Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zmiany, zmiany - idzie ku lepszemu (?)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
201 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 13 grudzień 2012 - 23:09

Super, dziekuję bardzo za odpowiedź

#162 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 22 grudzień 2012 - 08:34

Tadekb, czegoś nie rozumiem. ZO może Wam przyznać tylko prawo do opieki nad wodą - i to wszystko. Możecie sobie w kole przegłosować co chcecie ale jak ZO nie wniesie tego do informatora to Wasze uchwały dotyczyć będą tylko Waszych członków. Czyli, Wy wypuszczacie a obcy w reklamówkę. Za takie coś członkowie koła by Cię wysłali w kosmos. Tak więc doprecyzuj temat bo nie wiem czy Twój optymizm nie opiera się na nieświadomości.



#163 OFFLINE   tadekb

tadekb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 23 grudzień 2012 - 10:47

To co napisałeś to tylko część prawdy. Koło może być opiekunem jakiejś wody. Może też być jego gospodarzem, i gospodarować na nim w imieniu okręgu. Musi być to łowisko specjalne, na którym mogą obowązywać odrębne zasady połowu w porównaniu do reszty wód okręgowych, które muszą podlegać jednoltemu regulaminowi. Wiem, wiem - koła nie mają osobowości prawnej itd. Oczywście ZO podejmuje wszystkie decyzje dotyczące wód, podpisuje dierżawy itp. Jako uprawniony do rybactwa na danym zbiorniku zatwierdza też regulamin danego łowiska. W praktyce wygląda to tak, że koło uchwala sobie co chce (oczywiście musi to byc zgodne z prawem) i przedstawia do akceptacji okręgowi. Po ostatnich zmianach w ustawie o rybactwie śródlądowym nie ma już szans na to, że np. przyjedziesz do mnie z innego okręgu i powiesz, że ustalenia okręgu, a tym bardziej jakiegoś tam koła z Koziej Wólki nie mają dla ciebie znaczenia. Obowiązuje cię regulamin danej wody i tyle. W razie czego nie będzie ścigał cię jakiś tam sąd koleżeński, ale sprawa trafi do sądu. Bo łamiąc regulamin jakiejś wody, łamiesz postanowienia ustawy, a nie jakieś wymysły jakiegoś pana Gienka czy Zbyszka.

Dla przykładu jedno z orzeczeń sądowych dot. naszyj "5":

ebeed76075b7c377m.jpg

 

Warto się zainteresować tym, co zmieniło się dwa lata temu.

 

Fakt jest taki, że różne okręgi różnie do tematu podchodzą. Są takie, które w ogóle nie przyznają kołom wód. (Po co w takim razie koła w tych okręgach?)

Po pytaniu jakie zadałeś wydaje mi się, że jesteś właśnie z takiego okręgu.

 

Wycinek z Uchwały ZG:

 

Opieka nad akwenami polega na:

1. Ochronie powierzonych w opiekę wód przed kłusownictwem.

2. Ochronie przed zanieczyszczeniami/zrzut zanieczyszczeń/.

3. Utrzymanie w czystości brzegów i lustra wody danego zbiornika.

4. Ochronie tarlisk i zimowisk.

5. Budowie sztucznych tarlisk i zimowisk.

6. Opiniowaniu wniosków o budowę kładek wędkarskich i pomostów oraz nadzorowaniu prawidłowej ich budowy zgodnie z otrzymanym pozwoleniem.

7. Udział wytypowanych przedstawicieli koła w zarybianiu, ochrona materiału zarybieniowego po zarybieniu.

8. Zapobieganiu przydusze letniej i zimowej przez oczyszczenie w okresie zimy tafli zbiornika wodnego ze śniegu.

9. Koło, któremu powierzono w opiekę dany akwen ma decydujący wpływ na jego zarybianie z uwzględnieniem operatu rybackiego.

10. Koła, którym powierzono opiekę nad wodami mogą zgodnie z postanowieniami Statutu PZW za zgodą Okręgu urządzać i prowadzić łowiska specjalne na wybranych jeziorach na odrębnych zasadach. Tak więc na wodach powierzonych jedynie w opiekę poszczególnych kół, bez ustanawiania tam łowisk specjalnych, prawo do uprawiania amatorskiego połowu ryb wędką zgodnie z postanowieniami RAPR mają wszyscy członkowie PZW w ramach opłaconej składki okręgowej.

