Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Wędka na pstrągi - co wybrać?


  • Please log in to reply
497 replies to this topic

#261 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,700 posts
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Posted 16 April 2020 - 15:18

O szklakach nie zapominajcie  ;)  Seeker jest tylko jeden  :D   Oczywiście kilka patyków musi być  aby wpasować się w różne łowiska , przynęty ,  metody i inne tam .


  • Mysha likes this

#262 OFFLINE   Vagrant63

Vagrant63

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 posts
  • LokalizacjaPodlasie
  • Imię:Andrzej

Posted 23 April 2020 - 15:54

Witam serdecznie i od razu poproszę Kolegów o radę...

Po wielu latach łowienia pstrągów na wędkę o długości  8' (240 cm) dojrzałem do zakupu dłuższego kijka. Obecnie celuję w wędkę o długości ok. 270 cm i ciężarze wyrzutowym ok 5-20g.

Zmieniając patyk na dłuższy, chciałbym jednocześnie przejść z żyłki na plecionkę. Wiadomo, że sprawa jest trochę kontrowersyjna, wiele osób będzie to raczej odradzać, ale ja - z kilku powodów - chyba już się zdecydowałem i chciałbym spróbować...

i tu pojawia się problem wędki o odpowiedniej do takiego łowienia akcji, która powinna mieć wysoką zdolność amortyzacji, czyli pracować pod rybą prawie na całej swojej długości. 

Niestety, z opisów producentów  niewiele da się wywnioskować na temat pracy wędki, dlatego odwołuję się do Waszych doświadczeń. Co możecie polecić?

Ja sam jestem na etapie rozważania zakupu jednej z poniższych wędek:

-Savage Gear Custom Coastal 274 cm 7-23g

-Savage Gear Salmonoid 279 cm 7-23g

-Savage Gear Salmonoid 279 cm 5-18g

Wszystkie trzy są teoretycznie zaprojektowane do nieco innych zastosowań (tj. do łowienia pstrągów wędrownych w morzu), ale wydają się bardzo fajnie wykonane i nie wiem dlaczego miałyby się nie sprawdzić w warunkach rzecznych. Ale która będzie dla mnie najbardziej odpowiednia? (Łowię z reguły na niewielkie wobblerki, małe wahadłówki, czasem małe gumki, są to w większości przynęty o wadze ok. 3-6g, na wodach, na których zdarzają się pstrągi duże i bardzo duże).

Czy ktoś próbował łowić pstrągi w polskich, rzecznych warunkach na któryś z powyższych kijków? A może polecicie coś innego? Bedę wdzięczny za wszystkie opinie i sugestie.

Andrzej



#263 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 posts
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Posted 23 April 2020 - 19:05

Witam

Od dwóch sezonów użytkuję Coastala do 23g. Raczej jako uniwersał, chociaż za pstrągiem też próbowałem z nim pochodzić. Jeśli łowisz na małe woblerki o masie do 6 gramów, to nie będzie dobry wybór. W górnej granicy masy którą podałeś da się nim podać woblera na w miarę sensowną odległość (szczególnie baryłkę 😉) ale to nie jest szczyt komfortu, który zaczyna się od około 10 gram. Ogólnie kij b.fajny, jeśli nie przeszkadza długi dolnik. Na pstrąga wybrałbym, jeśli już z tej serii, coastala do 12 gram. Pstrągowe "woblerki" podaje dużo lepiej, woblery już całkiem dobrze a dolnik ma na tyle mocny, że boleń pod 70cm poza głownym nurtem nie stanowi dla niego problemu. Ale ów dolnik ma tak samo długi jak mocniejszy brat ☹️ Na rzece typu górny San specjalnie mi to nie przeszkadza, jednak w sytuacji bardziej kameralnej wody, gdzie wymagane są rzuty w różnych płaszczyznach, również "z pod siebie", czarno widzę jego użytkowanie.

Edyta: doczytałem Twojego posta i tego do 12 gram w konfrontacji z dużymi i bardzo dużymi pstrągami też słabo widzę 😉

Edyta2: chyba, że na łatwej wodzie typu San 😉

Pozdrawiam
Jarek

Edited by Jarek M, 23 April 2020 - 19:16.

  • Vagrant63 likes this

#264 OFFLINE   Vagrant63

Vagrant63

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 posts
  • LokalizacjaPodlasie
  • Imię:Andrzej

Posted 24 April 2020 - 16:52

Dzięki bardzo Jarku za opinię. Zatem SG Custom Coastal odpada. Dwa pozostałe SG Salmonoidy wydają się przynajmniej o tyle lepsze, że mają krótsze dolniki, więc powinny być bardziej poręczne. Ale jaką mają akcję, moc i jaka jest rzeczywista waga przynęt, z którymi chcą współpracować? To nowe kije, które pojawiają się w ofercie Savage Gear po raz pierwszy i trudno cokolwiek znaleźć na ich temat. Może ktoś to już kupił, przetestował i mógłby podzielić się wrażeniami? 



#265 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 posts
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Posted 24 April 2020 - 17:46

W coastalu całość rękojeści ma 54 cm, a do stopki kołowrotka 41,5. Wygląda to jak na załączonym obrazku, a zaznaczam, że mój wzrost i długość kończyn górnych mieści się w zakresie średniej krajowej. Ze zdjęć salmonoidów wynika, że foregrip jest raczej krótszy, ale czy całość ma mniej niż w coastalu ciężko stwierdzić. Kije mają podobne zastosowanie i taka długość ma swoje uzasadnienie, nie tylko wyważeniem kija Pozostaje macanko lub zasięgnięcie informacji ze sklepu, który ma je fizycznie na stanie.


Edited by Jarek M, 24 April 2020 - 17:59.


#266 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 posts
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Posted 24 April 2020 - 17:58

Uff.. poszło  ;)

Attached Files



#267 OFFLINE   Gnat

Gnat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 230 posts
  • LokalizacjaLegnica

Posted 24 April 2020 - 19:47

Wyglada jak dolnik do wyciągania Halibutów z polskich ciurków


  • robert7704 likes this

#268 OFFLINE   robert7704

robert7704

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 166 posts
  • LokalizacjaDolnoslaskie
  • Imię:Robert

Posted 24 April 2020 - 20:01

Uff.. poszło  ;)

Może tu ciachną trzeba ?😜

Attached File  post-51815-0-89748600-1587747483_thumb~2.jpg   10.74KB   20 downloads



#269 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 posts
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Posted 24 April 2020 - 20:18

Spokojnie 😄 Taki dolnik nie jest taki straszny, na jaki wygląda. Ma swoje zalety. Ale zdecydowanie nie w kiju pstrągowym 😉
  • Jozi and Gnat like this

#270 OFFLINE   Vagrant63

Vagrant63

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 posts
  • LokalizacjaPodlasie
  • Imię:Andrzej

Posted 24 April 2020 - 23:17

No dobrze, wygląda na to, że te SG Salmonoidy faktycznie trzeba będzie osobiście pomacać. Zrobię to przy najbliższej wizycie w Warszawie i chętnie podzielę się odczuciami.  Ale nie wykluczone też, że zwrócę się w zupełnie inną stronę. Po poświęceniu odrobiny czasu na lekturę tej i kilku innych dyskusji na temat wędek pstrągowych wygląda na to, że powtarzają się dobre opinie na temat Talonów. Te blanki są na rynku w długościach i mocy, które mnie interesują. Na przykład pracownia ArtRod z Poznania oferuje blanki Talon VI Plus 9' MF 6-15lb 7-21g za 590 zł, natomiast na OLX w Szczytnie można kupić podobne (Talon IM-6 Plus 9' 5-21g), które jednak kosztują ponad dwa razy drożej :o, chociaż są nieco starszą i już nieprodukowaną wersją tych pierwszych. Czy ta bardzo znacząca różnica w cenie jest czymś uzasadniona? Ponoć te starsze Talony sa nieco inne...ale czyżby rzeczywiście były aż dwa razy więcej warte?



#271 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4,955 posts
  • LokalizacjaOlsztyn

Posted 25 April 2020 - 12:51

Ceny Tyberiusza są obstrajcyjne i tak należy je interpretować. Talon cały czas jest tak samo dobry... poza kolorem, który ostatnio jest nietalonowy :(
  • Jozi and kaziu1976 like this

#272 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 824 posts
  • Imię:Andrzej

Posted 25 April 2020 - 13:45

Andrzeju z Podlasia,"macałem" te Salmonoidy.

 

7-23  tak na sucho,ideał na rzecznego bolenia.

5-18  pstrąg - tylko wobler i blaszka.Guma ???

Wykonanie OK. Bardzo dobrej jakości korek.

Rękojeść - dla mnie długość dobrana idealnie.

 

Genewski sklepikarz twierdził,że to super sprzęt

na jeziorowe pstrągi,(Szwajcarzy łowią je głównie

na klasyczne blachy,diabły Tasmańskie i woblery).



#273 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 posts
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Posted 25 April 2020 - 20:04

To dobra wiadomość, bo łowię praktycznie wyłącznie na woblery i blachy. Trzeba będzie wypróbować tego do 18gram 😄

#274 OFFLINE   Vagrant63

Vagrant63

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 posts
  • LokalizacjaPodlasie
  • Imię:Andrzej

Posted 25 April 2020 - 22:26

A zatem z wędek Savage Gear zostaje w grze Salmonoid 5-18g. Mnie się ta wędka naprawdę podoba i fajnie, że Kolega Andrzej ją pomacał i zarekomendował na pstrąga, cały czas ją rozważam i niewykluczone, że ją kupię, ale pewne wątpliwości pozostają, a zwłaszcza ta, czy ona będzie miała moc odpowiednią do zatrzymania naprawdę dużej ryby? Tego nie jestem pewien, a wędka, której poszukuję zdecydowanie powinna mieć, bo po trzydziestu latach łowienia pstrągów już przecież nie celuje się w czterdziestaki z jakimś tam plusem...

Dlatego, oprócz wspomnianego salmonoida rozważam aktualnie jeszcze dwie inne opcje, mianowicie:

- Pstrąg Fascynacja PF260MMF 5-21g do żyłki 3-6kg;

- wędka na blanku Talon VI Plus 8'6'' MF 7-21g do żyłki 6-15lb

Fascynacja jest ciekawa ale wydaje się dosyć droga (cena 1517 zł); wędka na wymienionym Talonie (koszt samego blanku 590 zł) pewnie wyjdzie taniej; czy Waszym zdaniem blank Fascynacji ma zalety, którymi znacznie przewyższa blank Talona? 



#275 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,500 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Posted 26 April 2020 - 08:23

A bierzesz pod uwagę gotowce od Graphiteleader?  Np.: Tiro GONTS-792ML 2,36m, 4-22g,  czy Argento GOARVS-862L, 2,59m, 5-24g

Gdybym teraz był w potrzebie, na pewno brałbym je pod uwagę.



#276 OFFLINE   zandermafija*SpinnigistaWT

zandermafija*SpinnigistaWT

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 536 posts

Posted 26 April 2020 - 09:30

Używasz? Jaki model?

Tak, używam 2,60 12lb 21g.

#277 OFFLINE   dante

dante

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 439 posts
  • LokalizacjaEłk

Posted 26 April 2020 - 10:02

A bierzesz pod uwagę gotowce od Graphiteleader? Np.: Tiro GONTS-792ML 2,36m, 4-22g, czy Argento GOARVS-862L, 2,59m, 5-24g
Gdybym teraz był w potrzebie, na pewno brałbym je pod uwagę.

Wyżej wtmienione wędki jak najbardziej, jeśli jednak coś lżejszego to polecam St.Croix zbrojony na blanku 4s80mlf2. Używam w tym sezonie i pod twarde przynęty bardzo fajny kijek.

#278 ONLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 978 posts
  • LokalizacjaOstrołęka

Posted 26 April 2020 - 10:12

Mam na sklepie Salmonoidy 279 5-18 g; 286 8-28 g i 305 15-35 g. Bardzo ładne wędki. Ten do 18 g jak najbardziej da radę większości pstrągów pływających w polskich wodach (70 plus nie złowiłem, ale kilka mniejszych owszem). Czy do gumy? Do twistera 2,5' na 3 g to może być OK. Do worma na 1 g raczej nie. Długość dolnika od stopki kołowrotka (Ultegra 3000) to 39 cm. 



#279 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 posts
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Posted 26 April 2020 - 13:21

Czyli jedynie 2,5 cm mniej jak w coastalu. Będę musiał przemyśleć ten zakup 🤔

#280 OFFLINE   Vagrant63

Vagrant63

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 posts
  • LokalizacjaPodlasie
  • Imię:Andrzej

Posted 26 April 2020 - 22:11

Ten St.Croix 8'0'' jest  ździebko za krótki (dla mnie 8'6'' to optimum i minimum jednocześnie); natomiast Argento GOARVS-862L, 2,59m, 5-24g wydaje się super  pod względem technicznym oraz użytkowym i spełnia chyba wszystkie wymagania, tylko, że niestety, wchodzą w grę również niewymierne względy estetyczne... nie ten charakter wędki. Dla mnie wędka na pstrąga to korkowy dolnik i tradycyjny design, a ten kij, choć technicznie doskonały, wygląda jak rakieta kosmiczna...sorry, nie ten klimat :(


  • robert7704 likes this