Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szukam chętnych na styczniowy wyjazd nad jezioro Nassera


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
101 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   kingadivers

kingadivers

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów
  • LokalizacjaMarsa Alam

Napisano 25 styczeń 2013 - 11:17

Według mojej wiedzy, już jest odkrytych ponad 1200 gatunków ryb, z czego ponad 200 gatunków to endemity. Ponad 350 gatunków koralowców, oraz ponad 1000 gatunków bezkręgowców. Na Twoje pytanie ciężko odpowiedzieć, ponieważ jeśli z brzegu będziesz rzucał przynętę poza linię przyboju, czyli na głębokość ponad 10 metrów to możesz się spodziewać każdej ryby. Często widuję ryby Napoleony przy samym brzegu, a w nocy mureny. Ale uważam że duże ryby z brzegu z uwagi na ilość kryjówek w twardych i bardzo ostrych koralowcach są praktycznie nie do wyjęcia. Chyba że łowisz z pomostu który wychodzi poza flat rafowy. Najczęstszą moją zdobyczą na płytkiej wodzie są różne gatunki grańców. Czerwone, brązowe, czarne, beżowe, pomarańczowe, wzbogacone w kolorowe kropki. Dużo łowię również Cornetfish, ryby trąbki. Hol takiej ryby przypomina próbę wyjęcia z wody wijącego się stalowego drutu, robią niesamowite odjazdy na wstecznym, często z połową korpusu ponad wodą. Ponad dwumetrowa murena jest nie do wyjęcia, myślę że po zacięcia wróci do swojej kryjówki, sama, lub ciągnąc wędkarza za sobą :)

Mureny często mają stałe kryjówki w rafie. W dzień wystawiają z nich tylko łby obserwując czy coś do jedzenia nie zbliży się w zasięg ich pysków. W nocy się uaktywniają penetrując rafę. Wykorzystują to przewodnicy podpływając do ich dziennych kryjówek i oswajając je do tego stopnia do swojej obecności że po jakimś czasie głaszczą je pod pyskiem, jak domowego psa. I nie dalej jak trzy miesiące temu, w parku który wymieniłeś wyżej, jedna taka murena obcięła gościowi kciuka. Ale zanim kciuk pożegnał się na stałe z ręką ryba ciągnęła przerażonego przewodnika ponad 50 metrów za sobą, pomimo tego że robił wszystko żeby jej w tym przeszkodzić. To niesamowicie silne ryby....

Z uwagi na położenie Morza Czerwonego jest to najdalej na północ wysunięty punkt obfitujący w rafy koralowe. Jest tu wiele miejsc uznanych w światku nurkowym jako czołowe światowe miejsca nurkowe (np. Elphinstone reef, lub Zabargad Island). Z uwagi na odległość od Europy i infrastrukturę turystyczną nie ma tańszej alternatywy na wędkowanie czy nurkowanie na rafach koralowych. Podobne pod względem obfitości w podwodne życie Karaiby, Malediwy, Seszele, czy Tajlandia są przynajmniej dwukrotnie droższe, w wersji ekonomicznej. Zapraszam do nas :)

No i szukając towarzyszy podróży, skończyłem na reklamie regionu :)



#42 OFFLINE   kingadivers

kingadivers

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów
  • LokalizacjaMarsa Alam

Napisano 25 styczeń 2013 - 11:32

Kuba - da się łowić brodząc, tylko nie wszędzie. W niektórych hotelach, lub w pobliżu baz nurkowych, lub w zatokach gdzie spotkasz nurków na 100% zostaniesz stanowczo pouczony że w tym rejonie łowić nie wolno (co według mojej wiedzy jest niezgodne z prawdą). Jeśli wybierzesz się do mariny i będziesz chciał wynająć łódź to również na 99% nie znajdziesz nikogo kto się tego zadania podejmie. Właścicielom łodzi bez licencji na przewożenie turystów grożą bardzo wysokie kary i utrata licencji jeśli zostaną przyłapani na zabieraniu turystów na morze, bez względu na to w jakim celu. Natomiast licencjonowane łodzie wynajmuje się głównie poprzez licencjonowane centra nurkowe, nie wynajmuje się łodzi osobom prywatnym. Warto dobrze zaplanować miejsce przyjazdu, tak żeby miejscówki do łowienia były w zasięgu pieszego spaceru. Nie ma tu transportu publicznego, są do wynajęcia taksówki w hotelu, ale ceny mają z kosmosu i liczą sobie po 35 euro za przejazd około 20 kilometrów. Dla porównania w Hurghadzie za taką kasę masz taksówkę do dyspozycji na cały dzień :) GT nie spotkałem przy brzegu, ale inne gatunki Caranxów i setki innych gatunków łownych ryb tak. Od małych po bardzo duże. Różnice pływów nie są duże, oceniam je na około 0,5 metra w rejonie Marsa Alam.


  • Kuba Standera lubi to

#43 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 25 styczeń 2013 - 13:07

Pytanie - tam da sie łowić brodząc?

Są duże różnice pływów?

GT trafiają się bliżej brzegu? Czy tylko hen, daleko, z łodzi?

 

 

jakis maly projekcik na przyszly rok? ;)



#44 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 25 styczeń 2013 - 13:49

Tia, ale na "przyszly" czyli 2013

Jeszcze kilka dni takiej pogody bez światełka na końcu tunelu i będzie źle ...

Najchetniej bym pojechał jak zacznie sie znowu masakra, czyli jesienią.

Plus rzeczywiście, Egipt wydaje się taniością.

Juz kiedyś, na targach w Warszawie Szanowny Muskie narobił mi przepotężnego smaka na taki wyjazd, pokazując zdjęcia. 

Większość podobnych alternatyw cenowo zabija, alternatywy alternatyw straszą ciupaszką w plecach na powrocie.

Muchowo - najbliższe sa Seszele, ale ceny które proponują za tydzień - ponad 6tyś $ plus chyba półtora za lokalny transport - mogą co najwyzej rozśmieszyć, jak sie polookać po alternatywach dalszych kilka razy...



#45 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 25 styczeń 2013 - 14:46

Kilka razy trafiłem w czasie nurkowań i snurkowań na płynącą murenę w trakcie dnia. Robi to ogromne wrażenie :)

Dużego napoleona chyba też nie da rady wyholować z brzegu :) Na morzu czerwonym widziałem raz naprawdę gigantycznego, długości chyba koło 2m, miał pewnie ze 170kg albo więcej. Oj piękne są tam ryby :)

 

Czy spotkałeś się z czymś takim że ryba podobna do cornetfisha leciała nad wodą? Byłem świadkiem czego takiego, wyskoczyło coś długiego z wody i leciało 30 może nawet więcej metrów blisko powierzchni wody i chlup do morza. Nie wyglądało to jak latająca ryba, raczej właśnie cornetfish, długie wrzecionowate ciało. Nie mogłem po powrocie znaleźć żadnych informacji na ten temat ani opisu podobnego gatunku który szybuje.



#46 OFFLINE   kingadivers

kingadivers

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów
  • LokalizacjaMarsa Alam

Napisano 25 styczeń 2013 - 14:55

Najtańsza opcja, dla 4 osób. Można upolować czarter do Hurghady nawet za 400 pln w obie strony, choć nie za często, częściej za 600 - 1000 pln. Transfer również w obie strony do Marsa Alam i z powrotem, klimatyzowanym busem, po 60 euro na twarz (2 x 250 km). Wyżywienie w restauracjach przez dwa tygodnie, 120 euro, na głowę i tyle samo za nocleg. Jakiś autochton z autem zawożący i przywożący z brzegowych miejscówek po 150 euro na głowę. I mamy dwa tygodnie łowienia w różnych miejscach za 450 euro + bilet.

Lub druga opcja, wygodniejsza, dwutygodniowe wczasy w hotelu, opcja all inclusive, za cenę około 2400-2700 pln od osoby i wyjścia na łowiska w okolicach hotelu. Zaleta, brak dodatkowych kosztów i minimum organizacji, wada - łowienie tylko w okolicy hotelu.

W zależności od możliwości i chęci można obydwie opcje urozmaicić wędkowaniem z łodzi, na Morzu Czerwonym, dowolną ilością dni, ale to już dodatkowy koszt.

Uważam że wędkowania w tropikach nie da się zorganizować nigdzie tak tanio. Wszystkie odległe miejscówki zabijają ceny przelotów, a i biura podróży jakby głupiały z cenami, im dalej od domu. A do Marsa leci się 4,5 godziny, śniadanko w domu, a obiad w Marsa. Szybciej i taniej się chyba nie da.

Wszystkim zainteresowanym wynajęciem mnie na brzegowego przewodnika wędkarskiego podaję mój numer konta... :)

Kalkulacja tak na szybko, może nie idealnie precyzyjna, ale tak coś w tych okolicach. Nie jeździłem nigdy na ryby na północ europy, ale chyba nawet w stosunku do tamtejszych wyjazdów to nie wychodzi drogo.



#47 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 25 styczeń 2013 - 15:15

Wychodzi ciut drozej za +- połowę czasu, jeśli sie to robi na maxa po kosztach (w obu przypadkach). Niemniej jednak, nie można porównywać tego.

Dzisiaj dzień pod psem, leje, wieje, a ty nam tu taki eskapizm serwujesz, dożylnie prawie :D



#48 OFFLINE   kingadivers

kingadivers

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów
  • LokalizacjaMarsa Alam

Napisano 25 styczeń 2013 - 15:16

Cornetfish przebywa zazwyczaj w pobliżu rafy, lub dna. Unika otwartej wody. Nie jestem ekspertem (ponad 1200 gatunków :)) ale na otwartej wodzie, pod powierzchnią można spotkać podobnego do Cornethish'a -Needlefish'a, widziałem te ryby w kilkumetrowych ślizgach, ale w tak długich to nie. Spłoszone ratują się ucieczką nad wodą, być może tą właśnie rybę widziałeś. Tu naprawdę jest tego ogrom. Ponad 30 gatunków rekinów, kilka gatunków delfinów, krowy i żółwie morskie, prawdziwy morski raj. Nieraz jak się obserwuje morze z brzegu w oddali widać spławy dużych ryb, za daleko żeby stwierdzić co to, delfiny, rekiny, a może coś innego. Cholera wie, ale mocno działa na wyobraźnię :)



#49 OFFLINE   kingadivers

kingadivers

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów
  • LokalizacjaMarsa Alam

Napisano 25 styczeń 2013 - 15:33

Kuba, jedno co mogę Wam na 100 % zagwarantować o każdej porze roku, każdego dnia, to słoneczną pogodę :) Nie wiem czy wiecie, ale większość aut które tu jeżdżą nie posiada wycieraczek na przedniej szybie, no bo i po co? :)

Nie ma co gdybać, za jedną tygodniową pensję macie dwa tygodnie zabawy tutaj. Trzeba rezerwować bilety i przylatywać. Klimat się ociepla, korale bieleją, może już nikt nie ponurkuje i nie połowi na żadnych rafach za 20 lat. Powoli ten piękny podwodny świat umiera, jak dinozaury. Być może jesteśmy ostatnimi szczęściarzami który mogą go zobaczyć, kto wie...



#50 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 25 styczeń 2013 - 15:37

Tak coś czuję, ze będziemy w kontakcie, jak nie wiosną, to jesienią.

Stąd i prośba, przy okazji pobytów na miejscu, o jakiś rozejrzenie się za muchowymi miejscami etc.



#51 OFFLINE   kingadivers

kingadivers

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów
  • LokalizacjaMarsa Alam

Napisano 25 styczeń 2013 - 15:45

Zapraszam :)



#52 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 25 styczeń 2013 - 16:07

hmm moze dolacze? bo na wiosne mi ebro wyszlo.. ale to tylko jak robote dorwe (bede wiedzial za miesiac). ps sprawdzalem ceny biletow na samolot i moze cos kulawo robilem, ale wychodzily mi same po 1000euro ++ (z kilkumiesiecznym wyprzedzeniem). to mniejwiecej tyle co allinclusive w 5* na 2 tygodnie nie kumam jak lotow szukac. Ps jak bylem w sharm kilka lat temu to padalo przez jakies 30 minut (kapusniaczek).



#53 OFFLINE   kingadivers

kingadivers

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 123 postów
  • LokalizacjaMarsa Alam

Napisano 25 styczeń 2013 - 16:22

W Sharm się nie liczy, mówiłem o Marsa :)  Loty tylko czarterowe. Nie wiem jak z IRL, ale w Polsce trzeba pytać w Tui, Alfastar, Itaka, Sun & Fun. I polować na okazje. Loty liniowe dużo droższe, tylko czarter. Standardowo bez zniżek bilet do Marsa kosztuje 1500 pln.


Użytkownik kingadivers edytował ten post 25 styczeń 2013 - 16:23


#54 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 25 styczeń 2013 - 17:08

hmm moze dolacze? bo na wiosne mi ebro wyszlo.. ale to tylko jak robote dorwe (bede wiedzial za miesiac). ps sprawdzalem ceny biletow na samolot i moze cos kulawo robilem, ale wychodzily mi same po 1000euro ++ (z kilkumiesiecznym wyprzedzeniem). to mniejwiecej tyle co allinclusive w 5* na 2 tygodnie nie kumam jak lotow szukac. Ps jak bylem w sharm kilka lat temu to padalo przez jakies 30 minut (kapusniaczek).

Czemu nie.

Ja też w najbliższym czasie powinienem miec jasność co do finansów.

1000e się nie kalkuluje, am pd taniej ;)



#55 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 25 styczeń 2013 - 19:26

Za takie pieniadze naprawde warto. Mam nawet sprawdzonego w trolu na Morzu Czerwonym woblerka Rapali. Podziurawiony zebami ale jaki lowny :)
Nurkowanie + wedkowanie = idealne wakacje!

#56 OFFLINE   ...not here

...not here

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisano 26 styczeń 2013 - 05:28

Pozostaje trzymac kciuki za pierwsza lutowa wyprawe, potem podjarac sie sprawozdaniem jak bylo i zaczac odkladac dudki i kompletowac sprzet heavy duty. Obecny rok jak dla mnie odpada jesli chodzi wyjazd na druga strone Atlantyku, ale juz styczen czy luty 2014? takie rozpoczecie sezonu z grubej rury! hmmm...brzmi niezle :) Oby tylko swiatowy kryzys nie dopadl wszystkich i zdrowie bylo. Pozyjemy -polowimy.



#57 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 26 styczeń 2013 - 10:57

Darecki, gybym miał tyle szczęścia i mieszkał po drugiej stronie bajora, chyba by mnie musieli wołami zaciagac na ryby w okolice Europy :D



#58 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 26 styczeń 2013 - 17:57

Morze Czerwone moze konkurowac z Karaibami :)

#59 OFFLINE   ...not here

...not here

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisano 26 styczeń 2013 - 18:13

Darecki, gybym miał tyle szczęścia i mieszkał po drugiej stronie bajora, chyba by mnie musieli wołami zaciagac na ryby w okolice Europy :D

Europy to nie ale Afryki  tak. ;)  Okonia nilowego czy tigerfish raczej tu nie polowe a same rafy wydawaly mi sie ladniejsze wlasnie tam niz w basenie morza karaibskiego. 

Powiadaja tez ze podroze ksztalca.



#60 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 26 styczeń 2013 - 21:15

Nad woda Karaiby bija na glowe Egipt ale pod woda wole Morze Czerwone od Karaibskiego :)
Obydwa miejsca genialne na wakacje.