Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Składki członkowskie 2023


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
154 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 25 październik 2022 - 07:06

Tak. Bo podpisali porozumienie co spowodowało najazd. Prawda jest taka że 1 na 20stu nie zabiera wszystkiego co w siatę wpadnie. A część to nawet nad wodą ryby sprzedaje.

My mocno dbaliśmy o wodę i co bam dało porozumienie? Tylko straty. Ja jestem przeciwnikiem porozumień.

Rzeczywiście dbaliście, i od tego dbania ryby wyjechały z łowiska. Wypadałoby się prostej logiki trzymać chyba. Dbanie polega na tym, że limity są dostosowane do możliwości łowiska, a nie do potrzeb poławiaczy.



#82 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 25 październik 2022 - 07:20

Rzeczywiście dbaliście, i od tego dbania ryby wyjechały z łowiska. Wypadałoby się prostej logiki trzymać chyba. Dbanie polega na tym, że limity są dostosowane do możliwości łowiska, a nie do potrzeb poławiaczy.

Limity są ogólne dla okręgu. Były zmniejszone górne wymiary ochronne i np zakaz zabierania leszcza do 20.06. Tylko żadne zakazy i limity nic nie dają bo nie ma możliwości upilnować wszystkich na łowisku.
Wędkarze muszą przejść zmianę mentalną i zrozumieć pewne rzeczy a na to się nie zanosi.
  • Piotrek Milupa i HaDe lubią to

#83 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 25 październik 2022 - 08:00

Napiszę w oddzielnym poście żeby było to widać :-)
Cały czas przewijają się żale dotyczące działania ZG, ZO czy zarządów kół.
Ilu z was choć raz zrobiło coś na rzecz swojego koła czy wody którą się koło opiekuje?
Statut mówi wyraźnie o pracy na rzecz koła tylko akurat to każdy ma w poważaniu czytaj " we dupie".
  • HaDe, Krzysiek P i psychowobsy lubią to

#84 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 25 październik 2022 - 08:17

W dodatku za tę złotówkę dziennie można sobie legalnie złowić i zworować przez sezon przykładowo ponad trzysta sandaczy i ponad czterysta szczupaków. Złote serce mają ci nasi dobrodzieje działacze. :)


Uwielbiam ten przykład z limitami 😂. By uświadomić jego bezsens przytoczę inny przypadek. Bliski każdemu facetowi 😉. Według fizjologów średni okres refrakcji u mężczyzny wynosi 20-30 minut. Wynika z tego, że uwzględniając czas na to urocze zajęcie, średnio facet powinien odbyć 12 stosunków dziennie. Odliczając czas na sen niech będzie 5-6 stosunków/dzień. Daje to liczbę od 1825 do 2190 stosunków rocznie. Według badań przeciętny Polak odbywa ich 112 😊.

I tak to jest z limitami sandaczy i szczupaków.
  • radek_u, Krzysiek P i przemo_w lubią to

#85 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 25 październik 2022 - 08:19

Praca na rzecz ma jakiś sens kiedy podstawy nie są chore i pozbawione logiki.



#86 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 25 październik 2022 - 08:23

Uwielbiam ten przykład z limitami . By uświadomić jego bezsens przytoczę inny przypadek. Bliski każdemu facetowi . Według fizjologów średni okres refrakcji u mężczyzny wynosi 20-30 minut. Wynika z tego, że uwzględniając czas na to urocze zajęcie, średnio facet powinien odbyć 12 stosunków dziennie. Odliczając czas na sen niech będzie 5-6 stosunków/dzień. Daje to liczbę od 1825 do 2190 stosunków rocznie. Według badań przeciętny Polak odbywa ich 112 .

I tak to jest z limitami sandaczy i szczupaków.

Takiej bzdury to ja dawno nie widziałem. Kup sobie może Mysha kawałek lasu. Wytnij wszystkie drzewa i sprawdź, czy to co zostało dalej można nazwać lasem.


Użytkownik Pluszszcz edytował ten post 25 październik 2022 - 08:23


#87 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 25 październik 2022 - 08:27

Dziękuję. Mam.

Pytanie do Ciebie. Jesteś codziennie na rybach?

Użytkownik Mysha edytował ten post 25 październik 2022 - 08:29


#88 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 25 październik 2022 - 08:38

Dziękuję. Mam.

Pytanie do Ciebie. Jesteś codziennie na rybach?

 

Pytanie nie do mnie ale dam przykład znajomego już świętej pamięci który był codziennie, nawet świąt nie odpuszczał. 

Więc tacy ludzie się zdarzają, wiadomo to skrajne przypadki ale możliwość jest.



#89 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 25 październik 2022 - 08:39

Po co miałbym być na rybach codziennie. Chyba bym umarł z nudów.



#90 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 25 październik 2022 - 09:16

Pytanie nie do mnie ale dam przykład znajomego już świętej pamięci który był codziennie, nawet świąt nie odpuszczał. 

Więc tacy ludzie się zdarzają, wiadomo to skrajne przypadki ale możliwość jest.

 

Pewnie są i tacy, którzy odbywają  2000  stosunków rocznie  :D . Tylko myślę, że Durex nie planuje rocznej produkcji na ich przykładzie  :D .

 

Podobnie jest z limitami i cenami. Argument o potencjalnych 400 szczupakach możliwych do zabrania jest od czapy. Tak samo jak wyliczenie, że dniówka w PZW kosztuje 1 PLN. 



#91 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4892 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 25 październik 2022 - 09:18

Statystyka czyni cuda  :)


  • HaDe lubi to

#92 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 25 październik 2022 - 09:23

Praca na rzecz ma jakiś sens kiedy podstawy nie są chore i pozbawione logiki.


Przypominam że sami te podstawy tworzymy wybierając zarządy kół. No ale jak nie bierzemy w tym udziału to jak można coś zmienić. Ano nie można.
  • Piotrek Milupa i HaDe lubią to

#93 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 25 październik 2022 - 09:23

Czy ktoś tak planuje jak opisujesz? Argument 1 zł wyszedł od ludzi, nie z okręgu.

Durexa i stosunki też nie od nas, dyskusja jest moim zdaniem totalnie z du.y  ;)

 

Ja akurat mogę wypowiadać się jedynie w sprawach OM i wiem, że liczyliśmy składki tak aby jak najmniej je podnieść, niestety realia z jakimi trzeba się mierzyć są coraz gorsze.

Większość ludzi nie ma pojęcia jak opłaty dzierżawne się zmieniły w ostatnim czasie, a zmienią się jeszcze bardziej, a przecież to tylko jedna składowa wchodząca w koszta.


Użytkownik Piotrek Milupa edytował ten post 25 październik 2022 - 09:24

  • przemo_w lubi to

#94 OFFLINE   matpgt

matpgt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów

Napisano 25 październik 2022 - 09:41

Czy ktoś tak planuje jak opisujesz? Argument 1 zł wyszedł od ludzi, nie z okręgu.

Durexa i stosunki też nie od nas, dyskusja jest moim zdaniem totalnie z du.y  ;)

 

Ja akurat mogę wypowiadać się jedynie w sprawach OM i wiem, że liczyliśmy składki tak aby jak najmniej je podnieść, niestety realia z jakimi trzeba się mierzyć są coraz gorsze.

Większość ludzi nie ma pojęcia jak opłaty dzierżawne się zmieniły w ostatnim czasie, a zmienią się jeszcze bardziej, a przecież to tylko jedna składowa wchodząca w koszta.

Jak możesz/masz wiedzę to proszę odnieś się do tematu rozmów w zakresie porozumień

 

pozdrawiam

matpgt



#95 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 25 październik 2022 - 10:13

Jak możesz/masz wiedzę to proszę odnieś się do tematu rozmów w zakresie porozumień

 

pozdrawiam

matpgt

 

Temat rzeka i nie chodzi tu tylko o ewentualne rotacje i finanse.

Sprawa rozbija się o stanowisko przedstawiciela WP oraz ministerstwa na temat skutków prawnych zawarcia porozumień, wskazują na to, że stanowią one naruszenie

warunków umów użytkowania obwodów. Sprawdzamy jak to rozwiązać tak aby było to bezpieczne dla nas.


#96 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 25 październik 2022 - 10:15

Czy ktoś tak planuje jak opisujesz? Argument 1 zł wyszedł od ludzi, nie z okręgu.

Durexa i stosunki też nie od nas, dyskusja jest moim zdaniem totalnie z du.y  ;)

 

Ja akurat mogę wypowiadać się jedynie w sprawach OM i wiem, że liczyliśmy składki tak aby jak najmniej je podnieść, niestety realia z jakimi trzeba się mierzyć są coraz gorsze.

Większość ludzi nie ma pojęcia jak opłaty dzierżawne się zmieniły w ostatnim czasie, a zmienią się jeszcze bardziej, a przecież to tylko jedna składowa wchodząca w koszta.

Może trzeba było maksymalnie podnieść opłaty dla niezrzeszonych. Realia byłyby lepsze, szczególnie w kontekście ewentualnej konkurencji z WP ;)



#97 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 25 październik 2022 - 10:33

Spokojnie Irku. To tylko teoria z czapy wzięta, jak to Mysha ujął. Niestety jako argument bardzo często wykorzystywana przez działaczy i naszych kolegów w podobnych dyskusjach. Palcem Piotrze nie wskażę, ale są tacy prezesi okręgów i dyrektorzy biur (to akurat nie ich rola) chętnie sięgający po ten argument, tłumacząc konieczność podniesienia składek. Jak rosną ceny nośników energii, ceny materiału zarybieniowego i całej reszty - widzimy. To że płac pracowników etatowych nie da się utrzymać bez podwyżek przy obecnej inflacji - też musimy przyjąć. Ceny pszenicy w ostatnim czasie poszły w górę i tego nie da się pominąć, ale można mieć uwagi co do zasadności sposobu naliczania czynszu za niektóre wody. Jakby warunki gospodarowania nie zmieniły się na nich od czasu podpisania umów na ich dzierżawę przed wieloma laty. Pewnie każdy może wskazać przykłady, że hektary jakiejś wody przed dwudziestoma laty i dziś nie są już takie same co obecnie. Wracając do tej hipotetycznej możliwości zjedzenia trzystu sandaczy i czterystu szczupaków w sezonie. Należy bardziej zastanowić się nad tymi limitami dziennymi, bo choćby w tej dyskusji przytaczane przykłady pokazują, że sypanie ton ryb do jakiejś wody nic nie pomoże. Jeśli nawet jeden na dziesięciu kieruje się zasadą-biorę, bo mi regulamin na to pozwala, to reszta może sobie może tylko pochodzić z wędka nad wodą. W przypadku gatunków, na które presja wędkarska jest dzisiaj największa sprawę załatwiają rozsądne limity miesięczne ( a lepiej roczne), co już niektóre okręgi przynajmniej próbują robić. Żeby ryb starczyło dla tych, którzy biorą ryby i dla tych, którzy je wypuszczają.

Irku-dzisiaj opłaty dla niezrzeszonych wyglądają już często jak kary dla nich. Z opłatami dziennymi za możliwość łowienia w innym okręgu w wielu przypadkach sprawa przedstawia się podobnie. Zastanawiam się, czy jest to właściwy sposób na zwiększenie przychodów. 


Użytkownik jachu edytował ten post 25 październik 2022 - 10:42


#98 OFFLINE   matpgt

matpgt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów

Napisano 25 październik 2022 - 10:57

 

Temat rzeka i nie chodzi tu tylko o ewentualne rotacje i finanse.

Sprawa rozbija się o stanowisko przedstawiciela WP oraz ministerstwa na temat skutków prawnych zawarcia porozumień, wskazują na to, że stanowią one naruszenie

warunków umów użytkowania obwodów. Sprawdzamy jak to rozwiązać tak aby było to bezpieczne dla nas.

 

A jak to się ma do porozumień zawieranych przez inne okręgi?

 

A co do zasadności porozumień to łowię w okręgach które mają zawarte takie porozumienia na dużą skalę a pomimo tego z rybami jest lepie niż w mazowieckim tylko tam woda jest pilnowana..



#99 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 25 październik 2022 - 11:33

A jak to się ma do porozumień zawieranych przez inne okręgi?
 
A co do zasadności porozumień to łowię w okręgach które mają zawarte takie porozumienia na dużą skalę a pomimo tego z rybami jest lepie niż w mazowieckim tylko tam woda jest pilnowana..

Pilnowana przez? Bo strażników PSR jest na cały kraj ok 300 osób. To jest razem z tymi którzy działają biurowo. Jak oni mają upilnować? PSR nie działa z ramienia PZW ( choć pzw musi dokładać na ich działanie).

SSR czy Strażników Mienia tworzymy my . A my nie chcemy za darmo pilnować i się narażać.
Zatrudnić Strazników w Okręgu...? Hmmm tylko ilu? Bo w moim musi być ich min czterech. Ile im zapłacić żeby codziennie w różnych godzinach pilnowali i w różnych miejscach? Trzeba też im dać auto i paliwo do auta..itd, itd. Przydałby się jeszcze prawnik żeby ewentualnie ich w sądzie bronił.
I teraz na jakiej podstawie prawnej i z jakimi uprawnieniami? PZW nie ma takie mocy prawnej.
Wszystko jest proste z poziomu monitora.
  • Mysha, HaDe i S.N. lubią to

#100 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 25 październik 2022 - 11:48

 W przypadku gatunków, na które presja wędkarska jest dzisiaj największa sprawę załatwiają rozsądne limity miesięczne ( a lepiej roczne), co już niektóre okręgi przynajmniej próbują robić.

 

A tu masz moje poparcie w 100 procentach. Najbardziej optymalnym byłoby określenie limitu dla konkretnej wody i zakaz połowu lub zabierania ryb (z uwzględnieniem ich śmiertelności pomimo wypuszczania  ;) ) po wypełnieniu tego limitu. Tak funkcjonują niektóre łowiska łososiowe na świecie. Ale to takie marzenie ściętej głowy.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych