Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Brzany 2007


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
101 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 sierpień 2007 - 12:05

@Marcelinho
Mnie również wiele się wypięło - kładę to na karb użycia woblerów bez przedniej kotwicy w miejsce której montuję obciążenie - pozwala to na dłuższy rzut oraz poprowadzenie przy dnie. Ten patent zabezpiecza przed ryciem po kamieniach ale chyba jednak powduje mniejszą skuteczność zacięć.


Przyglądam się tej rybce, czytam o tym jak wygląda branie i dochodzę do wniosku że brzana musi najeżdżać na przynętę od góry więc to chyba nie kwestia braku dolnej kotwiczki :unsure:


#82 OFFLINE   cole

cole

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów
  • Lokalizacjaokolice Krosna

Napisano 24 sierpień 2007 - 13:36

Włóczykij chyba masz rację...ja łowiłem z obiema kotwiczkami i niestety też się wypinały...

#83 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 24 sierpień 2007 - 14:07

@Marcelinho
Mnie również wiele się wypięło - kładę to na karb użycia woblerów bez przedniej kotwicy w miejsce której montuję obciążenie - pozwala to na dłuższy rzut oraz poprowadzenie przy dnie. Ten patent zabezpiecza przed ryciem po kamieniach ale chyba jednak powduje mniejszą skuteczność zacięć. Poza tym użycie woblera 5 cm plus ster ok. 1-1,5 cm powoduje często wyrwanie przynęty z pyszczaka ( który przecież nie jest zbyt wielki a na dodatek ma dolne położenie ) przy zacięciu i wbicie haczyka na zewnątrz pyska co często prowadzi do spięć. Taka jest moja teoria i nie wiem czy do końca słuszna. W każdym razie częste spady tych ryb są faktem. :D



Można spróbować zastosować woblery z kotwiczką lub hakiem u góry wobka :huh:

#84 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 sierpień 2007 - 14:44

Ale musze przyznać że łowinie brodząc w brzanowych miejscach dostarcza niezapomnianych przeżyć, człowiek czuje że śmierć jest blisko.
Na prawde żadko zdarza mi się czegoś bać ale stojąc po pępek w głównym nurcie warszawskiej wisły na chybotliwych kamieniach i widząc odpływający kij którym się podpierałem, miałem stracha i to nie małego...
Ale na szczęście wędka za 1200zł może służyć do czegoś więcej niż łowienie ryb :unsure:


Niestety brodzenie za brzaną to jeden z najtrudniejszych orzechów do zgryzienia.
Nie raz, nie dwa, stojąc po pierś na brzanowym łowisku, miałem duszę na ramieniu. Nie jeden raz wywaliłem się na śliskich kamieniach, czy chociażby byłem świadkiem jak któryś z moich klegów padł na twarz.
Dlatego też, zawsze ostrzegam wędkarzy, szczególnie tych mniej doświadczonych, o zachowanie bardzo dużej ostrożności przy wchodzeniu na szybkie, kamieniste miejscówki.
Poza tym nie polecam nikomu głębokiego brodzenia bez użycia kija, którym można sprawdzić głębokość łowiska, na które wchodzimy. Taki kij posłuży także jako wsparcie przy wchodzeniu w nurt.
Osobiście używam kij narciarski, który zawsze wożę w bagażniku samochodowym :D



#85 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 sierpień 2007 - 15:08

A to moja pierwsza brzanka B)
]


Gratuluję pierwszej brzany.
Swoją pierwszą złowiłem wiele lat temu na Narwi i miała ponad 60 cm. Pamiętam do dzisiaj, że cieszyłem się jak dziecko, a nogi trzęsły mi się z 15 minut... :lol:



#86 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 sierpień 2007 - 15:36

Koledzy,

widzę, że wielu z was ma dylemat co do spinania się brzan podczas holu.
Mam doświadczenie, ponieważ złowiłem już trochę tych rybek, więc mogę co nieco napisać. :D

Kiedyś zetknąłem się z teorią, zresztą głoszoną do dzisiaj przez wielu wędkarzy, że brzany się nie spinają, a jak się spinają to są podhaczone.
Powiem szczerze, że jest to niezła bzdura (przepraszam za słowa)...
Nie raz widziałem na własne oczy, jak poprawnie zacięta brzana, potrafiła się spiąć po długim holu. Nie raz podholowywałem do łodzi brzany, które miały przynętę w pysku i one także spinały się.
Więc opowiadanie, że brzany się nie spinają, zupełnie nie jest na miejscu, ponieważ spinają się i to dość często.

Od jakichś dwóch lat, bardzo poważnie obserwuję zachowanie brzan podczas brania, holu i podbierania. Z moich obserwacji wynika kilka podstawowych prawd o spinaniu się brzan:

- brzany zawsze trzeba mocno zacinać. Mimo tego, że mają miękki pyszczek, przynęta nie zawsze zachacza się w odpowiedniej chwili.
- brzany potrafią brać bardzo delikatnie, ale też bardzo agresywnie. Nam spinają się najczęściej brzany, które biorą bardzo delikatnie i niedokładnie zasysają przynętę.
- szybki nurt utrudnia dobre zacięcie brzany, przez co czasami przynęta wyskakuje z pyska, zaczepia się zbyt delikanie, zaczepia się o samą końcówkę pyszczka lub nawet potrafi zaczepić się koło pyszczka w okolicach głowy.
- ze względu na bardzo szybki nurt, brzany czasami nie trafiają w przynętę przez co kotwiczki zachaczają się obok jej głowy.
- śrucina która jest przyczepiona zamiast przedniej kotwiczki, także bardzo często utrudnia zacięcie.
- kolejną sprawą jest brak przedniej kotwiczki, którą właśnie zastępuje się dość często śruciną. Zauważlyliśmy, że prawie żadna z brzan, która została zacięta na dwie kotwice, nie spięła się. Dlatego też często nie zdejmujemy przedniej kotwiczki i na nią dokładamy śrucinę. Brzany często zacinamy tylko na przednią kotwicę.
- brzana podczas holu, robi wiele zamieszania przy samym dnie i przy kamieniach. Przez co często wobler zostaje zdemolowany, kotwice rozprostowane, a nawet mieliśmy przypadki, że brzana walcząc przy dnie zahaczała śruciną pomiędzy kamienie i zawsze kończyło się to spięciem ryby.
- ostatnią rzeczą są wyskoki brzany ponad wodę. Zakładam się, że pewnie mało kto z was widział walczącą brzanę ponad wodą :D W zeszłym i w tym roku mieliśmy kilka brzan, które wyskakiwały nad wodę, niczym delfiny i także w wielu przypadkach pozbywały się woblerów z pyska.

Wszystkie powyższe spostrzeżenia, bardzo często powodują spinanie się walczących brzan. Niestety...



#87 OFFLINE   falgmar

falgmar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • LokalizacjaWłocławek

Napisano 24 sierpień 2007 - 19:52

To co napisał Rognis, myślę że w znacznej mierze wyjaśnia częste spady brzan. Przejrzałem swoje notatki z ubiegłych lat i wyszło z nich, że skuteczność zacięć i udanych holi w moim przypadku wynosi trochę ponad 50%. Dzisiaj wymieniłem wszystkie kotwiczki w brzanowych wobkach na Ownery, w tych bez przedniej kotwiczki dałem tylną trochę większą od oryginalnej - myślę że zacięcia będą tym sposobem bardziej skuteczne. Poniżej na zdjęciu zobaczycie na potwierdzenie tego co pisał Rognis, brzanę zaciętą za policzek i co prawda skutecznie wyholowaną ale do spięcia się jej już dużo nie brakowało - ramię kotwiczki już zaczęło się prostować.




Zagryzła Invadera 5 cm, który ma dodatkowo dość długi ster i chociaż brzana była dosyć pokaźna to jednk przy zacięciu wobler został wyrwany z pyska i wbił się w policzek.

Załączone pliki

  • Załączony plik  Brzana.JPG   77,11 KB   618 Ilość pobrań


#88 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 25 sierpień 2007 - 03:31

Dzieki falgmar, Rognis i Włóczykij za odp takich fachowych rad.

#89 OFFLINE   Oleix

Oleix

    Zaawansowany

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPipPip
  • 669 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 25 sierpień 2007 - 11:02

dzisiaj byłem swiadkiem pięknego holu brzany około 70cm sprzęcik nie był aż tak delikatny bo wedka do 35gr.wyrzutu zyłka 0,20 hol zaczął sie od powiedzianego na zarty to rzut na głowacice(a jak wiadomo we wrocławiu głowatki w odrze niema :mellow: ) zaraz po tym kolega zaciął ryba na początku stała potem w ciągu ułamka sekund wyskoczyła 3 razy z ogromną siłą po czym zaryła tak z kamieniach ze zostawiła wobler w kamieniach zostawiając kolege z rozdziabiona gębą :lol: wtedy dopiero zobaczyłem jaką potęzną siłą dysponuje brzana...
W ciągu najblizszych dni bede starał się zapolować na nie ;)

#90 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 sierpień 2007 - 11:18

Wczoraj Brzany kolejny raz wygrały.
Przez 4 godz sterczałem w jednym miejscu zmieniając przynęty i sposób ich prowadzenia, niestety bez efektu.
Tylko ogonami mi przed nosem machały...

Dziś w ruch idą: ser, mielonka i kulki proteinowe Embarassed
Może jak się z nimi przywitam to chętniej będą chwytały to co im zwykle serwuje... :unsure:

#91 OFFLINE   sochun

sochun

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 171 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 26 sierpień 2007 - 13:40

Wczoraj Brzany kolejny raz wygrały.
Przez 4 godz sterczałem w jednym miejscu zmieniając przynęty i sposób ich prowadzenia, niestety bez efektu.
Tylko ogonami mi przed nosem machały...

Dziś w ruch idą: ser, mielonka i kulki proteinowe Embarassed
Może jak się z nimi przywitam to chętniej będą chwytały to co im zwykle serwuje... :unsure:


Co brzana potrafi zrobić z człowiekiem... :lol:
Ja już byłem bliski polowania na klenia z konikiem polnym Embarassed

#92 OFFLINE   falgmar

falgmar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • LokalizacjaWłocławek

Napisano 27 sierpień 2007 - 07:50

Łowić, łowić, łowić, nie porzucać spiningu na rzecz gliździarstwa, efekty przyjdą wcześniej lub później.... :mellow:

#93 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 sierpień 2007 - 21:56

Łowić, łowić, łowić, nie porzucać spiningu na rzecz gliździarstwa, efekty przyjdą wcześniej lub później.... :mellow:


Dokładnie. Łowić i jeszcze raz łowić.
Dobre efekty przyjdą wraz ze wzrostem doświadczenia. B)



#94 OFFLINE   falgmar

falgmar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • LokalizacjaWłocławek

Napisano 28 sierpień 2007 - 22:25

Dzisiejszy dzień to dzień totalnej, spektakularnej klęski - trzy zacięte brzany w tym jedna życiowa i żadna nie wyholowana! Pierwsza wypięła się po minucie holu, druga była najechana za płetwę grzbietową i po wyciągnięciu 50 m żyłki odczepiła się, natomist trzecia, którą oceniam na 80+ po kilkuminutowym przeciąganiu liny rozgięła kotwicę Ownera (sic!) i popłynęła w siną dal. Jestem zdruzgotany!
Brania były bardzo delikatne - pierwsze wrażenie to zaczep, który dopiero po chwili ożywał i ruszał pod prąd. Jutro walczę dalej ale już przy użyciu mocniejszego sprzętu. <_<



Załączone pliki



#95 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 30 sierpień 2007 - 21:25

Dzisiaj udało mi sie podnieść swój rekord w długośći złowionej brzany.

Obławiałem 3 przykosy, na których grasowały bolenie, ale o nich w innym wątku :D
Brzana brutalnie zaatakowała 5cm woblerka, kłującego sterem wolniak za przykosą. To było cos fantastycznego, siła z jaka parła dnem - niesamowita. Miałem w tym miejscu kilkanaście dni temu suma, wiec i teraz myslałem że powtórka z rozrywki . Po dłuższej chwili podebrałem ( brzana nigdy sie nie wykłada na bok )wspaniała królową nurtu. Zrobiłem 3 szybkie zdjecia, poczym barwenę oddałem przykosie.

Dzień okazał sie wspaniały, bo zawitał także komlet wypasionych boleni( 2 nastepne odgieły groty, biorąc wobka na krótkim dyszlu ), a wieczorkiem pogłaskałem 2 sumki :D

Pozdrawiam



Załączone pliki



#96 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 sierpień 2007 - 21:30

Marcelinho, Ty chcesz mnie całkiem dobić... :lol:

Ja dziś się złamałem i zarzuciłem gruntówkę ale po godzinie bez efektów stwierdziłem że to nie dla mnie i od jutra wracam do woblerowania :D

Gratuluję udanego dnia

#97 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 30 sierpień 2007 - 21:45



Ja dziś się złamałem i zarzuciłem gruntówkę ale po godzinie bez efektów stwierdziłem że to nie dla mnie i od jutra wracam do woblerowania


Wracaj,wracaj...przecież brzany skaczą Ci przed nosem :mellow:


#98 OFFLINE   falgmar

falgmar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • LokalizacjaWłocławek

Napisano 30 sierpień 2007 - 21:51

@Marcelinho

Gratuluję pięknej barweny, życzę następnych :D

#99 OFFLINE   Maciejowaty

Maciejowaty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 30 sierpień 2007 - 21:54

@Marcel
Gratki brzany B)




#100 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 sierpień 2007 - 22:01

[quote]


Ja dziś się złamałem i zarzuciłem gruntówkę ale po godzinie bez efektów stwierdziłem że to nie dla mnie i od jutra wracam do woblerowania
[/quote]

Wracaj,wracaj...przecież brzany skaczą Ci przed nosem :mellow:

[/quote]

Skaczą, skaczą, tylko żeby tak jeszcze na kotwiczkę chciały wskoczyć...
Ja już swoje woblerki nawet tyłem chodzić nauczyłem a te niewdzięczne rybska i tak mają mnie... :angry: