Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Laponia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
179 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 11 październik 2012 - 07:42

Widzę, że trochę na polowania zeszło. Kiedy mieszkałem w USA polowałem cały rok. Na różne zwierzaki. Jest to bardzo wciągające zajęcie a adrenalina niesamowita. Podobnie jak na rybach bo to są wspólne cechy- emocje i adrenalina częściowo dla nich zajmujemy się właśnie tymi dwiema dziedzinami. Do tego dochodzą wrażenia estetyczne, piękne widoki, obcowanie z naturą. No właśnie co do wrażeń estetycznych, to dla mnie w myślistwie kończą się one po oddaniu celnego strzału. Właśnie dlatego nie będę już polował.
To jest moje prywatne zdanie, wiem że na forum są myśliwi. Nic przeciwko nim absolutnie nie mam. Mój wieloletni kolega jest myśliwym i nawet czasem z nim jeżdżę posiedzieć na ambonie. Ale strzelać już nie będę.
  • Dienekes lubi to

#62 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 13 październik 2012 - 09:08

Widzę, że trochę na polowania zeszło. Kiedy mieszkałem w USA polowałem cały rok. Na różne zwierzaki. Jest to bardzo wciągające zajęcie a adrenalina niesamowita. Podobnie jak na rybach bo to są wspólne cechy- emocje i adrenalina częściowo dla nich zajmujemy się właśnie tymi dwiema dziedzinami. Do tego dochodzą wrażenia estetyczne, piękne widoki, obcowanie z naturą. No właśnie co do wrażeń estetycznych, to dla mnie w myślistwie kończą się one po oddaniu celnego strzału. Właśnie dlatego nie będę już polował.
To jest moje prywatne zdanie, wiem że na forum są myśliwi. Nic przeciwko nim absolutnie nie mam. Mój wieloletni kolega jest myśliwym i nawet czasem z nim jeżdżę posiedzieć na ambonie. Ale strzelać już nie będę.

Krisu 23-Dziękuję za ten post,bo odzwierciedla pogląd, jak sądzę ,wielu z nas.Nigdy nie strzelałem do zwierząt,ale uczestniczyłem w polowaniach jako towarzysz.Jest tak jak to opisałeś-po strzale zaczyna się zupełnie inna historia :angry: Co najgorsze myśliwstwo bez strzału nie ma racji bytu więc możliwość C&R stanowi o przewadze nowoczesnego wędkarstwa.To aspekt który w podnoszeniu rangi naszego hobby powinien być bardziej uwypuklany.

Zapytam w tym miejscu które z trofeów myśliwskich dostarczyło Ci najwięcej emocji? Był miś "na miarę Twoich potrzeb"? :D

Czasem podobno jedzą też takie frykasy

Załączony plik  IMG_0300 (2).JPG   60,77 KB   31 Ilość pobrań

Użytkownik kardi edytował ten post 13 październik 2012 - 09:18


#63 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 13 październik 2012 - 12:39

Uśmiejesz się ale... dzikie amerykańskie indyki. To bardzo emocjonujący typ polowania w którym zwierzynę w tym wypadku ptoka rodzaju męskiego trzeba zwabić do siebie naśladując głosy samicy. Są do tego specjalne wabiki, reczne i takie które trzyma się w ustach. Im lepiej umiesz to robić, tym lepsze efekty.
Ludziom się wydaje, że polowanie to bezmyślna strzelanina do zwierząt. Jest tyle rzeczy które trzeba wiedzieć, o ich zachowaniach, sposobach polowania... można by gadać godzinami. Tak samo jak wędkarz, myśliwy uczy się całe życie. Ja myśliwych szanuję, ponieważ w porównaniu z całą tłuszczą polskiego wędkarstwa(wiadomo są wyjątki takie jak My :D ) prezentują większą kulturę i bardziej dbają o środowisko. Mówię o tych myśliwych których znam a znam wielu. Na 10 myśliwych znajdzie się jeden idiota, a na 100 wedkarzy jeden fajny. Może to kogoś teraz zaboli co napisałem no ale chyba możemy każdy mieć swoje zdanie prawda :)
Tylko to zabijanie... mnie nie pasuje i już myśliwym nie zostanę.