 


Użytkownik tadekb edytował ten post 23 grudzień 2012 - 11:08


#164 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 23 grudzień 2012 - 12:52

Tak więc nie musze nic czytać bo się dokładnie NIC nie zmieniło. Możesz się orobić po łokcie a najważniejsze decyzje nadal zależą od okręgu który może ten wysiłek zniweczyć. Może przyznać status łowiska specjalnego, może zatwierdzić regulamin, albo nie . Nie wykluczam, że są okręgi, a raczej ludzie w nich, którzy nie zachowują się irracjonalnie, ale ZO Kielce do takich nie należy. Tak więc jak by ktoś się wybierał na księżyc to niech rozezna jakie narzędzia ogrodnicze zabrać :)



#165 OFFLINE   tadekb

tadekb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 24 grudzień 2012 - 11:46

Co Twój ostatni post wniósł do tematu? Trochę jadu w stronę PZW i nic więcej.

Nie rozumiesz, i chyba nawet na siłę starasz się nie zrozumieć. Chyba tylko po to, żeby dalej karmić swoje uprzedzenia do PZW.

1. Nie jest tak, że nic sie nie zmieniło. Pisząc o zmianach miałem na myśli możliwości egzekwowania przestrzegania regulaminów.

2. Owszem, decydujący głos we wszystkim ma ZO. Tak już jest i nic nie wskazuje na to, że szybko się to zmieni. Nie mam zamiaru kopać się z koniem. Też wiele rzeczy w PZW mi się nie podoba. Nie jestem fanem PZW. Ale wystarczy, że jestem na PZW skazany. Chcąc być kilka razy w tygodniu nad wodą, chcąc nie chcąc jeżdżę na PZW, bo w mojej okolicy nie mam alternatywy. Założenie stowarzyszenia i przygarnęcie jakiegoś grajdołka jest banalnie proste. Więc jak masz chęć - droga wolna. Mnie to nie interesuje, bo łowię różne ryby, na różnych wodach. Więc co mi po jednym własnym bajorku? Składam się na zarybienia i nie jojcę, że płacę, a ryb nie biorę. Sprzątam nad wodą, jak trzeba było to dojazd poprawiłem. Wojenka z PZW mnie nie interesuje. Tego typu rzeczy są częścią moich zainteresowań. Dobrze się z tym czuję i nie przeskadza mi, że np. Ty będziesz miał mnie za frajera.

3. Każdy okręg ma swoją specyfikę i realia - trzeba się rozpisywać i tłumaczyć co z tego wynika?

4. Ten wątek jest dla tych, co chcą cokolwiek zrobić w ramach swoich zainteresowań, dla swoich wód. Dlatego odpuść i nie zniechecaj nikogo. Kto wie, może komuś z Twojej okolicy uda się coś polepszyć i Ty też na tym skorzystasz. Choć znając życie, pewnie tego nawet nie zauważysz i dalej będziesz psioczył na beton z PZW...

5. Spokojnych Świąt, a w przyszłym roku wielu fajnych wypadów nad wodę. I luuuz, to tylko ryby...


  • arielos24 lubi to

#166 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 24 grudzień 2012 - 13:00

Tak się składa, że działałem ładnych kilka lat w PZW w tym 6 lat jako prezes koła. Wpakowałem z kolegami mnóstwo ciężkiej pracy i własnej kasy  w ratowanie pobliskich jezior. Od początku moje działania torpedowało ZO Kielce. Byle palant przyjeżdżał tu  i robił co cichła a my nie mogliśmy nic na to poradzić bo ZO nie chciało słyszeć o jakiś  limitach i odrębnym regulaminie. Skargi na kłusoli wysyłane do ich macierzystych kół lądowały w koszu. Dlatego nie pier.... mi o jakiś uprzedzeniach synku. Po drugie nie zniechęcam nikogo tylko opisuje fakty aby ci co będą chcieli coś zmieniać mieli blade pojęcie za co się biorą.  



#167 OFFLINE   tadekb

tadekb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 24 grudzień 2012 - 15:22

nie pier.... mi o jakiś uprzedzeniach synku

:lol:  :lol:  :lol:

Mea kulpa. No i nie zauważyłem tych ponad 3k postów. Wybacz, powinienem z kącika z wypiekami na twarzy przysłuchiwać się bajaniu weteranów, jak to kiedyś było itp.

Czy o to chodzi, żebyśmy się licytowali?

W PZW jestem 24lata, nad wodą jestem ok. 200 razy w roku. Byłem kiedyś w zarządzie koła. Teraz jestem wiceprezesem. Wybacz, ale Twoje żale na ZO Kielce nie robią na mnie wrażenia. Mam znajomych w całej polsce, tyle że karpiarzy. I jednego napewno mogę być pewien - co okręg to inne państwo. Dlatego nie uogólniam. Mam swoje zdanie i jak ktoś chce to niech coś robi. I tyle.



#168 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 24 grudzień 2012 - 16:41

Każdy palant jak nie ma argumentów to sięga po epitety i zaczyna nimi okraszać wypowiedzi tych z którymi się nie zgadza. Nazwałeś podane przez mnie fakty o lokowaniu realnej władzy w PZW „jadem” a poniżej przyznajesz, że są one prawdziwe. Co o tym myśleć? Wtórne skretynianie czy nieumiejętność zrozumienia prostego tekstu? Faktycznie rozważ siedzenie cicho. 


  • kocmyrz lubi to

#169 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 grudzień 2012 - 22:49

@ Robert - kolejny punkt ostrzeżenia + blokada możliwości tworzenia treści na 2 tygodnie. Wróć jak nauczysz się w sposób cywilizowany i kulturalny funkcjonować między ludźmi. Chamstwo na forum nie będzie tolerowane.


  • mifek, Włóczykij i kaczynumer1 lubią to

#170 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 23 styczeń 2013 - 22:18

Przykład uchwały z Torunia w sprawie usunięcia rybaków:

 

Uchwały
X Okręgowego Zjazdu Delegatów Kół Okręgu
z dnia 29.03.2009

UCHWAŁA Nr 1

W sprawie:

zmian w prowadzonej przez Okręg PZW w Toruniu gospodarki wędkarsko-rybackiej.

§ 1.

Okręgowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Wędkarskiego w Toruniu wprowadza gospodarkę prowędkarską i zakaz rybackich odłowów gospodarczych na wodach Okręgu PZW Toruń.

§ 2.

W ramach prowadzonej gospodarki dopuszcza się:

odłów węgorza schodzącego z jezior Okręgu PZW w Toruniu

odłówtarlaków w celu pozyskania materiału zarybieniowego dla wylęgarni i podchowalni Okręgu PZW w Toruniu, oraz do produkcji gniazd.

odłowykontrolne, sanitarne i selekcyjne zgodnie z zasadami zawartymi w załączniku stanowiącym integralną część uchwały.

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Okręgu.

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


--------------------------------------------------------------------------------

Załącznik do uchwały Nr 1.

Założenia ogólne:

A. Wszystkie dopuszczalne odłowy wykonywane muszą być pod nadzorem ichtiologa oraz komisji powołanych na szczeblu Rejonów. W tym celu zobowiązuje się Rejonowe Rady Prezesów do powołania przedmiotowych komisji.

B. O miejscach i terminach odłowów kierownik Zespołu Gospodarki Rybacko-Wędkarskiej zobowiązany jest poinformować na 21 dni przed wykonywaniem odłowu, wszystkie Rejony oraz zamieścić stosowną informację na stronie internetowej Okręgu PZW Toruń pod rygorem niedopuszczenia do odłowów.

C. Odłowy tarlaków do produkcji materiału zarybieniowego należy prowadzić w sposób minimalizujący pogorszenie stanu zdrowotnego ryb oraz ograniczający wielkość przyłowu, który należy bezwzględnie uwolnić.

D. Odłowów węgorza schodzącego z jezior Okręgu PZW w Toruniu można dokonywać wyłącznie w okresach od 01.03. do 31.05 każdego roku na ciekach wpływających i uchodzących z tych jezior.

E. Odłowów sanitarnych, selekcyjnych i kontrolnych na wodach Okręgu Toruń można dokonywać wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach na wniosek Rejonu. Ewentualny przyłów nie będący przedmiotem w/w odłowów musi być uwolniony, chyba że uchwała Zarządu Okręgu stanowi inaczej.

F. Wprowadzić obowiązek rejestracji połowów wędkarskich oraz system skutecznie dyscyplinujący ich zwroty.

G. Dostosować wysokość opłat wędkarskich do pokrycia kosztów rezygnacji z odłowów gospodarczych.

1. Gospodarka w rzecznych obwodach rybackich

1.1. Z dniem 1.06.2009 r. wprowadzić zakaz odłowów gospodarczych na
użytkowanych rybacko obwodach rzecznych.

1.2. Przeprowadzić restrukturyzację zatrudnienia tak, aby pozostało 2 rybaków do odłowu tarlaków w celu pozyskania materiału zarybieniowego oraz realizacji zarybień i innych zaleceń wynikających z operatów rybackich i umów z RZGW.

Z uwagi na restytucję jesiotra należy podjąć działania zmieniające operaty rybackie Wisły i Drwęcy, w części dotyczącej składu gatunkowego materiału zarybieniowego.

Podjąć działania w celu utworzenia na rzece Drwęcy w Lubiczu stałego punktu pozyskiwania tarlaków troci i łososia.



2. Gospodarka w jeziorowych obwodach rybackich

2.1. Opracowując nowe operaty na jeziorowe obwody rybackie, wskazać na realizację możliwości produkcyjnych wód poprzez połowy ryb narzędziami wędkarskimi tj. przez gospodarkę wędkarską.

2.2. Z dniem 1.01.2010 roku wprowadzić zakaz odłowów gospodarczych na użytkowanych rybacko obwodach jeziorowych.

2.3. Na wymienionych niżej jeziorach zakaz, o którym mowa w pkt. 2.2 wprowadzić z dniem 15.05.2009 r.:

Wieczno Północne i Południowe

Wieldządz

Chełmżyńskie

Sitno

Mełno

Łasin Duży

Skarlińskie

Goryń

Wielkie Partęczyny

Bachotek

Mlewiec

Radomno

Lekarty

2.4. Przeprowadzić restrukturyzację zatrudnienia w ZGRW Grzmięca odpowiadającą wprowadzonym zmianom w działalności gospodarczej.


--------------------------------------------------------------------------------

Uchwała nr 2.

Okręgowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Wędkarskiego w Toruniu zobowiązuje Zarząd Okręgu do przeprowadzenia weryfikacji obowiązujących zakazów i ograniczeń w regulaminie amatorskiego połowu ryb na terenie Okręgu Toruń, biorąc pod uwagę zmiany w gospodarce wędkarskiej wprowadzone uchwałą nr 1.


--------------------------------------------------------------------------------

Uchwała nr 3.

Okręgowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Wędkarskiego w Toruniu zobowiązuje Zarząd Okręgu do podjęcia niezbędnych i efektywnych działań w celu pozyskania możliwych środków publicznych krajowych i zagranicznych dla realizacji zadań statutowych.


--------------------------------------------------------------------------------

Uchwała nr 4.

Okręgowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Wędkarskiego w Toruniu zobowiązuje Zarząd Okręgu do podjęcia niezbędnych i efektywnych działań w celu likwidacji wszelkich utrudnień i barier ograniczających migrację ryb w szczególności dwuśrodowiskowych w rzece Wiśle i jej dorzeczu poniżej zapory we Włocławku.



#171 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 24 styczeń 2013 - 14:42

Ciekawa lektura



#172 OFFLINE   kwasik

kwasik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 746 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 19 luty 2013 - 16:15

Na stronie okręgu mazowieckiego PZW powiesili opinię Instytutu Rybactwa Śródlądowego z Olsztyna, że zakaz połowów sieciowych w Zegrzu byłby szkodliwy dla gospodarki rybackiej. I Instytut proponuje ograniczenie połowów wędkarskich!.



#173 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 19 luty 2013 - 16:30

W końcu rybactwo w nazwie chyba dośc jasno określa czyim interesom to służy....


  • Dienekes lubi to

#174 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 19 luty 2013 - 16:56

opinia pana dr hab. inż. Wiesława Wiśniewolskiego, prof. IRS jest płytka krótkowzroczna oraz nie wyczerpująca w zupełności tematu 


Użytkownik szpiegu edytował ten post 19 luty 2013 - 16:56


#175 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 19 luty 2013 - 17:06

Ależ niespodzianka, szok :rolleyes: . Tak się to u nas robi. Ciekawe dlaczego jest jedna opinia zamiast, powiedzmy 6ciu...  



#176 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 19 luty 2013 - 17:13

poza tym pan profesor chyba się łasi na dodatkowa kasę z badań cytuje

 

"W opinii wobec braku materiałów nie uwzględniono ewentualnego wpływu na 
populacje ryb presji kormorana czarnego. Według posiadanej przez opiniującego 
wiedzy, problem ten nie występuje w przedmiotowych obwodach rybackich w dużej 
skali, podobnej obserwowanej w obwodzie rybackim Zbiornika Włocławskiego na 
rzece Wisła nr 5.  By możliwe było odniesienie się do problemu presji kormorana 
czarnego na ichtiofaunę obwodów rybackich Okręgu Mazowieckiego Polskiego 

Związku Wędkarskiego, konieczne jest podjęcie odpowiednich badań."


Użytkownik szpiegu edytował ten post 19 luty 2013 - 17:14


#177 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 19 luty 2013 - 19:20

Na stronie okręgu mazowieckiego PZW powiesili opinię Instytutu Rybactwa Śródlądowego z Olsztyna, że zakaz połowów sieciowych w Zegrzu byłby szkodliwy dla gospodarki rybackiej. I Instytut proponuje ograniczenie połowów wędkarskich!.

 

yhm... taka ciekawostka: w tym roku w toruniu podobno była "alaska", takie stada szły wisłą. jak ktoś trafił to z przejęciem odkładał kij, kurzył faję i cieszył się widokiem. co wrażliwsi pewnie płakali ;) znam opowieści ludzi, którzy w grudniu chodząc za sandaczem trafiali kilkanaście sztuk idących na tarło jako przyłów.

w tym roku, po raz pierwszy od dłuższego czasu, ktoś się z kimś nie dogadał, i siaty na wiśle na wysokości tczewa nie stanęły, lub stanęły w mniejszej ilości. 

w zeszłym roku siaty stały i nagrody na zawodach otwierających sezon na Drwęcy rozlosowano. padła wówczas jedna ryba, szczupak...



#178 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 03 kwiecień 2013 - 09:52

I się zapytam, jak poszło?

Koła przejęte, rybacy wygonieni? Aktywni w wątku koledzy zostali prezesami kół lub chociaż delegatami?



#179 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 03 kwiecień 2013 - 10:30

Pewnie w paru kołach się udało.
W wątku o Górnym Śląsku np. jeden z kolegów sygnalizował dobre zmiany w kole Tarnowskie Góry czy może Miasteczko Śląskie. Pewnie jeszcze kilka by się znalazło.
Myślę jednak że najważniejszy jest ferment do którego doszło wokół PZW i jego działalności.
Pisanina na różnych forach w końcu doprowadziła do tego że problem zaczął być dostrzegany . Sprawą zainteresowały się media i powolutku widać że u wędkarzy też świadomość wzrasta. Piszę POWOLUTKU bo to żadna tam rewolucja , ale można zacząć mieć nadzieję że coś drgnęło i sprawy mają się ku lepszemu.
Czego sobie i wam życzę.

#180 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 05 kwiecień 2013 - 17:39

Kiedy ja dość konkretne pytam.

Tylu mieliśmy kolegów aktywnych w wątku, mieli tyle do powiedzenia ;) 

Ciekaw jestem jak się teraz odnajdują w zarządzie kół i jako delegaci do okręgów, chciałbym móc posłuchać, jak rybaków przegoniono za morza i oceany i mieć nadzieję, ze dzięki ich działaniom, już w tym sezonie Wisła stanie się drugim Ebro ;)

Chciałbym móc posłuchać, jak wygląda ich PZW experience i, nie ukrywam, nauczyć się czegoś od tak zwycięskiej reprezentacji, że pociągnę wątek futbolowych porównań w topicu obecny. Mam kilku, nieudolnych zupełnie jak ja kumpli, którzy, jak te łajzy wiecznie przegrane, się nadal z PZW i meliorantami zmagają, więc wszelkie sugestie od ludzi, którzy mieli tyle zajebistych pomysłów i wprowadzili je w życie - zawsze mile widziane.