kwiecień 2014 - 15:03

Pytanie retoryczne
Czy większy jest szczupak 130 i 18kg czy 122 i 21 kg ?
Ja ryb nie waze.
Więc ten pierwszy.

Tym bardziej że w naszych realiach zważony to najczęściej na wadze sklepowej w najbliższym sklepie(jak "rekordowy kleń")-czytaj zberetowany.



#343 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 17 kwiecień 2014 - 15:07

Tym bardziej że w naszych realiach zważony to najczęściej na wadze sklepowej w najbliższym sklepie(jak "rekordowy kleń")-czytaj zberetowany.

 

Ja kilka szczupaków zważyłem i pływają dalej :)



#344 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 17 kwiecień 2014 - 15:14

Ja kilka szczupaków zważyłem i pływają dalej :)

Też myślałem kiedyś o wadze,głównie pod kątem łodzi,bo przy brzegowym łażeniu chyba nie chciałoby mi się targać sprzętu(waga,mata?).Czego konkretnie używasz,jakiej wagi i maty?



#345 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8002 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 17 kwiecień 2014 - 15:21

Angole waza, wypuszczaja i jakos z rybami nic sie nie dzieje. W UK na dlugosc raczej nikt nie patrzy. W sumie taki metrowy szczypak, metrowemu nierowny ;) Jeden moze byc anorektyk a drugi spasiona locha.



#346 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 17 kwiecień 2014 - 15:31

Angole waza, wypuszczaja i jakos z rybami nic sie nie dzieje. W UK na dlugosc raczej nikt nie patrzy. W sumie taki metrowy szczypak, metrowemu nierowny ;) Jeden moze byc anorektyk a drugi spasiona locha.

 


Nie tylko angole ważą,nawet od polskich karpiarzy można się czegoś sensownego nauczyć(jeśli ktoś waży).Coraz więcej jest takich którzy złowione świniaczki traktują z szacunkiem i nie kończą udanego łowienia na wyholowaniu.Ja jednakże jak na razie pozostaję przy centymetrach :)



#347 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 17 kwiecień 2014 - 15:36

Karpiowe akcesoria- mata do wyłożenia dna łodzi, worek do ważenia, lub przetrzymywania złowionych ryb i wagi, czy to elektroniczne, czy "analogi" robią robotę.

 

Załączony plik  ważenie.jpg   268,49 KB   10 Ilość pobrań

 

Pozdrówka

Kamil


  • Negra i drag lubią to

#348 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 17 kwiecień 2014 - 15:39

Jeśli my już przy tym,to na ile dokładne jest takie ważenie z reki?



#349 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 17 kwiecień 2014 - 15:48

Karpiowe akcesoria- mata do wyłożenia dna łodzi, worek do ważenia, lub przetrzymywania złowionych ryb i wagi, czy to elektroniczne, czy "analogi" robią robotę.

 

attachicon.gifważenie.jpg

 

Pozdrówka

Kamil

Ten worek na fotce to chyba Ultimate?

Kamil ma rację,większość sprzętu karpiowego (mowa o matach,podbierakach,workach,wagach itd) można spokojnie zaadoptować do spinningowych łowów.Warunek jak dla mnie musi być jeden,połów z łodzi. ;) :)



#350 OFFLINE   Komar

Komar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 140 postów
  • Lokalizacjapołudniowy zachód
  • Imię:Robert

Napisano 17 kwiecień 2014 - 15:49

Panowie, po prostu takie ryby nie padają praktycznie wcale i stąd rodzą się legendy i Wasze wypaczone osądy, ponieważ szczupaki, które były zgłoszone do róznych gazet często były ściemami i przez to ugruntowały tę wiarę w mitycznego smoka.

Oczywiście, że ryby 130+ są w PL. Nawet widziałem takie złowione (chociażby w Zarnowcu). I wiecie co? Ważyły w okolicach 15+ kg. W wyjątkowo żyznych wodach i do tego późna jesienią te ryby mogą zbliżać się do 20kg lub lekko przekraczać tę wagę. Mogą ale nie mam pewności , że tak jest[...] Znam osobę która złowiła szczupaka 130 cm w baaardzo dobrej kondycji. Jesiennego spaślaka. Ważył ... 17 kg.

 Całkowicie się zgadzam z tą wypowiedzią.Kilka lat temu kolega złowił w pewnej żwirowni w Polsce szczupaka 128cm. Był w świetnej kondycji,wyżarty i gruby (to był sierpień lub początek września).Wydawało się nam (widziałem naocznie bo łowiłem na sąsiedniej łajbie),że będzie to kolos na "rekord Polski",jednak okazało się,że ważył jedynie lekko ponad 12kg.



#351 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 17 kwiecień 2014 - 15:51

Ja używam wielkiego podbieraka  z gumowaną siatką. Szczupak 130 wchodzi do niego bez problemu i nawet nie musi się zginać.

Później ważę rybę z podbierakiem. Oczywiście na koniec odejmuję wagę podbieraka.


  • czocho i Del Toro lubią to

#352 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 17 kwiecień 2014 - 16:00

 Całkowicie się zgadzam z tą wypowiedzią.Kilka lat temu kolega złowił w pewnej żwirowni w Polsce szczupaka 128cm. Był w świetnej kondycji,wyżarty i gruby (to był sierpień lub początek września).Wydawało się nam (widziałem naocznie bo łowiłem na sąsiedniej łajbie),że będzie to kolos na "rekord Polski",jednak okazało się,że ważył jedynie lekko ponad 12kg.

 


W świetle tego co piszecie,szczupak na 25kg musiałby mieć...140;150+?I musiałby zostać złowiony w odpowiednim okresie(maksymalnie odpasiony i ogólnie w świetnej kondycji)Czy to realne?



#353 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 17 kwiecień 2014 - 16:06

 

W świetle tego co piszecie,szczupak na 25kg musiałby mieć...140;150+?I musiałby zostać złowiony w odpowiednim okresie(maksymalnie odpasiony i ogólnie w świetnej kondycji)Czy to realne?

 

 

Dokładnie :)

Pokrywa się to z moimi obserwacjami. Stąd uważam, że w Polsce jest to nierealne.

 

Kolega złowił w Rosji grubego szczupaka 140+. Ryba miała 22 kg



#354 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 17 kwiecień 2014 - 16:08

Myślę,że z rybami może być podobnie jak z ludźmi,zdarzają się karły jak i ludzie wzrostu dobrze ponad dwa metry... ;)

                                                                                 Załączony plik  indeks.jpg   9,33 KB   11 Ilość pobrań


  • Negra lubi to

#355 OFFLINE   wsw1515

wsw1515

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 262 postów
  • LokalizacjaZielona Góra
  • Imię:Kuba

Napisano 17 kwiecień 2014 - 16:10

 

W świetle tego co piszecie,szczupak na 25kg musiałby mieć...140;150+?I musiałby zostać złowiony w odpowiednim okresie(maksymalnie odpasiony i ogólnie w świetnej kondycji)Czy to realne?

 

W Rosji jest rejon 2 razy większe od Polski a zamieszkuje go tylko 80 tys. ludzi,gdzieś tam pewnie uchowało się jakieś dziewicza woda z pięknymi okazami. ;)  



#356 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 17 kwiecień 2014 - 16:13

Myślę,że z rybami może być podobnie jak z ludźmi,zdarzają się karły jak i ludzie wzrostu dobrze ponad dwa metry... ;)

                                                                                 attachicon.gifindeks.jpg

Pytanie tylko,czy szczupaczy odpowiednik tego gościa miałby sznsę przeżyć do odpowiedniego wieku w naszych wodach?W ogóle,istnienie takiej ryby to zagadka a złowienie jej to tak jak szóstka w totka.Z drugiej strony,ludzie wygrywają...



#357 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8002 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 17 kwiecień 2014 - 16:18

Pytanie tylko,czy szczupaczy odpowiednik tego gościa miałby sznsę przeżyć do odpowiedniego wieku w naszych wodach?W ogóle,istnienie takiej ryby to zagadka a złowienie jej to tak jak szóstka w totka.Z drugiej strony,ludzie wygrywają...

 

Szostki w totka zdecydowanie padaja czesciej :wacko:  



#358 OFFLINE   krystiano1981r

krystiano1981r

    Historię tworzą ci,którzy wieszają bohaterów...

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2790 postów
  • LokalizacjaDolina Widawy...;)
  • Imię:Krystian

Napisano 17 kwiecień 2014 - 16:21

Pytanie tylko,czy szczupaczy odpowiednik tego gościa miałby szansę przeżyć do odpowiedniego wieku w naszych wodach?

W naszych wodach problemy z przeżyciem mają odpowiedniki tego "mniejszego" gościa... :huh:


  • Maja 2 lubi to

#359 OFFLINE   czocho

czocho

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Kamil

Napisano 17 kwiecień 2014 - 16:23

...padają, bo zawsze jest nawet najmniejsze prawdopodobieństwo....tylko trzeba próbować do końca życia z przekonaniem, że to sie uda ;)....tak samo jest z tymi pajkami :D



#360 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 17 kwiecień 2014 - 16:27

Jeśli my już przy tym,to na ile dokładne jest takie ważenie z reki?

 

Nie mam pojęcia ;) Ważenie stricte orientacyjne, a nie do gazetowych tabelek, więc aptekarskiej wagi nie trzeba ;) Po podniesieniu i w miarę ustabilizowaniu "pakunku" wystarczy przyjąć + - uśrednioną wartość, potem buzi --> woda. Na koniec ważenie worka i browarek dla uczczenia połowu ;)

 

 

Ten worek na fotce to chyba Ultimate?

Kamil ma rację,większość sprzętu karpiowego (mowa o matach,podbierakach,workach,wagach itd) można spokojnie zaadoptować do spinningowych łowów.Warunek jak dla mnie musi być jeden,połów z łodzi. ;) :)

Powiem, Ci, że nie wiem, czy Ultimate, czy Tandem Baits. Myślę, że to sprawa wtórna. Teraz sporo producentów poszło mocno w gałąź karpiarstwa, co spowodowało sporą konkurencję i dobre ceny. Co tylko jest z korzyścią dla nas, no i ryb ;)

 

Pozdrówka

Kamil


  • Del Toro i drag lubią to