#64 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 13 październik 2012 - 12:58

Uśmiejesz się ale... dzikie amerykańskie indyki. To bardzo emocjonujący typ polowania w którym zwierzynę w tym wypadku ptoka rodzaju męskiego trzeba zwabić do siebie naśladując głosy samicy. Są do tego specjalne wabiki, reczne i takie które trzyma się w ustach. Im lepiej umiesz to robić, tym lepsze efekty.
Ludziom się wydaje, że polowanie to bezmyślna strzelanina do zwierząt. Jest tyle rzeczy które trzeba wiedzieć, o ich zachowaniach, sposobach polowania... można by gadać godzinami. Tak samo jak wędkarz, myśliwy uczy się całe życie. Ja myśliwych szanuję, ponieważ w porównaniu z całą tłuszczą polskiego wędkarstwa(wiadomo są wyjątki takie jak My :D ) prezentują większą kulturę i bardziej dbają o środowisko. Mówię o tych myśliwych których znam a znam wielu. Na 10 myśliwych znajdzie się jeden idiota, a na 100 wedkarzy jeden fajny. Może to kogoś teraz zaboli co napisałem no ale chyba możemy każdy mieć swoje zdanie prawda :)
Tylko to zabijanie... mnie nie pasuje i już myśliwym nie zostanę.


Dobrze napisane, byłem w szoku ile przy okazji polowania myśliwy musi robić.
Polowałeś z flintą czy z łuku?

#65 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 13 październik 2012 - 20:08

Z flintą. Siedziałem tam rok na wymianie i do łuku byłem za cienki. Z łuku ćwiczyłem tylko strzelanie do tarczy. No i jakie ryby były... do końca życia będą mi się śnić te szwędaczki po potokach za bassami, no ale to se już ne wrati.

#66 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 17 październik 2012 - 18:26

Parę słów na temat okoni.Jeziora północy,głębokie,kamieniste o przejrzystej czystej wodzie to środowisko,gdzie garbusy dorastają do słusznych rozmiarów.Nadal można obserwować tam stadne żerowanie tego gatunku.Stado okoni zagania drobnicę w kierunku trzcin lub kamienistego brzegu ,powierzchnia jeziora ożywa,a przed oczyma stają widoki od dawna niespotykane już niestety w Polsce.Znalezienie okoniowej górki skutkuje czesto braniami przez dłuższy czas i złowieniem kilkunastu sztuk.Co najciekawsze osiągnąć to można używając znacznej wielkości obrotówki,wahadłówki lub woblera, a nawet jerka i nie ma konieczności stosowania maluteńkich przynęt.To szczególnie mnie cieszy,bo umożliwia mi stosowanie bez wysiłku metody castingowej ,ulubionej obok muszkarstwa od wielu już lat.
Okonie dobrze reaguja na średniej wielkości sztuczne muszki-takie o długości 10-15 cm,bardzo lubiane też przez szczupaki.Jak już wspominałem świetne brania okoni skutkują często zamianą zestawu castingowego na muchowy.Lowienie idzie wolniej, moze mniej skutecznie,ale fun niebywały.Na zdjeciach Grzesiu z przecietnej wielkosci okoniem złowionym w naszym Eldorado,które takim pozostaje może i z powodu prawie stuprocentowego C & R które już 3 ci sezon tam uskuteczniamy.Zresztą nie tylko tam-na kolejnym zdjęciu jezioro w środkowej tym razem Szwecji w jesiennej szacie,gdzie w ubiegłych sezonach nieżle nam poszło.A na koniec jesienna wyprawa na szkiery,sprzed już wielu lat i mój rekordowy okoń(50 cm,1,5 kg),który zassał meppsa 5 zarzuconego przy uzyciu lekkiego wędziska Dragona z udanej serii HM62 plus i niskoprofilowca Shimano Curado Bantam(chyba 201) Garbus złowiony na dość płytkim jeziorku oddzielonym od głównej zatoki szkieru wycietym w trzcinach wąskim kanałem

Pzdr.kardi


Załączony plik  IMG_5579.JPG   58,96 KB   158 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_5580.JPG   72,17 KB   182 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_0219.JPG   55,23 KB   311 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_0090.JPG   74,49 KB   318 Ilość pobrań
  • Kuba Standera lubi to

#67 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 21 październik 2012 - 19:58

Uśmiejesz się ale... dzikie amerykańskie indyki. To bardzo emocjonujący typ polowania w którym zwierzynę w tym wypadku ptoka rodzaju męskiego trzeba zwabić do siebie naśladując głosy samicy.


A gdzie równouprawnienie płci-domyślam się,ze jak na wojnie , padały głównie samce.
:( :(
W następnym doniesieniu napiszę coś o szkierowych przygodach związanych tym razem ze ....wspaniałym budynkiem :o

#68 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 01 listopad 2012 - 13:52

Tym razem o szkierowym łowieniu ciekawych ...zabytków.Przed kilku już laty podczas jesiennych szczupakowych łowów bardzo spodobał się nam piękny pałac polożony u szczytu szkierowej zatoki z odlotowym widokiem na pełne morze.Najpierw" pokazał się" z bardzo daleka,potem oglądać moglismy go z bliska.Lokalizacja i bryła,otoczenie i widok rozpościerający się z okien (jedna z fotografii ukazuje to z perspektywy łodki-inaczej się oczywiście nie udało :( ) naprawdę mnie poruszyły.Szczupaki-tak były,ale tym razem na drugim planie.Wraz z przyjaciółmi-Włodkiem i Grzesiem zrobiliśmy kilka zdjęć.Posadowienie,proporcje, po prostu genialne :) Całą posiadłość po zacumowaniu łódek obejrzeliśmy wnikliwie,przez okna widać było antyczne wyposażenie .Ciekawa odmiana po wielodniowym wędkowaniu.,mój sposób na wędkarskie znurzenie.


Budynek to Helgerum slott,dość dużo informacji o pałacu,historii w necie,także o nowych właścicielach i cenie zakupu-11 mln koron bodajże.Zamieściłem linki ze zdjęciami zrobionymi w warunkach dla nas nieosiągalnych-odległa perspektywa i krajobraz zimowy.Polecam -kardi


Załączony plik  Ryby 09-2008 025.jpg   41,47 KB   72 Ilość pobrańZałączony plik  Ryby 09-2008 029.jpg   60,74 KB   89 Ilość pobrańZałączony plik  Ryby 09-2008 069.jpg   102,46 KB   97 Ilość pobrańZałączony plik  Ryby 09-2008 081.jpg   79,18 KB   98 Ilość pobrań Załączony plik  Ryby 09-2008 087.jpg   45,3 KB   77 Ilość pobrań










http://www.vastervik...-nr-4-del-2.pdf

http://statigr.am/p/...7087440_5629927

#69 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 22 grudzień 2012 - 13:49

Załączony plik  IMG_0328.JPG   75,34 KB   131 Ilość pobrań

 

Cześć! Myśląc już o nowym sezonie i coś tam wyjazdowego planując przypomniałem sobie o dużym świetnie zaopatrzonym sklepie w centrum Sztokholmu,który odzwiedzalismy kilkakrotnie podczas przejazdu przez miasto.To co zwróciło uwagę to doskonałe wyeksponowanie sprzętu,możliwość dotknięcia prawie całej oferty.Tylko najdroższe kołowrotki muchowe zamknięte w gablotach,ale personel natychmiast z chęcią je udostepniał.Olbrzymi dział przynęt z dużym działem Salmo które to przynety nawiasem mówiąc należały do najdroższych .Monitory wyświetlały wspaniałe muszkowanie w nowej Zelandii ewidentnie grzejąc takze nasze chucie.Dział komisowy z wędziskami muchowymi i innym sprzetem.Oferta materiałów muchowych i gotowych muszek w tym szczupakowych olbrzymów :o

W lewej częsci fotografii stojak z kilkudziesięcioma muchówkami przygotowanymi do "pomacania" Wędziska zaopatrzone są w adekwatne kołowrotki i nawiniete już linki co uważam za doskonały pomysł umożliwia to bowiem wstępną ocenę wyważenia zestawu :)

To właśnie w tym sklepie oddawaliśmy po jednej z dalekich północnych wypraw klucze mieszkającemu w stolicy Szwecji właścicielowi domku.Zaufanie....Nie zawiedzione najwyrazniej skoro coś tam znowu kombinujemy :)

pzdr.kardi

 

 

 

 

 

 

 

 

 



#70 OFFLINE   ...not here

...not here

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisano 23 grudzień 2012 - 07:22

Bywa tak w zyciu ze nieznajomi ludzie potrafia pozytywnie zaskoczyc, niestety tych negatywnych zaskoczen jest wiecej. Zaufanie-cecha bardzo wazna lecz czasem krucha jak cienki lod. Moje zaufanie procentuje juz ponad 5  lat i oby tak dalej bo im dluzej jezdze pod kanadyska granice tym wiecej odkrywam.



#71 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 23 grudzień 2012 - 11:53

Bywa tak w zyciu ze nieznajomi ludzie potrafia pozytywnie zaskoczyc, niestety tych negatywnych zaskoczen jest wiecej. Zaufanie-cecha bardzo wazna lecz czasem krucha jak cienki lod. Moje zaufanie procentuje juz ponad 5  lat i oby tak dalej bo im dluzej jezdze pod kanadyska granice tym wiecej odkrywam.

Tak też to odczytuję.Myślę,że dużo dobrego możemy zrobić dla wizerunku Polaków za granicą  tak drobnymi  z pozoru działaniami..Posprzątać dokładniej niż "było",oddać wszystko na czas,na oczach gospodarzy-gdziekolwiek by to nie było-uwalniać ryby,obdarować łowną  przynętą . :)

Wypuszczając trocie na Bornholmie na oczach miejscowych rybaków i wędkarzy i nie ukrywając specjalnie skąd pochodzimy  zyskaliśmy nieukrywaną sympatię.

Podobnie w tytułowej Laponii-gospodarz po prostu zmienił swój stereotypowy ogląd naszych rodaków.

Darecki 72-może kilka nowych fajnych zdjęć?Zapraszam do wątku który dotyczy przecierz ogólnie pojętej dalekiej północy :)



#72 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 25 wrzesień 2013 - 22:10

Znów w Laponii-wiosna 2013

W tym roku nad ulubione wody dostaliśmy się w inny sposób. Szybciej ,dużo szybciej niż w latach ubiegłych.Wystartowaliśmy około południa,a po kilku godzinach,póżnym popołudniem już łowiliśmy ryby.Autorem pomysłu i organizatorem transportu był Piotr,uczestnik kilku  wcześniejszych dalekich wyjazdów .Grzegorz,którego liczne zdjęcia znajdują się powyżej niestety nie mógł nam towarzyszyć.

Tak więc znów tylko w dwójkę.

 

Załączony plik  DSCN8525.JPG   61,09 KB   73 Ilość pobrań  Załączony plik  DSCN8523.JPG   54,77 KB   87 Ilość pobrań  Załączony plik  DSCN8558.JPG   39,43 KB   82 Ilość pobrań  Załączony plik  DSCN8538.JPG   27,35 KB   83 Ilość pobrań  Załączony plik  DSCN8590.JPG   34,82 KB   105 Ilość pobrań

 

Pogoda w Poznaniu była nikczemna,popadywało,chłodno,wiatr,jak to często pod koniec maja.Nad chmurami niebiesko,a przy lądowaniu,wbrew obawom ukazały się skandynawskie pejzaże w lekkim słońcu.

Po krotkiej podróży wynajętym samochodem znaleźliśmy się w naszym domku.a pod wieczór już na łódce

 

Załączony plik  IMG_8505.JPG   141,94 KB   125 Ilość pobrań  Załączony plik  DSCN8601.JPG   61,81 KB   135 Ilość pobrań  Załączony plik  DSCN8600.JPG   126,31 KB   123 Ilość pobrań  Załączony plik  DSCN8623.JPG   36,92 KB   134 Ilość pobrań

 

Otoczenie,lokum,łódź,w końcu widok jeziora-na szczęscie te same zapamiętane przed rokiem.A ryby?Czy ponownie dopiszą?

 

                Załączony plik  DSC02461.JPG   45,68 KB   166 Ilość pobrań    Załączony plik  DSC02459.JPG   66,08 KB   155 Ilość pobrań

 

Kolejny raz  łowisko pokazało swój potencjał.a pierwszy wieczór jak widać obdarzył nas sporymi szczupakami.Na szczęscie wieczorów było przed nami jeszcze siedem :) .O nich za parę dni

kardi

 

 

 

 

 

 

 

 



#73 OFFLINE   MIKUL

MIKUL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 215 postów

Napisano 25 wrzesień 2013 - 22:25

Kardi w typ wątku są piękne widoki... i pięknie ubarwione ryby :)
 



#74 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 26 wrzesień 2013 - 08:01

Hmmmm, w Laponii, jak się dobrze poszuka ;) to - w przeciwieństwie do większości szwedzkich łowisk - można połowić w krystalicznie czystej wodzie :) Aż się uśmiecham na samą myśl :)



#75 OFFLINE   Martin77

Martin77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 547 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Legionowo

Napisano 26 wrzesień 2013 - 13:59

Niektórym to dobrze.....łamcie kije Panowie!



#76 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 26 wrzesień 2013 - 14:04

Martin, masz ponton? Co Cię powstrzymuje? ;)


  • manonegra13 lubi to

#77 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 27 wrzesień 2013 - 19:39

Mikul'u.Krzysiu,Martinie-woda faktycznie zarówno w rzece,jak i w jeziorach jest bardzo przejrzysta.Jeziora to wyłącznie zbiorniki zaporowe,bo przy bliższym oglądzie zawsze znajdowała się struga wpływająca-czasem było ich więcej- i strumyk lub wręcz rzeczka wypływająca,często zmierzająca ku następnemu zbiornikowi .Ta sytuacja umożliwia migrację ryb i pojawianie się szlachetnych gatunków w wodach stojących.

Ten aspekt-obecność salmonidów w jeziorach zdawało by się czysto szczupakowych dodaje pieprzu łowieniu i wpływa na dobór sprzętu.Często po braniu w głębokiej toni pojawiała się niewypowiedziana oczywiście nadzieja"-a może tym razem to nie szczupak?"

A teraz kilka słów o naszym łowieckim rewirze-w tym roku szukaliśmy ryb w dolnym przyujściowym odcinku opisywanej we wcześniejszych częściach relacji rzeki.oraz w  trzech jeziorach w tym  jednym nad którym JESZCZE NIGDY nie byliśmy.Poruszaliśmy się zatem w promieniu 30 km od uwidocznionej powyżej chatki.Teren zbliżony jest ukształtowaniem do naszych Bieszczadów.Bieszczady praktycznie bez ludzi,że tak powiem :wub:

Do dyspozycji oddano nam ,jak w ubiegłych latach zmęczonego życiem i przebiegiem ,palącego jak smok i docierającego wszędzie Volkswagena .Doskonały,lecz moje jednoczęściowe wędziska castingowe  musiały jeździć na pace,nie mieszcząc się w kabinie-trochę to  kłopotliwe.

Wspomniałem o dolnym odcinku rzeki gdzie spędziliśmy miły wieczór,łowiąc kilkanaście lipieni,średniej niestety wielkości,i okonia zwolennika złotogłówek.Kilka zdjęć które niestety tylko częściowo oddają urodę okolicy i wyjątkowość ,objętej  ostatnio zasadą C&R  rzeki.

 

Załączony plik  IMG_8521.JPG   75,06 KB   43 Ilość pobrań  Załączony plik  IMG_8559.JPG   126,95 KB   51 Ilość pobrań  Załączony plik  IMG_8563.JPG   94,43 KB   57 Ilość pobrań  Załączony plik  DSCN8629.JPG   100,51 KB   59 Ilość pobrań  Załączony plik  DSCN8637.JPG   58,26 KB   59 Ilość pobrań  Załączony plik  IMG_8552.JPG   99,14 KB   59 Ilość pobrań  Załączony plik  IMG_8553.JPG   36,97 KB   60 Ilość pobrań  Załączony plik  IMG_8561.JPG   138,07 KB   61 Ilość pobrań  Załączony plik  IMG_8568.JPG   40,82 KB   52 Ilość pobrań

 

Piotr brodzi szukając lipieni na 4-tym zdjęciu,a na dwu ostatnich starałem się pokazać kojarzące się z dobrym okresem połowu na muszkę kaczeńce i spowolnione ujście naszego potoku do dużo większej łososiowej rzeki.Sprzęt troszkę inny niż przed rokiem,ale technika-opisana we wcześniejszej części relacji-zbliżona.

W następnej części pogaduszek o nocnych szczupakach-także na muszkę :)

kardi

 



#78 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 09 październik 2013 - 18:23

Nocne łowienie ,podobnie jak w latach ubiegłych okazało się skuteczne.Szczególnie ciepłe noce okazywały się wędkarsko interesujące.Interesujące i po prostu piękne.Liczne brania,hole i dziesiątki wypuszczonych ryb pozwalają zwrócić  uwagę na otoczenie,krajobraz,zmianę światła ,gdy wędkarskie chucie zostały już zaspokojone.Aparat zamiast wędki-zdarza się w naszych wyjazdach coraz częściej.Piotr łowił na spinning,ja zamiennie na casting i muszkę.

 

Załączony plik  DSC02489.JPG   62,83 KB   8 Ilość pobrań  Załączony plik  DSC02496.JPG   77,51 KB   8 Ilość pobrań  Załączony plik  DSC02502.JPG   56,36 KB   8 Ilość pobrań  Załączony plik  IMG_8650.JPG   63,17 KB   8 Ilość pobrań  Załączony plik  IMG_8643.JPG   63,9 KB   8 Ilość pobrań

 

Na zdjęciach połów przy użyciu steeza(1 oz.) i ziliona,i dużo bardziej mnie kręcący-z Danielssonem i Rossem.(wt8).Zatoka obfitowała w szczupaki.W trakcie holu jednego z nich ,połyskującą w  paszczy błystkę usiłował zaatakować inny,zbliżony wielkością szczupak.Szaleństwo :blink:

Na fotografii 103 cm szczupak złowiony w nocy na spoona Rapali rzuconego w ryżowisko starych trzcin.Branie było niesamowite.

 

                                                                   Załączony plik  DSC02514.JPG   63,72 KB   8 Ilość pobrań

 

Po dalekim rzucie i  wpadnięciu przynęty do wody, w odległości ok 3 metrów od pluśnięcia ,pojawił się wielki wir i szczupak w wysuniętym grzbietem,rozchylając trzciny pruł w stronę poruszającej się przynęty.Czekaliśmy chwilkę,Piotr kręcił trzciny się kładły i ...jest!

Wypuszczony jak prawie wszystkie przed i po.

 

Załączony plik  DSC02484.JPG   31,87 KB   8 Ilość pobrań  Załączony plik  DSC02482.JPG   37,18 KB   8 Ilość pobrań  Załączony plik  DSC02486.JPG   37,79 KB   8 Ilość pobrań

 

Piotr zwrócił uwagę na piękne niebo,ja coś tam przy muchówce grzebałem,sznur po rzucie w jednej linii z wędziskiem,parę ruchów,szybko,wolniutko i na przemian i po prostu -siedzi :D .Holuję dość szybko ,silny przypon,,korek jęczy,węda w łuk-sam miód.

 

kardi

 

 

 

 

 

 

 

 


  • wobler129 i xavier lubią to

#79 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 13 październik 2013 - 10:55

To co dodaje smaku łowom w opisanych akwenach to możliwość złowienia dużej troci jeziorowej.Pisałem o tym kilkukrotnie. Powyżej w wątku  znajdziecie  zdjęcie sporego pstrąga z jeziora złowionego z brzegu metodą lekkiego spinningu .Teraz o większych sztukach ,złowionych  z łódki w trakcie szczupakowych łowów.W 2011 roku wiosną, trafiło się nam doskonale,Pierwsza z troci wzięła ok. 15-tej na dużą wahadłówkę w głębokiej zatoce na granicy trzcin.Już po zacięciu czułem,że to może nie być szczupak.Złoty kocioł na powierzchni trwał aż kilka sekund,ryba walczyła na granicy powietrza i wody o wiele dłużej niż zębaty.Po chwili dostrzegliśmy na końcu zestawu wielkiego pstrąga.Na moją prośbę Grzesiu filmował hol,tak więc niestety nie mamy dobrych zdjęc, To co zamieszczam to klatki filmu,o gorszej niestety od fotografii jakości.

 

                                                                                     Załączony plik  Sequence 01.Still004.jpg   125,03 KB   7 Ilość pobrań

 

Samiec o długości 81 cm został wypuszczony,po wydobyciu z paszczy głęboko połkniętej dużej srebrnej wahadłówki.Metalowy przypon wystawał z nożyczek.Jak się Koledzy domyślacie,nowy duch wstąpił w nasze dusze.Każde kolejne branie budziło nadzieję,która ziściła się po wielu godzinach w jasnej północnej nocy,Na przeciwległym brzegu jeziora,w płytkiej tym razem zatoce,ale także w pobliżu trzcin nastąpiło drugie branie.Tym razem przynętą był Mepps nr 5,Aglia o srebrnym skrzydełku.Było ciemniej,ale pomimo gorszej widoczności rybę zidentyfikowałem tuż po braniu.Emocjonujący hol,lądowanie przy pomocy podbieraka,odhaczenie i uwolnienie.Ryba mniejsza od poprzedniej,ciemniejsza,inaczej ubarwiona ,ale także o nienajgorszych gabarytach-75 cm.

 

                                    Załączony plik  Sequence 01.Still006.jpg   84,14 KB   7 Ilość pobrań  Załączony plik  Sequence 01.Still008.jpg   98,8 KB   7 Ilość pobrań

 

Co ciekawe większość naszych trociowych przygód (syn Piotra złowił ok.60 cm. sztukę w sąsiednim akwenie),wiązała się nie z głębokimi skalistymi fragmentami jezior,nie z woblerem prowadzonym metodą trollingu na środku jeziora.Moje kilkadziesiąt już salmonidów zlowionych w skandynawskich jeziorach to przeważnie (ale nie wyłącznie) ryby złowione z rzutu w szczupakowych ,średniopłytkich zatokach,znamiennie częściej w pobliży trzcin ,a czasem-wręcz pośród nich.Dziwne,na początku także dla naszego teamu,ale teraz pewna prawidłowość się rysuje :)

 

Za parę dni o nowym jeziorze,strasznej burzy i jej konsekwencjach

 

kardi

 

                                                                     



#80 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 13 październik 2013 - 11:26

Jezusie święty i Maryjo, ale kloc!

Jeden z najlepszych wątków jakie mamy na forum!


  • womar lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych